Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  1284
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by K63

 1. 4 godziny temu, kisiel95 napisał:

  Czy zasilacz antenowy może być podłączony na wyjściu, jeżeli rozdzielacz ma Power Pass albo DC Pass?

  Teoretycznie może, ale różnie z tymi rozgałęźnikami bywa. Najpewniej jest umieścić zasilacz między rozgałęźnikiem a anteną. Ale tutaj pojawia się pytanie - czy musi być wzmacniacz? Pytam, bo niektórzy z góry zakładają że w antenie musi być wzmacniacz, nie sprawdzając wcześniej czy możliwy jest odbiór na antenie pasywnej.

 2. 49 minut temu, lokietek napisał:

  Była i jest 70 cm cyfrowego Polsatu

  Teoretycznie w Słubicach taka średnica powinna być wystarczająca, chociaż przyjęło się że optymalna wielkość anteny w Polsce to 80-90 cm. Np. dobrze ustawiona i dobrej jakości 90-ka na większości częstotliwości powinna zapewniać MER w zakresie mieszczącym się pomiędzy 14-16 dB. A to przekłada się na stabilny odbiór przy pochmurnym niebie i przy opadach. Na 70-ce tego nie osiągniesz.

  Natomiast inną sprawą jest profesjonalizm tego instalatora. Skoro w poprzednim miejscu montażu było OK, to jego zmiana o kilka km nie ma żadnego znaczenia. Chyba że antena jest uszkodzona, źle ustawiona, są przed nią jakieś przeszkody lub sygnał jest zakłócany. Ale to powinien stwierdzić instalator.

 3. 10 minut temu, lokietek napisał:

  trzeba większą antenę

  A jakiej wielkości jest teraz? W każdym miejscu montowana była ta sama? Jeżeli tak, to po każdym montażu/demontażu i transporcie mogła ulec uszkodzeniu (odkształceniu). Ale dobry instalator powinien to zauważyć.

   

 4. 5 godzin temu, lolter80 napisał:

  Jak go odłącze i postukam wyjściami i wejściem o taboret to wydobywają się małe kropelki wilgoci. Wysuszę go przez godzinę na kaloryferze i znowu przez jakiś czas jest ok a potem to samo. Jak sobie z tym poradzić?

  Do przewodu dostała się woda i nic z tym nie zrobisz. Należy wymienić go na taki do użytku zewnętrznego (czarny) z żelem w środku, np. Triset-113 PE

  16 minut temu, rallyrychu napisał:

  okazało się, że rozdzielacze 2/1, 3/1 mają wejście po przeciwnej stronie niż wyjścia.

  https://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-antenowy-zewnetrzny-Splitter-BL-SPS-1.2-outdoor-/39848

  https://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-antenowy-zewnetrzny-Splitter-BL-SPT-1.3-outdoor/34182

 5. 22 minuty temu, Frontowiec napisał:

  Przyczną śmierci był koronawirus

  Koronawirus prawdopodobnie mógł się przyczynić do śmierci, bo ś.p. senator Kogut od kilku lat miał chore nerki i cierpiał na retinopatię cukrzycową.

 6. Nie mogę doszukać się w instrukcjach czy te dekodery mają obsługę unicable. Musiałbyś sprawdzić ustawienia LNB w menu instalacyjnym anteny.

  Jeżeli nie mają to i tak można zastosować np. konwerter https://hollex.pl/konwerter-unicable-twin-inverto-idlu-qudl42-unr2l-1pp-p-491.html.

  Do wyjścia SCR przy pomocy rozgałęźnika sat podłączasz WifiPremiumbox-a i 5800 SX, a do wyjść Legacy - Opticum i Technisat.

  Oczywiście prostszym wariantem jest - jak wspomniał @dvbtowiec- konwerter Octo.

 7. 6 godzin temu, Darek z Ozimka napisał:

  konwerter też typu Twin, kable z tego konwertera są prowadzone do: salonu, pokoju dziecięcego i do pokoju dziennego

  Twin do trzech dekoderów?

   

  6 godzin temu, Darek z Ozimka napisał:

  W salonie jest podłączony dekoder do odbioru NNK

  ...

  W ostatnim pokoju jest podłączony dekoder do odbioru Smart HD+

  Jakie modele? Może udałoby się zastosować technologię jednokablową?

 8. W dniu 12.10.2020 o 22:51, Gierek napisał:

  spróbowałbym dokupić antenę, i poszukać MUX 8

  Wybór jest spory, np. anteny VHF/mux-8, ale trudno stwierdzić czy coś odbierzesz. Zacząłbym od CA-RTV 6.

  W dniu 12.10.2020 o 22:51, Gierek napisał:

  gdybym chciał szukać Czechów, Słowaków, to w jaką stronę obrócić, i dokupić antenę?

  Wg mnie marne szanse i trochę szkoda wydawać pieniądze na nową antenę. Zamiast ją kupować, spróbuj najpierw na tej co masz. Najbliższe nadajniki, to słowacki Namestovo (43 km, azymut 188°), czeski Lysa Hora (84 km, azymut 255°).

 9. Odbiór z 3 nadajników - Kraków, Rabka, Skrzyczne (lub Katowice). W którym kierunku ustawiona antena?

  Mux-1 z Krakowa - OK, ale parametry pozostałych mux-ów kiepskie (można powiedzieć że na pograniczu odbioru). Jeżeli odbiornikowi to wystarczy, to będziesz miał w miarę stabilnie odbiór. Ale podejrzewam że "różowo" nie będzie. Z jednej strony masz możliwość odbioru z kilku nadajników, ale z drugiej sąsiedztwo kanałów 21,22,23 niekoniecznie może sprzyjać jakości sygnału.

  Prawdopodobnie pomocne byłoby zastosowanie strojonego wzmacniacza kanałowego, np. WK-410 i dodatkowej anteny na mux-3 skierowanej na lokalne doświetlenie.

 10. 31 minut temu, Gierek napisał:

  nie mam sygnału na żadnym kanale

  Skoro zniknął ci sygnał na wszystkich mux-ach, to masz usterkę odbiornika lub  instalacji.  Jeżeli wyeliminujesz usterkę odbiornika, to należy sprawdzić każdy punkt połączenia przewodu z danym elementem instalacji. Gdy wszystkie złącza na 100% są poprawnie wykonane, to usterki należy szukać w elementach instalacji (symetryzator/wzmacniacz, zasilacz, rozgałęźnik, itd. ... co tam masz).

 11. 5 godzin temu, emeryt napisał:

  To dlaczego sygnał na 100 kW nigdy nie zanika tylko na 20 kW

   

  5 godzin temu, emeryt napisał:

  dlaczego nie mogę odbierać mux-a 8 z Częstochowy a jest prawie taka sama odległość jak do Katowic, bo moc nadajnika jest 8 kW

  2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

  Wszystkie MUX'y z Kosztowych bez problemu i z bardzo dobrą jakością są do odbioru w Krakowie, także MUX8.

  W kierunku Zawiercia na k.6 "leci" z Kosztowych ok. 14 kW, w kierunku Krakowa ok. 6 kW. Z Wręczycy jest ok. 3 kW i odmienna od Kosztowych polaryzacja. Systemy nadawcze mux-8 wiszą na maszcie w Mysłowicach ok. 15 m niżej niż mux-3 na k.41. Jak napisano wcześniej, na VHF sygnał lepiej się propaguje - stąd ok. 10 razy niższe moce nadawcze.

  6 godzin temu, emeryt napisał:

  W centrum Zawiercia sygnał jest o wiele lepszy niż na obrzeżach miasta, w dzielnicy w której mieszkam jest sygnał do kitu nie tylko u mnie.

  Symulacja zasięgu

  http://mapy.tvradio.ugu.pl/Telewizja/MUX8/Katowice_Kosztowy/

 12. 14 minut temu, dvbtowiec napisał:

  @K63 czy myśmy na stronie Emitela już czasem nie przerabiali tematu oznaczenia T2-HD ? Coś mi dzwoni że to było HEVC.

  Prawdę mówiąc - nie pamiętam, albo mi umknęło. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie niektórzy producenci mogą oznaczać swój sprzęt, skoro zapowiedziano że w DVB-T2 będą nadawane kanały HD.

 13. 2 godziny temu, emeryt napisał:

  I jeszcze taki mankament, wyłącznik czasowy ustawiony na tv wyłączał tv i dekoder, tak samo pilot  tv wyłączał oba urządzenia, następnie pilot dekodera włączał obydwa urządzenia teraz nie ma tych opcji.

  Funkcja CEC jest tylko w softach patch. A jeżeli masz takowy, to trzeba ją skonfigurować (Menu > Ustawienia systemowe > CEC). Nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo jestem teraz 60 km od dekodera.

×
×
 • Create New...