Skocz do zawartości

Odbiór DVB-T z Czech


wlodek12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.09.2019 o 20:53, wlodek12 napisał:

Pozostało tylko czekać na efekty.

Mieszkam pod Wrocławiem i odbieram MUXy w starym DVB-T (H264) - kanały publiczne CT w jakości SD oraz paczkę komercyjnych i radiowych , sporo tego jest i już odbieram także bez problemu te same MUXy w DVB-T2 (H265 HEVEC) na TV Manta 43LUN58K (4k, ma wbudowany tuner DVB-T2, bardzo dobra jakość przy śmiesznej cenie) - różnica jest taka że kanały CT są w HD i ogólnie jest więcej kanałów HD oraz więcej kanałów SD, jakość obrazu i audio bardzo dobra, sporo kanałów komercyjnych, filmowych, muzycznych, więcej jest kanałów niż w DVB-T np. szlagier 2. Moc sygnału ok 35% na antenie siatkowej przy ziemi (parter) dla MUX z kanałami komercyjnymi, ale nic nie pikseluje i działa OK, natomiast na mux z publiczną CT moc 80% i HD pięknie śmiga. Opłaca się już teraz odbierać DVB-T2 u naszych sąsiadów, jeżeli wyłączą stare DVB-T to będzie kolejne pasmo i kanałów więcej jak w PL, trzeba dodać że radiowych też mają sporo. DVB-T2 jest bardzo dużym zagrożeniem dla platform satelitarnych, ponieważ liczba kanałów naziemnych będzie imponująca.

Edytowane przez pietrek1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są to dokładnie nadajniki jest ich kilka, mieszkam za Zakrzowem, odbiera cały czas dobrze, sporo tych muzycznych mają, jest paczka publicznych CT w HD, jest paczka komercyjnych kanałów Barrandov, paczka kanałów Prima, paczka Ocko, kilka muzycznych np. Slager, Slager 2. DVB-T2 ładnie działa.

Antenę mam taką: https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/osprzet-rtv-telefoniczny-i-komputerowy/anteny-tv-zewnetrzne/antena-vhf-uhf-dv4-a35-40-230-dpm,p150578,l1077.html na wysokości niecałych 3 metrów od ziemi, celuje w drzewo mniej więcej ale działa OK :). MUX8 tylko bardzo ciężko łapie, więc dodałem dipola https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8 polaryzacja pionowa  i złączyłem obie anteny sumatorem (dipol dałem bez przejścia napięcia w zwrotnicy bo problemy były). MUX8 (VHF) nie lubi zasilania :)

 

Zastanawiam się nad Niemcami, jest od Wrocławia trochę kilometrów, ale tego typu antena może dać radę ???

http://anteny.pl/antena-telewizyjna-wzmacniacz-p-632.html

Ktoś ma doświadczenie DVB-T2 z Niemcami we Wrocławiu ?? Jest możliwość ?

Edytowane przez pietrek1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz antenę skierowaną na Wałbrzych to odbierasz Trutnov Černá hora, a jak Opole to Jesenik Praděd.

https://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-154430-503909-trutnov.html

https://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-171352-500459-jesenik.html

 

Co do Niemców to z czasów analogu odebrałem tylko raz jeden kanał jako zaśnieżony obraz.

Obecnie nie mam wzmacniacza antenowego więc u mnie lipa z odbiorem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2019 o 23:50, pietrek1 napisał:

Nie wiem jakie są to dokładnie nadajniki jest ich kilka, mieszkam za Zakrzowem, odbiera cały czas dobrze, sporo tych muzycznych mają, jest paczka publicznych CT w HD, jest paczka komercyjnych kanałów Barrandov, paczka kanałów Prima, paczka Ocko, kilka muzycznych np. Slager, Slager 2. DVB-T2 ładnie działa.

Antenę mam taką: https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/osprzet-rtv-telefoniczny-i-komputerowy/anteny-tv-zewnetrzne/antena-vhf-uhf-dv4-a35-40-230-dpm,p150578,l1077.html na wysokości niecałych 3 metrów od ziemi, celuje w drzewo mniej więcej ale działa OK :). MUX8 tylko bardzo ciężko łapie, więc dodałem dipola https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8 polaryzacja pionowa  i złączyłem obie anteny sumatorem (dipol dałem bez przejścia napięcia w zwrotnicy bo problemy były). MUX8 (VHF) nie lubi zasilania :)

 

Zastanawiam się nad Niemcami, jest od Wrocławia trochę kilometrów, ale tego typu antena może dać radę ???

http://anteny.pl/antena-telewizyjna-wzmacniacz-p-632.html

Ktoś ma doświadczenie DVB-T2 z Niemcami we Wrocławiu ?? Jest możliwość ?

 

Dziękuję Ci za szeroką odpowiedż! Miałem kiedyś odbiór z Pradziada i Czernej Hory,  a po "kombinacjach"  ĆT już nie! Ciekawi mnie jak jest z odbiorem czeskiej od strony Kątów, Kobierzyc, Żórawiny i Bierutowa, ponieważ zamierzam się przeprowadzić! W L-cy niektórzy łapią naziemnych Niemców (na wyższych piętrach, oferta nikła), masz szwabów więcej na satAstrze - zez do HotBirda i już. Z satelity mam 16/19/23/28 st E a na drugiej ant. 7/9/13 st E - ustawienia bloku! Włod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 20:06, wuzel napisał:

Możesz podać rozmiar anteny 16/19/23/28 E. Konwertery wąskie ? W uchwytach czy przyklejone do siebie ?

Corab 90, szynę z uchwytami (do Coraba) zamówiłem w Hollex  oraz  3 wąskie (16, 23 i 28 - tu może być stary, dużo miejsca  ) - główny (konw. stary) na 19,2 Astra. Pewne trudność przy ustawieniu 16 stopni -duży skos i słabszy sygnał. Nie ufaj stronom podającym wykaz stacji. Sprawdzam w Satkurier nowinki. Jeśli będziesz potrzebował czegoś - pisz, chętnie odpowiem. Włod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 17:23, wlodek12 napisał:

 

Dziękuję Ci za szeroką odpowiedż! Miałem kiedyś odbiór z Pradziada i Czernej Hory,  a po "kombinacjach"  ĆT już nie! Ciekawi mnie jak jest z odbiorem czeskiej od strony Kątów, Kobierzyc, Żórawiny i Bierutowa, ponieważ zamierzam się przeprowadzić! W L-cy niektórzy łapią naziemnych Niemców (na wyższych piętrach, oferta nikła), masz szwabów więcej na satAstrze - zez do HotBirda i już. Z satelity mam 16/19/23/28 st E a na drugiej ant. 7/9/13 st E - ustawienia bloku! Włod.

Witam, 

Mieszkam pomiędzy Oleśnicą a Dobroszycami więc całkiem daleko od granicy Czech.  Z czeskich muxów odbieram, mux1, mux2, mux3 i mux4 (czasem są zakłócenia) . Mux4 na którym są takie kanały jak MorawyTV czy REBEL zbieram z nadajnika na Studnićnim Vierchu koło Jesenika. Z DVBT2 udało mi się złapać mux11 i mux12. Niestety na chwilę obecną mimo wysiłków nie złapałem mux13. Prawdopodobnie dlatego że nadawany jest na 498MHz. w polaryzacji H. Na tej samej częstotliwości nadawany jest jeden z muxów z wrocławia. Pewna szansa jest z MUX13 z Zlaty chlum koło Jesenika który jest nadawany w polaryzacji V. Na razie nie miałem potrzeby obracania anteny dla kilku programów więcej. 

 

pozdrawiam, 

Edytowane przez patpat
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przez pandemię COVID-19 wyłączenie DVB-T zostało przesunięte.

Ostateczne terminy ich wyłączeń i zarazem włączeń DVB-T2/HEVC wraz z wykazem stacji TV przedstawia poniższa tabelka.

Daty na zielono to już włączone i ostateczne MUX'y najnowszego systemu nadawania.

tpp-2020-v2-big.jpg

 

Źródło: https://www.parabola.cz/clanky/6871/presne-terminy-vypinani-dvb-t-a-zapinani-finalnich-dvb-t2-siti-cra/ 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zgodnie z tą tabelą  ci co są w zasięgu Mux  L4       to odbierają sygnał z 36  kanału  który zostanie wyłączony   27.8.20  A  kanały  51/53    1.10.20  i   6.10.20 . Potem to będzie już  tylko   26/8  gdzie  25 to głowny mux TVP  oraz 27 L4.

 

 

To od razu zapytam   czy ktoś te muxy  odbiera na zwykłej antenie siatkowej typu telmor? Chodzi o T2 HEVC  26 i 28.   Ja ze względu na wzmacniacz odbieram tylko 28.

 

sam_2332_222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu na Krzykach odbieramy DVB-T2 na  k26 i k28 z Cernej Hory.

Zwykła antena Yagi na dachu 3-piętrowego budynku, skierowana dokładnie na Cerną Horę, czyli nieco obok kierunku na Ślężę, jest podłączona do wejścia szerokopasmowego UHF wzmacniacza Telmor WWK861. Taka sieć kablowa obsługuje ok. 30 mieszkań.

Sygnał na kanale 26 jest słaby, dużo słabszy niż k28, ale w dzień przeważnie wystarczy do stabilnego odbioru. Co ciekawe - odbiór k26 znika praktycznie każdej nocy i wraca rano. Zanika stopniowo, od sporadycznych zacięć do całkowitego braku - jakby moc nadajnika była powoli obniżana. Na początku nawet myślałem, że jest to zabieg celowy aby zmniejszyć zużycie energii. Teraz jednak doszedłem do wniosku, że powód może być zupełnie inny - w nocy podnosi się propagacja i być może wtedy pojawiają się jakieś zakłócenia wspólnokanałowe z odległych nadajników. K28 - odbiór zawsze dobry bez jakichkolwiek zacięć.

Na tak ustawionej antenie mamy w naszej sieci muksy ogólnopolskie 1...4 oraz L4 z jakością 100%, oraz trzy czeskie z Cernej Hory. Nawet jeleniogórski MUX3 na kanale 24 ze Śnieżnych Kotłów ma bardzo dobry i stabilny odbiór. Mamy więc pod rząd kanały 24, 25, 26, 27, 28 oraz 30, 33, 35, 42, 46, 47, 60 i wszystkie dają radę nawet w instalacji zbiorowej ze starym wzmacniaczem.

Edytowane przez canton
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2020 o 00:23, asiafan napisał:

czy ktoś te muxy  odbiera na zwykłej antenie siatkowej typu telmor? Chodzi o T2 HEVC  26 i 28.   Ja ze względu na wzmacniacz odbieram tylko 28.

Co prawda Telmora nie mam, ale z drugiej anteny siatkowej ze słabym wzmacniaczem odbieram k.26 i 28 bez problemu.

Jakość/siła = 100/100 nawet w czasie deszczu czy pór nocnych.

 

Od lat nadajniki z Trutnowa czy Jasienika spisują się doskonale, a obecne kanały HD w HEVC bije jakością polskie HD. 

Mam wrażenie że w Czechach bardziej stawiają na jakość nadawanych kanałów niż u Nas, nawet porównując kanały SD.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2020 o 02:22, canton napisał:

We Wrocławiu na Krzykach odbieramy DVB-T2 na  k26 i k28 z Cernej Hory.

Zwykła antena Yagi na dachu 3-piętrowego budynku, skierowana dokładnie na Cerną Horę, czyli nieco obok kierunku na Ślężę, jest podłączona do wejścia szerokopasmowego UHF wzmacniacza Telmor WWK861. Taka sieć kablowa obsługuje ok. 30 mieszkań.

Sygnał na kanale 26 jest słaby, dużo słabszy niż k28, ale w dzień przeważnie wystarczy do stabilnego odbioru. Co ciekawe - odbiór k26 znika praktycznie każdej nocy i wraca rano. Zanika stopniowo, od sporadycznych zacięć do całkowitego braku - jakby moc nadajnika była powoli obniżana. Na początku nawet myślałem, że jest to zabieg celowy aby zmniejszyć zużycie energii. Teraz jednak doszedłem do wniosku, że powód może być zupełnie inny - w nocy podnosi się propagacja i być może wtedy pojawiają się jakieś zakłócenia wspólnokanałowe z odległych nadajników. K28 - odbiór zawsze dobry bez jakichkolwiek zacięć.

Na tak ustawionej antenie mamy w naszej sieci muksy ogólnopolskie 1...4 oraz L4 z jakością 100%, oraz trzy czeskie z Cernej Hory. Nawet jeleniogórski MUX3 na kanale 24 ze Śnieżnych Kotłów ma bardzo dobry i stabilny odbiór. Mamy więc pod rząd kanały 24, 25, 26, 27, 28 oraz 30, 33, 35, 42, 46, 47, 60 i wszystkie dają radę nawet w instalacji zbiorowej ze starym wzmacniaczem.

Antena yagi to chyba raczej antena kierunkowa i nie jest anteną dookólną.     https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieża_telewizyjna_Praděd

Ja stąd  odbieram  T2  HEVC.    Też posiadam taki wzmacniacz ale model  961 .  W Twoim wypadku  to lepszym wyjściem jest posiadanie 2 anten. 1 skierowana wyłącznie na Czechy DVB-T2 a druga na ślęże  dla wszystkich muxow bo masz pewnie doskonały sygnał z l4.       Ja mam 25 26 27 i 28  no i czeskie  36  51 i 53.  Była też kopia kanału 36 na 40 nie wiem skąd ale już nie mam.   Ja w zadadzie czekam na wyłączenie T1 Czeskiego bo mam wykorzystane wszystkie kanały do wzmocnienia + 2 anteny kierunkowe   no i mux 8  +  FM.   Jak jedno wzmocnie za mocno to inne poleci.

 

 

W dniu 25.06.2020 o 08:53, serek napisał:

Co prawda Telmora nie mam, ale z drugiej anteny siatkowej ze słabym wzmacniaczem odbieram k.26 i 28 bez problemu.

Jakość/siła = 100/100 nawet w czasie deszczu czy pór nocnych.

 

Od lat nadajniki z Trutnowa czy Jasienika spisują się doskonale, a obecne kanały HD w HEVC bije jakością polskie HD. 

Mam wrażenie że w Czechach bardziej stawiają na jakość nadawanych kanałów niż u Nas, nawet porównując kanały SD.

Tu bardziej chodzi o typ anteny a nie marke .Siatkowa jest dookólna zbierze sygnał  z Czech i ze Slęży  .  Podaj jaki masz wzmacniacz  no i czy też Wrocek czy inny teren?      Bo mnie interesi  jak już będzie tylko  T2 HEVC w Czechach   wtedy można wzmacniać  bez utraty innych bo zwolnią się 3 kanały. A już pomijam jakby L4  przeszło na  ślężę od nowego roku.     

 

Na T2  kabał   28 to z 19 kanałów jest.  To jest suma kanałów  51 i 53.  Natomiast 26 jakby mniej .No ale fajnie bo lepiej mieć 2 kanały w HEVC   to co jest teraz .  Więcej chyba niczego nie odbieramy.

Edytowane przez asiafan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz z drugiej anteny to produkt jeszcze z lat 90'tych, zasilanie 5V.

Do tunera zasilającego antenę akurat.

 

Myślę co by na chwilę nie przesunąć antenę na Pardubice dla MUX24 -> https://www.parabola.cz/clanky/6882/multiplex-24-odstartoval-ve-vychodnich-cechach/

Moc nadawania 20kW nie jest taka mała, może akurat coś odbiorę, ale to w bardziej wolnym czasie. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2020 o 12:53, SatExpert napisał:

@canton, a działa Ci Mux 24 z Trutnova? :)

 

Nie ma śladu sygnału na K45. Poziom szumu. Albo nadają z bardzo małą mocą, albo silnie kierunkowo.

Edit: Wszystko jasne - MUX24 idzie 20 kW, ale z wieży widokowej, a nie z głównego obiektu na Cernej Horze. Czyli można zapomnieć o odbiorze...

 

W dniu 27.06.2020 o 00:39, asiafan napisał:

Antena yagi to chyba raczej antena kierunkowa i nie jest anteną dookólną.     https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieża_telewizyjna_Praděd

Ja stąd  odbieram  T2  HEVC.    Też posiadam taki wzmacniacz ale model  961 .  W Twoim wypadku  to lepszym wyjściem jest posiadanie 2 anten. 1 skierowana wyłącznie na Czechy DVB-T2 a druga na ślęże  dla wszystkich muxow bo masz pewnie doskonały sygnał z l4.  

 

Odbieram dwa czeskie muksy T2 z Cernej Hory, która u mnie jest praktycznie w linii ze Ślężą. Czyli antena kierunkowa jak najbardziej się sprawdza. Pradziada mogę nie odebrać, bo tamten kierunek zasłaniają wysokie bloki. Widok na Ślężę mam czysty. Ostatnio zrobiłem pomiary analizatorem widma i wyszło, że k26 i k28 mają praktycznie takie same poziomy. Sygnał jest wystarczający, tylko na k26 wchodzą czasem zakłócenia. Poziom wtedy nie maleje, tylko jakość spada do zera. Jakby SFN się Czechom rozjeżdżał.

Edytowane przez canton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...