Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  1037
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by K63

 1. Jaki operator? Jaki dekoder? Ustawienia fabryczne robiłeś?
 2. Jeżeli Twoja siatka ma direktory ('drabinki' przed każdym z 'X'-ów), to je demontujesz (wyciągasz) i w ich miejsce montujesz ten dipol VHF. W wyniku tego działania powinieneś otrzymać taki efekt. Końce przewodów od dipola montujesz na zaciskach wzmacniacza w puszcze antenowej. Koszt dipola do siatki to ok. 23-25 zł (z przesyłką), a koszt całej anteny z tym dipolem to 47 zł. Wybór należy do Ciebie. Ale możesz sam spróbować zrobić taki dipol. Do jego montażu na antenie można wykorzystać plastikowe uchwyty od "drabinek". https://www.changpuak.ch/electronics/Dipole_folded.php
 3. Sprawdzić nie zawadzi. Jednak z racji lokalizacji miejsca odbioru (Kielce), sugerowałbym raczej wymianę wzmacniacza na symetryzator na k.6-60. A co do dostosowania standardowej siatki do odbioru VHF w polaryzacji pionowej, to spotkałem w sieci jeszcze inne sposoby. Są to prowizorki, ale u niektórych działają, np. ... https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=6758&hilit=siatka+druty&start=720#p218028 lub https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16030777#16030777
 4. http://www.anprel.sklep.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=dipol+antenowy Powinno być lepiej, ale czy sygnał będzie oczekiwanej jakości - nie wiem.
 5. A dlaczego nie na Wichów? Nawet kosztem braku TVP Wrocław. Do Ślęży jest ok. 100 km, a do Wichowa ok. 35 km. Ponadto miejsce odbioru powinno być w zasięgu nadajnika Jelenia Góra/Śnieżne Kotły (trochę bliżej niż Ślęża). Skoro jest problem na pierwszej, podpiąć obydwa odbiorniki do tej drugiej. No i jak napisał kolega wyżej ...
 6. Lokalizacja miejsca odbioru? Opis instalacji? Na wszystkich odbieranych kanałach?
 7. Tak. Ale jeden TV z pierwszego rozgałęźnika ma mniejsze tłumienie, bo sygnał do niego jest dzielony tylko raz. A pozostałe dwa odbiorniki mają większe, bo sygnał dzielony dwa razy. Żyła 1.13 mm i ekranowanie co najmniej 90 dB, np. link Na zewnątrz o takich samych parametrach, tylko czarny, np. link Rozgałęźniki Signal i Telmor są OK. Oczywiście nie można wykluczyć usterki. Zamień miejscami i sprawdź. Jednak w pierwszej kolejności sprawdź i ewentualnie popraw jakość wszystkich połączeń F.
 8. No to może też odbierasz sygnał z Rabki - tylko na innych kanałach. Telewizory skanuj RĘCZNIE - Chorągwica (k.7, 23, 25, 50), Rabka (k.7, 34, 36, 43). Problematyczny mux-3 z Chorągwicy, to wysoki kanał 50, zatem większe tłumienie na instalacji. Ty dodatkowo masz dwa rozgałęźniki, które tłumią Ci sygnał ok. 7 dB. Zatem wygląda na to, że z symetryzatorem.
 9. Lokalizacja miejsca odbioru? Jakie to rozgałęźniki? Gdybanie nic nie da. Musisz mieć pewmość co jest w puszce antenowej. Czy przy zakupionej antenie w komplecie był zasilacz?
 10. Mux-y 1-3 nadawane są z Rachocina z jednakową mocą 100 kW we wszystkich kierunkach, natomiast mux-8 ma ma kierunkowe wytłumienia (bardzo duże w kierunku wschodnim i płn.- wsch.). Nadajnik w Sierpcu nadaje mux-8 na paśmie VHF w polaryzacji pionowej, a antenę (zapewne) masz ustawioną do odbioru w polaryzacji poziomej. Co prawda w sprzyjających warunkach na siatce można odebrać mux-8 z całkiem dobrymi parametrami, ale jest to antena przeznaczona do odbioru przede wszystkim pasma UHF (mux 1-3). Jak widzisz problem tkwi w polaryzacji nadawanego sygnału i przeznaczeniu anteny, a nie w "mocy" wzmacniacza. Można próbować zmodernizować siatkę pod odbiór VHF w polaryzacji pionowej, przy pomocy takiego dipola, ale nie ma gwarancji że da to oczekiwany efekt. Być może lepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa antena VHF, skierowana na inny nadajnik mux-8. Dlatego pytałem o lokalizację miejsca odbioru.
 11. Do którego nadajnika? Lokalizacja miejsca odbioru?
 12. Jest to element odpowiedzialny za odbiór pasma VHF, na którym jest mux-8. W Warszawie nadawany on jest w polaryzacji poziomej, zatem opcja A.
 13. Jeżeli dekoder "wyzionął ducha", to wymieniając go, także stracisz wszystkie nagrania.
 14. Wymieniają. Podobny problem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2968954.html Możesz jeszcze spróbować przywrócenia ustawień fabrycznych |(domyślnych).
 15. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale w części kraju są teraz obfite opady śniegu. Może oblepił Ci antenę lub konwerter?
 16. Oświetlenie świąteczne w pobliżu
 17. Jak to nic ... https://satkurier.pl/news/166805/test-anteny-dvb-t-combo-hv.html?news_page_id=4 Televes w paśmie VHF ma zysk do 2 dBi, a Emme Esse do 8.5 dBi. Mux-8 z Raszyna nie nadaje. Teoretycznie powinieneś odebrać go na pasywnej siatce z PKiN. Oczywiście mówię o w miarę korzystnych warunkach odbiorczych. Włącz w odbiorniku wyszukiwanie ręczne na k.7 i bardzo powoli kręcąc anteną (najlepiej małymi "skokami") obserwuj wskazania parametrów sygnału. Jednoznacznie nikt Ci nie podpowie. Antenę dobieramy do lokalizacji. Musisz eksperymentować. Być może odbiór wszystkich mux-ów na jednej antenie u Ciebie nie jest możliwy.
 18. Wg mnie najlepiej wypadła Emme Esse 560 HVD. Na wszystkich mux-ach miała lepsze parametry (C/N, MER, BER) niż Televes. Ze wzmacniaczem, czy bez? Jak daleko masz do PKiN? Redakcja SatKuriera robiła testy ok. 15 km od nadajnika Chorągwica pod Krakowem. Nadaje on mux-y 1-3 z dużo większą mocą niż PKiN. Dla odmiany PKiN nadaje mux-8 z większą mocą (maks.17 kW) niż Chorągwica (maks. 10 kW).
 19. Na tym tp. są nadawane dwie wersje tego programu. Na obydwu masz tak samo? Zmień np. o jedna pozycję.
 20. https://emitel.pl/aktualnosci/legia-warszawa-na-platformie-hybrydowej-telewizji-naziemnej/ Do odbioru potrzebny jest odbiornik mogący odebrać HbbTV i równoczesny dostęp do internetu. http://hbbtv.pl/2018/12/07/legia-warszawa-w-hbbtv/
 21. K63

  MUX VIII

  Co prawda mux ma siedem slotów, ale nadawanych jest obecnie 6 programów. TVP korzysta z trzech slotów, ale ma dwa programy. Może zmniejszą ilość "testów" do sześciu. Mojego Panasonica aktualizuję zawsze ręcznie, a że nie mam możliwości usuwania kanałów z listy głównej, więc mam na niej sporo nieaktywnych już "staroci". Do wczoraj miałem trzy Testy z mux-8, na których dawniej były emitowane plansze kontrolne. Emitel widząc bierność TVP, Testy te wyłączył. Dzisiaj po aktualizacji mux-8, na ogólnej liście kanałów pozostały tylko Test 2 i Test 3. W miejscu "Test 1" pojawił się TVP Sport HD.
 22. K63

  MUX VIII

  Na pewno wiarygodnym źródłem jest stanowisko KRRiT. A tam dla kanałów TVP w mux-8 zarezerwowano LCN 35-37. TVP Rozrywka przed zniknięciem z mux-3 miała LCN 33. http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/stanowiska/2018/numery-identyfikacyjne_2018-05-17_stanowisko-krrit.pdf
 23. K63

  MUX VIII

  Na wikipedii już są te kanały z LCN-ami. TVP Sport HD - LCN 33, TVP Rozrywka - LCN 35. Ciekawe skąd te informacje?
×
×
 • Create New...