Skocz do zawartości

Skręt LNB , o co chodzi ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów ,

samodzielnie ustawiam antenę satelitarną korzystając z aplikacji na telefon komórkowy Sat Finder w Androidzie .

Wszystko jest OK , azymut i elewacja ustawiona prawidłowo , ale proszę mi pomóc i powiedzieć co to jest : Skręt LNB : 4.1 ?

Przeszukiwałem nasze Forum i jest tylko jeden post ale w innym temacie .

Domyślam się, że prawdopodobnie chodzi tutaj o przekręcenie konwertera na uchwycie anteny , jeżeli tak to w którą stronę go przekręcić i o ile stopni ? Koledzy pomóżcie , antena czeka :cry:

Nie wiem czy to będzie pomocne ale powiem, że konwerter to black ultra twin Inverto , antena 100 cm aluminiowa .

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

skręt LNB ma wpływ na sygnał satelitarny nawet przy ustawieniu anteny na Hot Birda . Przy skrętcie konwertera sygnał poprawił mi się z 89 / proste ustawienie konwertera / do 93 przy skręcie , antena 100 cm , więc nie taka znowu mała :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy HB skręt nie robi wielkiej różnicy, chyba że masz małą antenę. Przy dalszych pozycjach ma to dosyć duże znaczenie, bo po prostu bez skrętu konwertera nie da się ich odebrać. Dla HB skręt powinien być w prawo patrząc zza anteny.

 

A nie przypadkiem w lewo??? Gdy ustawiałem dawno temu Triaxa TD78 centralnie na Hot Birda to też zastanawiałem się w którą stronę przekręcić konwerter i metodą prób i błędów skręcając go w lewo patrząc zza anteny uzyskałem najlepsze wartości sygnału. Pokazuje to też taki pierwszy lepszy obrazek znaleziony w sieci

 

antena.jpg

 

montaz_09.jpg

 

Bardzo przydatna strona do wszelkiego rodzaju ustawień anteny http://stud.pam.szczecin.pl/~pastupam/s ... index.html

 

Co do skosu to nie jest to sprawa do zbagatelizowania.

 

 

skos.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w lewo (patrzac zaa anteny).

Skrecenie konwertera niekiedy potrafi poprawic o 15-20% jakosc sygnalu.

U mnie np na antenie Triax TD80 udalo mi sie ustawic jakosc i sile sygnalu na 100% poprzez skrecenie konwertera (Inverto Black Ultra Quattro do multiswitcha). IMO najlepiej jest ustawiac na tp. 11411H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje .

Tak, należy oczywiście zrobić skręt LNB w lewo patrząc za anteny .

Tak to dopracowałem :smile: że skręcając konwerter o 4 st . jakośc poprawiła mi się do 93 % a w "porywach" do 95 % :jupi:

Mam antenę aluminiową 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LH i LNB BLACK ULTRA twin INVERTO.

A wszytko ustawiłem dzięki 2 darmowym aplikacjom w Androidzie przy pomocy telefonu komórkowego :)

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę się nazewnictwo jak dla mnie miesza. Dla mnie zza anteny znaczy stanać z tyłu za czaszą (czyli wychodzimy na balkon gdzie mamy talerz, talerz sobie patrzy na 19 południk (czyli praktycznie na południe w małopolsce), talerz do nas jest odwrócony "tyłkiem" czyli wypukłą swoją stroną a my wyglądamy zza niego i patrzymy razem z talerzem na słońce.

Czyli stoimy tak, że nie widzimy konwertera, bo czasza nam go zasłania. A na obrazkach widzę widok talerza patrząc na niego od południa czyli widok PRZED czaszą. Czyli jak dla mnie nazewnictwo powinno być patrząc na talerz od jego przodu, od frontu. Czyli patrzymy w kierunku północy.

 

Czy kierunek skrętu dla danego odbieranego satelity jest niezależny od zeza?

Np może zrobić na hotbirda 13 zeza raz stawiając konwerter po lewej stronie centralnego konwertera, a po przesunięciu talerza może zez ulec odbiciu lustrzanemu i nasz zez hotbirdowy znajdzie się po prawej stronie.

Czy zachodzi tu zjawisko lustrzane czy zawsze skręt jest w tym samym kierunku bez względu na wybrany sposób zezowania?

Wydedukowałem, że każdy południk przesunięty (od naszego lokalnego na którym mieszkamy) w lewo wymaga skręcenia konwertera w kierunku odbieranego południka, w lewo siedząc na balkonie za czaszą - coś jak tarcza zegarka gdzie na godzinę 12 patrzymy prosto, a na godzinę 10 trzeba oczy skręcić w lewo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam, ponawiam temat, ponieważ odnosi się mojego problemu i dlatego nie chciałem pisać nowego.

A więc ustawiam antenę pod HotBirda od kilku- ponownie niestety, na "oko" dodam że cały czas a mianowicie dość długo było wszystko dobrze, zero komunikatów" słaby sygnał... " czy też pixelowanie, ale od jakiś dwóch tygodni a to najbardziej najdziwniejsze że tylko na takich kanałach jak TVNHD, TVN24HD TVN7HD, ogólnie wszystkie TVn'u HD mi pixelują albo mam brak sygnału, gdzie inne wszystkie kanały HD cały czas oglądam bez problemu, zero zaćienek. Przed przeczytaniem posta "@MSAdam" również nie wiedziałem co to jest "Skręt LNB" a więc dziś zrobiłem to co w temacie, odchyliłem konwerter z " centralnego" w czaszę anteny na 1kąt w "lewo" czyli tą kreskę, patrząc za czaszy, na razie jest trochę lepiej właśnie pada u mnie deszcz i w miarę jest lepiej, mam pytanie czy to za mało czy kręcić jeszcze więcej? na konwerterze mam te kreski, w lewo i w prawo, rozumiem chyba dobrze ze oznaczają one właśnie te " odchylenie Skręt LNB" dodam jeszcze może to, choć nie wiem czy ma to znaczenie, na wprost od anteny ok 10m mam niestety drzewo orzech ;] które oczywiście jak co roku zakwita, czy to może być też przyczyną słabego sygnału i tych problemów? bo z tego co pamiętam, zimą nie miałem takich problemów.

dzięki z góry za pomoc. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na http://www.dishpointer.com/

 

Wpisz swoją lokalizację, oraz wybierz pozycję 13.0°E. Powinny się ukazać dokładne parametry ustawienia anteny satelitarnej. Podejrzewam, że nie tylko skręt konwertera jest tu nie poprawny, ale całe ustawienie anteny.

 

dzięki to są moje parametry po wpisaniu i wybraniu dokładnie mojej pozycji , jeśli możesz to wyjaśnij mi jeszcze co one oznaczają dokładnie i jak najlepiej ustawić bez miernika, chociaż wiem ze raczej to nie możliwe chyba ze bym cały dzień kręcił anteną, ponieważ w pogodne dni wszystko jest ok, a jak zaczyna padać deszcz koniec :?

 

Elevation: 29.5° - rozumiem ze kąt odchylenia anteny { góra ,dół) mam w tej chwili 31°

Azimuth (true): 185.3° - nie wiem co to znaczy

Azimuth (magn.): 180.9° - jw

LNB Skew [?]: 3.2° - skręt LNB chyba tak? jeśli tak to jak pisałem mam w lewo na 1°

 

dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

chcialbym wtracic swoje 5Gr. i zapytac o moj problem.

 

A wyglada tak:

 

LNB Monoblock ustawienia na Hot Bird i Astra 19.2 . Wlasnie sie przeprowadzilem i musialem na dachu zamontowac uchwyt do talerza SAT. Cos chyba jednak ten uchwyt nie stoi idealnie i ma lekki przechyl. To moze powodowac , ze w ustawieniach Dekodera pod wskazaniami sily sygnalu , mam info , ze Astra znajduje sie gdzies 5 stopni E i nie wiem o co tu chodzi. Hot Bird natomiast jest idealny.

Moze przektecic troszke LNB w uchwycie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego żeby uchwyt był poziomo, a potem obróć tak żeby uzyskać max. sygnał na 12264V i 11508V. Astra ma silniejszy sygnał, więc nie powinno być problemów po poprawnym ustawieniu. Stojąc za czaszą pamiętaj że Astrę łapie ten konwerter po prawej, HotBirda ten po lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://lh5.googleusercontent.com/-QW1FcCEDDhg/U6bpcddZQsI/AAAAAAAAVkg/ibKGjqFJiiE/w1143-h857-no/IMG_2775.JPG

 

https://lh6.googleusercontent.com/-BYIKAJXUwa0/U6bpgq7NiiI/AAAAAAAAVkY/684q4SC3PX4/w1143-h857-no/IMG_2776.JPG

 

 

tak to u mnie wyglada.

 

To co kolega pisze o rownym ustawieniu, to ja juz tydzien temu cwiczylem. To jest podstawa. Teraz jak mi sie juz pomysly skonczyly , to prosze Was o rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dax6, dlaczego typ LNB masz ustawione na single (pojedynczy). Niewiem jaki to dekoder (model, po menu zalatuje mi technisatem) ale z prawej strony widzę, że można zmienić typ LNB, np. na Monoblock LNB Twin (6 stopni) - jest coś takiego? I jak już napisał @booboo masz jakimś cudem ustawioną Astre 4a (4,8E). Jeśli masz możliwość zmiany gdzieś w menu na taką satelitę jak podał @booboo, to również musisz to zrobić/zmienić.

 

Jak założyłeś konwerter patrząc zza anteny za prawe oko, to możliwe, że złapałeś 7E i jakiś słaby sygnał z 5E. Monoblock patrząc zza anteny musi być złapany za lewe oko - prawy konwerter nie jest w uchwycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO ! Nareszcie cos konstruktywnego. Na to nie zwrocilem uwage. Zobacze jutro co da sie tam pozmieniac. Dekoder to TechniSat DigiCorder ISIO S . Bardzo dobry sprzet , ale ,,operator,, do [beep] :)

Kupilem do tego Multytenne 45 cm na 4 satelity i dwoch uzytkownikow. Niestety , ale Hot Bird byl pozbawiony HD. Astra smiga z HD i inne tez. Nasz Satelita ma zbyt slaby transponder.

 

LNB jest prawidlowo zamontowany. Jeszcze cos mi przyszlo do glowy... A moze ustawic na lewym LNB Astre 19.2, a na prawym Hot Bird.

 

Starczy na dzisiaj ;) Trzeba isc spac

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...