Skocz do zawartości

moimzdaniem

Użytkownik
  • Postów

    293
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez moimzdaniem

  1. Chcąc odbierać te kanały, każdy zainteresowany musi sobie przekalkulować wszelkie koszty z tym związane; w zależności, czy chce korzystać z oferty niekodowanej, czy kodowanej. Co z czym się je, chyba wystarczająco obszernie zostało opisane w postach powyżej. Pozostaje podjąć decyzje.
  2. A proszę. Platformy satelitarne TNT Sat (19E) i Fransat (5W), to oferty kodowane, płatne, ważne przez określony termin. Kierowane do zwykłego obywatela. Transmisje wielostrumieniowe (Multistream oraz T2-MI) są realizowane wyłącznie na wewnętrzne potrzeby nadawcy. Na ogół takie formy transmisji służą jako satelitarne dosyły sygnału do nadajników naziemnych. Jeżeli nie są zakodowane, może je także oglądać każdy odbiorca będący w zasięgu wiązki sygnału i posiadający odpowiedni tuner satelitarny obsługujący taki tryb, oraz oczywiście wymaganego rozmiaru antenę satelitarną. Co do omawianych w tym wątku kanałów francuskich, w kontekście sytuacji odbioru z 5*W . Transpondery Fransatu wymagają do odbioru sygnału na poziomie od 8dB (dla odbioru wszystkich tp., bo część działa już od 6.6dB.) Z kolei transpondery 12648V oraz 12732V, czyli te 'francuskie multistreamy' ,ze względu na trudniejsze parametry sygnału w jakich są nadawane, można odbierać mając sygnał na poziomie dopiero od niespełna 11dB (dokładnie od 10,7dB). Czyli, co logiczne, potrzeba do tego większej anteny aby sygnał złapać oraz utrzymać przy gorszej pogodzie, w porównaniu do transponderów Fransatu. Są to najtrudniejsze do odbioru dwie częstotliwości z 5*W. Na minus - do odbioru tylko na zewnętrznych odbiornikach; żaden telewizor z wbudowanym tunerem sat nie potrafi tego odebrać. Na plus to że są niekodowane. Tak jak i włoskie Rai, też z tego satelity (te są o wiele łatwiejsze do odbioru bo odbierają już od 6.6dB). Ogółem pozostaje pytanie, jakiego rozmiaru antenę @egmc w Warszawie będziesz potrzebował, zależnie od tego co będziesz chciał odbierać. Na 120cm Fransat spokojnie ogarniesz, nawet przy gorszej pogodzie, tak uważam. Multistreamy Rai też, choć transmisje w tym trybie ogólnie są bardziej wrażliwe na niepogodę. Jeżeli bardzo precyzyjnie ustawisz antenę z dobrym konwerterem (np. Inverto Black Ultra, lub nowsza wersja Inverto Ultra), to być może uda Ci się złapać 12648 i 12732V z sygnałem na progu odbioru przy dobrej pogodzie. Ale grubsze chmury i będzie po balu na takiej antenie. Spokojniejszy odbiór tychże dwóch tp w Wawie sądzę że będzie od 150cm. Choć i w mocniejszych opadach prawdopodobnie zerwie na ten czas odbiór. Może jakiś sklep zgodzi się wypożyczyć antenę do testów. Pytanie jeszcze na jakiego maksymalnego rozmiaru antenę możesz sobie pozwolić w twoich warunkach mieszkaniowych. Od siebie mogę napisać, że max co udało mi się wycisnąć na Kujawach na 150cm przy bezchmurnym niebie z 12648V i 12732V to sygnał 17dB. W Warszawie nie do dorównania, bo na wschód i północny-wschód sygnał słabnie. https://www.flysat.com/en/satellite/eutelsat-5-west-b http://www.satbroadcasts.com/news,81,Minimum_carrier_to_noise_ratio_values_CNR,_CN_for_DVB_S2_system.html
  3. Nie jest tak źle panowie. W Warszawie już 120cm powinna wystarczyć. Odsyłam do posta: https://satclub.pl/5-0-w-eutelsat-5-wb-wa-f88/wiazka-transalpine-na-wave-frontier-t90-odbior-w-z-t21583-s50.html#p698707 Jak widać, jeśli co do milimetra będzie antena ustawiona na max (+ dobry konwerter), to w Wawie może nawet uda się wycisnąć obydwa francuskie multistreamy przy ładnej pogodzie. PS. Nie mylić Fransatu z multistreamami francuskimi, to dwa różne tematy. Fransat jest wyraźnie łatwiejszy do odbioru.
  4. Dopóki jeszcze nadaje tp. 11495V z 27.5*W, to jest alternatywa. A tak ogólnie, to Kabelio mogłoby w swej strategii działalności pójść trochę w kierunku tivusat. Kanały oryginalnie FTA, które retransmitują - dać w modelu free-to-view. Bez pobierania abonamentu, bezterminowo, w cenie kupna modułu. Na kanały kodowane niech już sobie wg uznania robią pakiety i opłaty. Na pewno mieliby o wiele lepsze wzięcie w takiej sytuacji. Fajnie gdyby coś takiego przyszło im do głowy.
  5. Okazuje się, że 9*E nie został zupełnie odcięty z niekodowanych transmisji Pucharu Narodów Afryki. O ile RTB TV i RTI1 z 11900H oraz ORTM1 i Tele Sahel z 12034V faktycznie są wyłączane na czas trwania meczów, to jednak RTS1 nadal nadaje. Odbiór możliwy na antenach już od 60cm.
  6. TV8.5 leci we wiązce tureckiej więc odbiór tylko płd-wsch kraju. Z darmowych to w paśmie Ku szału nie ma, można zajechać na 9*E jest tu kilka częstotliwości z kanałami afrykańskimi, ale trzeba by sprawdzić czy nie mają 'blackoutu' na czas transmisji meczów ze względu na licencje w Europie. Kanały ORTM (Mali) z 34.5*W są FTA, odbiór od 120cm. Poza tym chyba pozostaje odbiór ze stacji afrykańskich w paśmie C z dużych anten z pozycji typu 10E, 3E, 8W, 18W, 22W.
  7. @derlysy, jesteś pewien, że po zakończeniu okresu zobowiązania masz wpisane w papierach 30zł podwyżki za ten pakiet?
  8. Z 5*W oraz 30*W nie ma żadnych kanałów TV w standardzie S2X. Co do Hispasata to domyślam się, że nie masz na myśli multistreamów 11330H i 11491V, a transpondery Abertis. Ten GTMedia V8 Finder to miernik niskobudżetowy, raczej do zastosowań amatorskich, nie oczekuj cudów. Możliwe że procek lub inne wnętrzności mają zadyszkę przy podglądzie stacji w multistream.
  9. Urządzenie od GT Media ma tą zaletę że mierzy transpondery nadające w T2-MI oraz multistream. Jeżeli oczywiście taka funkcja jest szukającemu potrzebna.
  10. Żeby operator zmienił FEC na 'trudniejszy' musi wcześniej mieć pewność że abonentowi nie zabraknie poziomu sygnału przy gorszych warunkach pogodowych. Obecnie prawie wszystkie tp. w S2/8PSK mają FEC max. 3/4 za wyjątkiem bodajże ledwie dwóch częstotliwości które mają FEC 5/6. A gdzie jeszcze do 8/9, lub 9/10. Dotychczasowa flota HB (B,C,E) najmocniejszym sygnałem sieje w rejon Francji i Włoch. Nie widziałem nigdzie mapek zasięgu nowych F i G, ale jeśli Polsat i C+, wynajmując łącznie tyle transponderów, nie 'utargowali' na Eutelsacie wzmocnienia mocy sygnału w nasz rejon Europy przy okazji rozpoczęcia służby nowych satelitów, to chyba trochę słabo ze zdolnościami negocjacyjnymi.
  11. Wiązka włoska 9e, ogółem nie do odbioru u nas, za wyjątkiem pojedynczych częstotliwości na południowym zachodzie kraju z anten rozmiaru ok. 3 metry.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...