Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  951
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by K63

 1. Lub kablówka - o ile masz do niej dostęp. Lokalizacja dla odbioru naziemnej trochę nieciekawa - ze względu na spore wzgórze na azymucie do Kołowa.
 2. Budujesz instalację, czy już ją masz i planujesz podłączyć do niej trzeci odbiornik? Jaka odległość między nimi? Oddzielny przewód przyda się gdybyś kiedyś podłączał TV-SAT.
 3. Cryptobox - wbrew opisom - nie ma pomiaru MER, tylko SNR. https://www.parabola.cz/clanky/6387/ab-cryptobox-meter-levny-merici-pristroj-pro-dvb-s2/ SF-550 ma C/N i BER, ale nie jest to płynny pomiar, tylko po zablokowaniu sygnału.
 4. K63

  Naziemna telewizja cyfrowa

  @Wicus - odpowiedź jest w moim linku wyżej. Na k. 21 masz mux-2 z Lublina. Ten sam nadajnik zakłóca Ci odbiór k.23 (mux-3) i 33 (mux-1). Brak lub gorszy sygnał pozostałych mux-ów z Tarnowa i Kielc to prawdopodobnie rozjechany SFN z powodu tropo. Ja cały czas stabilnie odbieram mux-8 ze Św. Krzyża i z Lublina. Jeszcze niedawno miałem niezły sygnał na k.30 i 37. Normalnie te kanały są nieosiągalne. (azymut na Św. Krzyż mam ok. 40 st. w lewo i bardzo niekorzystny profil terenu). W innym temacie ktoś napisał że odbiera Gdańsk-Chwaszczyno koło Warszawy. @Marek79 - https://xploradio.blogspot.com/p/propagacja-troposferyczna.html
 5. K63

  Problemy z DVB-T

  W związku z mocnym tropo, w niektórych rejonach mogą występować okresowe problemy z odbiorem TV naziemnej. U mnie np. odległy ok. 240 km nadajnik Lublin-Piaski (mux-3) "wyłączył" możliwość oglądania mux-2 z Tarnowa na k.23. Pojawiła się natomiast możliwość bezproblemowego odbioru mux-2 (k.21) i mux-8 (k.12) z lubelskiego nadajnika, a także mux-8 z odległego ok. 140 km Św. Krzyża (k.8).
 6. Wszystko zależy od natężenia pola sygnału w miejscu odbioru. Jeżeli na takiej antenie nie odbierzesz, to z panelową daj sobie spokój. Większość anten panelowych to dipol o małym zysku (zamknięty w plastikowej obudowie) + mocny wzmacniacz. Czasem zdaje to egzamin, ale osobiście nie używam takich wynalazków. Na marginesie - niektórzy producenci zagraniczni antenami panelowymi nazywają anteny typu "siatka".
 7. No cóż - musisz spróbować. Do odbioru sygnału odbitego najlepiej nadają się anteny małej kierunkowości. Najpopularniejszą taką anteną (i tanią) jest tzw. siatka. Poszukiwania odbioru rozpocznij na antenie pasywnej. Dopiero w wypadku zbyt niskiej siły sygnału można dołożyć odpowiedni wzmacniacz. Do ustawiania anteny wykorzystaj opcję wyszukiwania ręcznego w odbiorniku na k.31, 38, 44. Mux-8 nadaje z Kobylej Góry na k.8.
 8. Z tabeli wynika że sygnał z Mikstatu dolatuje do Ciebie dokładnie z północy (azymut do nadajnika - 0.4°). Jeżeli chcesz odbierać go z odbicia, to pytanie - czy w najbliższej okolicy ma on się od czego odbić (budynek, wzgórze)? Najbliższy mocny nadajnik z tego kierunku, to Ślęża (ok. 100 km). Jaka?
 9. K63

  Problemy z odbiorem sygnału

  Może być to objaw zbyt mocnego sygnału. Tak. Dobry sygnał powinien być stabilny.
 10. K63

  Problemy z odbiorem sygnału

  W swoim poprzednim poście podałeś akurat link do gniazda SIGNAL, które ma wyjścia R /TV / SAT1 /SAT2. W/w gniazdo jest innego producenta i ... albo ma inną konstrukcję, albo w opisie jest błąd - RTV / RTV/ SAT1 /SAT2
 11. K63

  Problemy z odbiorem sygnału

  Co? W gnieździe są filtry pasmowe które mają za zadanie rozdzielić sygnał na poszczególne pasma. Zatem na gniazdach sat nie ma prawa być tv naziemnej i odwrotnie. Źle zrozumiałeś. To jest takie samo gniazdo jak Twoje. Do tego typu gniazda jednym kablem można doprowadzić zsumowany sygnał RTV/SAT i tutaj jest rozdzielony na wyjścia RADIO /TV/ SAT. Drugim kablem doprowadzony jest tylko sygnał SAT. Albo uszkodzony kabel, albo po ustawieniach fabrycznych wykasowało z pamięci tv kilka częstotliwości sat., które były przed resetem.
 12. K63

  Piłka nożna: Reprezentacja Polski

  No i gitara. Powoli wracamy na należne nam (niskie) miejsce w piłce światowej. Po raz kolejny okazało się że durne rankingi nie mają najmniejszego znaczenia. Tylko że niestety kilku naszych kopaczy i działaczy w to uwierzyło.
 13. Zrobiłem wczoraj pomiary dwie godziny przed sun outage, w szczycie tego zjawiska i ok. 3 godziny po. Cały dzień słonecznie, niebo bezchmurne, ale antena (90) trochę odkształcona, bo niedawno oberwała konarem. Była mocno pogięta, ale udało mi się jakoś przywrócić ją do "życia" (chociaż przed "wypadkiem" miała dużo lepsze parametry). Teraz czeka na wymianę. Wyniki pomiarów (MER) podaję w kolejności przed / w czasie / po sun outage: 10719 - 13.5 dB / 9.7 dB / 13.6 dB 11508 - 14.7 dB / 10.2 dB / 14.6 dB 12188 - 13.6 dB / 9.4 dB / 13.2 dB 12264 - 13.5 dB / 9,6 dB / 12.9 dB 12475 - 12.5 dB / 8.4 dB / 12.6 dB Jak widać spadek był średnio ok. 4 dB i po wszystkim 3 z 5 tp. wróciły do tej samej jakości. Na 12188 i 12475 jest trochę gorzej. Ale tragedii nie ma.
 14. K63

  4K UltraBOX+ (Technicolor USW4001NCP)

  Hollex ma w ofercie taki konwerter, tylko że ma jeszcze wejście dla dvb-t, które chyba nie jest Ci potrzebne.
 15. K63

  4K UltraBOX+ (Technicolor USW4001NCP)

  Przecież WiFi Box nie obsługuje technologii unicable.
 16. K63

  Naziemna telewizja cyfrowa

  Tutaj nie chodzi o moc, tylko synchronizację. Czasem się "rozjedzie" i stąd takie kwiatki. Ci co mają sygnał tylko z jednego odbiornika, tego nie zauważą. Gdy do anteny dociera z co najmniej dwóch na tym samym kanale, to może być problem.
 17. "Już" za 3 lata może coś się poprawi, bo trzy stare Hot Birdy zastąpią dwa nowe. 😉
 18. Przed kilkoma dniami ustawiałem nowego Coraba 900 + Televes Twin. Na większości częstotliwości miałem MER pomiędzy 15-16 dB. Na 12264 udało się jedynie uzyskać 13.7 dB. Przy 13.2 dB dla 12476, to te 13.7 dB wypada słabiutko. Niestety nie pamiętam ile było na 12188.
 19. K63

  Naziemna telewizja cyfrowa

  Odbiór mux-2 na k.23 i 36 niedawno powrócił. Jest także sygnał na k.33 (mux-4). Prawdopodobnie posypał się SFN, bo rano zrobiłem pomiar miernikiem i na wszystkich tych kanałach miałem siłę ok.65 dBuV, natomiast nie byłem w stanie zmierzyć ich jakości.
 20. K63

  Naziemna telewizja cyfrowa

  Mux-2 (k.23) i mux-4 (k.33) - brak sygnału. Z Chorągwicy chyba też. Mux-2 z Przehyby (k.36) także brak sygnału. Chyba jakaś większa awaria
 21. K63

  Polsat Rodzina

  https://www.press.pl/tresc/54898,polsat-rodzina-startuje-w-dniu-rocznicy-wyboru-wojtyly-na-papieza
 22. ad.1 Na PCM można regulować, na RAW tak lub nie - w zależności od rodzaju ścieżki dźwiękowej. ad.2 Na liście "Wszystkie kanały" masz zarówno naziemne jak i satelitarne. Możesz je mieszać i ustawiać w dowolnej kolejności. Podobnie na listach ulubionych. Ponadto jest możliwość wyboru wg konkretnego satelity (np. Hot Bird, Astra, itd.) lub tylko DVB-T.
 23. K63

  Mux 3 problem na jednym TV

  Robiłeś reset fabryczny Oriona? Przy ponownej konfiguracji powinieneś mieć dostęp do wszystkich krajów dla danego modelu tv. Np. Finlandia także wykorzystuje pasmo VHF do emisji sygnału tv. LTE nie musisz mieć Ty, ani żaden ze sąsiadów. Wystarczy że taki sygnał dociera do anteny odbiorczej, a instalacja nie jest przed jego wpływem zabezpieczona. Takie zagrożenie rośnie gdy w pobliżu znajduje się jakiś BTS LTE.
 24. K63

  Mux 3 problem na jednym TV

  W Orionie spróbuj zmienić kraj na Niemcy. W niektórych telewizorach zmiana kraju powoduje pojawienie się pasma VHF w opcji wyszukiwania. Jeżeli chodzi o zakłócenia, to czasami LTE zakłóca sygnał telewizyjny - ale najczęściej na kanałach w pobliżu do tego pasma. Kanał 41jest najniższym z nadawanych przez nadajnik w Mysłowicach. Bardziej podatne na wpływ LTE powinny być kanały 49 i 55, a piszesz że działają OK. Być może odbiornik nie radzi sobie z SFN na k.41. Na azymucie Kosztowy masz mocny nadajnik mux-3 w Bytkowie. Ponadto do anteny może dolatywać sygnał z doświetleń w Zabrzu i Rybniku oraz nadajnika na Skrzycznem. Wszystko to na k.41.
 25. K63

  Mux 3 problem na jednym TV

  Możesz tv sprawdzić na innym gnieździe tej samej instalacji (np. u sąsiada) lub na innej sprawnej? Miałem niedawno przypadek, że przy prawie idealnych parametrach sygnału (wg miernika), tv Samsung na jednym kanale w ogóle nie widział nadawanego tam mux-a (siła-0, jakość-0). Wszystkie inne odbiorniki na tym kanale siła ok.90%, jakość -100%. Felerny Samsung pozostałe mux-y odbierał idealnie (jak inne odbiorniki).
×