Jump to content

radk

Users
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by radk


 1. 52 minuty temu, mad85 napisał:

  Pamieć wirtualna to tzw swap ram

  Nie.

   

  Przy 16 GB RAMu swap należy, zależnie od potrzeb, zupełnie wyłączyć lub umieścić na HDD.

  Swap na SSD zajedzie go błyskawicznie, a przy rozmiarze w proporcji 1/16 zupełnie niczemu nie służy.

   

  Dawno nie używałem Windowsa, więc nie pamiętam już tych wszystkich rzeczy, których tam "się nie da".

  Na linuxie istnieje parametr swappiness ustalający "parcie" na swap i taka regulacja również bylaby tutaj przydatna.


 2. Instalując do innej niż domyślna lokalizacja należy zwrócić uwagę na uprawnienia plików. Nie byłoby dobrze, gdyby zainstalowana usługa systemowa/sterownik/aplikacja na podniesionych uprawnieniach itp. korzystały z zasobów, które mogą modyfikować zwykli użytkownicy.

   

  @mad85 Pamięć wirtualna to nie swap! I co ma swap do tematu?

   

  @maniek357 @Pawop Jak to się nie partycjonuje ssd? Co za bzdura.

   

  Osobiście uznałbym 240 GB za zupełnie wystarczające, ale jeśli miałoby się okazać inaczej rozważyłbym użycie ssd jako cache (ale tutaj znowu w drugą stronę - 240 GB cache to bardzo dużo dla 1 TB hdd).


 3. W dniu 13.04.2019 o 13:02, ircios napisał:

  Prawdopodobnie na kartę założyli licznik. Celowe działanie, aby ksrty ludki powymieniali bez wielkiej akcji wymiany kart.

  To niedorzeczne!

  Do tego byłoby to tak [beep]kie, że wręcz nie do pomyślenia...

   

  Czyli w sumie idealnie pasuje do nc+... Mam nadzieję, że ludzie z tunerami na linuxie zaczęli już zbierać logi i statystyki, żeby móc takie coś udokumentować.


 4. 21 godzin temu, roberttosat napisał:

  A że jest pobierana tylko dla tych co odstąpią od tych opcji

  I tego właśnie nie mają prawa robić.

   

  Problem w tym, że (sądząc z Waszych doniesień) robią to nieoficjalnie (regulamin jasno mówi - płaci się zawsze) i jest to rzekome działanie na korzyść abonentów (tzn. w wybranych przypadkach płaci się mniej niż przewidują warunki, w pozostałych dokładnie tyle).

  Z perspektywy pojedynczego abonenta nie byłoby łatwo tego udowodnić - bo pani na czacie się mogła pomylić, tak samo jak osoba wystawiająca rachunek i wystarczy przy korekcie doliczyć te brakujące 15 zł.

   

  Edit: Jednak jest też regulamin promocyjny, a w nim - cena niepełnego miesiąca bez zmian (czyli zazwyczaj darmo) i darmowa aktywacja promocyjnie (jeśli dobrze pamiętam) tylko przy korzystaniu do końca tajemniczego "okresu świadczenia" (okresu gwarantowanego korzystania? zobowiązania? rozliczeniowego?)

   

  Czyli jednak wygląda to trochę inaczej, ale ciągle niejasno.


 5. Z regulaminu i regulaminu opcji MP wynika, że ta opłata aktywacyjna pobierana jest zawsze. (No chyba, że masz jakiś regulamin promocyjny)

  Natomiast dodatkowa opłata uwarunkowana tylko i wyłącznie faktem odstąpienia w terminie 14 dni (i tutaj już specjalnych wątpliwości nie mam) zgodna z prawem nie jest ;)

   

  Wracając jeszcze do tych wątpliwości zgoda/żądanie. Chciałem Ci wypisać decyzje UOKiKu dot. nc+ i jak to niby oni "prawnikami stoją" i przy okazji pobieżnie przejrzałem ostatnią, mocno związaną z tematem. Tam te pojęcia (dokładnie w tym kontekście) używane są praktycznie zamiennie.

  Tak więc pozostaje mi przyznać, że w tym zakresie język prawniczy jest niestety dla mnie zupełnie niezrozumiały...

   

  https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=20203


 6. Na poprzedniej stronie wyraziłem już wątpliwość, co do tego, czy mogą pobierać opłaty, za okres do odstąpienia. (Temat widziałem poruszony gdzieś na innym forum, niestety też bez konkretów, muszę poszukać gdzie to było)

   

  Chodzi o to, że (prawdopodobnie) musieliby najpierw uzyskać od abonenta "wyraźne żądanie" (a nie tylko zgodę, której to wymagali w formularzu na stronie, kiedy ostatnio go widziałem parę miesięcy temu (może coś już zmienili)) uruchomienia usług przed upływem terminu na odstąpienie.

   

  Zagadnienie na tyle ciekawe, że przy dalszych luźnych (tu powtórzę, że nie jestem prawnikiem, więc z mojej strony - TYLKO) rozważaniach możnaby uznać, że informowanie o 14-dniowym terminie na takie "odpłatne odstąpienie" nie jest informowaniem o terminie na odstąpienie na warunkach przewidzianych przez prawo, a brak informacji o tym ostatnim wydłuża go nawet do 12 miesięcy (i odstąpienie ciągle wiązałoby się ze zwrotem opłat)

   

  Nie mam teraz żadnej umowy, której taka sytuacja mogłaby dotyczyć. Inaczej tego typu wątpliwości próbowalbym rozwiać pisząc zapytanie do np. http://stowarzyszeniedlapowiatu.pl


 7. W arivie 120 Combo taki problem dotyczy kanałów niekodowanych. Tuner ma chyba jakiś kłopot z doborem interfejsu do dekodowania (który w tym przypadku jest zbędny).

  Przy przełączaniu opcji w menu aktywowanym białym (tym naprawdę białym) przyciskiem na pilocie zazwyczaj można uzyskać obraz.


 8. Godzinę temu, puszczyk napisał:

  Pewnym wyjątkiem jest opcja Mistrzowska Piłka, gdzie doliczą w sytuacji gdy ktoś zleci wyłączenie przed upływem 14 dni. Ale po co ktoś miałby tak robić?

  Może dlatego, że chyba nie mają prawa nic doliczyć ;)

  Bo mówimy o prawie do odstąpienia, tak?

  Jeśli dobrze kojarzę (ale, dla jasności, prawnikiem nie jestem), w ustawie jest tylko jeden wyjątek pozwalający "doliczyć" za taką usługę w już zrealizowanym zakresie i przynajmniej, jak ostatnio widziałem formularz do zamawiania opcji na stronie - nie są spełnione wszystkie kryteria, by go zastosować.

  • Haha 1

 9. Wiem, że to wykopalisko i mało kogo to w tej chwili zainteresuje (choć może nie tylko ja zostałem zmuszony w ostatnich miesiącach do przesiadki na arivę). Opis doświadczeń z modelem 120 combo, ale to prawie ten sam sprzęt. Ostatnia wersja softu.

   

  Odkryłem pewne prawidłowości jeśli chodzi o dekodowanie nagrań. Wszystko zależy od kanału, z którego dekoder sam przełącza się i tego nagrywanego.

  - Jeśli kanały są na różnych transponderach -> nie ma znaczka dolara przy nagraniu i jest ono zdekodowane.

  - Identyczne, powielone na liście kanały -> jest $, ale nagranie również zdekodowane. (Jak dotąd tylko w tych okolicznościach udało mi się skutecznie nagrać dwie bezpośrednio następujące po sobie pozycje z tego samego programu)

  - Ten sam transponder, różne kanały -> $ i konieczność dekodowania przy odtwarzaniu. (W trakcie nagrywania obraz zamiera, a nazwa zazwyczaj pochodzi z EPG pierwszego kanału)


 10. W dniu 21.03.2019 o 13:59, support458 napisał:

  Uszkodzenie dekodera (dosyć wiekowego) może być tylko zbiegiem okoliczności i nie ma co doszukiwać się teorii spiskowych :)

  Operator musi wyłącznie w miejsce uszkodzonego lub nieprawidłowo działającego dekodera bezpłatnie dostarczyć sprawny umożliwiający odbiór abonowanej oferty.

  W żadnej umowie nie ma mowy o tym, że nagrania są w jakikolwiek sposób elementem chronionym i z tego tytułu abonentowi przysługują szczególne prawa,

  w zakresie ich przenoszenia na wymieniony sprzęt.

   

  "Odbiór abonowanej oferty" to nie tylko oglądanie, ale również nagrywanie i odtwarzanie. Są to zadeklarowane i promowane funkcje dekodera (swego czasu chyba każdy, kto nim teraz dysponuje, sporo dopłacał za taki sprzęt), a za jego prawidłowe funcjonowanie odpowiada operator.

   

  Choć podejrzewam, że akurat Ty nie widziałbyś również problemu, gdyby np. wymiana niesprawnego dekodera przeciągnęła się do kilku miesięcy bez tv. Bo jeśli w końcu wymienią to przecież wszystko jest ok...


 11. W dniu 17.03.2019 o 11:54, mariozdr napisał:

  Ja tak jak pisze.  pewnie mam fedc.  Ja nic nie chcę kombininowac tylko dalej korzystać z tego co mam w umowie na tych samych warunkach.  Proszę o podpowiedź co zrobić i w jakiej kolejności tzn wymiana karty,  dekoder drugi z nc + żebym nie musiał za to płacić dodatkowo czyli zachował te 99 zł / mc

  Można próbować zaangażować rzecznika konsumentów albo skonsultować sytuację z organizacjami pomagającymi konsumentom.

   

  Choć ukrócić praktyki, jak sądzę, możliwego łamania umowy w celu wymuszenia niekorzystnego aneksu, pewnie zdołałby tylko UOKiK i tam też zapewne należałoby słać skargi.

   

  Jeśli zaś chodzi o te "wspaniałomyślne" propozycje dobrania sprzętu do umowy - raczej nie podniosą z tego tytułu abonamentu do końca okresu zobowiązania. Potem warunki ewentualnego przedłużenia są już zupełną zagadką - na pewno abonent wcześniej zmuszony do zmiany sprzętu ma gorszą pozycję w negocjacjach.

   

  No i funkcjonowanie tych ich dekoderów. Brrr... :/

  (jeszcze moduł CAM, jeśli ma się kompatybilny TV i ograniczone wymagania, możnaby rozważyć, ale zapewne chcą Ci wcisnąć te swoje trupy)


 12. Ariva 120 Combo nie chce wykryć WD MyPassport 4TB (dysk się rozkręca i dioda świeci, ale w menu wszystko wygląda tak samo, jak przy braku podłączenia czegokolwiek na USB).

  (Mały pendrive działa normalnie.)

  Partycjonowanie i formatowanie wg instrukcji - jedna partycja w MBR sformatowana w NTFS (ostatni sektor partycji - 0xffffffff).

   

  Dioda dysku regularnie bardzo krótko mignie co kilka sekund.

   

  Wina w zasilaniu, czy w dużej pojemności?

  Może jest jakieś serwisowe menu, gdzie można odczytać logi albo jakiekolwiek komunikat - w czym problem?

   

  Mam jeszcze Arivę 200, ale to chyba prawie to samo. Warto sprawdzać?

   

  edit: Partycja <1TB również nie działa (sprawdzone już na obu dekoderach).

  Może ktoś pochwali się, jaki największej pojemności dysk udało mu się nakłonić do współpracy z tymi tunerami? Szczególnie chodzi mi o dyski 3,5", przy których można wykluczyć problem z zasilaniem.

   

  edit2: NTFS z pominięciem tablicy partycji - również lipa...


 13. @Vsat Ja niby temu zaprzeczyłem?

   

  @andy14 Jeśli masz zamiar inwestować w wskrzeszenie sprzętu własnego, to nie musisz aktualizować Pejsa (nie da się tego cofnąć, a nie ma potem mowy o ewentualnym połączeniu go ze splitterem).

  Jeśli jednak zdecydowałeś się przejść na samego Pace'a, to po podłączeniu i włożeniu karty wybierz w ustawieniach opcję aktualizacji. Z satelity ślą je chyba tylko w wybranych godzinach, więc możesz też spróbować z podłączonym internetem.

  Swoją drogą, jeśli dekoder jednak zgłosi posiadanie najnowszej wersji softu, to napisałbym reklamację z podkreśleniem tego faktu i żądaniem przywrócenia dostępu do usług. Regulamin w końcu nie zabrania trzymania sprzętu w szafie :P

  • Like 1

 14. 36 minut temu, ircios napisał:

  Głównym powodem pewnie jest u[beep]e spliterów.

  Oczywiście - to akurat wiem. I wszelkich "FerguOpticumów" też. Na pewno nie uderza to w faktyczne nadużycia.

  Zastanawiam się jednak, dlaczego nie ucieli tych ostatnich, tak "przy okazji".

  Zamiast tego, oprócz pozbawienia abonentów dostępu w zakresie nieregulowanym umową, wydaje się, że część z nich straciła w ten sposób jakikolwiek dostęp do usług i tak została "skutecznie zachęcona" do zmiany sprzętu.

  W dniu 4.11.2018 o 14:40, bastereczek napisał:

  Witam! Proszę o pomoc. Mam splitter, który oczywiście przestał dzielić sygnał. Mam dekodery Philips DSR6201. Czy coś da się z tym zrobić?

  Mogę zapytać, czy umowę masz na samą kartę, czy razem z najmem dekodera?

  FEDC chyba uniemożliwia pracę karty z tymi Philipsami również bezpośrednio (z pominięciem splittera)?


 15.  

  20 godzin temu, SatExpert napisał:

  A sam FEDC to jest zabezpieczenie (a w zasadzie próba zabezpieczenia) przed sharingiem. :)

  Mógłbyś się zdecydować - złe jest łamanie zabezpieczeń, czy również prób zabezpieczeń :P ?

  Dla mnie to co najwyżej złamanie protokołu komunikacji z kartą.

  Swoją drogą, raczej nie byłoby dla nich problemem wprowadzenie skutecznego zabezpieczenia. Czemu zdecydowali się na FEDC?


 16. W dniu 30.10.2018 o 23:27, UglyKid napisał:

  Ja dostałem. Wyglądało tak (przepraszam za jakość)

  mbjwuv.jpg

  Pismo jest z marca ubiegłego roku. Wymiana, teoretycznie do końca maja 2017 r. A Philips działał do połowy października roku bieżącego. Niby wystarczająco dużo czasu, a i tak nie zdążyłem ;) Teraz będę już musiał, ale pretensje mogę mieć tylko do siebie. I nie będę się zaklinał, że nie zostałem poinformowany. Moja decyzja, mój wybór, moje konsekwencje.

  Dzięki za foto.

   

  "FEDC" to nie "zmiana standardu nadawania sygnału telewizyjnego". Nie słyszałem również o wprowadzeniu żadnej tego typu zmiany w ostatnim czasie.

   

  Przejrzałem też ogólny regulamin i nie znalazłem tam zapisu z zastrzeżeniem możliwości wymiany sprzętu ani tym bardziej zobowiązania abonenta do jej dokonania.

  Nie mam jednak dostępu do szczegółowych warunków umowy.


 17. Przedłużyłeś umowę na cameleona na sprzęcie własnym? Mogę zapytać na jak długo?

   

  Jeżeli dobrze pamiętam i jeśli nie dostałeś jakichś dodatkowych warunków w umowie, to wg regulaminu na stronie nc+ (jednak tylko w salonach i biurze obsługi; wydawało mi się, że kiedyś był również zapis o stronie) ma być lista kompatybilnych dekoderów. Ja nie potrafię jej znaleźć - zapewne jest pusta. Jednak jest lista dekoderów, głównie tych do wynajmu, ale jest też przynajmniej Pace, którego też nie da się kupić bezpośrednio, a tylko z ofertą mix, ale w pewnym sensie jest dostępny i gra z cameleonem. Nie bierz Pace'a! Ciągle można próbować, to co niżej, ale szanse mniejsze :/ .

  Proponuję Ci, przed wizytą w salonie, wysłać zapytanie o taką listę sprzętu, na którym przez okres umowy mógłbyś oglądać na aktualnych warunkach (bez aneksowania na sprzęt najmowany). Spodziewam się, że nie ma na niej w tej chwili ani jednej pozycji, co oznaczałoby, że nie ma też teoretycznie żadnych możliwości technicznych korzystania z usług w ramach takiej umowy (z winy operatora). To powinno może dać Ci lepszą pozycję w negocjacjach dot. najmu sprzętu.

   

  Ah, jeszcze jedno - mów, że jesteś zainteresowany kanałami FTA 4K i pod tym kątem szukasz sprzętu ;)

×
×
 • Create New...