Skocz do zawartości

Jakie mamy telefony?


Rekomendowane odpowiedzi

A nuż, widelec za rok
Nóż piszemy przez "o" z kreską.

Nuż w tym przypadku nie jest sztućcem.

Bogdanie, moderatorze wszechwiedzący.

Staram się :) To miłe :P A teraz coś Ci przytoczę:

We wstępie do Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny (Wydawnictwo Znak, Kraków 2005) można natrafić na motto zaczerpnięte przez autora Bartka Chacińskiego „z dyskusji na temat przyszłości młodego języka”. Zabawny dystych brzmi tak:

 

A nóż-widelec coś z tego będzie?

A łyżka na to: niemożliwe!

 

Byłoby naprawdę śmiesznie, gdyby nie jedno „ale”... Otóż zdarza się, że czytelnicy tej świetnej książki odczytują wyrażenie nóż-widelec dosłownie, to znaczy że istotnie chodzi o nóż (jest przecież i widelec, i łyżka), zapamiętując nolens volens jego błędną ortografię. Później nieświadomi niczego, piszą w ten sposób, korespondując między sobą w Internecie/internecie. Wynotowałem na użytek dzisiejszego odcinka (z wyszukiwarki Google) kilka takich „kwiatuszków”:

 

Ja również zgłaszam się do konkursu, a nóż-widelec przejdę dalej...

A nóż widelec poskutkuje to sukcesami.

A nóż widelec to coś pomoże.

Spróbować nie zaszkodzi, a nóż, widelec może się uda.

Życzę powodzenia w rewanżu, a nóż widelec zdarzy się cud.

Jak widać, wszędzie słowo nóż pisane jest przez ó, ponadto między członami nóż i widelec brakuje przecinka, za to czasem pojawia się łącznik.

Tymczasem we wszystkich tych zwrotach powinien był wystąpić wyraz o charakterze ekspresywnym, mocno już przestarzały, nuż (zawierający literę u), ale obecny do dziś właśnie w wyrażeniu a nuż, którego używa się wtedy, jeśli przewiduje się z obawą lub nadzieją możliwość zajścia jakiejś sytuacji, np. Spróbuję, a nuż się uda; Wyślij totolotka, a nuż będziesz miał szczęście! Dodanie do formy a nuż rzeczownika widelec (Spróbuję, a nuż, widelec się uda; Wyślij totolotka, a nuż, widelec będziesz miał szczęście!) jest żartem językowym opartym na identycznym brzmieniu wyrazów nóż i nuż (są to homofony, czyli 'wyrazy o tym samym brzmieniu, ale różnej pisowni, odmiennym pochodzeniu i znaczeniu

Jeśli chodzi o telefony ten ze średniej półki jest dla mnie wystarczający. By nie powiedzieć znakomity. I tak wielu tych funkcji nie będę korzystał. Wcześniej napisałem tak:

Mi nie chodzi o bajery. Cóż one są tam przy okazji. Chodzi mi trochę o aparat foto, więcej o sam telefon, baterię, jakość materiału oraz wykonania i może jeszcze coś tam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem aż tak szalony! Wydać na telefon tyle kasy!? W końcu to telefon i ma być telefon. Ja nie mam bzika na chęć posiadania. Ani na szpan.

A nuż, widelec za rok, dwa odwidzi mi się i zechcę inny.

 

Jeśli nie masz wymagań co do jakiś wielkich aplikacji w telefonie to polecam Nokia Asha 300. Dobry aparat, prosta obsługa. Chyba, że interesują Cie tylko pełnoprawne smartfony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
@bogdan425, Ty chcesz rzeczywiście kupić telefon, czy tylko tak tu wpadłeś, żeby sobie ponarzekać? :)

W końcu nabyłem nienowy ale uszanowany telefon. Stan niewiele odbiegający od nowego.

Myślę, że jeszcze mi posłuży. Teraz po usunięciu blokady simlock - "bawić" się będę Nokią E72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...