Skocz do zawartości

Korzystanie z dekoderów zagranicą


ste100
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie 1 mln Polaków wywiozło dekodery za granicę. Nielegalnie.

Nielegalnie a to dlaczego ..?? Nielegalnie by było wtedy gdyby polskie prawo zostało złamane i doszło do czynu prawnie zabronionego.. W przypadku platform Kowalski podpisując umowę z cyfrą zobowiązał się jedynie do oglądania pakietów na trenie Polski . Co najwyżej doszło do złamania umowy cywilno - prawnej między operatorem a wspomnianym Kowalskim. Operator może dochodzić swoich roszczeń w sądzie w postępowaniu cywilnym.. Z drugiej zaś strony przykładowo Cyfra gdyby nie chciała by Polacy oglądali jej produkty na trenie np. GB to swoje kanały z z satelity HB transmitowali by w wiązce punktowej) Przy takim rozwiązaniu dekodery sat cyfry , nki etc na wyspach stanowiły by jedynie podstawki pod herbatę..!! Także sami operatorzy platform sami nie są bez winy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonik79 ma rację. Tu macie streszczenie z orzeczenia: http://www.guardian.co.uk/media/2011/oc ... v-coverage

 

To powinno najbardziej zainteresować: "Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż próba zakazu "importowania, sprzedaży lub użytku zagranicznych kart do dekoderów jest sprzeczna z wolnością świadczenia usług i nie może być tłumaczona ani przez ochronę własności intelektualnej ani zachęceniem ludzi by chodzili na stadiony"

 

Uprzedzając: z dekoderem użytkownik może sobie robić co chce, bo jest jego własnością (mam na myśli sprzęt zakupiony na własność, a nie najmowany PVR). Własnością operatora jest karta i to jej dotyczy obostrzenie korzystania wyłącznie np. w Polsce, które obalił TS UE. Tak czy siak te bzdury w regulaminie o korzystaniu wyłącznie w PL muszą się tam pojawiać, bo pewnie tego wymagają sprzedający prawa i licencje.

 

W skrócie prywatnie można sobie sprowadzić jakikolwiek unijny sprzęcior i korzystać z niego w mieszkanku do woli. Problem pojawia się przy wykorzystaniu go publicznie np. w pubach itp, gdzie wymagana jest już zgoda właściciela praw. Kto będzie chciał to przeczyta sobie całe orzeczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przemieszczanie dekoderów w ramach państw Unii oraz Norwegii i Szwajcarii jest legalne. Nawet jak dekoder jest własnością operatora.

Gdyby było inaczej to samochodem np. w leasingu też nie można by było ruszyć się poza kraj.

Prawo unijne rozróżnia ponadto kartę od dekodera!

To karta jest podstawą prawnego korzystania z oferty. Ma unikalny key, jak karta płatnicza. Co prawda sczytanie keya dla magików to żaden problem.

Tuner - to tylko przyrząd do karty aby coś tam odebrać.

Dlatego ja i inni pisaliśmy, że parowanie jest bardzo dyskusyjne prawnie a w oparciu o wyrok Trybunału z 2011 zagraża ewidentnie wolności świadczenia usług.

Nie jest istotne, że inni nadawcy tak robią.

Przekonał się już swego czasu Microsoft, o mało nie wyleciał z Unii ze swoimi programami nie chcąc się podporządkować prawu unijnemu.

Też Bill ciągle bełkotał o ochronie własności, patentach itd.

Nie pomogły wojaże po Europie Billa i Busha Młodszego - pamiętacie?

Byliśmy pierwsi w "dopalaczach" w UE, teraz zgłaszając problem będziemy pierwsi w odparowaniu.

Przytomnie ktoś zauważył, że niedoświadczony redaktor organu PO pomylił prawo karne z cywilnym w sprawie wywozu dekoderów.

O ile nie będzie monopolów - nie czeka nas ppv od ilości osób czy nadajnik gps w tunerze. A ten pomysł jest ewidentnie sprzeczny z prawem unijnym i można go włożyć między bajki.

 

Każdy może w tej chwili zaskarżyć do UE lub UOKiK, że zapis w regulaminach Cyfry i Polsatu o wyłącznym odbiorze na terenie kraju jest nielegalny i każdemu abonentowi tych platform przysługuje wypowiedzenie umowy bez tzw."skutków" w dowolnym czasie trwania umowy, powołując sie na Wyrok i odpowiedni punkt w umowie - w wypowiedzeniu dobrze dać jest do wiadomości UOKiK lub lokalny rzecznik.

-----------------------------

a tak do poduszki o poczytanie:

http://www.rp.pl/artykul/731153.html?print=tak&p=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przemieszczanie dekoderów w ramach państw Unii oraz Norwegii i Szwajcarii jest legalne. Nawet jak dekoder jest własnością operatora.

Gdyby było inaczej to samochodem np. w leasingu też nie można by było ruszyć się poza kraj.

Absolutnie nie masz racji, odnosnie szprzętu (dekodera) który nie jest twoją własnością.

Prównanie do leasingu samochodowego tez nie jest trafne, poniewaz osoba korzystająca z takiego pojazdu otrzymuje od WŁAŚCICIELA Upowaznienie do korzystania z niego w okreslonym kraju, Uni Europejskiej, czy na terenie całego świata.

Podnadto w takim Upoważnieniu (Autorization) moga byc inne ustalenia i ograniczenia.

Własność to własność i ponad upoważnienie nie masz nic do niej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi-s:

Z prawem nie dyskutuje się.

Prawo stosuje się wprost. Bez względu czy nam to się podoba"

 

"Trybunał stwierdził, że ustawodawstwo krajowe, które zabrania przywozu, sprzedaży lub używania zagranicznych kart do dekoderów jest sprzeczne ze swobodą świadczenia usług"

 

Karta zawsze jest własnością wydawcy. Czy uważasz, że jako Polacy nie powinniśmy stosować się do tego prawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekodera nie mając rachunku zakupu, paragonu, karty gwarancyjnej z twoim nazwiskiem lub upowaznienia (jezeli nie twój) i tak nie masz prawa uzywać w innym miejscu niz pozwalają Ci na to umowy i regulaminy, a odnośnie kart to nie dyskutuję bo nie wiem.

 

Nie dodałeś że karta jest własnością operatora z wyjatkiem kart kupionych na własność np. w usługach pre-paid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja i inni pisaliśmy, że parowanie jest bardzo dyskusyjne prawnie a w oparciu o wyrok Trybunału z 2011 zagraża ewidentnie wolności świadczenia usług.

Tu parowanie nie ma nic do rzeczy..

Trybunał stwierdza

 iż próba zakazu "importowania, sprzedaży lub użytku zagranicznych kart do dekoderów jest sprzeczna z wolnością świadczenia usług i nie może być tłumaczona ani przez ochronę własności intelektualnej 

Według tego trybunału możesz przykładowo wziąć zakupioną kartę SKY parowaną z zakupionym dekoderem lub modułem dostępu i przywieź do Polski .. Parowania ten werdykt w żaden sposób nie porusza..

Rzecz inaczej się ma gdy jest to sprzęt operatora .. Operator jedynie wypożycza tobie tuner. Wypożycza na określonych zasadach.. Na które podpisując umowę wyrażasz zgodę. To tak jak z wypożyczalni wypożyczysz samochód i podpisujesz że będziesz się nim poruszał w określonym czasie i w określonym terenie . Złamiesz umowę płacisz jak za zboże..

zibi ma rację w tym co pisze..

co sie tyczy kart.. jeżeli jest własnością operatora to identycznie jak z tunerami wypożyczanymi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zrobię po 5 maja .. Jak na razie szkiełko sie mrozi majówka idzie..!!

Pozdrawiam

 

Ale wracać do tematu platyny i usług.. O ile pamiętam bo nie mam umowy przed oczami (umowa podpisana w punkcie ) nic tam nie ma nadmienione że jakieś usługi z pakietu platyna nie będą działały na sprzęcie Pace PVR .. A opowiadania operatorów NC+ nie mają żadnej mocy sprawczej liczy sie to co na dokumencie umowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz:

http://www.slpc.eu/C403_08%20EN.pdf

a to tłumaczenie z Curii:

http://curia.europa.eu/juris/document/d ... de=&part=1

 

a tu dla niedowiarków wersja Skonsolidowanego Traktatu /TFUE/:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 199:pl:PDF

 

Proszę też zwrócić uwagę na dyrektywy unijne w tej materii, które cytuje Trybunał.

Szczególnie na Wykładnię do art. 56 TFUE, pkt. 3 na końcu sentencji - wszelkie urządzenia dekodujące /to nie karty są opisane w 56 TFUE/ bezwzględnie można przewozić po krajach Unii:

 

"Wykładni art. 56 TFUE należy dokonywać w ten sposób, iż:

 

– stoi on na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego delegalizującym przywóz, sprzedaż i używanie w tym państwie członkowskim zagranicznych urządzeń dekodujących umożliwiających dostęp do kodowanej usługi przekazu satelitarnego pochodzącej z innego państwa członkowskiego i zawierającej przedmioty objęte ochroną na podstawie przepisów tego pierwszego państwa;"

 

Nie sabotujcie prawa - jest to niezgodne z regulaminem forum, nic to i tak nie da operatorom platform - jak wpłyną skargi - dojdzie do zmian!

 

Poczytajcie szczególnie pytania Sądu Królewskiego do Trybunału i ich odpowiedź - poza sentencją Wyroku /tzw. egzegezę/

Nie można zabronić przewożenia kart i dekoderów w państwach Unii. Można ten przepis regulaminu skutecznie skarżyć.

 

Godunow:

W Polsce wypożyczasz czy jak tam, jedziesz do Anglii - nie naruszasz prawa. Co jest zabronione - jest niedozwolone.

Chyba ty pisałeś w marcu, że nie mam racji skarżąc do UOKiK ITI, bo ponoć nadawca może dowolnie kształtować swoją politykę.

 

Chodzi o to że Unia to Federacja z własnym sądownictwem, Konstytucją, Parlamentem itd. Unia to Polska - Polska to Unia. Tylko PISowcy mają inne zdanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoi on na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego delegalizującym przywóz, sprzedaż i używanie w tym państwie członkowskim zagranicznych urządzeń dekodujących umożliwiających dostęp do kodowanej

Ale zrozum tu to nie może być stosowane Ty w Polsce wypożyczasz i kartę i dekoder ,karta jest własnością operatora ) Gdy by było tak że karta jest twoja własnością dekoder twoja , własnością wtedy ma to cytowane zastosowanie.. A Cyfra to była chyba jedna z nie wielu platform w Europie która nie parowała kart..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za beznadziejny przepis, ze nie mozna uzywac za granica? Skoro ktos wyjezdza i chce ogladac TV po polsku, to nie mozna mu tego zabraniac! Abonent ma obowiazek placic za odbior kanalow, a gdzie sie aktualnie znajduje to juz nie jest interes firmy - kasa dochodzi i nie powinno byc problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem nieco wcześniej nie ma żadnego przepisu ustawy, która by zabraniał oglądać nc+ za granicą .Podpisując umowę z nc lub innym operatorem umawiasz się po przez akcptacje regulaminu ', że będziesz korzystać z usług platformy na terenie RP!! I z tegoż tytułu na drodze postępowania cywilnego operator może dochodzić zadośćuczynienia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o operatora bo jemu na tym nie zależy tylko o warunki licencji na dany kanał. Operator podpisuje umowę np z TVN, że może udostępniać swój kanał tylko na terenie Polski bo z kolei on produkuje program np "Mam talent" też na licencji tylko na Polskę.

Filmy kupowane są na licencji na dany kraj a nie na Europę. Dobrze to widać np w Ipli, która wprowadziła pakiet iplaWORD z programami dostępnymi dla całej polonii. Głównym dostawcą jest tam właśnie Polsat i ATM z "kiepskimi" i Polsatem News.

Operatorom satelitarnym zależ na jak największej ilości klientów i przymykają oko na te zasady z kolei nie wpisanie klauzuli dotyczącej wyłącznie Polski do umów mogło by się wiązać z procesami z Sony, Warner Bros itp. Firmy te najchętniej wprowadziły by system liczenia widzów przed TV, oglądania filmów na minuty i rygorystyczny zakaz używania dysków HD w dekoderach. Wszyscy polscy operatorzy odbierają telefony z zagranicy w swoich call center i dokładnie znają kierunkowe państw swoich klientów. Pewnie tak też powstał ten artykuł o milionie dekoderów w Europie. Ktoś to tylko policzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Filmy kupowane są na licencji na dany kraj a nie na Europę." Jeszcze tak - po 2020 będzie już jedna licencja, unijna i nie tylko na filmy sport ale i na wynalazki. Tak zapisano w konstytucji UE. Właśnie do tego czasu rządy państw członków mają dostosować przepisy.

 

Wyrok Trybunału, chyba go nie czytaliście dotyczył właśnie sprawy karnej gdzie obwiniona korzystała w innym państwie właśnie z licencjonowanego meczu na zupełnie inny kraj!!!

I co - Trybunał nie podzielił zdania operatora satelitarnego, okazało się że można.

Ku uwadze wszystkim - Wyroki Trybunału mają charakter precedensowy. W przeciwieństwie do polskich wyroków. Znaczy to, że każdy w swojej sprawie może powołać się na taki wyrok!

Mało tego Karta ONZ stanowi, że należy kierować się kryteriami językowymi na obczyźnie!

Znaczy to, że nie wolno ograniczać dostępu do języka, kultury i tradycji danej zbiorowości.

Zapisy ITI i Polsatu są niezgodne z Traktatem UE, Wyrokiem Trybunału i kartą ONZ.

Jak macie jeszcze wątpliwości - zadzwońcie do znajomych prawników.

Ci sami mówili w marcu, że Julian może robić z umowami co mu się podoba - ja pierwszy na tym forum operowałem pojęciem "Pacta sunt servanda".

Nawet napisałem aby tym zwrotem witać konsultantów - po 12 minutach post ten wylądował i jest do tej pory w koszu!. Dostałem za to ostrzeżenie.

 

I co okazało się - Tego zwrotu użyła w kilku wywiadach rzecznik UOKiK /też złożyłem skargę pisemną/. Dowolność Juliana może go kosztować 11 dużych baniek.

A co to dało dla Redakcji? Urząd też nie zrozumiał oferty i dowalił karę.

 

Rozmawiałem telefonicznie z Urzędem, w nieobowiązujących rozmowach, przy odwołaniu ITI nie mają szans zejścia niżej 7 baniek - z tym liczą się urzędnicy.

I jeszcze - jak będzie dużo chętnych, szczególnie u terenowych rzeczników którzy stracili finansowo na zabawach migracyjnych - z urzędu mogą liczyć na pozew zbiorowy.

Wszyscy, którzy złożyli skargi pisemne w UOKiK lub u rzeczników dostaną taką informację.

 

Kupowanie na dany kraj zgodnie z Konstytucją UE musi odejść do lamusa, chyba że rozpadnie się Unia.

 

Mamy ok. 5 milionów młodych Polaków w UE - ITI ani Polsat nie ma prawa pozbawiać im dostępu do kultury i języka.

 

Artykuł dziennikarza Gazety mógł powstać z dwóch przyczyn:

-- niewiedzy dziennikarza o prawie unijnym.

-- był tzw. wsadzeniem kija w mrowisko, piszący po prostu wiedział o co chodzi i wywołał temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prywatnie w swoim mieszkaniu czy domku, nie widzę problemu w ogladaniu programów z satelity poza krajem?.

Kupuję dekoder na własność (w C+ mozna, CP- też można, TnK-też) przewozic go moge gdzie chcę bo jest to moja własność, pozostaje sprawa karty która jako kawałek plastiku sama nie powoduje odbioru i też ja moge spokojnie przewozić w portfelu (majac przy sobie tylko protokół przekazania lub umowę że mogę z niej korzystać). Najlepiej mieć pre-paid i po problemie z prawami własności.

Może się mylę, ale jak by były problemy w ogladaniu prywatnym, to setki tysięcy Polaków za granicą jak i z zestawami satelitarnymi w samochodach ciężarowych (TIR), czy turystycznych nie robiłoby tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...