Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  951
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by K63


 1. @Wicus - odpowiedź jest w moim linku wyżej. Na k. 21 masz mux-2 z Lublina. Ten sam nadajnik zakłóca Ci odbiór k.23 (mux-3) i 33 (mux-1). Brak lub gorszy sygnał pozostałych mux-ów z Tarnowa i Kielc to prawdopodobnie rozjechany SFN z powodu tropo. Ja cały czas stabilnie odbieram mux-8 ze Św. Krzyża i z Lublina. Jeszcze niedawno miałem niezły sygnał na k.30 i 37. Normalnie te kanały są nieosiągalne. (azymut na Św. Krzyż mam ok. 40 st. w lewo i bardzo niekorzystny profil terenu).

  W innym temacie ktoś napisał że odbiera Gdańsk-Chwaszczyno koło Warszawy.

   

  @Marek79 - https://xploradio.blogspot.com/p/propagacja-troposferyczna.html


 2. W związku z mocnym tropo, w niektórych rejonach mogą występować okresowe problemy z odbiorem TV naziemnej.  U mnie np. odległy ok. 240 km nadajnik Lublin-Piaski (mux-3) "wyłączył" możliwość oglądania mux-2 z Tarnowa na k.23. Pojawiła się natomiast możliwość bezproblemowego odbioru mux-2 (k.21) i mux-8 (k.12) z lubelskiego nadajnika, a także mux-8 z odległego ok. 140 km Św. Krzyża (k.8).


 3. W dniu 25.10.2018 o 09:14, korni007 napisał:

  Mam taką siatkę pokojową

  Wszystko zależy od natężenia pola sygnału w miejscu odbioru. Jeżeli na takiej antenie nie odbierzesz, to z panelową daj sobie spokój. Większość anten panelowych to dipol o małym zysku (zamknięty w plastikowej obudowie) + mocny wzmacniacz. Czasem zdaje to egzamin, ale osobiście nie używam takich wynalazków.

  Na marginesie - niektórzy producenci zagraniczni antenami panelowymi nazywają anteny typu "siatka".


 4. W dniu 24.10.2018 o 18:07, korni007 napisał:

  Naprzeciwko jest dosyć duży budynek, ma na oko 5-6 metrów wysokości. Czy to starczy? 

  No cóż - musisz spróbować.

  Do odbioru sygnału odbitego najlepiej nadają się anteny małej kierunkowości. Najpopularniejszą taką anteną (i tanią) jest tzw. siatka.

  Poszukiwania odbioru rozpocznij na antenie pasywnej. Dopiero w wypadku zbyt niskiej siły sygnału można dołożyć odpowiedni wzmacniacz.

  Do ustawiania anteny wykorzystaj opcję wyszukiwania ręcznego w odbiorniku na k.31, 38, 44. Mux-8 nadaje z Kobylej Góry na k.8.


 5. 1 godzinę temu, korni007 napisał:

  najblizszy nadajnik (30km) jest na północny wschód ode mnie

   Z tabeli wynika że sygnał z Mikstatu dolatuje do Ciebie dokładnie z północy (azymut do nadajnika - 0.4°). Jeżeli chcesz odbierać go z odbicia, to pytanie - czy w najbliższej okolicy ma on się od czego odbić (budynek, wzgórze)?

   

  1 godzinę temu, korni007 napisał:

  okna mam  na południowy zachód

  Najbliższy mocny nadajnik z tego kierunku, to Ślęża (ok. 100 km).

   

  1 godzinę temu, korni007 napisał:

  antena panelowa

  Jaka?


 6. 2 minuty temu, spekulant napisał:

  siła i jakość skacze mi  50-100 dość rytmicznie

  Może być to objaw zbyt mocnego sygnału.

   

  3 minuty temu, spekulant napisał:

  Czy mam to zgłaszać?

  Tak. Dobry sygnał powinien być stabilny.


 7. 2 godziny temu, spekulant napisał:

  Z tego co znalazłem w internecie, to niektóre gniazda 2x SAT, TV, R przepuszczają celowo na jednym wyjściu SAT pełen zakres. Przykład: https://allegro.pl/gniazdo-koncowe-signal-rtv-sat-pvr-i7365483107.html

  W swoim poprzednim poście podałeś akurat link do gniazda SIGNAL, które ma wyjścia R /TV / SAT1 /SAT2.

   

  W/w gniazdo jest innego producenta i ... albo ma inną konstrukcję, albo w opisie jest błąd - RTV / RTV/ SAT1 /SAT2

  Cytat

  WYJŚCIE 1: RTV radiowo-telewizyjne IEC męskie (wtyk), pasmo 5-862 MHz / 2,5-5 dB,
  WYJŚCIE 2: RTV radiowo-telewizyjne IEC żeńskie (nasadka/gniazdo), pasmo 5-862 MHz / 7-10 dB,
  WYJŚCIE 3: SAT1 satelitarne F żeńskie (nasadka/gniazdo), pasmo 950-2400 MHz / 2,5 dB,
  WYJŚCIE 4: SAT2 satelitarne F żeńskie (nasadka/gniazdo), pasmo 5-2400 MHz / 0,5-3 dB

   


 8. 39 minut temu, spekulant napisał:

  Dzwoniłem do instalatora to powiedział, że faktycznie na zasadzie indukcji tak może być.

  Co? W gnieździe są filtry pasmowe które mają za zadanie rozdzielić sygnał na poszczególne pasma. Zatem na gniazdach sat nie ma prawa być tv naziemnej i odwrotnie.

  Cytat

  Gniazdo AXING SSD 4-00

  Końcowe gniazdo RTV SAT z filtrem, rozdzielającym i podwójnym wejściem satelitarnym.

  Do gniazda możemy za pomocą jednego kabla antenowego przesyłać zsumowany sygnał radia, telewizji naziemnej oraz telewizji satelitarnej. Filtr zastosowany wewnątrz rozdzieli poszczególne sygnały na odpowiednie gniazda - radia, telewizji naziemnej i satelitarnej.

   

  42 minuty temu, spekulant napisał:

  Z tego co znalazłem w internecie, to niektóre gniazda 2x SAT, TV, R przepuszczają celowo na jednym wyjściu SAT pełen zakres.

  Źle zrozumiałeś. To jest takie samo gniazdo jak Twoje. Do tego typu gniazda jednym kablem można doprowadzić zsumowany sygnał RTV/SAT i tutaj jest rozdzielony na wyjścia RADIO /TV/ SAT. Drugim kablem doprowadzony jest tylko sygnał SAT.

   

  Godzinę temu, spekulant napisał:

  U kolegi jak dodałem ten kabel do jego instalacji poprzez beczkę to również znalazło kilkaset programów, ale brakuje tych co znalazło za pierwszym razem (ale być może ma wpływ to, że pomiędzy wyszukiwaniem przywróciliśmy ustawienia fabryczne w TV).

  Albo uszkodzony kabel, albo po ustawieniach fabrycznych wykasowało z pamięci tv kilka częstotliwości sat., które były przed resetem.

   


 9. Zrobiłem wczoraj pomiary dwie godziny przed sun outage, w szczycie tego zjawiska i  ok. 3 godziny po. Cały dzień słonecznie, niebo bezchmurne, ale antena (90) trochę odkształcona, bo niedawno oberwała konarem. Była mocno pogięta, ale udało mi się jakoś przywrócić ją do "życia" (chociaż przed "wypadkiem" miała dużo lepsze parametry). Teraz czeka na wymianę.

  Wyniki pomiarów (MER) podaję w kolejności przed / w czasie / po sun outage:

  10719 - 13.5 dB / 9.7 dB / 13.6 dB

  11508 - 14.7 dB / 10.2 dB / 14.6 dB

  12188 - 13.6 dB / 9.4 dB / 13.2 dB

  12264 - 13.5 dB / 9,6 dB / 12.9 dB

  12475 - 12.5 dB / 8.4 dB / 12.6 dB

  Jak widać spadek był średnio ok. 4 dB i po wszystkim 3 z 5 tp. wróciły do tej samej jakości. Na 12188 i 12475 jest trochę gorzej. Ale tragedii nie ma.

   


 10. Tutaj nie chodzi o moc, tylko synchronizację. Czasem się "rozjedzie" i stąd takie kwiatki. Ci co mają sygnał tylko z jednego odbiornika, tego nie zauważą. Gdy do anteny dociera z co najmniej dwóch na tym samym kanale, to może być problem.


 11. Odbiór mux-2 na k.23 i 36 niedawno powrócił. Jest także sygnał na k.33 (mux-4). Prawdopodobnie posypał się SFN, bo rano zrobiłem pomiar miernikiem i na wszystkich tych kanałach miałem siłę ok.65 dBuV, natomiast nie byłem w stanie zmierzyć ich jakości.


 12. W dniu 8.10.2018 o 21:05, Emil.1603 napisał:

  Niewykluczone, że Polsat Rodzina również wystartuje 15 października

   

  Cytat

   

  Polsat Rodzina ma rozpocząć nadawanie we wtorek 16 października, w dniu 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Polsat Rodzina będzie przygotowywać dwa programy: poranny ”Mamma mia” i publicystyczny ”Wszystko co chcielibyście wiedzieć”. W ramówce znajdą się seriale z biblioteki Polsatu, m.in. ”Rodzina zastępcza”. W niedziele o 12 Polsat Rodzina ma transmitować mszę dziecięcą ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

  Kanałem kieruje publicysta Marek Zając. Zgodnie z koncesją Polsat Rodzina ma być kanałem o profilu rodzinnym i chrześcijańskim.

   

  https://www.press.pl/tresc/54898,polsat-rodzina-startuje-w-dniu-rocznicy-wyboru-wojtyly-na-papieza


 13. W dniu 4.10.2018 o 15:03, canton napisał:

  1. Jak zachowuje się wyjście SPDIF - czy jest "przezroczyste" tzn. czy da się regulować na nim głośność z pilota czy nie?

  2. Czy można obsługiwać tuner tylko z pilota, bez telewizora. Chodzi o to, czy jak zaprogramuję sobie stacje, to później mogę się między nimi przełączać po prostu "góra -dół", czy muszę używać jakichś kombinacji pomiędzy DVB-S i DVB-T?

   

   

  ad.1 Na PCM można regulować, na RAW tak lub nie - w zależności od rodzaju ścieżki dźwiękowej.

  ad.2 Na liście "Wszystkie kanały" masz zarówno naziemne jak i satelitarne. Możesz je mieszać i ustawiać w dowolnej kolejności. Podobnie na listach ulubionych. Ponadto jest możliwość wyboru wg konkretnego satelity (np. Hot Bird, Astra, itd.) lub tylko DVB-T.


 14. Robiłeś reset fabryczny Oriona? Przy ponownej konfiguracji powinieneś mieć dostęp do wszystkich krajów dla danego modelu tv. Np. Finlandia także wykorzystuje pasmo VHF do emisji sygnału tv.

  LTE nie musisz mieć Ty, ani żaden ze sąsiadów. Wystarczy że taki sygnał dociera do anteny odbiorczej, a instalacja nie jest przed jego wpływem zabezpieczona. Takie zagrożenie rośnie gdy w pobliżu znajduje się jakiś BTS LTE.


 15. W Orionie spróbuj zmienić kraj na Niemcy. W niektórych telewizorach zmiana kraju powoduje pojawienie się pasma VHF w opcji wyszukiwania.

  Jeżeli chodzi o zakłócenia, to czasami LTE zakłóca sygnał telewizyjny - ale najczęściej na kanałach w pobliżu do tego pasma. Kanał 41jest najniższym z nadawanych przez nadajnik w Mysłowicach. Bardziej podatne na wpływ  LTE powinny być kanały 49 i 55, a piszesz że działają OK.

  Być może odbiornik nie radzi sobie z SFN na k.41. Na azymucie Kosztowy masz mocny nadajnik mux-3 w Bytkowie. Ponadto do anteny może dolatywać sygnał z doświetleń w Zabrzu i Rybniku oraz nadajnika na Skrzycznem. Wszystko to na k.41.


 16. Możesz tv sprawdzić na innym gnieździe tej samej instalacji (np. u sąsiada) lub na innej sprawnej? Miałem niedawno przypadek, że przy prawie idealnych parametrach sygnału  (wg miernika), tv Samsung na jednym kanale w ogóle nie widział nadawanego tam mux-a (siła-0, jakość-0). Wszystkie inne odbiorniki na tym kanale siła ok.90%, jakość -100%. Felerny Samsung pozostałe mux-y odbierał idealnie (jak inne odbiorniki).

×