Jump to content

radk

Users
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by radk

 1. Nie. Przy 16 GB RAMu swap należy, zależnie od potrzeb, zupełnie wyłączyć lub umieścić na HDD. Swap na SSD zajedzie go błyskawicznie, a przy rozmiarze w proporcji 1/16 zupełnie niczemu nie służy. Dawno nie używałem Windowsa, więc nie pamiętam już tych wszystkich rzeczy, których tam "się nie da". Na linuxie istnieje parametr swappiness ustalający "parcie" na swap i taka regulacja również bylaby tutaj przydatna.
 2. Instalując do innej niż domyślna lokalizacja należy zwrócić uwagę na uprawnienia plików. Nie byłoby dobrze, gdyby zainstalowana usługa systemowa/sterownik/aplikacja na podniesionych uprawnieniach itp. korzystały z zasobów, które mogą modyfikować zwykli użytkownicy. @mad85 Pamięć wirtualna to nie swap! I co ma swap do tematu? @maniek357 @Pawop Jak to się nie partycjonuje ssd? Co za bzdura. Osobiście uznałbym 240 GB za zupełnie wystarczające, ale jeśli miałoby się okazać inaczej rozważyłbym użycie ssd jako cache (ale tutaj znowu w drugą stronę - 240 GB cache to bardzo dużo dla 1 TB hdd).
 3. radk

  Oferta platformy nc+

  A warunki zatwierdziłeś wyłącznie telefonicznie, czy jeszcze musiałeś kliknąć w mailu? W drugim przypadku musisz brać pod uwagę także zapisy dokumentów, które w ten sposób zaakceptowałeś.
 4. radk

  PVR BOX+ (PACE HDS7241/91)

  To niedorzeczne! Do tego byłoby to tak [beep]kie, że wręcz nie do pomyślenia... Czyli w sumie idealnie pasuje do nc+... Mam nadzieję, że ludzie z tunerami na linuxie zaczęli już zbierać logi i statystyki, żeby móc takie coś udokumentować.
 5. radk

  nc+ – opcje dodatkowe

  I tego właśnie nie mają prawa robić. Problem w tym, że (sądząc z Waszych doniesień) robią to nieoficjalnie (regulamin jasno mówi - płaci się zawsze) i jest to rzekome działanie na korzyść abonentów (tzn. w wybranych przypadkach płaci się mniej niż przewidują warunki, w pozostałych dokładnie tyle). Z perspektywy pojedynczego abonenta nie byłoby łatwo tego udowodnić - bo pani na czacie się mogła pomylić, tak samo jak osoba wystawiająca rachunek i wystarczy przy korekcie doliczyć te brakujące 15 zł. Edit: Jednak jest też regulamin promocyjny, a w nim - cena niepełnego miesiąca bez zmian (czyli zazwyczaj darmo) i darmowa aktywacja promocyjnie (jeśli dobrze pamiętam) tylko przy korzystaniu do końca tajemniczego "okresu świadczenia" (okresu gwarantowanego korzystania? zobowiązania? rozliczeniowego?) Czyli jednak wygląda to trochę inaczej, ale ciągle niejasno.
 6. radk

  nc+ – opcje dodatkowe

  Z regulaminu i regulaminu opcji MP wynika, że ta opłata aktywacyjna pobierana jest zawsze. (No chyba, że masz jakiś regulamin promocyjny) Natomiast dodatkowa opłata uwarunkowana tylko i wyłącznie faktem odstąpienia w terminie 14 dni (i tutaj już specjalnych wątpliwości nie mam) zgodna z prawem nie jest Wracając jeszcze do tych wątpliwości zgoda/żądanie. Chciałem Ci wypisać decyzje UOKiKu dot. nc+ i jak to niby oni "prawnikami stoją" i przy okazji pobieżnie przejrzałem ostatnią, mocno związaną z tematem. Tam te pojęcia (dokładnie w tym kontekście) używane są praktycznie zamiennie. Tak więc pozostaje mi przyznać, że w tym zakresie język prawniczy jest niestety dla mnie zupełnie niezrozumiały... https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=20203
 7. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Po tej ostatniej aktualizacji pejsa nawigowanie po interfejsie (szczególnie przesuwanie wskaźnika po osi czasu i przełączanie kanałów) działa wyraźnie wolniej. Także doniesienia o zacinaniu przy jednoczesnym nagrywaniu i oglądaniu też mnie nie dziwią. Chcieli zepsuć, to zepsuli...
 8. radk

  nc+ – opcje dodatkowe

  Na poprzedniej stronie wyraziłem już wątpliwość, co do tego, czy mogą pobierać opłaty, za okres do odstąpienia. (Temat widziałem poruszony gdzieś na innym forum, niestety też bez konkretów, muszę poszukać gdzie to było) Chodzi o to, że (prawdopodobnie) musieliby najpierw uzyskać od abonenta "wyraźne żądanie" (a nie tylko zgodę, której to wymagali w formularzu na stronie, kiedy ostatnio go widziałem parę miesięcy temu (może coś już zmienili)) uruchomienia usług przed upływem terminu na odstąpienie. Zagadnienie na tyle ciekawe, że przy dalszych luźnych (tu powtórzę, że nie jestem prawnikiem, więc z mojej strony - TYLKO) rozważaniach możnaby uznać, że informowanie o 14-dniowym terminie na takie "odpłatne odstąpienie" nie jest informowaniem o terminie na odstąpienie na warunkach przewidzianych przez prawo, a brak informacji o tym ostatnim wydłuża go nawet do 12 miesięcy (i odstąpienie ciągle wiązałoby się ze zwrotem opłat) Nie mam teraz żadnej umowy, której taka sytuacja mogłaby dotyczyć. Inaczej tego typu wątpliwości próbowalbym rozwiać pisząc zapytanie do np. http://stowarzyszeniedlapowiatu.pl
 9. radk

  Ferguson Ariva 100

  W arivie 120 Combo taki problem dotyczy kanałów niekodowanych. Tuner ma chyba jakiś kłopot z doborem interfejsu do dekodowania (który w tym przypadku jest zbędny). Przy przełączaniu opcji w menu aktywowanym białym (tym naprawdę białym) przyciskiem na pilocie zazwyczaj można uzyskać obraz.
 10. radk

  nc+ – opcje dodatkowe

  Może dlatego, że chyba nie mają prawa nic doliczyć ;) Bo mówimy o prawie do odstąpienia, tak? Jeśli dobrze kojarzę (ale, dla jasności, prawnikiem nie jestem), w ustawie jest tylko jeden wyjątek pozwalający "doliczyć" za taką usługę w już zrealizowanym zakresie i przynajmniej, jak ostatnio widziałem formularz do zamawiania opcji na stronie - nie są spełnione wszystkie kryteria, by go zastosować.
 11. Wiem, że to wykopalisko i mało kogo to w tej chwili zainteresuje (choć może nie tylko ja zostałem zmuszony w ostatnich miesiącach do przesiadki na arivę). Opis doświadczeń z modelem 120 combo, ale to prawie ten sam sprzęt. Ostatnia wersja softu. Odkryłem pewne prawidłowości jeśli chodzi o dekodowanie nagrań. Wszystko zależy od kanału, z którego dekoder sam przełącza się i tego nagrywanego. - Jeśli kanały są na różnych transponderach -> nie ma znaczka dolara przy nagraniu i jest ono zdekodowane. - Identyczne, powielone na liście kanały -> jest $, ale nagranie również zdekodowane. (Jak dotąd tylko w tych okolicznościach udało mi się skutecznie nagrać dwie bezpośrednio następujące po sobie pozycje z tego samego programu) - Ten sam transponder, różne kanały -> $ i konieczność dekodowania przy odtwarzaniu. (W trakcie nagrywania obraz zamiera, a nazwa zazwyczaj pochodzi z EPG pierwszego kanału)
 12. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  "Odbiór abonowanej oferty" to nie tylko oglądanie, ale również nagrywanie i odtwarzanie. Są to zadeklarowane i promowane funkcje dekodera (swego czasu chyba każdy, kto nim teraz dysponuje, sporo dopłacał za taki sprzęt), a za jego prawidłowe funcjonowanie odpowiada operator. Choć podejrzewam, że akurat Ty nie widziałbyś również problemu, gdyby np. wymiana niesprawnego dekodera przeciągnęła się do kilku miesięcy bez tv. Bo jeśli w końcu wymienią to przecież wszystko jest ok...
 13. radk

  Multiroom platformy nc+

  Można próbować zaangażować rzecznika konsumentów albo skonsultować sytuację z organizacjami pomagającymi konsumentom. Choć ukrócić praktyki, jak sądzę, możliwego łamania umowy w celu wymuszenia niekorzystnego aneksu, pewnie zdołałby tylko UOKiK i tam też zapewne należałoby słać skargi. Jeśli zaś chodzi o te "wspaniałomyślne" propozycje dobrania sprzętu do umowy - raczej nie podniosą z tego tytułu abonamentu do końca okresu zobowiązania. Potem warunki ewentualnego przedłużenia są już zupełną zagadką - na pewno abonent wcześniej zmuszony do zmiany sprzętu ma gorszą pozycję w negocjacjach. No i funkcjonowanie tych ich dekoderów. Brrr... (jeszcze moduł CAM, jeśli ma się kompatybilny TV i ograniczone wymagania, możnaby rozważyć, ale zapewne chcą Ci wcisnąć te swoje trupy)
 14. radk

  Dysk twardy do tunerów Ferguson Ariva

  Ariva 120 Combo nie chce wykryć WD MyPassport 4TB (dysk się rozkręca i dioda świeci, ale w menu wszystko wygląda tak samo, jak przy braku podłączenia czegokolwiek na USB). (Mały pendrive działa normalnie.) Partycjonowanie i formatowanie wg instrukcji - jedna partycja w MBR sformatowana w NTFS (ostatni sektor partycji - 0xffffffff). Dioda dysku regularnie bardzo krótko mignie co kilka sekund. Wina w zasilaniu, czy w dużej pojemności? Może jest jakieś serwisowe menu, gdzie można odczytać logi albo jakiekolwiek komunikat - w czym problem? Mam jeszcze Arivę 200, ale to chyba prawie to samo. Warto sprawdzać? edit: Partycja <1TB również nie działa (sprawdzone już na obu dekoderach). Może ktoś pochwali się, jaki największej pojemności dysk udało mu się nakłonić do współpracy z tymi tunerami? Szczególnie chodzi mi o dyski 3,5", przy których można wykluczyć problem z zasilaniem. edit2: NTFS z pominięciem tablicy partycji - również lipa...
 15. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  No to w porządku. Chodziło mi o sytuację, gdyby na update trzeba byłoby czekać.
 16. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  @Vsat Ja niby temu zaprzeczyłem? @andy14 Jeśli masz zamiar inwestować w wskrzeszenie sprzętu własnego, to nie musisz aktualizować Pejsa (nie da się tego cofnąć, a nie ma potem mowy o ewentualnym połączeniu go ze splitterem). Jeśli jednak zdecydowałeś się przejść na samego Pace'a, to po podłączeniu i włożeniu karty wybierz w ustawieniach opcję aktualizacji. Z satelity ślą je chyba tylko w wybranych godzinach, więc możesz też spróbować z podłączonym internetem. Swoją drogą, jeśli dekoder jednak zgłosi posiadanie najnowszej wersji softu, to napisałbym reklamację z podkreśleniem tego faktu i żądaniem przywrócenia dostępu do usług. Regulamin w końcu nie zabrania trzymania sprzętu w szafie
 17. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Bloker zapobiegawczo jest bez sensu - max 2 miesiące uprawnień, a potem i tak musisz wystawić kartę na pastwę nc (a mając już odpowiedni konwerter/bloker nie trzeba unikać FEDC).
 18. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Zależy jaki to splitter i jaki tuner (ten działający). Tuner może mieć łatę albo teoretycznie splitter może sobie radzić z Nagrą przy tylko jednym dekoderze.
 19. Na Pace PVR (po Cyfrze) wprowadzili to kiedyś aktualizacją. Filmy na Canal+ z domyślnym dubbingiem, można przełączyć na lektora, jeśli jest dostępna taka ścieżka, ale tylko z napisami. TO JEST ABSURD. Na szczęście w niektórych sytuacjach można wygasić całe OSD przyciskiem A. Do następnej zmiany głośności albo innego wymuszenia wyświetlania...
 20. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Oczywiście - to akurat wiem. I wszelkich "FerguOpticumów" też. Na pewno nie uderza to w faktyczne nadużycia. Zastanawiam się jednak, dlaczego nie ucieli tych ostatnich, tak "przy okazji". Zamiast tego, oprócz pozbawienia abonentów dostępu w zakresie nieregulowanym umową, wydaje się, że część z nich straciła w ten sposób jakikolwiek dostęp do usług i tak została "skutecznie zachęcona" do zmiany sprzętu. Mogę zapytać, czy umowę masz na samą kartę, czy razem z najmem dekodera? FEDC chyba uniemożliwia pracę karty z tymi Philipsami również bezpośrednio (z pominięciem splittera)?
 21. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Mógłbyś się zdecydować - złe jest łamanie zabezpieczeń, czy również prób zabezpieczeń ? Dla mnie to co najwyżej złamanie protokołu komunikacji z kartą. Swoją drogą, raczej nie byłoby dla nich problemem wprowadzenie skutecznego zabezpieczenia. Czemu zdecydowali się na FEDC?
 22. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Stwierdzili, że Pace był uszkodzony? Jeśli był sprawny, to może trzeba było się kłócić o np. nagrania na dysku itp. Po co im ułatwiać
 23. radk

  nc+ i przyszłość kart nieparowanych w Polsce

  Dzięki za foto. "FEDC" to nie "zmiana standardu nadawania sygnału telewizyjnego". Nie słyszałem również o wprowadzeniu żadnej tego typu zmiany w ostatnim czasie. Przejrzałem też ogólny regulamin i nie znalazłem tam zapisu z zastrzeżeniem możliwości wymiany sprzętu ani tym bardziej zobowiązania abonenta do jej dokonania. Nie mam jednak dostępu do szczegółowych warunków umowy.
 24. radk

  nc+ – dyskusja ogólna

  Możesz zadzwonić, zamówić i dać znać co dostałeś. Jak odmówią, to będziesz miał dowód na oszustwo, jeśli znowu będą to reklamować hasłem "do dwóch miesięcy za darmo".
 25. radk

  Dekoder do kart cameleon (multiroom)

  Przedłużyłeś umowę na cameleona na sprzęcie własnym? Mogę zapytać na jak długo? Jeżeli dobrze pamiętam i jeśli nie dostałeś jakichś dodatkowych warunków w umowie, to wg regulaminu na stronie nc+ (jednak tylko w salonach i biurze obsługi; wydawało mi się, że kiedyś był również zapis o stronie) ma być lista kompatybilnych dekoderów. Ja nie potrafię jej znaleźć - zapewne jest pusta. Jednak jest lista dekoderów, głównie tych do wynajmu, ale jest też przynajmniej Pace, którego też nie da się kupić bezpośrednio, a tylko z ofertą mix, ale w pewnym sensie jest dostępny i gra z cameleonem. Nie bierz Pace'a! Ciągle można próbować, to co niżej, ale szanse mniejsze . Proponuję Ci, przed wizytą w salonie, wysłać zapytanie o taką listę sprzętu, na którym przez okres umowy mógłbyś oglądać na aktualnych warunkach (bez aneksowania na sprzęt najmowany). Spodziewam się, że nie ma na niej w tej chwili ani jednej pozycji, co oznaczałoby, że nie ma też teoretycznie żadnych możliwości technicznych korzystania z usług w ramach takiej umowy (z winy operatora). To powinno może dać Ci lepszą pozycję w negocjacjach dot. najmu sprzętu. Ah, jeszcze jedno - mów, że jesteś zainteresowany kanałami FTA 4K i pod tym kątem szukasz sprzętu
×