Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  951
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by K63


 1. 38 minut temu, mlero napisał:

  chyba  operator transpondera powinien coś zaradzić bo nie każdy ma ochotę kupować nowy tuner.

  Może Redakcja Sat Kuriera by pomogła w tej sprawie?

   

  Operatorem jest chyba Polsat. Zatem co ich to obchodzi, skoro ich dekodery nie mają takich problemów z odbiorem.

  Inna sprawa, że SatKurier mógłby zbadać temat.


 2. 21 minut temu, macrush napisał:

  Ktoś ma jakiś pomysł skąd te zaniki

  Okresowe zakłócenia, uszkodzenie konwertera, dekodera, kabla. :?:

   

  22 minuty temu, macrush napisał:

  w jakiego satelitę ja dziś trafiłem ? 

  Prawdopodobnie Eutelsat 7°E.


 3. Cameleon w czytniku nBox-a mojego znajomego dostał FEDC. Co prawda po przełożeniu do WiFi-Box-a odpalił, ale mimo wszystko kolega zamówił "lekarstwo". Co prawda moje cameleony nie dostały (jeszcze) "wirusa", ale pojechałem zobaczyć jak to ustrojstwo działa. To co udało mi się zauważyć:

  - po włożeniu do czytnika, trzeba odczekać kilkadziesiąt sekund na to, by dekoder zaczął dekodować kanały (później, przy zmianie kanałów jest już OK),

  - płytka blockera jest trochę węższa niż karta kodowa, co trochę utrudnia precyzyjne ułożenie jej w czytniku nBox-a,

  - działa w bezprzewodowym splitterze SmartWi.


 4. Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej

   

  Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej w latach 2017-2022 zdeterminowany został Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), na mocy której państwa członkowskie zobowiązane są do zwolnienia tzw. pasma 700 MHz (694-790 MHz) na potrzeby systemów ruchomej łączności szerokopasmowej w terminie do 30 czerwca 2020 r. z możliwością przesunięcia do 2022 r.

  Priorytetowym zadaniem realizowanym obecnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialny za gospodarkę częstotliwościową, jest jak najszybsze uruchomienie w zwolnionym paśmie 700 MHZ usługi dostępu do Internetu - 5G.

  Oznacza to, że usługi naziemnej telewizji cyfrowej będą świadczone jedynie w zakresie częstotliwości 470-694 MHz. Prace rekonfiguracyjne koncentrują się na odtworzeniu, w zawężonym paśmie, czterech istniejących ogólnopolskich multipleksów naziemnych w standardzie DVB-T.

  Kolejnym krokiem powinno być wyznaczenie terminu i warunków zmiany standardu DVB-T na DVB-T2, co pozwoli na rozpoczęcie w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej prac nad dalszymi technicznymi zmianami w naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki którym liczba multipleksów może zwiększyć się do 5, a nawet do 6. Termin wdrożenia nowego standardu DVB-T2 powinien być jasno określony ze względu na czas potrzebny na przygotowanie gospodarstw domowych i nadawców do takiej zmiany.

  Zakłada się, że dodatkowa pojemność multipleksów, uzyskana w wyniku przejścia na wydajniejszy standard nadawania, zostanie wykorzystana do emisji programów w wysokiej rozdzielczości HDTV.

   

  (...)

   

  Zakończenie procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej

   

  Biorąc pod uwagę uwarunkowania regulacyjno-techniczne oraz aspekty funkcjonowania rynku programów naziemnej telewizji cyfrowej, możliwe jest przyjęcie dwóch wariantów jej rozwoju, wynikających z konieczności uwolnienia pasma 700 MHz, a także uwzględnienie konieczności zmiany techniki nadawania z DVB-T na bardziej nowoczesny i efektywny DVB- T2/HEVC.

   

  Wariant 1

  Do momentu zwolnienia pasma 700 MHz oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej nie ulegnie zmianie. Cztery dotychczas eksploatowane multipleksy MUX1 – MUX4 będą, jak obecnie, korzystać ze standardu DVB-T, a większość programów będzie nadawana w jakości SD. Po zakończeniu tego procesu będzie możliwa zamiana DVB-T na DVB-T2 poprzez stopniowe uruchamianie istniejących multipleksów w nowej technologii, a w dalszej kolejności budowa nowych multipleksów MUX5 i MUX6, także w standardzie DVB-T2. Termin przechodzenia z DVB-T na DVB-T2 powinien zostać odpowiednio wcześniej ustalony.

   

  Wariant 2

  Wariant ten zakłada wcześniejsze uruchomienie jednego multipleksu (np. MUX5) w standardzie DVB-T2 w kanałach poniżej 700 MHz. Zawartość tego multipleksu powinny stanowić wyłącznie programy w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Będzie to dla odbiorców zachętą do wyposażania gospodarstw domowych w odpowiednie urządzenia (anteny i odbiorniki), a także okazją dla operatorów i nadawców do przeprowadzenia testów technicznych nowych warunków emisji. Do 30 czerwca 2020 r. (lub 2022 jak wspomniano wcześniej) miałoby miejsce uwalnianie pasma 700 MHz oraz zmiana częstotliwości w MUX1-MUX4 na częstotliwości poniżej pasma 700 MHz bez zmiany standardu emisji. Dokonano by również koniecznych zmian częstotliwości w MUX5. W ustalonym wcześniej terminie miałaby miejsce zmiana standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 w MUX1-MUX4 oraz ewentualne kolejne zmiany kanałów w MUX1-MUX5, umożliwiające uruchomienie MUX6 w DVB-T2.

   

  W wariancie 1 nadawcy nie są zobowiązani do natychmiastowego podejmowania wysiłków związanych ze zmianą standardów nadawania. Pozwala to na spokojne przygotowanie rynku do nadchodzących zmian w kontekście zarówno modyfikacji technicznych jak i prawnych, a także daje czas gospodarstwom domowym na poczynienie niezbędnych inwestycji w zakresie sprzętu odbiorczego. Procesowi zmiany standardu transmisji powinna towarzyszyć intensywna i efektywna kampania informacyjna.

  Wariant 2 forsuje przyspieszoną konwersję DVB-T - DVB-T2 i z punktu widzenia promocji nowego standardu może okazać się bardzo korzystny. Jest jednak ryzykowny, szczególnie dla nadawców ulokowanych w MUX5, którzy nie będą mogli zrównoważyć nakładów inwestycyjnych przychodami reklamowymi z dopiero powstającego rynku usług DVB-T2. Przyjęcie tego wariantu powinny poprzedzać konsultacje z nadawcami.

   

  Wybór określonego wariantu podyktowany będzie decyzją w sprawie terminu i warunków wdrożenia standardu DVB-T2.

   

  Docelowe uruchomienie 6 multipleksów w paśmie 470-694 MHz byłoby zgodne z Ustawą o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej z 2010 r. i tym samym proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej można byłoby uznać za zakończony.

   

  http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/publikacje/strategie/strategia_27_03.pdf


 5. Jeżeli załóżmy ustawiamy antenę (po ustawieniu jej prawidłowo w pozycji pionowej) w poziomie i po kierowaniu ja w lewo i w prawo obsunie się ona po uchwycie w dół to czy to będzie miało jakieś znaczenie na sygnał?

  Jeżeli azymut i elewacja zostaną zachowane, a przed anteną nie ma przeszkody, która po obniżeniu mogłaby zacząć przeszkadzać, nie ma to znaczenia.


 6. Sytuacja jest taka że przy  odpalonym sygnale sat wywala mi  mux lokalny  oraz 2 z 3 multiplexow z Czech.

   

  Wszystkie sygnały powinny mieć w miarę wyrównane poziomy. Instalator miał jakiś miernik(i)?

   

  Monter  odniósł wrażenie że logarytm może być  uwalony.

   

  Ale co może być uszkodzone w antenie? Jeżeli nie ma uszkodzeń mechanicznych, to pozostaje osprzęt. Logarytm symetryzatora nie ma, a kabel i przedwzmacniacz można wymienić.

   

  Mam także wzmacniacz regulowany Telmora.

   

  Jaki? Kanałowy?


 7. W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł Józef Fryźlwewicz. Aktor miał 86 lat.

  Miał w swoim dorobku ponad sto ról w filmie i w Teatrze Telewizji. Był także autorem sztuk teatralnych, wierszy i opowiadań.


 8. Sondę należałoby rozszerzyć o co najmniej kilkanaście pozycji, np.

  - "Chłopi"

  - "Noce i dnie"

  - "Przygody Pana Michała"

  - "Czarne chmury"

  - "Janosik"

  - "Lalka"

  - "Kariera Nikodema Dyzmy"

  - "Polskie drogi"

  - "Pogranicze w ogniu"

  - "Daleko od szosy"

  - "Droga"

  - "Jan Serce"

  - "Dekalog"

  - "Tulipan"

  - "07 zgłoś się"

  - "Podróż za jeden uśmiech"

  - "Wakacje z duchami"

  - "Wojna domowa"

  - "Świat według Kiepskich"


 9. Antena jest niezła. Niby najłatwiej byłoby zastosować jakiś słaby wzmacniacz przelotowy między konwerterem, a anteną. Ale problemem może okazać się umieszczenie zasilacza na tym odcinku instalacji (chyba że jest inaczej)

  Próbuj zatem znaleźć lepszą lokalizację dla anteny, by zyskać kilka dB na mocy sygnału i nie tracąc równocześnie na dobrej jego jakości. Czasem wystarczy kilka, kilkanaście centymetrów.


 10. Czyli konwerter taki. Zwróć uwagę że jego tłumienie w torze TERR to aż ok. 8 dB. Ponadto tłumienie instalacji rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Zatem im dłuższy (i gorszy) kabel, tym tłumienie większe. K. 58 jest najbardziej narażony na tłumienie sygnału z wszystkich pozostałych odbieranych przez Ciebie. Jak zsumujesz tłumienie na konwerterze, kablu i gnieździe, to okazuje się że na k. 58 sygnał jest za słaby. Pozostaje Ci lekkie wzmocnienie sygnału lub wymiana anteny na "mocniejszą". Jaką masz antenę?


 11. Mam instalacje antenowa SAT plus do tego antena DVBT gdzie sygnał jest zsumowany i idzie na dół jedym kablem.

  (...)

  Kupiłem trzy gniazda koncowe do instacji domowej Sat,DvBT Sat

  Czym zsumowane są sygnały RTV i SAT? Jak te 3 gniazda końcowe podłączyłeś do jednego kabla?

   

   

  Czy w miejsce tych gniazd można podlaczyc potrójny rozdzielacz z zakresem 5-2500 Mhz? I podłączyć odbiornik satelitarny, tv i radio? Antena DVB-T bez zasilania.

  Nie. Sygnał RTV i SAT musi być odfiltrowany. I robi to gniazdo R/TV/SAT. Ponadto dekoder steruje konwerterem wysyłając do niego zasilanie o zróżnicowanym napięciu.


 12. Nie stać mnie  - nie kupuję. A nawet jeżeli cena jest w miarę atrakcyjna, ale podejrzewam że produkt nie do końca spełni moje oczekiwania - także nie kupuję. Po co niepotrzebne wydawać kasę? Niech kupi ktoś inny - może jemu bardziej się przyda.

×