Skocz do zawartości

art_83

Nowy użytkownik
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia art_83

Niedoświadczony

Niedoświadczony (1/11)

0

Reputacja

  1. Rozumiem, że masz wiedzę w temacie wyroków TSUE. Możesz podać podstawę prawną, która pozwala/nie pozwala nakładać na konsumentów przez dostawcę usług podwyżki inflacyjne w okresie trwania umowy terminowej bez możliwości wypowiedzenia umowy?
  2. Genialnie - teraz czekam tylko, żeby UOKiK nakazał im zwrot nienależnie pobranej podwyżki inflacyjnej za kilkanaście miesięcy wstecz, tzn. podwyżki, na którą konsument oficjalnie nie mógł się nie zgodzić ze względu na kary za przedterminowe zerwanie umowy, którą straszono wszem i wobec.
  3. Również otrzymałem maila w sprawie dostosowania regulaminu/umowy do nowej ustawy. Z pobieżnej lektury otrzymanego Listu Przewodniego PKE wynika, że: - dla umów terminowych w trakcie trwania Okresu Zobowiązania nie będzie stosowane podwyższanie opłat o wskaźnik inflacji (CPI) - dla umów bezterminowych lub umów zawartych jako terminowe, ale już po upływie Okresu Zobowiązania - Dostawca Usług uprawniony jest do podwyższenia opłat o wskaźnik inflacji "z obiektywnych powodów, które wpływają na świadczenie Usług lub Usług Dodatkowych przez Dostawcę Usług". Lista "powodów" podana jest w pkt II.28.3 (ppkty a-m). Niewątpliwie Vectra będzie - tak jak do tej pory - korzystać z tego uprawnienia. Skoro mowa o wzroście inflacji i możliwej podwyżce opłat uwzględniono również przypadek deflacji czyli spadku cen. Uwaga! Teraz najlepsze: Tzn. po podwyższeniu opłat z tytułu inflacji, dostawca nie ma obowiązku ich obniżenia, gdy wystąpi deflacja - jest jedynie do tego uprawniony, ale nie ma takiego obowiązku. Co to oznacza? Oznacza to naruszenie interesów konsumenta. Dlaczego? Bo w tym przypadku następuje zachwianie równowagi kontraktowej na linii konsument-dostawca usług, tzn. konsument znajduje się w gorszej pozycji w stosunku do dostawcy, który może nadal pobierać podwyższone opłaty. Co można zrobić? Rozwiązać umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia i czekać aż UOKiK zakwestionuje taką praktykę rynkową jako niedozwoloną.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...