Skocz do zawartości

radek89

Użytkownik
  • Postów

    150
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez radek89

  1. Godzinę temu, Kirk napisał:

    Akurat "Alternatywy 4" miały swoją premierę telewizyjną jeszcze za życia Barei, właśnie w trakcie prac nad "Zmiennikami".

     

     

    Co nie zmienia faktu że przeleżał 3 lata jako Półkownik (https://pl.wikipedia.org/wiki/Półkownik) . 

    Trzeba dodać że w serialu podpalony zostaje Mercedes 230 S rocznik 1966 , który Bareja zakupił od doktora Honischa podczas pobytu na stypendium filmowym w w Essen w RFN.

     

    Swoją drogą Bareja miał  w PRL- u problem ze zdanie egzaminu na reżysera. Zdał dopiero eksternistycznie  24 kwietnia 1974 po przedstawieniu nakręconego w 1960 roku filmu dyplomowego "Mąż swojej żony." Jego promotorem był dawny kolega z nieformalnej grupy studentów łódzkiej "filmówki" Janusz Morgenstern. 

     

    Bareja w tym serialu jak i  wielu filmach żartował sobie z reżysera i "Narodowego Komunisty" Bohdana Poręby i jego środowiska "Grunwald"  nigdy jednak nie udało mu się zrobić żartów z dawnego kolegi z grupy "Kolektyw"  czyli Kazimierza Kutza (autora neologizmu "Bareizm" i jego negatywnych konotacji , czyli synonimu kiczu obrażającego socjalizm) . Bareja w scenariuszu, niestety niezrealizowanego filmu „Złoto z nieba”  napisał: – Pan podał inne nazwisko w samolocie, a teraz okazuje się, że w dodatku pisze się pan przez „te”, „zet”? – Dawniej pisaliśmy się Kloc przez „ce”, ale potem mój brat został reżyserem i zmienił pisownię na Klotz!

    Ewidentna aluzja do zmiany nazwiska Kuc na Kutz.  Komuna niestety cały scenariusz wrzuciła do kosza dlatego ,  że Porębę uznawał PZPR za wsiowego głupka a Kutz obok Wajdy i Zanussiego to dwaj najbardziej eksponowani  medialni reżyserzy PRL-U. 

  2. W dniu 16.09.2018 o 21:26, Frontowiec napisał:

    (sam Bareja również wystąpił w ''Zmiennikach'', w roli polskiego karmiciela krokodyli w Tajlandii). 

      

    Był to moim zdaniem drugi po ''Alternatywach 4'' serial, który Barei się udał. Widać w nim sporo nawiązań do ówczesnego ustroju, w tym również do samych ''Alternatyw 4''. ''Zmiennicy'' byli emitowani na antenach TVP, Kino Polska, Comedy Central oraz Comedy Central Family (obecnie serial jest powtarzany w TVP Seriale).

      

    A wy jak wspominacie ten serial?

     

    Nie tyle karmiciela krokodyli co gangstera handlującego heroiną , który miał ksywkę "Krokodylowy"  .

    Dużo jest w nim nawiązań do Alternatyw , dlatego że zostały nakręcone i odesłane na półkę. Dopiero po śmierci Barei dopuszczono oba seriale do emisji bez większych zmian (Bareja nie dożył premiery "Zmienników"). 

     

    Serial kultowy nie tak może jak "Alternatywy " ale co warto wspomnieć znalazło się w nim wiele pomysłów , których nie udało się umieścić w poprzednich filmach. 

  3. Co do kreskówek to od lat 90 do nawet niedawna (np. na SuperRTL) gdy nadawano kreskówkę Tom i Jerry nie emitowano oryginalnego intro tylko niemiecką nazwijmy to wersję  (Dziękuję za kwiaty, "Vielen dank Fur die Blumen").

     

     

  4. Cóż ja mogę powiedzieć? Gdyby nie summerslam 1993 na DSF mógłbym nie zostać fanem wrestlingu. Wrestling w owym czasie prezentowały nie tylko DSF ale także RTL 2 oraz Tele5. Nawet obecnie na YouTube są fragmenty gal telewizyjnych WWF np. Na kanale Ring frei wrestling in deutschland (1989-1992) Jednak oprócz wrestlingu na RTL 2 były koncerty muzyki min. Poszukiwana przeze mnie Bravo super show 1994. Mam na VHS ale w nie pełnej wersji.

     

    https://www.youtube.com/channel/UC_vAELjG9QeKEjRvlP6I7Mw Link do kanału Ring frei wrestling in deutschland (1989-1992).

     

    Tutaj z kolei link do niemieckiej wersji HUGO https://www.youtube.com/user/aLbiLaN

    Dla mnie była to pierwsza poznana osobiście wersja HUGO. Można więc powiedzieć że byłem fanem Hugo zanim on stał się popularny u nas w kraju. Jakie to szczęście że miałem w latach 90 satelitę analogową  :curious:

  5. To widocznie oglądaliśmy dwa rodzaje Wiadomości. Co do Bodo to wiem że to produkcja poprzedników ale to nie zmienia faktu że to kiepska produkcja niewiele wspólnego mająca z faktami . Ja nie należę do ludzi którzy uważają że wszystko co złe w TVP zaczęło się wraz z przejęciem władzy przez Kurskiego. "Ogniem i Mieczem" było krytykowane za zbyt mocno akcentowany wątek miłosny a nie za jakość produkcji. Co do udanych produkcji historycznych to np. " Generał Nil" całkiem udana produkcja Bugajskiego (o dziwo przy współudziale Polsatu). Film może niezbyt wiele ale w kinie jednak na siebie zarobił i nikt na nim psów wielkich nie wieszał. 

     

    Co do sytuacji TVP to nie pieniądze stanowią problem ale kwestia ich dysponowania , mając do dyspozycji 800 mln kredytu oprócz kasy z abonamentu( albo rekompensaty za niego z budżetu) i reklam niemożność wygospodarowania kilkunastu mln na 13 odcinkowy ( na przykład) serial nie można nazwać inaczej niż nieudolnością. 

  6. W praktycznie każdej zapowiedzi w "Wiadomościach TVP" był przywoływany przykład Gry o Tron i w prawie każdym materiale sugerowało się o "Superprodukcji TVP". Nie jest to pierwszy raz , w przypadku "Bodo" też mówiło się o "wielkiej superprodukcji "  o wspaniałej  postaci kina przedwojennego ( co później okazało się kiczem i obrazą głównego bohatera) . Co do "Korony Królów" sama Łepkowska mówiła że musiała poprawiać scenariusz bo inaczej byłby on nie do oglądania ( dopisała 2 pierwsze odcinki) . Nie chcę nawet wiedzieć jak wyglądał pierwotny scenariusz. 

  7. Doskonale wiem że Gra o Tron to nie serial historyczny (podobnie jak książki Cherezińskiej gdzie przy braku autentycznych wydarzeń tworzono fabularną fikcję ale prawdopodobną) , ale chodziło mi o to że ten serial  w zapowiedziach TVP zawsze był wymieniany jako przykład udanej produkcji dotyczącej czasów historycznych.

     

    Co do książek Cherezińskiej też widziałbym jej ekranizację ale nie przy scenarzystce Łepkowskiej ( mające wielkie umiejętności ale nie dla produkcji nawet quasi-historycznej) i większym budżecie i tylko ewentualnie kilkunastu odcinkach a nie telenowelowej konwencji.

  8. Tylko że grupa 50+ nie daje szans na wpływy z reklam. Za chwilę ktoś powie że dla TVP nie powinna się liczyć oglądalność w 16-49. W takim razie niech się zdecydują albo ma to być serial promujący historię średniowiecza ( ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się historią ) albo ma to być serial dla widzów 50+. Widownia 50+ raczej nie sięgnie po książkę historyczną dotyczącą tamtych czasów choćby z tej przyczyny że wzrok już nie najlepszy. Jeżeli zaś miałby przyciągnąć młodszą widownię to dla takiej publiki dużo bardziej przemawiają książki Elżbiety Cherezińskiej niż telenowela w rodzaju "Wspaniałe Stulecie."

     

    Co do samego serialu nie wypowiem się bo go nie widziałem . Nie sięgnąłem po ten serial z kilku powodów:

    - Ilona Łepkowska jako scenarzysta ( świetna w produkcjach typu M jak Miłość czy Och Karol , natomiast jako autorka serialu historycznego nie pasuje) 

    - Kiepski budżet ( 200 tys. za odcinek , kiedy 1 odcinek Ojca Mateusza kosztował około 1,6 mln podobnie Bodo który był kaszaną i obrazą osoby pod którą próbowano się podszywać .)

    - Promocja pomiędzy Grą o Tron ( o której zawsze w zapowiedziach tego serialu wspominano jako przykładu świetnej produkcji historycznej) a Wspaniałym Stuleciem (kiczem krytykowanej z każdej strony od prawa( o ile tych durniów Chojeckiego i Kowalskiego można uznać za prawicę)  do lewa)

    - Dość krótki okres zdjęciowy ( niemożność edycji błędów)

  9. Problem tylko w tym że będzie tylko w kablówkach i to tylko nielicznych. Żadna platforma cyfrowa nie chce płacić za kanały muzyczne nawet te popularne a co dopiero za te niszowe. Możliwe jednak że dopuszczą do płatnej emisji w internecie.

  10. Od maja w ofercie kanału ATM Rozrywka pojawią się trzy nowe seriale zagraniczne. Będą to: „Plebs”, „Doktor Martin” i „Cimarron Strip”.

     

    Plebs - Emisja o 1 maja, od poniedziałku do piątku o 23:00

    Doktor Martin - Emisja od 1 maja, od poniedziałku do piątku o 18:00

    Cimarron Strip - Emisja od 6 maja, w soboty i niedziele o 07:00

    W 2009 r. Doktor Martin Emitowała TVP 2

     

    Zródło: tvpolsat.info

    TVP2

    Co do Makłowicza - tak, jego własna firma produkuje program, TVP kupuje od niego (zresztą w okresie 1998-2008 program Makłowicza produkowała firma Ewy Wachowicz i to też się na podobnej zasadzie odbywało). Teoretycznie mogłoby pójść zastrzeżenie, tyle tylko że nie wiem, czy czasem nie byłoby jak z Cejrowskim. Bo tam też były jakieś komplikacje, ale uznano, że skoro Telewizja Polska kupiła wyprodukowane programy, to jest to już własność telewizji. I tak samo może być z Makłowiczem.

     

    Cejrowski skarży się że TVP nie zapłaciła mu jeszcze za żaden odcinek "Boso przez Świat" i nie płaci tantiem.

     

    "

    Telewizja Polska nie zapłaciła mi jeszcze za „Boso przez świat”. Puszczają moje odcinki w koło ale za nie nie zapłacili. Ja mogę sobie zarobić i żyć z czego innego, ale moim współpracownikom należą się tantiemy – mówił podróżnik.

    Cejrowski próbował rozmawiać w TVP z prezesem Jackiem Kurskim i Marcinem Wolskim o sprawie zaległych tantiem dla jego ekipy ale jak na razie sprawa utknęła w pionach prawniczych."

     

    http://wolnosc24.pl/2017/03/15/cejrowski-tvp-cenzurowala-moje-programy-a-najpopularniejszy-program-polowy-lat-90tych-zostanie-wznowiony-audio/

  11. Ich walka juz na Survivor Series 20 listopada. Bill pokonal juz Lesnara na Wrestlemanii 20 z Austinem jako sedzia. Teraz wrocil zeby jobnac czytaj przegrac z Brockiem , podobno tylko na jedna walke ale raczej nie przegapili by okazji by wykorzystac go na Wrestlemanii nawet w niewalczacej roli. Mysle ze wszystko kwestia sumy.

  12. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicola_Grauso . Na początku lat 90 jego pasmo o nazwie Polonia 1 miała oglądalność większą niż TVP 2 a Polsat był małą nie liczącą się stacją nadającą z holenderskiego kibla . Gdyby Solorz nie dostał tej koncesji nie zbudował by takiego imperium. 

     

    Bardzo dużo dla zniszczenia wizerunku Grauso w Polsce zrobiła też Gazeta Wyborcza insynuując powiązania z mafią i zamieszczając artykuły jak np. " Mydlane NTW" czy " Na początku była chała."

  13. Marek Markiewicz (Przewodniczący KRRiTV) w 2 tygodnie po podpisaniu koncesji dla Polsatu zaczął prowadzić program u Solorza. Najpierw "Sztuka Informacji" później Bumerang (później był posłem AWS a obecnie członkiem PiS-u). Prezydent Wałęsa zaraz po podpisaniu koncesji zwolnił go telefonicznie z funkcji szefa KRRiTV kończąc słowami "ile za to wzięliście?" . Nicola Grauso (właściciel Polonii 1 i stacji regionalnych) był zapewniany przez Wałęsę , że nie będą stwarzać problemów jego firmie. Stało się inaczej. 

     

    Stacjom Grauso najpierw nie dano koncesji po czym jako " nielegalne" zamknięto przy pomocy grup antyterrorystycznych. Nigdy wcześniej i nigdy później nie było takiej gorliwości w zamykaniu "pirackich stacji". Nicola Grauso po wszystkim sprzedał udziały w swoich stacjach w Polsce.

     

    Oto fragmenty programów Markiewicza

     

    https://www.youtube.com/watch?v=97i-aZahXcA

     

     

    https://www.youtube.com/watch?v=KIJG-tRFZUI

  14. Gdyby było tak dobrze to Wizja przejęłaby Cyfrę+, a nie odwrotnie. Wtedy mówiło się, że liczba 500 tysięcy abonentów gwarantowała opłacalność biznesu.

     

    Fuzja dokonała się w Zachodniej Europie. Polskie oddziały nie miały zbyt wielkiego wpływu na to. Wizja TV miała więcej abonentów w Polsce, niż Cyfra+.

  15. Wczoraj w programie "Warto Rozmawiać" Jan Pospieszalski poinformował, że "Wołyń" obejrzało już ponad 600 tysięcy osób. Tak więc wynik bardzo dobry.

     

    Przy okazji zauważyłem pewien pozytywny efekt pojawienia się takiego filmu. W księgarniach pojawia się coraz więcej pozycji na temat Wołynia. Wcześniej bardzo trudno było dostać jakąkolwiek pozycję opisującą te tragiczne wydarzenia.

     

    Wynik raczej słaby . Patrząc na to że producent bierze z biletu 10 zł ( resztę dystrybutor) film zebrał na razie 6 mln . Przy budżecie prawie 20 mln wychodzi że jeszcze nawet się nie zwrócił. To może zaważyć na następnych ewentualnych produkcjach historycznych. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...