Skocz do zawartości

Posraldescu

Użytkownik
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Posraldescu

  1. Pan Orbita opisał tylko jedną stronę problemu.

    Najczęściej spotykany moduł Neotion na chipie NP4 transkoduje i owszem, ale MPEG4-SD do MPEG2 o dużym transferze (z reguły 15Mbit/s). Nie poradzi sobie z transmisjami HD. A brak dźwięku ma oczywistą przyczynę. TVP nadaje w AC3, starszy sprzęt gryzie tylko MPEG2 Audio. Moduł Neotion nigdy nie przetwarzał dźwięku, a po starciu z Sisvel prawdopodobnie nigdy takiego wsparcia się nie dorobi.

  2. Wszystko zależy od firmy która robi badania. Może to być sondaż telefoniczny, ale może być to robione za pomocą odpowiedniego sprzętu. Zazwyczaj jest to niewielka przystawka (tzw. "peoplemeter") która notuje jakie programy są wybierane + pyta kto jest przed telewizorem. Urządzenie może potem zgrać wyniki pomiarów do centralnego serwera. Dawniej było to robione modemem po linii telefonicznej, dziś zapewne urządzenie ma dostęp to Internetu. Dzięki temu wyniki badań mogą być dostępne bardzo szybko.

  3. TVP (nie tylko, ale przede wszystkim ona) ma manierę sztucznego pogarszania jakości obrazu do poziomu 16mm amatorskiej kamery filmowej szczególnie w czasie transmisji koncertów. Co ciekawe zapowiedzi speakerów idą w full jakości natomiast gdy tylko zaczyna się występ obraz natychmiast pogarsza się.

    Długo zastanawiałem się co to za efekt, ale w końcu znalazłem rozwiązanie zagadki.

    Zapewne każdy widział obraz na kompie z zamontowanej karty satelitarnej np. SkyStar. Przy szybkim ruchu ewidentnie widać na krawędziach obiektów na ekranie, że obraz jest wyświetlany z przeplotem. Wspomniany efekt pogorszenia jakości skutek działania filtra usuwającego przeplot, który powoduje znikniecie strzępienia krawędzi. Możliwe, że na telewizorach płaskich i 100Hz to poprawia odbiór, ale na standardowych kineskopowych TV 50Hz jest tak jak napisałem. Obraz niczym nie różni się jakością od starej Kroniki Filmowej.

  4. W tym momencie dokładnie nie wiadomo, gdyż projekt jest w fazie "call for technology" czyli oczekiwania na propozycje zmian/nowych pomysłów. Dwa najistotniejsze założenia mówią, że należy uzyskać o 30% wyższą przepustowość w stosunku do aktualnie używanych transmisji QAM256 a drugie mówi, że przy dzisiejszym poziomie techniki można zbliżyć się to teoretycznej przepustowości lącza w taki sposób, że DVB-C2 ma być finalnym etapem rozwoju DVB-C (czyli, że nie będzie DVB-C3).

  5. W tym momencie sprzęt do DVB-C potrafi nadawać na jednym kanale do ok. 9MS/s z modulacją QAM256 co daje teoretycznie 9MB/s (81Mbit/s). W praktyce (ze względu na kompatybilność odbiorników bo nie wszystkie potrafią odbierać SR powyżej 7000kS/s) najwyższy stosowany SR to 6900kS/s co daje transfer na poziomie 55Mbit/s (w praktyce 51Mbit/s). Ile kanałów zmieści się na jednej częstotliwości zależy od rozplanowania dostępnego transferu może to być np. 6 kanałow MPEG2 z jakością DVD(@8Mbit/kanał) albo 12 kanałów podobnej jakości zakodowanych MPEG4/SD

  6. Czy ktoś wie dlaczego w tunerach stosuje się system plików FAT?

     

    Dlaczego FAT32? Prosta implementacja, dobrze opisany, dokładnie przetestowany, kompatybilny, mało obciąża obiornik. Dodatkowo w zastosowniach DVB traci na znaczeniu jego podstawowa wada czyli relatywnie duży rozmiar clustera. Przy nagrywaniu plików o rozmiarach rzędu GB zastosowanie 64KB clustera jest wręcz wskazane, by zmniejszyć rozmiar tablicy FAT (a zatem i częstotliwość jej odświeżania).

     

    Globo zapisuje pliki tak samo jak Ferguson - to Transport Stream. Do edycji powinno dać się wykorzystać oprogramowanie DVR Studio, a do odtwarzania jest program TRP Player. Pliki zapisują się z rozszerzeniem .trp.

     

    Teoretycznie wystarczy by odbiornik nagrywał tylko PIDy z audio i video niemniej porządny sprzęt powinien nagrywać PIDy: 0 - z tablicą PAT, pid zawierający tablicę PMT dla wybranego kanału, PID video oraz jeden lub więcej PIDów audio skojarzonych z wybranym kanałem. Nie ma także przeszkód by nagrywać dodatkowo PIDy ze strumieniem telegazety i/lub DVB-Subtitle w celu wyciągnięcia z nich podpisów do filmów.

  7. Wiele krajów wprowadza naziemkę z uzyciem DVB-T/MPEG2 nie dlatego ze są głupi lub zwariowali tylko tak jest szybciej i taniej. Zamiast obiecywać ludziom gruszki na wierzbie w postaci DVB-T/HD po prostu to działa. Jeśli tylko jest dostępna spora liczba multipleksów to nie można też narzekać na zbyt małą liczbę kanałów - jeden z podstawowych argumentów używanych przez zwolenników hamulcowej koncepcji DVB-T/MPEG4

  8. Już dziś istnieje sprzęt do realizacji czegoś takiego. Jest to niewielka skrzynka którą podłącza się do netu i odbiornika SAT w domu w kraju A. Będąc w kraju B łączysz się z domem i rzeczona skrzyneczka odsyła ci obraz (skompresowany protokołem h263) otrzymywany z odbiornika a ty widzisz to na swoim kompie w sposób podobny do oglądania klipów Youtube. Dodatkowo skrzynka ma nadajnik IR, aby było możliwe zdalne operowanie odbiornika symulujące działanie oryginalnego pilota. Dla poprawnego działania tego systemu wystarczy link 256kbit/s

×
×
  • Dodaj nową pozycję...