Jump to content

WPPP

Users
 • Content Count

  33
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutralna

About WPPP

 • Rank
  Niedoświadczony

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To jest HD 3831CD/CDX. Ten dekoder nie jest już dawany dla nowych klientów, zapewne też dla obecnych, którzy decydują się na wymianę dekodera. Aktualnie dawane są tylko: - HD 4730CDX, czyli dekoder z nagrywarką, a więc z dyskiem wewnętrznym, tzw. PVR. - HD 4730CD, czyli dekoder bez dysku wewnętrznego, ale z możliwością nagrywania po podłączeniu własnego dysku zewnętrznego, jest to tzw. PVR USB (usługa jest dodatkowo płatna 2 zł. od 3 miesiąca, ale musi być w umowie). - 4K 3770CFX, czyli dekoder 4K w ofercie od kilkunastu dni, oczywiście PVR, w dodatku z dyskiem 1TB. Można mieć maksymalnie trzy dekodery (np. trzy HD 4730CDX), ale dekodera 4K raczej tylko jednego, chyba, że się mylę(?). Oprogramowanie Graphyne nie posiada HD 4730CD. Niewykluczone jednak, że dostanie za jakiś czas, bo takie było (a nie wiem, czy nadal jest) założenie. Tylko, że ten dekoder ma zablokowane oprogramowaniem dodatkowe tunery. Działa tylko jeden. Ponadto, ten Graphyne działa dość słabo i jest mocno niedopracowany, najpewniej optymalizacji oprogramowania do sprzętu nie ma żadnego. Oby najdalej przed końcem roku działało już bez zarzutów.
 2. Ale po co Ci to? Przecież to nie jest TV satelitarna. Każdy dekoder musi być podłączony do kabla koncentrycznego i ... voilà ;-). W Vectrze praktycznie nawet nie ma czegoś takiego jak dekoder główny, bo każdy jest równorzędny. Można mieć przecież trzy takie same dekodery PVR. Jedynie nie wiem, czy ta zasada dotyczy również tego nowiutkiego dekodera 4K, tzn. czy można wziąć trzy takie dekodery. Ale już trzy (teoretycznie) najlepsze HD (4730CDX) można mieć bez najmniejszego problemu, tylko wiąże się to z większą jednorazową aktywacją za każdy z nich, ale już miesięczna opłata za dodatkowe dekodery (nie za pierwszy) jest taka sama dla każdego modelu dekodera HD. U mnie na laptopie Eleven 4K chodzi tak samo dobrze, jak kanały HD. Nie widziałem ani jednej przycinki. Ekran oczywiście Full HD, ale ilość strumieniowych danych i tak musi być duża, ponieważ aż chłodzenie chodzi na dużo wyższych obrotach. Przy kanałach HD chłodzenie "siedzi" cicho. Mam internet stacjonarny z Vectry.
 3. To tym bardziej powinni odblokować nagrywania przez Smart TV z ich modułem, bo do możliwie jak najbardziej tanich dekoderów nie będą wstawiać najlepsze dyski wewnętrzne. A tak we własnym zakresie można sobie kupić szybszy dysk do podłączenia przez USB z TV, który może mieć dwie głowice, a moduł CI+ w wersji 1.4 umożliwia równoczesne nagrywanie dwóch kanałów lub nagrywanie jednego i oglądanie drugiego.
 4. To ciekawe. Wobec tego dlaczego we wspomnianym przeze mnie dekoderze HD 4730CDX przy 4 fizycznych głowicach oprogramowanie korzysta tylko z trzech? Wprawdzie przy dekoderze HD 4730CD też są przynajmniej dwie równocześnie działające głowice (bo wykazywane są przez oprogramowanie), a można nagrywać i oglądać równocześnie tylko ten sam kanał, ale tutaj rozumiem, że to decyzja biznesowa (umyślna blokada głowic), żeby ludzie brali droższy (przy aktywacji) dekoder z dyskiem wewnętrznym. Jednak blokowanie 4 głowicy w dekoderze HD 4730DCX nie wydaje się sensowne biznesowo, a raczej ograniczeniem technicznym. W sumie nie byłoby żadnego problemu z dekoderami, gdyby w ich module CI+ można było nagrywać. Wtedy lepiej lub mniej udane dekodery nie miałyby znaczenia, nie trzeba byłoby się nimi w ogóle interesować. Aktualne Smart TV mają już wystarczająco wydajne procesory (w tym roku jeszcze wydajniejsze), coraz więcej i szybkiej pamięci RAM (przeważnie 3 GB) i świetne, coraz lepsze pod każdym względem, systemy operacyjne.
 5. A DOCSIS to nie jest technologia przepływności przez jeden kabel koncentryczny, który jest stosowany przez tradycyjne telewizje kablowe na tzw. ostatniej mili?
 6. Oczywiście bardzo dobrze, że Vectra wprowadza UHD, chociaż bez HDR-a i szerokiej palety kolorów, czyli samo 4K, jest mało wartościowym produktem i jednak dosyć słabą zmianą na lepsze, gdyż sama rozdzielczość to tylko rodzynki na torcie. To HDR i szeroka paleta kolorystyczna (100% DCI-P3) są tym tortem, który chce się jeść (smakować) i wówczas ma to sens, a nie same rodzynki. Aczkolwiek piszą w komunikacie, że HDR też będzie się czasami pojawiać, pewnie więc w dalszej przyszłości tego prawdziwego UHD będzie coraz więcej. Tylko, że oni jeszcze sobie nie poradzili z dekoderem ADB Graphyne (HD4730), w którym działanie tego oprogramowania jest na tak niedopracowanym poziomie, że w ogóle nie powinni tego sprzedawać. Funkcja układania listy ulubionych praktycznie nie działa (układając ją nie tworzy się numeracja, tylko pozostaje oryginalna, a po dodano około 150 kanału wszystkie wcześniejsze dodane do listy znikają bez śladu i ostrzeżenia), nie działa wiele ustawień (np. buforowanie nagrywania [niezależnie co wybiorę, i tak zaczyna i kończy nagrywanie o 5 minut wcześniej i później], czy ustawienie poziomu/intensywności natężenia wyświetlacza alfanumerycznego, który nie jest widoczny od około 2 metrów, bo kolor niebieski temu nie sprzyja i za słabo świeci), obraz w ciągu jednego dnia korzystania z dekodera znika lub zawiesza się po kilka razy na kilka sekund bez równoczesnego zaniku i zawieszenia się dźwięku (od 1 do 5-6 sekund), szybkość menu jest niewystarczająca, brak logotypów niektórych kanałów, a dysk twardy non stop pracuje (a przecież można to zrobić inaczej, bo wszystkie, jakie mam lub miałem, dyski wew. i zewnętrze podłączane przez USB do dowolnego urządzenia przestawały pracować, gdy nie były używane, a urządzenie to nadal pracowało, np. dekoder, komputer lub TV). Prócz tego nie ma ostrzeżenia przed przełączaniem kanału, gdy jest on cofnięty. Można o tym zapomnieć lub niechcąco sobie przełączyć i traci się tym samym zapisany w tymczasowej pamięci dysku treść już wyemitowaną. To tylko tak na szybko, z pamięci, bo jest tych błędów lub niezrobionych rzeczy w oprogramowaniu więcej. I niczego nie poprawiają, tylko wydają kolejny dekoder, tym razem 4K. Zresztą, czy do telewizji UHD nie jest potrzebna technologia DOCSIS 3.1? Przecież, przykładowo, jeśli ktoś będzie mieć 3 dekodery, w tym co najmniej jeden 4K (bo nie wiem, czy będzie można mieć więcej aktualnie?) i na każdym z nich użytkownicy w tym samym czasie ustawią sobie po 3 nagrywania, w tym na dekoderze 4K na trzech kanałach UHD, to czy wystarczy przepływności w technologii DOCSIS 3.0? Ach, i jeszcze jak sobie ktoś ustawi pobieranie z serwera hostingowego bez ograniczenia prędkości. Dotychczas myślałem, że przy wprowadzeniu dekoderów 4K zainauguruje w Vectrze DOCSIS 3.1.
 7. Nie ma sprawy. W ogóle się z tym nie śpiesz. I oczywiście możesz na priv, ale możesz też tutaj, dzięki czemu osoby zainteresowane tematem pozyskają ciekawą wiedzę.
 8. Djadijos, możesz napisać o tym więcej od strony technicznej? Na czym taka możliwość polega, jak to działa, do którego wejścia wtyka się któryś z kabli i czy to już gdzieś istnieje/działa (niekoniecznie w Polsce, lecz w ogóle)? Bo zrozumiałem tak: LAN z dedykowanego routera (albo i bez konieczności przejścia przez router- ale to raczej marzenie) wpinamy do Smart TV, który jest wyposażony w specjalną aplikację do obsługi IPTV. Wtedy obsługujemy taką telewizję tylko pilotem i systemem telewizora, choć raczej i tak nie wygląda to tak dobrze, jak w przypadku modułu CI+, bo trzeba być ciągle "wewnątrz" aplikacji, co sprawia, że przełączanie między wejściami i inne funkcjonalności oferowane przez system operacyjny tv nie są tak wygodne i dostępne, jak przy module? Dobre i to, choć osobiście wolałbym moduł w IPTV. Przy czym zdaję sobie sprawę, że to są możliwości na które raczej jednak przyjedzie nam w Polsce poczekać, o ile w ogóle się pojawią. Aczkolwiek, jak już wcześniej w tym wątku napisałem, CI+ w wersji 1.4 jest już kompatybilne z IPTV, choć nie wiem, jak to dokładnie działa i czy każdy Smart TV z CI+ 1.4 od razu, bez niczego więcej, jest do tego zdolny.
 9. Skąd Wy, niektórzy, Panowie czerpiecie informacje o tym, że dekodery dodatkowe muszą być połączone kablem LAN z dekoderem głównym? Przecież to nie IPTV lub TV satelitarna. Uprawienia są chyba nadawane do gniazdka plus do tego oczywiście karty sparowane z dekoderami. Dekodery są połączone bezpośrednio z gniazdkiem abonenckim i to wystarczy, a nie jakieś dodatkowe LAN-y (!). Tak samo info o tym, że dekoderami dodatkowymi mogą być tylko jakieś (kiepskie) Arrisy (jak na zdjęciu dwie strony wcześniej). Wiem, bo od dzisiaj jestem po raz pierwszy abonentem Vectry. Można wziąć trzy najnowsze, wręcz świeżutkie, dekodery ADB 4730CDX. Taki odpowiednik polsatowskiego EvoBox-a PVR. Tylko, że jak dla mnie, choć na razie bardzo wstępnie oceniam, ten od Vectry jest lepszy, może nawet sporo lepszy. Ma cztery głowice, choć jedna chyba nie jest używana przez oprogramowanie, bo są dostępne 2 nagrywania i 1 oglądanie kolejnego kanału (przy czym, jeszcze tego nie sprawdzałem :-)). Wyświetlacz pokazuje numer kanału oraz jego nazwę, a zegar (podczas wyłączenia urządzenia) pokazuje również sekundy. Przełączanie kanałów jest szybkie. Raczej mało który Smart TV z wyższej półki jest wstanie tak przełączać. Oprogramowanie to Graphyne. Bardzo podobne do polsatowskiego, ale w innych kolorach, chociaż w "niektórych miejscach" grafika jest trochę inna (bogatsza), a nawet posiada pewne dodatkowe mini funkcjonalności. Ogólne wrażenie z tego Graphyne jest lepsze niż w Evobox'ie. Wiem, bo Evobox'a miałem przez 2 lub 3 lata (nawet jeszcze stoi on tuż obok mnie, już przygotowany do oddania). Jeśli ktoś nie chce trzech lub dwóch ADB 4730CDX, to jako dekoder dodatkowy z możliwością nagrywania poprzez USB dostanie ADB 4730CD, czyli fizycznie prawie to samo, tylko bez dysku- niestety "wirtualnie" różnica jest większa, bo mniejszy brat nie ma - mam nadzieję, że tylko jeszcze - systemu Graphyne. Podzespoły są raczej takie same, więc pewnie jest szansa na aktualizację w jakiejś przyszłości. A dodam, że podzespoły ADB 4730CDX trochę robią wrażenie, jak na dekoder od telekomu dostarczającego usługę telewizyjną. Wzięcie jednego ADB 4730CDX jest obowiązkowe. Nie można dostać np. dwóch z dwóch lub trzech z trzech STB, jak również jednego "samotnego" dekodera bez dysku wewnętrznego. Wziąłem też internet do 600Mbit/s, dostałem modemo-router Ubee EVW32C. Spodziewałem się tak samo wyglądającego (choć białego) Technicolor'a CGA2121, ale podobno ten Ubee jest lepszy, ma np. mocniejsze trzy anteny. Po kablu mam powtarzalną prędkość w przedziale (w zależności od speed testa) 550-595 Mbits. Ale jest taka strona, o ta: https://fast.com/pl/, która za każdym razem wyświetla mi....uwaga....1.1 Gbps (!!). Nie wierzę w taką prędkość, coś jest mocno nie tak z tą stroną. Wysyłanie wszędzie prawie 30 (zgodnie z umową). Ping najczęściej 12-14ms, gdy łączenie jest z bliskimi serwami. W jednym miejscu był jeszcze pewien jeden parametr (nie pamiętam już jego nazwy), który wyniósł chyba 1 ms. Jakość obrazu wydaje mi się lepsza niż w CP. Jest więcej kanałów HD, zamiast nędzne SD (wiadomo, kabel). Ale z braku czasu mało lub bardzo mało (w zależności od rzeczy) przyglądałem się wszystkiemu. Jest to więc (oprócz internetu, w którym podaję parametry technicznie zmierzone) bardzo wstępna ocena, jak również mocno okrojona. Nie mierzyłem jeszcze parametrów prędkości po WiFi. Aha, jedynie z wykupionych pakietów nie mam odblokowanych dwóch ELEVEN-ów. Pewnie jakiś problem/błąd techniczny. Jutro zadzwonię. Ten nienazwany przeze mnie parametr łącza internetowego, to Jitter i teraz widzę, że wynosi on poniżej 1ms. Nawet 0,3.
 10. Jeszcze raz dzięki Paweł za odpowiedzi.
 11. Dzięki za odpowiedź. Czyli nie ma żadnej możliwości, aby w nc+ mieć multiroom z jednym nagrywaniem i oglądaniem w tym samym czasie innego kanału?
 12. Witam, Ten dekoder jest dodawany do multiroom. Na stronie MediaMarkt ( https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/tuner-cyfrowy-dom-sagemcom-dsiw74-start-1m-telewizja-na-karte?gclid=EAIaIQobChMIxLqG4IHP3wIVk6iaCh2RMgMEEAYYASABEgIk6fD_BwE&gclsrc=aw.ds) jest on w ofercie sprzedaży i w specyfikacji produktu widnieje informacja, że posiada dwa tunery (czyli głowice). Czy faktycznie ma ten dekoder podwójną głowicę i jeśli tak, to czy wobec tego działa to w nc+ na instalacji unicable 2, tzn. czy można jednocześnie nagrywać na jednym kanale i oglądać inny? Dekoderem podstawowym byłby oczywiście 4K ULTRABOX+.
 13. I tak i nie, choć może faktycznie bardziej nie, ponieważ zasadniczo większość ma w mieszkaniu skrętkę, ale na życzenie można wymienić ten kabel na światłowód. Zdaje się, że światłowód jest 3 metry od moich drzwi wejściowych do mieszkania (zarówno w Netii, jak i od lokalnego operatora). Tylko, że jeśli nie chce się mieć łącze internetowe powyżej 600 Mbit/s to światłowód w mieszkaniu nie jest potrzebny. A zdaje się, że światłowód nie powinien być zginany, co mocno utrudnia jego poprowadzenie w mieszkaniu.
 14. Djadijos, ale ja obecnie mam światłowód (dostawca lokalny) do bloku, chyba do mojego piętra na klatce i dalej do mieszkania skrętka i też przez 4 lata trwania umowy nie miałem ani jednej awarii, a internet jest bardzo dużo używany. Wcześniej bylem w Internetii, ale wówczas sieć nie była jeszcze światłowodowa i krótkich przerw było bardzo niewiele w okresie letnim (po niektórych burzach). Ale to mniejsza z tym, bo to nie jest najważniejsze dla mnie w tej konwersacji. Czyli piszesz, że jednak monter z Netii może zrobić w moim mieszkaniu np. przecięcie skrętki jeszcze przed routerem i wmontowanie w to miejsce Switch, ażeby poprowadzić nową skrętkę tylko do dwóch dodatkowych dekoderów? Te Switche to są niewiele rozmiarowo rozdzielniki? Aha, i skoro aktywne, to Switch w moim mieszkaniu musi być podłączony do prądu, do gniazdka? Jeśli tak, to może technik mógłby to zrobić w skrzynce na piętrze, do której zostanę przepięty z sąsiedniej skrzynki konkurencyjnej firmy, czyli ciągnąc równolegle drugą skrętkę do mojego mieszkania?
 15. Marceliszpak, czyli Ty mając Netię w technologii HFC, masz w mieszkaniu kabel koncentryczny, a nie skrętkę? Dlatego potrzebujesz modemu w np. routerze? U mnie jest niby PON, ale do mieszkania wchodzi skrętka (od innego operatora, ale to byłoby tylko przepięcie skrętki). W takim razie mnie nie jest chyba potrzebny modem? Teraz mam światłowód (do mieszkania skrętka) i nie mam żadnego urządzenia od dostawcy, a jedynie własny router bez modemu- skrętkę mogę wpinać bezpośrednio do komputera. Więc może u mnie można rozdzielić przed routerem skrętkę do dwóch dodatkowych dekoderów?
×
×
 • Create New...