Skocz do zawartości

HbbTV szansą dla kolejnych programów w DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie teraz zastanawiam. Technologia HbbTV sluz jako "link" do uslug ktore ladowane sa poprzez internet. Gdyby umiescic w DVB-T program, a nawet zwykla plansze, ktora mialaby uruchamiac aplikacje dzialajaca na wzor IPTV. Czyli w aplikacji umieszczone bylyby juz wszystkie programy, ktore nie wygraly miejsca w DVB-T, a chcialyby w jakis sposob docierac do widzow. W tym przypadku bylby to stream via internet.

 

Czy nie sadzicie, ze takie rozwiazanie byloby bardzo korzystne dla pozostalych nadawcow? A przedewszystkim dla widza?

 

Nie wiem jak wyglada kwestia obslugi HbbTV przez dostepne na rynku odbiorniki, ale jesli ktos chcialby miec dostep do ww. uslugi, to na pewno by sobie poradzil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ipla też udostępnia kanały telewizyjne na żywo. Głównie programy sportowe i filmbox-y. Zresztą ofertę programów na żywo masz na ich stronie.

 

To prawda, że statyczny obraz nie bierze tak dużej przepustowości, ale mimo wszystko pasmo w DVB-T jest cenne, a przede wszystkim drogie. Na pewno było by to droższe, niż gdyby nadawca sam poprowadził własną kampanię reklamową, o tym, że jest dostępny na takiej ipla, czy innej aplikacji na Smart TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne @roadway chodzi o to, że np. TVP w HBB zamiast tej całej swojej platformy jak to nazywa, dałaby w HbbTV TVP Stream i to nie tylko z regionalnymi - ale z większą ilością swoich programów + vod. I tak jak jest ipla w SmartTV, w ten sam sposób umieścić taką ofertę w HbbTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przecież o tym mówię :) ipla to jest tylko platforma iptv i vod, która ma aplikację na telewizory ze SmartTV. HbbTV jest usługą działającą na telewizorach ze SmartTV, tak więc nie widzę tutaj różnicy. Jeżeli nadawca chce być dostępny u widzów bez konieczności instalacji anteny satelitarnej, też może uruchomić swoją aplikację na SmartTV lub dołączyć do platform typu ipla.

 

Pomysł z utworzeniem platformy dla nadawców którzy nie weszli do DVB-T nie jest taki zły, tylko pada pytanie, czy będzie na to zainteresowanie? i kto za to zapłaci?

 

TVP mogło by zrobić coś na zasadzie Red Button i iPlayer w BBC, chyba, że jest coś czego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, ze wspierana przez jakis publiczny organa taka aplikacja hbbtv moglaby byc chetniej uruchamiana niz ipla, tvn player i wiele podobnych. Roznica jest taka, ze w ipli masz pare programow i mozna byc pewnym ze prawdopodobnie nigdy nie pojawia sie tam niektore programy ze wzgledu na konkurencje... tj kolejny "playerek", czyli tvn player, iplex, filmbox live... mozna by wymieniac i wymieniac.

 

Wyimaginowana przeze mnie aplikacja HbbTV nie bylaby niczym nafaszerowana. Po prostu spis programow, ktore dodatkowo mozna uruchomic via internet, legalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

 

1. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HbbTV to takie przesłanie za pośrednictwem cyfrowego sygnału telewizyjnego linku do specjalnie przygotowanej aplikacji telewizyjnej dedykowanej dla TV/STB wspierających odbiór telewizji hybrydowej HbbTV.

 

2. HbbTV można dodać do dowolnego kanału telewizyjnego transmitowanego cyfrowo za pośrednictwem DVB-T/DVB-C/DVB-S a nawet i IPTV niezależnie od tego czy jest to kanał SD/HD/3D. We wszystkich przypadkach wizualna jakość i możliwości aplikacji telewizyjnej w HbbTV są identyczne.

 

3. Możliwe jest zastosowanie HbbTV nawet dla kanału planszowego ze statyczną planszą. HbbTV można zastosować nawet dla kanału emitującego tylko czerń. Dzięki takiemu zabiegowi można zminimalizować wymagany bitrate na transmisję kanału telewizyjnego do minimum. Teoretycznie możliwe jest też dodanie sygnalizacji HbbTV do stacji radiowej emitowanej w ramach DVB-C/DVB-S. Nie miałem okazji jeszcze tego przetestować. Ale wydaje mi się to możliwe. Gdyby ktoś się zetknął z zastosowaniem HbbTV przy kanale radiowym to proszę o info.

 

4. To że ktoś nie ma dostępy do Internetu czy też nie posiada telewizora lub STB z HbbTV to wcale nie oznacza że mamy w Polsce czekać z rozwojem telewizji hybrydowej. Przed 12 marca 2012 nie mieliśmy w Polsce HbbTV i zdobycie jakiegokolwiek sprzętu wspierającego odbiór HbbTV graniczyło z cudem. Producenci telewizorów nie mieli odpowiedniej motywacji do dodawania HbbTV w TV dedykowanych na polski rynek. Nadawcy telewizyjni nie byli zainteresowani rozwojem HbbTV. Mieliśmy zamknięte koło. Przerwałem je dzięki uprzejmości Tomasza Berezowskiego z TVN, który umożliwił mi rozpoczęcie pierwszych w Polsce testów HbbTV. To sprawiło, że już kolejnego dnia (13 marca 2012) firma Sony oficjalnie zapowiedziała wsparcie dla HbbTV w Polsce. Zapraszam do poczytania dziś już archiwalnych wpisów na http://hbbtv.pl o tym jak w 2012 roku testowano, rozwijano i wdrażano HbbTV w Polsce.

 

5. Jeszcze odrobina cierpliwości a bardzo tanie odbiorniki STB DVB-T z HbbTV pojawią się w sklepach. W swoim laboratorium HbbTV i Smart TV posiadam kilka testowych STB. Opóźnienie w ich wejściu na rynek wynika z tego że wcześniej nie było na nie zapotrzebowania w krajach gdzie się je projektuje i produkuje. Musiało upłynąć kilkanaście dobrych miesięcy by tego typu STB były dostępne dla naszych rodzimych (producentów/importerów) w rozsądnych cenach. Warto też pamiętać, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie zdecydowała się na wprowadzenie HbbTV w DVB-T.

 

6. Na bazie HbbTV można zrobić coś takiego jak portal z interaktywnymi aplikacjami telewizyjnymi, czyli coś podobnego co oferują nam producenci telewizorów lub STB pod nazwą "Smart TV". Od strony technologicznej około 90% aplikacji znanych dziś ze Smart TV można zaadoptować i udostępnić na bazie HbbTV. Tak więc możliwe byłoby pojawienie się w ramach HbbTV na sprzęcie dedykowanym dla DVB-T takich aplikacji jak: iPla, TVN Player, VOD od TVP, Tuba FM i wiele, wiele innych. To czy i kiedy te aplikacje będą dostępne w HbbTV zależy tylko i wyłącznie od nadawców telewizyjnych.

 

7. Na kilku ostatnich konferencjach branżowych namawiałem operatorów telewizji kablowej by wdrożyli u siebie HbbTV w celu dostarczania interaktywnych aplikacji telewizyjnych w HbbTV od zewnętrznych dostawców treści, którzy nie posiadają własnych kanałów telewizyjnych. Nie zapominajmy o tym jak niedawno HbbTV pojawiło się w Polsce. Dla porównania polskie aplikacje w Smart TV pojawiły się trzy lata temu. Tam początki też były bardzo trudne.

 

8. HbbTV daje możliwość udostępniania interaktywnych treści / VOD / telewizji na żywo w streamingu tym nadawcom dla których zabrakło miejsca w DVB-T. Jednak by to zrobić musi się znaleźć choć na jednym z kanałów telewizyjnych udostępniających HbbTV po DVB-T w Polsce link do kolejnej aplikacji od innego (konkurencyjnego) nadawcy. Ze względu na konkurencję umieszczenie tego linku może być nieco drogie. Istnieje też możliwość, że to producent STB doda specjalnie przygotowaną dla urządzenia aplikację w HbbTV z linkami do aplikacji telewizyjnych w HbbTV od zewnętrznych dostawców treści.

 

9. Właśnie przygotowuję we współpracy z ARBG program kolejnej edycji konferencji HbbTV Summit Poland podczas której będziemy 3 lipca 2013 rozmawiać o HbbTV w Polsce.

 

I jeszcze na koniec kwestia formalna. Nie wiem czym jest "Hbb" oraz "Hbb TV". Bardzo proszę o stosowanie pełnej i poprawnej nazwy jakim określamy telewizję hybrydową - czyli HbbTV, która wywodzi się od skrótu (Hybrid Broadcast Broadband TV).

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Tutka

Ekspert ds. telewizji hybrydowej i Smart TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.4

 

Ludzie już mają tyle pudełek (dekoder CP, nc+, kablówki, DVB-T) że nie będa kupować kolejnego po HbbTV. Wolą Smart TV w telewizorze, które nie wymaga dodatkowego pudełka.

Proponuje poczekać - po 2015 podobno każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowany dostęp do internetu o dużej przepustowości - wtedy otworzą się większe możliwości

 

PS. TVN umożliwił testy HbbTV ale zrezygnował z rozwijania usługi; CP w swoich wybranych dekoderach DVB-T daje dostęp do ipli

 

Ad:5

 

TVP już długo swój serwis HbbTv utrzymuje, rozwija go - ba - nawet zapowiadała pojawienie się tunera z HbbTV na luty br. ale to był gruszki na wierzbie. Poza tym jeden z producentów oferuje już od dłuższego tuner DVB-T z dostępem do wybranych treści internetowych (Facebook, Wikipedia, ipla itp.) przez WIFI i nie jest to HbbTV ( a odbiornik kosztuje obecnie ok. 145 zł) - więc nie wiem na co czekają producenci odbiorników z HbbTV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 4

Z telewizorem będzie podobnie jak z telefonem i komputerem. Mimo, że nadal działa i jest OK - to i tak za jakiś czas wymienimy go na nowy lepszy model. Przed nami wejście na rynek 4K oraz nowego kodeka wideo. Najważniejsze jest to, że już teraz większość nowych telewizorów z linii produktowej 2013 posiada wsparcie dla HbbTV. Za kilka lat wsparcie dla HbbTV w TV/STB będzie tak samo powszechne jak dostęp do teletextu.

 

Ad. 5

TVP podało do publicznej wiadomości informacje, które posiadało od zewnętrznych producentów/importerów STB. Prace nad tym sprzętem się nieco przeciągnęły ponieważ nie było wcześniej na świecie zapotrzebowania na STB DVB-T z HbbTV. Dopiero osoby z Polski musiały tłumaczyć producentom STB DVB-T z drugiego świata co to jest HbbTV i dlaczego tak ważne jest to do wprowadzenia na nasz rynek. Po ich przekonaniu upłynęło sporo czasu nad przygotowaniem takiego STB DVB-T ze wsparciem dla HbbTV. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie będą dostępne te STB w Polsce za rozsądne pieniądze, czyli poniżej 200zł.

 

Faktycznie jest taki STB DVB-T który umożliwia dostęp do aplikacji telewizyjnych za pośrednictwem Wifi. http://sklep.goclever.pl/tuner-goclever ... et-tv.html

Dzięki uprzejmości firmy GOCLEVER otrzymałem Tuner Goclever DVB-T 400 Internet TV do testów. Odbiornik ten można zakwalifikować jako STB SmartTV i na swoim pokładzie posiada on platformę z aplikacjami InView - http://inview.tv/ wśród której to dostępna jest Ipla. Bardzo mi się podoba pomysł związany z dodaniem łączności z WiFi do tak taniego (109zł) i prostego STB.

 

Mimo że ten odbiornik posiada dostęp do internetu - to jest to zupełnie inne rozwiązanie (pod względem oprogramowania) niż STB DVB-T z HbbTV. W tym drugim przypadku mamy rozwiązanie bardzo otwarte umożliwiające dostarczanie treści niezależnie od producenta sprzętu, a to wymaga nieco większej wydajności i nieco bardziej zaawansowanego oprogramowania. Podobnie sytuacja wygląda odnośnie odbiorników DVB-T od Cyfrowego Polsatu z iPlą na pokładzie. Rozwiązanie zamknięte można łatwiej i szybciej wprowadzić na rynek. Największą zaletą dla HbbTV jest uniwersalność i otwartość na wielu dostawców treści. Jeszcze odrobina cierpliwości, wyścig po tani STB z HbbTV już się rozpoczął i w ciągu kilku najbliższych miesięcy zobaczymy w sklepach sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat myślałem o CABLETECH URZ0191, który jest droższy i też korzysta z tej samej platformy (ten sam procesor, oprogramowanie), a tuner droższy o 40 zł

 

Poza tym jest jeszcze jedno zagrożenie HbbTV: REKLAMY, którymi będą bombardować nadawcy w swoich serwisach a nawet próba UKRYTEGO ZBIERANIA informacji o upodobaniach widzów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Gość Anonymous

Według mnie HbbTv nie odniesie sukcesu. Tak samo jak poległe aplikacje interaktywne na platformach satelitarnych.

Jest tylko pudrowanie trupa. Odgrzewanie kotletów i nic po za tym. Pierwowzór HbbTV zaczął się już ponad 10 lat temu i jakoś nie potrafił odnieść sukcesu. Teletekst tez jest i jakoś niewielkie jest nim zainteresowanie.

 

Internetowe serwisy żyją własnym życiem wg innych zasad. Tradycyjna telewizja nie pasuje do niego. Odbiorcy wolący tradycyjna TV a ci co żyją w internecie to odmienne targety i oczekują czegoś innego.

 

Serwisy interaktywne w TV to też ślepa uliczka. Byle-jaki ersatz internetu. Niestety jak ktoś łyknie bakcyla Internetu to ta mocno okrojona namiastka nie podnieca. Od wielu lat rozwijają się alternatywy dla tych nietrafionych pomysłów producentów TV. Proste jednopłytkowe komputery pozwalają na budowanie tanich systemów multimedialnych gdzie toporne nieelastyczne i mocno ograniczone pomysły producentów TV są jak skamieliny dinozaurów.

 

Mam przepłacać za kilka nieużywalnych bajerów w TV? Nie kupuję monitor z wejściem HDMI. Biorę jakąkolwiek platformę sprzętową optymalizowaną do mediów i nie jestem ograniczony chorymi [beep]nami firm produkujących telewizory, które nie potrafią się odnaleźć na rynku i oferujące jakieś potworki marketingowe spóźnione o dekadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...