Skocz do zawartości

kris194

Użytkownik
  • Postów

    186
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kris194

  1. Za to, że operator poprowadzi chociażby kolejny kabel inną trasą w miarę możliwości? W przeliczeniu na klienta to są jakieś bardzo małe koszty. Nikt nie oczekuje redundancji na "ostatniej mili" ale cały szkielet trzymający się na jednym kablu trochę słabo wygląda. Tak się sieci projektowało dziesiątki lat temu i to głównie LAN...

     

    Mam wiele złego do powiedzenia o Orange w kwestii internetu (peering, węzły wymiany ruchu, CDN itd. ) ale tutaj masz ciekawy artykuł od nich

     

    https://hurt-orange.pl/2021/09/stabilnosc-i-jakosc-dostepu-do-internetu-jak-o-to-dbamy/

    Panowie, jutro ostatni dzień mam HFC, gdyby ktoś chciał zobaczyć jakieś konkretne porównania pingów czy czegokolwiek innego między HFC a FTTH to pisać śmiało ;)

  2. Godzinę temu, Kapo napisał(a):

    Za mało wiesz w takim razie 😉 NASA wysyła rakiety w kosmos za miliardy dolarów która wybucha po 30 sekundach, a uszkodzenie przez koparkę kabla z głównej magistrali do Ciebie nie trafia.

    Do mnie też nie trafia. Dam prosty przykład. Załóżmy, że jesteś adminem sieci w dużej firmie i przypadkiem podczas rozbudowy uszkodziłeś jeden, dosłownie jeden patchcord światłowodowy i tym samym pozbawiłeś całą firmę dostępu do sieci na wiele godzin bo akurat już wszystkie sklepy są zamknięte. Jak sądzisz, jak długo byś tam jeszcze popracował?

     

    Jeszcze inny przykład, nie taki nierealny biorąc pod uwagę sytuację za naszą wschodnią granicą. W Polsce dochodzi do wojny i pociski latają nad głowami tak samo jak na Ukrainie. Kilka takich pocisków niszczy jeden z obiektów Inei czy jakiegokolwiek innego, ogólnokrajowego operatora i cała jego sieć leży. Nasuwa się natychmiast pytanie, kto to projektował?

  3. 5 godzin temu, Kapo napisał(a):

    Czy to wina INEA że miesiąc temu przy budowie chodnika w Poznaniu  koparka uszkodziła jeden z głównych węzłów? 😂

    Czy ja powiedziałem, że ich wina? Problem jest taki, że to wskazuje, że sieć jest robiona po kosztach. Ogólnopolskie serwisy raczej nie rozpisują się o osiedlowej awarii.

     

    Styczeń

    https://www.dobreprogramy.pl/internet-inea-nie-dziala-awaria-w-duzych-miastach,6985357765196320a

     

    https://www.dobreprogramy.pl/inea-nie-dziala-awaria-internetu-i-telewizji,6990637437799392a

     

    Luty

    https://www.dobreprogramy.pl/internet-inea-nie-dziala-awaria-od-rana,6999818195212800a

     

    https://www.dobreprogramy.pl/internet-inea-nie-dziala-setki-zgloszen-awarii,6993844194597408a

     

    Marzec

    https://www.dobreprogramy.pl/awaria-internetu-inea-pracujemy-nad-przywroceniem-wszystkiego,7004397502348064a

     

    https://www.dobreprogramy.pl/nie-dziala-internet-inea-setki-zgloszen-awarii,7010078167571328a

     

    Jest tego nawet więcej a to tylko ten rok...

     

     

     

    3 godziny temu, prezeswk napisał(a):

    Dziś dostęp do internetu nabiera coraz większego znaczenia, a wszelkie węzły sieci dostępowej stają się (o ile już nie są) infrastrukturą krytyczną.

     

    https://www.gov.pl/web/rcb/systemy-infrastruktury-krytycznej

  4. Ceny to tylko jeden aspekt, bardziej martwi to, że ostatnio Inea zalicza dużą awarię chyba już miesiąc w miesiąc. Pamiętam jak zakładałem te łącze około 10 lat temu, stabilne to było jak skała. Później zaczęło się dawanie wyższych prędkości i jakość spadła. Ja na całe szczęście mam umowę bezterminową ale współczuję tym co są na lojalkach.

  5. 37 minut temu, cryfleuret napisał(a):

    No nie. Zmiana na googlowski nic nie zmieniła jak był problem. Może w niektórych lokalizacjach padł tylko dostęp do dns, ale wygląda na to, że w większości problem był dużo większy.

    U mnie wystarczyło akurat ustawienie innych DNS (póki co jeszcze przez kilka dni mam HFC i może tutaj była różnica). Padł też rano zdecydowanie jakiś segment sieci, co tam w nim Inea trzyma poza DNS to już ciężko powiedzieć.

  6. 7 godzin temu, prezeswk napisał(a):

    Nawiązując do przechodzenia na światło, biorąc pod uwagę budynki wielorodzinne (np. osiedla na poznańskich Ratajach), gdzie działa HFC i kilka lat temu poprowadzono instalacje optyczne, póki co mieszkańcy nie rzucają się na światłowody. Oferowane na miedzi prędkości rzędu 100/10, a nawet 250/25 (w sieci E&W) są dla wielu wystarczające do codziennego korzystania z neta.

    Z tego co mówisz wynika, że Inea nie jest właścicielem/nie ma wyłączności na świadczenie usług na tej konkretnej infrastrukturze HFC, dobrze rozumiem? To kompletnie inna sytuacja niż tutaj omawiana. Pomijam już fakt, że nikt z pionu kabli przecież nie będzie wyciągał bo na co one komu...

     

    7 godzin temu, prezeswk napisał(a):

    (nie licząc opłaty mies. za publiczne IP - kilkanaście zł - w tej chwili Inea każe sobie za taki luksus płacić - info z BOK),

    Zgadza się, jest za to opłata, dokładnie 10 zł.

     

    7 godzin temu, prezeswk napisał(a):

    do tego nowa instalacja w mieszkaniu i niedogodności związane z wprowadzeniem kabla optycznego przez korytarz i pokój. Nie przekonuje mnie to.

    W pełni rozumiem taki pogląd w momencie gdy nie da się bezinwazyjnie wymienić jednej instalacji na drugą. Z takich właśnie powodów wszelkie okablowanie telekomunikacyjne/telewizyjne powinno być prowadzone w mieszkaniach w peszlach aby umożliwić jego łatwą wymianę.

    7 godzin temu, prezeswk napisał(a):

    W przypadku, kiedy Inea zakoduje te kanały, albo zlikwiduje HFC, to zastawiające będzie jak zarządcy / spółdzielnie mieszkań wielorodzinnych rozwiążą sprawę dystrybucji sygnału RTV.

    Pamiętaj, że to dotyczy nowych budynków i zarządca ma zapewnić możliwość świadczenia usługi a nie zapewnić usługę, to jest spora różnica. Skoro jak piszesz instalacja naziemna właściwie nie istnieje w takich miejscach od wielu lat to realnie nic się nie zmienia. Pamiętaj też, że operator zapewnia klientowi końcowemu usługę dostępu do xyz w technologii nazwijmy to stacjonarnej. To jakiej technologii użyje to już jego sprawa, pod warunkiem oczywiście, że zapewniona jakość będzie przynajmniej tak samo dobra jak w poprzednim rozwiązaniu. Kabel to tylko medium transmisyjne, nic więcej.

  7. 33 minuty temu, sebczak napisał(a):

    Września

    Jeśli to nie jakiś budynek jednorodzinny gdzie koszty znacznie przewyższą oszczędności to spokojnie, doczekasz się. Ja w centrum Poznania dopiero ostatnio znalazłem informację, że w budynku będzie światłowód (w budynku był już ich koncentryk od chyba 15 lat). Prędzej dostaniesz BMT na to co masz teraz niż będą utrzymywać ogrom infrastruktury dla garstki osób.

  8. Koncentryk ogólnie w większości krajów Europy będzie "wycinany".

     

    Tutaj macie informację z 2022 roku związaną z wdrażaniem DOCSIS 4.0 przez Liberty Global

    https://www.commscope.com/press-releases/2022/liberty-global-selects-commscope-as-docsis-4.0-technology-partner/

     

    A tutaj rok później CEO tej firmy mówiący, że inwestycja w DOCSIS 4.0 nie ma zbytnio sensu w większości krajów w EU

    https://www.digitaltveurope.com/2023/09/13/liberty-globals-fries-fibre-makes-more-sense-than-docsis-upgrades/

  9. 3 godziny temu, prezeswk napisał(a):

    Wygląda na to, że za wszelką cenę chcą pozbyć się starych umów i jak najszybciej wyjść z usług po miedzi w standardzie HFC. Dziwna jest to polityka.

    Nie ma w tym nic dziwnego, każdy by chciał będąc na ich miejscu. Tona sprzętu, którego nikt nie chce, na który nie ma miejsca w wizji firmy a którym ktoś się musi opiekować. Odetchną wszyscy, od adminów przez osoby zajmujące się projektami modernizacji sieci aż po księgowość.

     

    1 godzinę temu, Małynierob napisał(a):

    Oni usługi światłowodowe też wypowiadają twierdząc, że nie wspierają "starej technologii" i mam przejść na HIWAY. W skrócie wysiadł ich gpon i twierdzą, że nie mają jak naprawić.

    Ok, teraz już rozumiem biorąc pod uwagę post powyżej.

  10. 39 minut temu, JerzyK napisał(a):

    INEA nie udostępnia żadnych danych typu nazwa użytkownika hasło

    Z tego co udało mi się wyczytać to nie udostępnia nazwy użytkownika i hasła bo ich nie używa. Nie wiem też po co operator miałby ukrywać przed klientem jego login i hasło PPPoE.

  11. No i taki sposób instalacji mi bardzo pasuje. Gniazdo optyczne gdzieś blisko wejścia do mieszkania gdzie będzie jak najniższe ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia, od niego patchcord światłowodowy (w obecnych czasach tańszy niż porządna "skrętka") do ONT a od ONT skrętka prosto do mojego routera.

  12. Akurat mam swój porządny router, wielokrotnie lepszy od czegokolwiek co może oferować ten ZTE i do tego poprowadzony kabel do AP (Cat. 6 już z myślą o przyszłości) w innym pomieszczeniu. Cokolwiek by Inea nie dała to i tak będzie miał wyłączone Wi-Fi tak jak mam to zrobione na obecnym modemie Cisco od nich a jak da coś zbędnego to poleci do szafy. Od ich sprzętu oczekuję jedynie jednego, ma się nie wieszać :D

  13. 22 godziny temu, Spacedust napisał(a):

    INEA już kompletnie pada wieczorami. Nie ma zupełnie uploadu na sieci HFC. Zgłaszam codziennie do skutku. Rano działa, po południu już zaczynają się problemy, a teraz jest tak mimo, że mamy 46 minut po północy:

    Poznań? Która część miasta? U mnie dokładnie to samo dzisiaj a nawet gorzej bo przynajmniej od 10 godzin praktycznie nie mam uploadu. Próbowałem oczywiście resetować modem ale nic to nie dało.

  14. 1 minutę temu, _Artek_ napisał:

    to super podejście, najpierw wciśniemy szrotu ile się da a potem wypuścimy normalny hybrydowy dekoder :d

    Myślę, że nawet Canal+ jest świadomy że nawet średnio rozgarnięty Kowalski na takie cudo jak oni teraz wypuścili będzie patrzył mało przychylnie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...