Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  1037
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by K63

 1. Opisz dokładniej swoją instalację. Czym dzielisz sygnał i jakiej długości przewody? Podaj parametry sygnału na poszczególnych mux-ach, na odbiorniku podłączonym na strychu.
 2. Jeżeli jesteś pewien że nic więcej z niej nie wyciśniesz, to oddaj. A po co allegro? Masz w Krakowie kilka sklepów specjalistycznych (Hollex, Dipol, DVBsklep, Antellux) z dużym wyborem anten. Może coś dobiorą do Twojej lokalizacji? Albo ta antena nie nadaje się do Twojej lokalizacji, albo do odbioru wszystkich mux-ów musisz użyć dwóch anten (UHF +VHF).
 3. W wieku 82 lat zmarł Krzysztof Kalczyński - aktor filmowy i telewizyjny. Prywatnie mąż aktorki Haliny Rowickiej i ojciec dziennikarki Anny Kalczyńskiej-Maciejowskiej.
 4. Wzniesienie w okolicach Kopca Piłsudskiego może trochę przeszkadzać, ale źle nie powinno być. Alternatywnym nadajnikiem w tej lokalizacji jest Wisła/Skrzyczne. Do poszukiwania dobrej jakości sygnału powinieneś używać funkcji ręcznego wyszukiwania programów - Chorągwica na kanałach - 7, 23, 25, 50, Skrzyczne na - k.7, 41, 55, 58. Należy zwróć uwagę na dobrą jakość przewodu i połączeń.
 5. Po pierwsze - nie kupuje się anten w marketach budowlanych. Nie dość że drogo, to sprzedawcy nie mają zielonego pojęcia o zastosowaniu anten w praktyce. Po drugie - głównym nadajnikiem jest Chorągwica, która nadaje wszystkie mux-y. Krzemionki, to tylko mux-3. Po trzecie - ta antena przystosowana jest do odbioru mux-8 w polaryzacji poziomej, a Chorągwica nadaje w pionowej. Na koniec dwa pytania: - czy antena jest ze wzmacniaczem, - gdzie znajduje się miejsce odbioru (miejscowość)?
 6. Ma przejście sygnału RTV/SAT w obie strony (IN/OUT), czyli może pracować jako sumator, jak i rozgałęźnik. Przejście napięcia w obie strony tylko w torze SAT.
 7. A jak wówczas zasilisz LNB? Separator zasilacza 12V zablokuje zasilanie konwertera. Można byłoby spróbować zastosować jako rozgałęźnik drugi AMS RS-02Ms DCTV, ale nie wiem czy można w niego wpuszczać zasilanie 12V torem tv naziemnej? Czy nie grozi to uszkodzeniem rozgałęźnika lub dekodera? Być może zadziałałoby to, ale w momencie włączenia dekodera sat, zasilacz 12V trzeba byłoby wyłączyć. Najlepiej gdybyś zapytał o to producenta.
 8. Który rozgałęźnik masz na myśli?
 9. Jeżeli zdecydujesz się na sumator z przejściem napięcia, to role zasilacza będzie pełnił (włączony) dekoder sat. Jeżeli chcesz pozostać przy obecnym sumatorze EMP, to zasilacz 12V montujesz między sumatorem, a anteną ASR. Ale skoro ten sumator ma być na zewnątrz, musiałbyś przewód od niego poprowadzić najpierw do pomieszczenia gdzie byłby włączony ten zasilacz, a stamtąd do anteny tv. Masz taką możliwość?
 10. Możesz wówczas zastosować w/w diplexer lub gniazdo TV/SAT. Torem SAT cały czas będzie zasilany LNB, zatem również będzie szło napięcie na wzmacniacz w ASR i odbiór tv naziemnej będzie możliwy. Na wszystkich mux-ach? Jak wygląda jakość?
 11. Nie znam tego sprzętu. Możesz sprawdzić, czy w stanie standby z gniazda LNB wysyła zasilanie do konwertera?
 12. Jaki model dekodera tv sat?
 13. Zwróciłeś uwagę na symbole? W/w nie ma w nazwie DCTV, czyli nie przepuszcza zasilania do anteny naziemnej (podobnie jak ten EMP którego masz obecnie). W/w diplexer LX5107 nie ma przejścia zasilania w torze TV, wiec podpinanie do niego zasilacza nie ma sensu. Masz jeszcze jedno rozwiązanie z wykorzystaniem posiadanego EMP -Centauri C3/2PNP(T+2S)-W1. O ile jest taka możliwość, zamontuj zasilacz 12V między tym sumatorem EMP, a anteną ASR. Chyba że sumator jest na zewnątrz, to taka opcja raczej odpada.
 14. To akurat jest normalne. Bez zasilania wzmacniacz w ASR IQ nie działa. Mało tego - zamienia się w tłumik. Chodziło mi natomiast o to, że nie wiem jaka będzie różnica w poziomie sygnału z ASR przy zasilaniu 5 lub 12V. Fabrycznie do tych anten załączony jest zasilacz 12V. To nie problem. Cytat z opisu AMS RS-02Ms DCTV ...
 15. Nie musisz mieć zasilacza. Jego rolę może pełnić dekoder satelitarny. Jedyna wada takiego rozwiązania, to konieczność ciągłego włączenia dekodera. Ale obecnie wiele dekoderów sat posiada tryb tzw. płytkiego standby i zasilają konwerter także w stanie czuwania. Wówczas podziału sygnału dokonujesz np. przy pomocy gniazda TV/SAT. Prawdę mówiąc nie wiem jaki wpływ na siłę sygnału ma zasilenie wzmacniacza ASR IQ napięciem 5 lub 12V. Teoretycznie, wyższe napięcie powinno dać troszkę mocniejszy sygnał, co może mieć znaczenie przy tak długim przewodzie antenowym.
 16. Aktualnie używasz zwrotnicy dla konwertera twin bez przejścia zasilania dla TELMORA IQ. Wystarczy zastąpić go chociażby takim samym sumatorem, tylko z przejściem zasilania do anteny naziemnej, np. C2/1PNP(T+S)5V-W1. Jest to wersja dla konwertera single. Ten sumator umożliwia zasilanie ant. naziemnej napięciem 5V. Napięcie 12V przesyła w/w AMS RS-02Ms DCTV. Antena ASR IQ ma możliwość zasilania napięciem 5-12V.
 17. U mnie na starej i trochę odkształconej 90-ce 12476 ma MER 13.1 dB. Z porównania pomiarów mojego Devisera S-30 i dekoderów CP wynika, że te odbiorniki zaokrąglają MER do pełnej wartości średnio w zakresie +/- 0.5 dB. Dla przykładu MER zmierzony na mierniku jako 13.5 dB i 14.4 dB, dekoder pokaże jako 14 dB. Ale miewam także przypadki gdy MER zmierzony przez Deviser-a ma końcówkę 0.3 lub 0.4 dB i dekoder potrafi zaokrąglić go w górę, czyli pomiar np. 13.3 lub 13.4 dB interpretuje jako 14 dB. Oczywiście na innym mierniku może być inaczej.
 18. Chyba nie za bardzo, bo napisałeś że Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. od lokalnych warunków odbiorczych i nadajnika z którego odbiera. W bardzo korzystnych warunkach (np. dziesiąte piętro, brak przeszkód, mocny nadajnik) może to być i kilkadziesiąt km, a w niekorzystnych - może nie odebrać nawet z kilku. Na Twoim miejscu zmodernizowałbym siatkę (symetryzator). W korzystnych warunkach powinna zapewnić bezproblemowy odbiór na dwóch odbiornikach. A to już zależy od jej budowy. Musiałbyś ją zdemontować i zobaczyć co jest w środku. Jeżeli coś takiego ... to nie powinno być większego problemu.
 19. Jeżeli odłączyłeś zasilacz, a pozostawiłeś w antenie wzmacniacz, to zamieniłeś go w tłumik. Wniosek - jeżeli antena odbiera pomimo stłumienia sygnału, to znaczy że jest on bardzo mocny. Na tyle, że potrafi "przebić" się przez niezasilony wzmacniacz. Ale ma niskie parametry i stąd niestabilny odbiór. Jest na to rada - płytkę wzmacniacza zastąp symetryzatorem 6-60, na końcu przewodu zamontuj wtyczkę antenową i powinieneś mieć bezproblemowy odbiór na dwóch odbiornikach. Nie ma większego znaczenia do jakiego odbiornika podpięta jest dana antena. Poprawny odbiór zależy od odpowiednio dobranej i zamontowanej anteny oraz instalacji antenowej. To nie jest zysk anteny. Czysty zysk tej panelówki to zaledwie kilka dB. 38 czy 42 dB, to manipulacja marketingowa, czyli suma zysku anteny i mocnego wzmacniacza. A bywa, że są to dane z tzw. "sufitu". Wiedz, że potężne i mocne anteny UHF mają "zaledwie" 16-17 dB zysku. Popularna pasywna "siatka" ma zysk ok. 10-12 dB. Najmocniejszy wzmacniacz nie pomoże, jeżeli sama antena nie odbierze sygnału o odpowiednich parametrach. A zbyt mocny sygnał może przysporzyć takich samych problemów jak słaby i niskiej jakości.
 20. Jak połączyć masz na zdjęciach pod tym linkiem -> https://dvbsklep.pl/pl/p/Lacznik-wtykow-F-beczka/55 Oczywiście wewnętrzną średnicę złącza F należy dobrać do średnicy przewodu. F-ka powinna nakręcać się na kabel z wyczuwalnym oporem.
 21. Czy mam rozumieć, że w antenie jest zamontowany wzmacniacz, ale działa bez podłączonego zasilacza?
 22. W sieci znalazłem tylko jedną Prestige - taką "pokojówkę" z uchwytem umożliwiającym montaż zewnętrzny. Chyba odwrotnie - w Petrykozach to Zygry na płn-zach., a Łodź i Warszawa to płn-wsch. Jeżeli ze wzmacniaczem, to prawdopodobnie sygnał za silny.
 23. Nic nie wspomniałeś że sygnał dzielisz na kilka odbiorników. Sprawdź odbiór z pominięciem rozgałęźnika. Bezsensowny bełkot marketingowy. "Zasięg" anteny zależy od wielu czynników, m. in. od jej zysku, miejsca montażu, lokalizacji miejsca odbioru w stosunku do nadajnika oraz parametrów emisji sygnału. Teoretycznie żadna antena pokojowa nie jest w stanie odebrać z odległości 150 km. Ale z 15 km już łatwiej - oczywiście w zależności od w/w warunków.
 24. Mux-8 w tej sytuacji musi mieć gorsze parametry, bo nadawany jest z innego kierunku i do anteny ustawionej na komin EC dolatuje pod kątem ok. 130-140 st. (prawdopodobnie odbiór z odbicia). Mux-L3 to co prawda mniej więcej ten sam azymut co komin EC, ale jego moc nadawcza jest bardzo niska (0.8 kW). Przyczyn przerwy w odbiorze wszystkich mux-ów może być kilka ... - uszkodzony zasilacz wzmacniacza - zły stan połączeń lub uszkodzony przewód - przesterowany (zbyt silny sygnał) lub występowanie sygnału zakłócającego w najbliższej okolicy Jaki model? Gdzie zamontowana - wewnątrz czy na zewnątrz?
×
×
 • Create New...