Skocz do zawartości

ULTRA HD już jest


Max11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Z 4k będzie tak samo jak z FHD. Będzie tak samo jak ze wszystkim innym od LTE począwszy na światlowodach skończywszy. Polska to kraj w którym technologia niby jest ale dopiero będzie.

Wielu stacji w DVBT nie da się oglądać. Wystarczy że masz bliżej postawiony jakiś 55-60" i po ptakach. Sama kratka na ekranie. Przez wiele ostatnich lat reklamowali full hd czyli 1920x1080

a większośc stacji HD nadawała w 720p (1366x768). Myślicie że "Polskie" 4k będzie naprawdę czymś lepszym od full hd?

A co do TVP to misję niech zacznie od odkodowania sygnału TVP1,TVP2 i TVPInfo na satelitach oraz dodaniu ścieżek dźwiękowych w j.angielskim do wszystkich audycji - tak by zacząć wreszcie jakoś promować Polskę w świecie.

Nikomu 4k nie jest dzisiaj potrzebne bo w 80% przypadków nie mamy nawet full hd. Nasi operatorzy i nasze stacje TV to jakiś żart i tyle. Zerknijcie w DVBT. Fokus, Stopklatka, Polsat i wiele innych.

Już w koncesji powinni mieć obowiązkowo wpisane że audycje mają być w FHD.  Od jak dawna istnieje full HD w Polsce? Pierwszego nboxa z N przyniosłam do domu w lutym 2007. Mija 10 lat i nadal wiele stacji nadaje w SD.

Kolejna rzecz:
• Zoom TV, Nowa, WP, TV6, ATM, 8TV, TVP Rozrywka - dla kogo to jest?

Media w Polsce doprowadzą do tego że za 15lat będziemy prawnie zmuszeni opłacać abonament za TV w kwotach nie mniejszych jak 50zł bo tylko w taki sposób da się później utrzymać 50 stacji TV których

nikt a nikt nawet za darmo nie chce oglądać. Gdyby nie dekoder z dyskiem i możliwość przewijania reklam już dawno nie używała bym telewizora.

Do obecności 4k podchodzę bardzo sceptycznie. Nim pojawi się masowo - będę już naprawdę bardzo, bardzo mocno starszą Panią prawdopodobnie na emeryturze.

Pamiętacie LTE? Reklamy opowiadające bajki z trikami typu 150MBps? A potem 300MBps? Pamiętacie reklamy Ultra LTE?

No i co z tego wyszło? Wyszło to że dzisiaj mówi się: "zbyt wielu ludzi to ma i blokują pasmo dlatego jest podział i każdy ma tyle ile zostaje"

Nawet na to się nie uszykowali. Gdy wchodziły nowe stacje do DVBT naprawdę łudziłam się że będą to dobre stacje. Tymczasem do naziemnej wrzucili stacje które nastawione są tylko i wyłącznie

na wałkowanie w kółeczko audycji poprzeplatanych reklamami. Stacje ustawione tylko i wyłącznie na zarabianie peiniędzy na reklamach. Jest inaczej? Mylę się? A Fokus to co to jest?

Powtórka powtórki z powtórek ze wszystkich Discovery podobnych na których powtórka powtórkę pogania powtórką?

Edytowane przez yyyeeeepppp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla twojej informacji TVP Info jest od dawna odkodowane, 8TV nie istnieje od 16 czerwca br., a stacje telewizyjne, w szczególności te w naziemnej, bez przerywania programów reklamami, by się nie utrzymały. Poza tym im więcej powtórek jest w stacji, to znaczy, że jest mniejszy nakład finansowy na tą stację, a na upowszechnienie 4K potrzeba czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Gość lakiman

Według Sat kuriera w Hiszpanii jest 12  kanałów 4K.

Jeśli chodzi o Polskę,  ile łącznie jest takich kanałów i ciekawe na którym jesteśmy  miejscu pod tym względem w Europie?...

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman

W Hiszpanii kanały 4K to w większości sport.

W Polsce mamy 2 kanały , z tym że jeden tylko nadaje w natywnym UHD.

Do tego kanały  muzyczne ( m.in. Stingray u nas też  w Orange) i hobbystyczne.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lakiman napisał:

W Hiszpanii kanały 4K to w większości sport.

A konkretnie liga krajowa, liga mistrzów i formuła 1 

rzeczywiście jest co oglądać 

 

tak jak pisał @Pawop4K w telewizji linearnej nie istnieje i nie ma szans zaistnienia to domena streamingu

 

4K w telewizji skończy tak jak 3-D swego czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman
20 minut temu, GDA napisał:

 

 

4K w telewizji skończy tak jak 3-D swego czasu

Myślę, ze jednak nie.

Sport, informacja, publicystyka " na żywo" i dokument,  tu ma rację bytu najlepsza rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam widzisz ze sport zamyka się do piłki nożnej praktycznie i nie można nazwać kanałem telewizyjnym czegoś co nadaje w weekend 

 

publicystyka/informacja? w 4K po co? chcesz widzieć splot garnituru lepiej?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GDA, po to , bo nie jesteśmy ciemnogrodem i horyzonty sobie trzeba poszerzać. Jak by wszyscy mieli twoje myślenie to technika stała by w miejscu i nada byśmy mieli TV CRT , bo po co coś lepszego. 

Samochody elektryczne tez po co ? 

Gdzie @Pawop, napisał że TV linearna 4K nie istnieje? Co ty za dyrdymały piszesz ? 

 

 

Edytowane przez kingofsouth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę uwazam, że nie mamy o czym dyskutować.  Canal+4K jest pełnoprawnym kanalem nadającym w 2160p. Jedynym obecnie wartościowym kanałem w Polsce. 

Nadającym w takiej rozdzielczości. 

Edit.

Ma znaczenie operator , bo kablówkowe 4K to zenada.  Obecnie pisząc posta  próbuje zatrzymać się dłużej na kanałach 4K w Vectrze i nic nie ma tam interesującego. 

 

Edytowane przez kingofsouth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze jednak nie.
Sport, informacja, publicystyka " na żywo" i dokument,  tu ma rację bytu najlepsza rozdzielczość.
Nikt nie zapcha sobie pół transpondera kanałem informacyjnym.
Dokument także świetnie się sprawdza w streamingu. Sport na razie to jeszcze TV.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman

Miałem na myśli operatorów kablowych i OTT.

Na sat jeszcze   tylko C+4K , Nasa i Muzeum jak ktoś chce zobaczyć ładny obraz w telewizorze.. 

Lepiej obejrzeć np Eleven w "niby" 4K   niż ten sam kanał na sat w jakości, która aż kłuje w oczy i za to jeszcze płacić.

 

 

 

3 godziny temu, kingofsouth napisał:

4K w TV linearnej istnieje tyle , że nie w UPC. 

Zbliża się czerwiec,  na jakiś  czas UPC będzie  mogła pochwalić się TVP 4K.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...
Gość lakiman

Obecnie, poza TVP 4K  (okazjonalnym Eurosportem 4K), jakoś nie słychać aby miały się pojawić nowe kanały lub obecnie podniesione- upscalowane do ULTRA HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4K to jest piękna sprawa... niestety jest problem bo ludzie nie widzą różnicy w zmianie SD>HD i HD>4K. Nie ukrywajmy ale 4K nadal kuleje... filmy kinowe w większości kręcone są jeszcze kamerami 2K i UPSCALuje się to do 4K. Dla nadawcy zmiana na 4K to myślę że jest to majątek (kamery, studio, postprodukcja). Oczywiście że chciał bym wszystko w 4K ale na razie nie jest źle. Wszystkie produkcje premierowe w Netflix i Amazon lecą w 4K, AppleTV+ całe to piękne 4K. Nawet HBO dorobił się kilku sztuk w 4K a do tego za moment będzie Disney+. Wystarczy aby TV szła w wysokim bitrate w 1080p i będzie dobrze... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, gdy pojawił się u mnie TV 4K (chociaż tylko 43 calowy) ogarnąłem sobie kilka materiałów w natywnym 4K i nie ma tego efektu wow, który był w porównaniu z SD, nawet przy naszym cienkim HD, które serwują nam nadawcy. Przy rozsądnej odległości oglądania na 43 calach nie jestem w stanie dojrzeć różnicy między 4K a porządnym HD. Być może na ekranach ponad 50 cali coś tam idzie zobaczyć, ale nie testowałem, nie wiem.

Tak więc, moim zdaniem, dobry bitrate to podstawa i Full HD wystarcza przy ekranach poniżej 50 cali, takie mam subiektywne odczucia.

 

Żeby jednak nie było, nie krytykuję zasadności inwestowania w 4K (a nawet i 8K), wiem tylko, że w moim przypadku płacenie extra za dostęp do treści 4K nic mi nie da, bo i tak nie zobaczę różnicy. Jak są w pakiecie to spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pawop napisał:

Różnicę między SD i HD widać dosyć wyraźnie, natomiast miedzy HD i 4K już dużo mniej.


Starsi rzadko widzą różnicę miedzy SD i HD... chyba są ogólnie przyzwyczajeni do TV lampowego jeszcze. Czasem jak wyskoczy coś w HD dokumentalnego to wtedy jest "no ładnie to widać". 

 

Jeśli chodzi o 4K tutaj efekt jest złożony... tak jak pisałem "prawdziwego" 4K nie jest za dużo np w kinematografii. W serialach jest zdecydowanie lepiej (AppleTV+, Netflix, Amazon) i różnicę widać bardzo wyraźnie - znaczy dla młodych. Starsi znowu mało co widzą 4K i tak to wygląda. Mało tego... na forum są osoby które chwaliły HBO GO z przeraźliwie niskim bitrate... więc w jakim świecie my jeszcze żyjemy. Jak zacznie się oglądać 4K nie chcesz wracać do 1080p tym bardziej w niskim bitrate bo tak strasznie gryzie cię w oczy. Ale co fakt to fakt... filmy w 1080p w bardzo wysokim bitrate (~ 20-30 Mb/s) wygląda dobrze i bardzo często różnica jest niewielka do 4K. Tak jak pisałem wcześniej, duża różnica jest w serialach/dokumentach przyrodniczych.

A 8K to jest chwyt marketingowy w TV... chyba że dla projektorów 120calowych w małej sali to wtedy ma sens. Ale patrząc na nasze kina to wszystkie projektory działają w 2K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja sobie ostatnio sporo oglądam z płyt 4K UHD w całkiem przyzwoitych warunkach (Oled LG C11 65”, Soundbar SAMSUNG Q990) i zwyczajnie nie ma się później ochoty na nic w FHD lub z lipnym dźwiękiem. Ludzie nie widzą różnicy, ale oglądają naciągane „4K” ze streamingu na małych /słabych /budżetowych telewizorach z putinowskiej odległości 5 metrów. Może dlatego zachwycają się później streamingową produkcją bieda filmów, gdzie mimo astronomicznych budżetów nadal nie ma co liczyć na ponadprzeciętne wizualia. Ale pożądane 4K z płyty z HDR /Dolby Vision jest nieporównywalne, porywające, satysfakcjonujące. Kupiłem ostatnio dość referencyjne obrazy nowych wydań 4K: No Time to Die (fenomenalną jakość obrazu i wizualia ogląda się z otwartą gębą), Batman (Reeves), Dune i bez wachania poleciał preorder na Wikinga (Eggers) i nowego Top Guna 🥳 😍

Edytowane przez Kazekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...