Skocz do zawartości

Salarieri

Użytkownik
  • Postów

    420
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Salarieri

  1. No niestety, sporo gazet zaprzestało wydawania w tym roku. Ja miałem bardzo fajną pracę jako grafik DPT i informatyk w pewnej lokalnej gazecie, ale niestety niedawno się to skończyło przez ponad 300% wzrost kosztów druku. Niby oficjalna inflacja to 17%, i gdyby o tyle w przybliżeniu podrożały ceny druku to jeszcze podejrzewam nie byłby to aż taki problem, ale niestety w przypadku niektórych rzeczy inflacja przybrała wielokrotne, wręcz kosmiczne wartości.

  2. Może nie tyle "patologiczny", bo to jest nie do końca trafne stwierdzenie, ale bardziej bym użył słów np. "zły", "niewłaściwy", "nieodpowiedni", "głupi", "nieprzemyślany". Większość osób, które wypowiada się temat tego systemu w komentarzach pod artykułami czy na forach dyskusyjnych, w tym również u nas na SAT Kurierze nie podoba się on i ma wobec niego większe bądź mniejsze zastrzeżenia.

  3. Jestem "młody" i przez to telewizji w Polsce bez oznaczeń wiekowych nie widziałem.

    Ja 15 sierpnia 2005 roku jak wprowadzili te nieszczęsne oznaczenia wiekowe wyświetlane przez cały czas na ekranie miałem 15 lat. Bardzo się wtedy wkurzyłem, oglądanie telewizji to było moje hobby, a tu nagle niespodziewanie zostało to utrudnione, stało się bardzo niekomfortowe. Dodatkowo nie podobało mi się wtedy, że te oznaczenia robiły z młodszego widza idiotę – programy, które oglądałem od około 10 roku życia, nagle się okazało, że muszę czekać rok, żeby móc je "legalnie" obejrzeć.

     

    Za każdym razem jak oglądam telewizję nie jestem na nich skupiony, bo tak wygląda nieprzerwanie telewizja odkąd moja pamięć sięga.

    Sporo się przez te lata zmieniło, co również zawdzięczamy pisaniem próśb do poszczególnych nadawców przez niezadowolonych widzów. Na początku funkcjonowania systemu w 2005 roku na niektórych kanałach oznaczenia wiekowe były tak wielkie i jaskrawe, że się prawie w ogóle nie dało oglądać. Teraz współcześnie większość nadawców "ucywilizowała" te znaki, więc da w miarę komfortowo oglądać. Pomimo, że sam jestem bardzo wielkim przeciwnikiem oznaczeń wiekowych wyświetlanych przez cały czas na ekranie, to muszę przyznać, że na takim TVP1 HD czy Stopklatce stosunkowo mało przeszkadzają.

     

    Natomiast co do akceptacji jakiejś rzeczy, bo się urodziło jak ona była, to muszę powiedzieć, że u mnie akurat było odwrotnie. Ja akurat nigdy nie widziałem telewizji bez loga, z całkowicie czystym ekranem, pomimo to oglądając w dzieciństwie bajki w telewizji, pomyślałem sobie, że lepiej by to wyglądało gdyby był sam obraz bez loga zasłaniającego fragment ekranu. Więc już jako małe dziecko miałem skłonności do czystości ekranu. Obraz telewizyjny powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego, czyli jak najmniej znaków na obrazie, gdyż w widoku odbieranym przez oko ludzkie widzimy właśnie sam obraz. Chociaż teraz współcześnie w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi mamy sporą zmianę na plus, gdyż na większości kanałów loga są przezroczyste, co powoduje, że fragment obrazu, który zasłaniają nie ulega całkowitej stracie.

     

    Podajesz jakieś przykłady mierzenia oznaczeń z 2011 roku?! Hmmm... Nic przez tyle lat się nie zmieniło?!

    W przypadku rozmiaru oznaczeń wiekowych Polsatu i Pulsu niestety nic się zmieniło. Polsat nie pomniejszył znaków nawet minimalnie, za to przesunął je bliżej krawędzi ekranu, co wbrew pozorom także jest dużą zmianą na plus, ponieważ pomimo że rozmiar jest ten sam, to dzięki położeniu bliżej rogu, mniej rzucają się w oczy przy oglądaniu. Puls niestety także nie zmniejszył nawet minimalnie oznaczeń wiekowych, pomimo że w 2013 roku ówczesny dyrektor programowy Pan Jacek obiecał to na konkurencyjnym forum:

    Będą zmieniane. Udało mi się przewalczyć zmniejszenie tych śmieci ekranowych.

    Panie Jacku i to jakich śmieci. To mnie wkurza normalnie ale TVN, TV4 i TVP zrobiło to tak że mniej teraz wkurza. Niestety Polsat na swoich kanałach i na ATM Rozrywka nadaje te śmieci gigantyczne :sad:

    (…) Mnie zastanawia, kiedy mniej więcej można się spodziewać obiecanego pomniejszenia tych znaków na kanałach Pulsu? Na Pulsie leci coraz więcej ciekawych filmów i seriali, jednak te wielkie oznaczenia wiekowe powodują spory dyskomfort i psują całą przyjemność z oglądania. W związku z tym mam nadzieję, że się nie wycofacie z obietnicy pomniejszenia znaków.

    Oznaczenia sie robią - jest tego kilkadziesiąt sztuk do zrobienia.

    Ta obietnica niestety nie została dotrzymana i oznaczenia wiekowe na Pulsach do dnia dzisiejszego nadal mają identyczny duży rozmiar.

     

    Natomiast zmiana na lepsze nastąpiła w przypadku TVN – teraz na kanałach SD rozmiar oznaczeń wiekowych jest taki sam jak na kanałach HD, więc jest trochę mniejszy niż te 2 cm na 21-calowym ekranie, a dokładnie wynosi:

    TVN HD 1,7 cm

    To że jest to pomiar z 2011 roku, to nie ma znaczenia, skoro rozmiar się od tego czasu w ogóle się nie zmienił. Gdyby była jakaś zmiana, to bym to od razu zauważył.

     

    Polski system oznaczeń jest nawet dobry, ale nie najlepszy.

    Polska ma jeden z najgorszych systemów oznaczeń wiekowych na świecie. W większości państw oznaczenia wiekowe pojawiają się maksymalnie na kilkanaście sekund na początku audycji i po reklamach, a jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie to widzi oznaczenia w EPG. Przykłady państw, które mają dobre systemy oznaczeń wiekowych to: Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia, Brazylia, Rosja, Niemcy.

  4. Argumenty za zmniejszeniem oznaczeń wiekowych i/lub usunięciem ich koloru jak najbardziej słuszne. Ten paragraf o wielkości oznaczenia wiekowego 2 cm na ekranie 21-calowym jest bez sensu, gdyż telewizory różnych marek inaczej wyświetlają obraz, więc może się on różnić wielkością na różnych telewizorach pomimo, że są tyle samo calowe. Poza tym tak jak napisałeś, od 2005 roku przeciętna wielkość ekranu wzrosła i jest to 32-cale lub więcej, więc to na takich wielkościowo telewizorach ten rozmiar powinien być mierzony. Warto zauważyć, że w rozporządzeniu o oznaczeniach wiekowych w VOD nie ma tego bezsensownego zapisu o minimalnym rozmiarze znaku.
     
    By zaproponowane przez Ciebie zmiany wprowadzić wystarczyłoby zmienić rozporządzenie, co może zrobić sama KRRiT, bez konieczności zmiany przez posłów w Sejmie ustawy o radiofonii i telewizji. Niestety powątpiewam, aby obecni urzędnicy KRRiT na skutek próśb widzów wprowadzili tę pożądana zmianę. Co się może stać jeśli będziemy pisali do KRRiT o tym problemie:
    1. Nic się nie stanie – "olanie" przez nich tematu, żadnej zmiany ani na lepsze ani na gorsze (moim zdaniem najbardziej prawdopodobna opcja)
    2. Dość spore ryzyko zmiany na gorsze – możliwe, że KRRiT nie pamięta nawet o istnieniu tego przepisu o tych 2 cm i dlatego nie czepia się kanałów, które mają trochę mniejsze oznaczenia wiekowe. Tym bardziej, że uchwalali to ich poprzednicy w 2005 roku. Pisząc do nich o tym możemy im o tym przypomnieć, tyle tylko, że oni mogą zamiast poprawić lub zlikwidować ten niekorzystny zapis, wysłać do tych nadawców informację o konieczności poprawy graficznej znaków, aby były zgodne z zapisami rozporządzenia. Teraz chociaż na niektórych kanałach możemy cieszyć się w miarę rozsądnej wielkości oznaczeniami wiekowymi. Rozumiem, że poprzez pisanie wniosków chce się to rozszerzyć na wszystkie nadające na polskich koncesjach kanały, ale może stać się odwrotnie – wszystkie nadające na polskich koncesjach kanały będą miały duże oznaczenia wiekowe.
    3. Możliwe, że rzeczywiście przyznaliby rację uznając argumenty za słuszne i zmieniliby niektóre zapisy rozporządzenia na korzyść dla widzów (możliwe, aczkolwiek szansę oceniam na niestety dość małe – mniej więcej tak jak wygranie czwórki w lotto).

     

    Reszta ma mniejsze lub dużo mniejsze, a więc żadna z 27 stacji DVB-T de facto nie spełnia wymogów rozporządzenia!

    Z tym się nie zgodzę, niektóre stacje mają nawet większe oznaczenia wiekowe niż wymaga to rozporządzenie (co uważam za głupotę na niekorzyść widzów) i oprócz WP są to kanały Polsatu i Pulsu. Kiedyś było to mierzone:

    Akurat oznaczenie TVN na tv 4:3 21 cali ma równo 2 cm, polsat ma większe niż 2 cm, a TVP mniejsze niż 2 cm. Zresztą podawałem już te dane jakiś czas temu w tym wątku.

     

    Oczywiście zależy jak się to mierzy – jeśli mierzyłeś to na wyłączonym overscanie, to możliwe, że wyszedł Ci taki niekorzystny wynik. Rozporządzenie nie precyzuje w jaki sposób ma się mierzyć oznaczenia na tych 21-calowych ekranach, ale skoro ponad 99% telewizorów robi domyślnie overscan, a jego wyłączenia wymaga dodatkowej ingerencji w ustawieniach i na dodatek nie zawsze jest możliwe, to wydaje mi się, że należy to mierzyć z włączonym oversanem, skoro taki jest domyślny tryb wyświetlania większości modeli telewizorów, tym bardziej, że w takim wypadku wynik pomiaru jest korzystniejszy.

     

  5. U mnie MUX VIII nie działa (Mazowsze) jest napis BRAK SYGNAŁU .

    U mnie zniknął MUX8, MUX TVNHD i radio FM zaczęło szumieć.

     

     

    Przerwa konserwacyjna do godz. 14.

    To dobrze wiedzieć, bo już myślałem, że znowu u mnie się coś popsuło w instalacji antenowej, lekko się zdenerwowałem, bo tyle czasu zmarnowałem na jej zrobienie. Już miałem zamiar iść na dach próbować to naprawiać, na szczęście postanowiłem najpierw odwiedzić SatKurier.
  6. Dzisiaj mamy 12 rocznicę systemu oznaczeń wiekowych, w którym znak musi być niestety wyświetlany przez cały czas na ekranie. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się w pierwszym dniu obowiązywania tego nieszczęsnego systemu, to dokładnie dzisiaj będzie mógł wreszcie „legalnie” obejrzeć większość audycji w polskiej telewizji. System ten jest dość mocno ułomny i bardzo niedoskonały – zarówno jeśli chodzi o przypisywanie wybranym audycjom odpowiednich kategorii właściwych do treści, jak również najbardziej kontrowersyjny i budzący najwięcej niezadowolenia element, jakim jest przesadnie długie wyświetlanie znaku na fragmencie obrazu, powodujące jego częściowe zasłonięcie i wpływające negatywnie na estetykę i komfort oglądania.

    Obiektywnie przez te 12 lat zmieniło się trochę na lepsze i problem nie jest już tak duży. Kiedyś znaki były po prostu niechlujnie wklejone na ekran, bez poddania ich jakiejkolwiek obróbce graficznej – były one bardzo duże, całkowicie nieprzezroczyste, nawet środek nie był wycięty, wyglądało to bardzo źle:

    9joVYgh.png

     

     

    gx5IYhE.png

     

    Na szczęście z czasem większość stacji na skutek licznego niezadowolenia widzów wprowadziła poprawki graficzne polegające na zmniejszeniu rozmiaru znaków, dodaniu przezroczystości, wycięciu środka i przesunięciu bliżej krawędzi ekranu:

    SLDyNDC.png

    Obecnie nie jest aż tak źle. Ja sam pomimo, że jestem bardzo dużym przeciwnikiem zaśmiecania przez cały czas ekranu, to muszę przyznać, że np. na takim TVP1 HD w miarę się OK ogląda, mały rozmiar, umieszczenie blisko krawędzi ekranu, wycięcie środka, nienajgorsza przezroczystość sprawiają, że dyskomfort jest w miarę mały. Mimo wszystko, dobrze by było jakby wreszcie ktoś z odpowiedzialnych za to rządzących przyjrzał się bliżej problemowi i postanowił wreszcie zmienić system na lepszy, czyli na taki jaki większość osób na tym Forum proponuje i taki jaki jest w największych państwach na świecie (np. Australia, USA, Kanada, Brazylia, Rosja) system oznaczeń wiekowych oparty głównie na EPG – na ekranie mamy znak (lub planszę) tylko na początku audycji i po reklamach przez kilkanaście sekund, zaś jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie, to widzi oznaczenie w EPG, które jest często widoczne w wielu odbiornikach przy przełączaniu kanałów lub też można je wywołać w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie jednego przycisku na pilocie. Nowoczesne i proste rozwiązanie, które sprawdza się w wielu krajach, myślę że u nas także zdałoby świetnie egzamin.

     

    Z racji, że dzisiaj jest akurat 12 rocznica tego systemu, czyli tyle ile na najczęściej występującym oznaczeniu, to warto się również przyjrzeć temu w jaki sposób przyznaje się poszczególne kategorie audycjom. A najczęściej współcześnie wygląda to tak, że się w ogóle tych kategorii nie przyznaje, tylko większości audycjom z automatu przyznaje "12". Na większości stacji praktycznie od rana do wieczora prawie wszystkie audycje mają "12", która przestała być już dawno oznaczeniem wiekowym, a stała się już takim jakby "drugim logiem" większości kanałów. Zarówno audycje, które zawierają coś negatywnego jak i audycje łagodne bez negatywnych treści najczęściej wrzucane są przez nadawców do jednego worka "12". Kiedyś na początku funkcjonowania tego systemu nadawcy się starali – jedne programy miały "b.o.", inne "7", inne "12". Teraz prawie wszystko od rana do wieczora ma "12". Jeszcze do niedawna pozytywnym wyjątkiem były filmy familijne (np. Shrek), jednak teraz na skutek nie do końca prawidłowo sporządzonych przepisów o zakazie emitowania reklam niezdrowej żywności, nawet one zaczęły być już "dwunastkowane". Tym faktem przejmuje się Pepek94, pewnie wynika to z empatii o młodszych widzów. Moim zdaniem nie potrzebnie. Oliwkowa "12" już dawno przestała być bowiem oznaczeniem wiekowym, a stała się "elementem dekoracyjnym ekranu". Wątpię, aby np. jakiś rodzic wyganiał z pokoju młodsze dziecko, gdy leci audycja "12" z racji, że teraz prawie wszystko leci z tym znakiem, niezależnie czy te programy zawierają negatywne treści czy też nie. Tak mogło być kiedyś w starym systemie "Przyjazne media", wtedy żółtego koła z wyciętym trójkątem nie nakładano na wszystkie audycje po kolei jak leci, ale tylko na wybrane o zwiększonej ilości negatywnych elementów. Jak przez większość audycji ekran był czysty, zaś na jakiejś wybranej pojawił się ten znak, to wtedy sporo widzów zwracało na to uwagę. W sytuacji, gdy mamy ten sam znak ostrzegawczy na prawie wszystkim po kolei, prawie nikt już nie traktuje tego poważnie i w ogóle nie bierze pod uwagę. Możemy dać zmyśloną przykładową sytuację w rzeczywistości, aby lepiej wytłumaczyć ten problem – załóżmy, że na jakiś wybranych drogach z wielkimi dziurami i pęknięciami jest znak ostrzegający przed tym. W takiej sytuacji prawie każdy kierowca zwraca na niego uwagę, zwalnia i jedzie ostrożnie. Natomiast w sytuacji, gdyby „tak na wszelki wypadek” taki znak został postanowiony na każdej drodze, niezależnie czy droga zawiera duże pęknięcia, średnie, małe czy w ogóle ich nie posiada (analogia do negatywnych treści w audycjach) to przestałby pełnić jakąkolwiek funkcję. Teraz współcześnie jedynymi oznaczeniami wiekowymi, które jeszcze pełnią swoją pierwotną założoną funkcję są "16" i "18" (klucz), więc w związku z tym mogliby równie dobrze w ramach naprawiania systemu oznaczeń wiekowych usunąć "b.o.", "7", "12", a zostawić tylko "16" i "18" (klucz), oczyściłoby to ekran na większości audycji.

  7. To by było świetne rozwiązanie! :D Już kiedyś w przeszłości pisałem, że wszystkie kanały, które nie są zainteresowane nadawaniem naziemnym powinny brać koncesje z innych krajów (np. brytyjskie, czeskie, włoskie), aby nie musieć zaśmiecać ekranu szpetnymi, kolorowymi oznaczeniami wiekowymi przez skrajnie długi czas całej emisji audycji i wypełniać innych bezsensownych przepisów.

  8. @fan tv Rozumiem, że każdy ma prawo do własnej opinii, jednak to co napisałeś jest kompletnie bezsensu. Ciężko nazwać rozsądny i przemyślany system funkcjonujący z powodzeniem w największych państwach na świecie "oderwanym od rzeczywistości". Rozumiem, że może Ci się osobiście nie podobać takie rozwiązanie, trudno, jednak skoro z niego na co dzień korzystają setki milionów widzów na świecie to rażącym błędem jest nazywanie tego "oderwanym od rzeczywistości". Póki co to Polska ze swoim systemem zaśmiecającym przez cały czas ekran, nawet na audycjach pozbawionych negatywnych treści, jest niechlujnym wyjątkiem, w większości państw na świecie normą są systemy bazujące na EPG, zaś ingerowanie w obraz materiału ma miejsce tylko przez maksymalnie kilkadziesiąt sekund na początku i po reklamach, takie są obiektywne fakty. Jakoś nie uważam, aby Polacy byli głupsi od np. od Amerykanów i nie potrafili korzystać z banalnego w obsłudze systemu EPG (wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na pilocie lub nawet w niektórych odbiornikach pojawia się to automatycznie po przełączeniu kanału). Co do wspomnianego przez Ciebie problemu z brakiem transmisji EPG przez niektórych nadawców czy operatorów, to przy ewentualnej zmianie systemu należałoby obowiązek jego właściwej emisji wpisać do aktu prawnego (ustawy o radiofonii i telewizji i rozporządzenia KRRiT). Nieprzestrzeganie tego wymogu przez nadawcę skutkowałoby sankcjami finansowymi, przez co problem by nie występował.

  9. Właśnie, że jeden z najgorszych jaki może istnieć. Polska ma jeden z najbardziej nieprofesjonalnych systemów oznaczeń wiekowych na świecie. Bezmyślnie zaśmieca się cały czas ekran wszystkich audycji, również pozbawionych negatywnych treści. Części widzom przeszkadza to w oglądaniu. Rozprasza to uwagę, rażąco pogarszając komfort oglądania. Również estetyka obrazu jest poważnie naruszona, wygląda to na prawdę bardzo brzydko i niechlujnie. Najgorsze jest to, że nie można tego w żaden sposób wyłączyć, np. przyciskiem na pilocie. Śledząc dyskusję, również na naszym forum, wynika że wielu osobom taki system się bardzo nie podoba. W erze telewizji cyfrowej sposób informowania o przeznaczeniu wiekowym audycji powinien być inny, nie ingerujący przez cały czas w obraz nadawanego materiału. Pozytywnymi przykładami krajów, z których warto pod tym względem brać przykład są np.: Australia, Brazylia, Kanada, Rosja, Stany Zjednoczone. Informacja o oznaczeniu pojawia się na ekranie na początku audycji i po reklamach przez maksymalnie kilkanaście sekund, po czym znika oczyszczając ekran, zaś widzowie przyłączający się do oglądania w innym momencie widzą oznaczenie w EPG – wyświetlane automatycznie po przełączeniu na dany kanał lub po naciśnięciu jednego przycisku na pilocie. Skoro taki nowoczesny system funkcjonuje z powodzeniem w największych krajach na świecie, to nie widzę powodu, dla którego u nas miałby się nie sprawdzić. Przy zmianie prawa należałoby wpisać obowiązek emisji oznaczeń w EPG do ustawy, nieemitowanie tego systemu byłoby zagrożene sankcją finansową, przez co nadawcy i operatorzy przykładaliby dużą dozę uwagi, aby wszystko prawidłowo funkcjonowało. Przykładowo w Australii, gdzie system oznaczeń wiekowych bazuje właśnie na EPG, jego emisja jest rzeczą tak oczywistą jak nadawanie w kolorze.

  10. Dotyczy to tylko serwisów VOD, które są na polskich serwerach. Facebook nie jest, więc nie podlega pod jurysdykcje polskiego prawa. Choć nie działanie polskiego prawa w przypadku Facebooka ma też negatywne konsekwencje, gdyż w przypadku np. usunięcia nam profilu nie można odwołać się do polskiego sądu. To samo dotyczy YouTube, Dailymotion, Vimeo. Gdyby było inaczej, to każdy kto umieszcza tam filmiki, musiałby umieszczać również na ich obrazie przez cały czas kolorowe oznaczenie wiekowe. Na szczęście tak nie jest.

  11. Pomysł z referendum jest chybiony, gdyż 500 000 to gigantyczna liczba, bardzo trudna do zebrania. Po za tym nawet jakby jakimś cudem się tyle zebrało, to i tak w naszym kraju referendum po zebraniu wymaganej liczby podpisów nie jest obligatoryjne, gdyż Sejm może taki wniosek sobie po prostu odrzucić i wtedy cały trud i czas zbierania podpisów zmarnowany. Ostatnio pewne ugrupowanie próbowało zbierać podpisy dotyczące referendum w sprawie imigrantów, więc skoro w tak poważnej sprawie nie udało się zebrać podpisów, to tym bardziej w spawie problemu oznaczeń wiekowych również nie udałoby się zebrać. Kiedyś na Naszym Forum pomysł zbierania podpisów pod inicjatywą ustawodawczą (tutaj wymagane jest mniej, bo 100 000 podpisów) w sprawie skrócenia czasu wyświetlania oznaczeń wiekowych zaproponował pavl6 (dawniej jeden z najbardziej aktywnych użytkowników Forum SAT Kuriera), ale wspólnie uznaliśmy, że byłoby ciężko doprowadzić ten pomysł do skutku, więc zrezygnowaliśmy z niego.

  12. Prawo mówi że nie mogę zagrać programu 16+ o 13:00 ale nie zakazuje mi wszystkich programów jakie nadaje oznaczyć 12+. To jest najwyższe oznaczenie jakie można grać w ciągu dnia i nikomu nic do tego że coś co mógłbym oznaczyć jako 7+ oznaczam jako 12+. To wybór i decyzja nadawcy.

    No wam to można jeszcze wybaczyć, trochę ciężko byłoby posprawdzać kilkadziesiąt tysięcy teledysków, to zajęłoby dość dużo czasu. Chociaż gdybym to ja był pracownikiem Stars.TV, to pewnie bym tak zrobił i każdy teledysk miałby oddzielne oznaczenie wiekowe (b.o, 7+, 12+) w zależności od negatywnych treści w nim zawartych. Co prawda jestem przeciwnikiem zaśmiecania ekranu oznaczeniami wiekowymi przez cały czas audycji, jednak jestem zdania, że skoro już trzeba je stosować, to powinni być one przyznawane możliwie jak najbardziej poprawnie, zgodnie z rzeczywistą treścią programu. Oglądałem Waszą stację w Święta Bożonarodzeniowe i z tego co zauważyłem dużo teledysków mogło by nawet śmiało lecieć z najniższym możliwym oznaczeniem. Swoją drogą to ciekawi mnie czy jakiś widz Stars.TV posiadający młodsze niż 12 lat dziecko, rzeczywiście nie włącza przy nim tego kanału, w obawie przed jego demoralizacją. Wydaje mi się, że chyba nie i mamy tu do czynienia z pewnym absurdem prawnym. Co do tego czy nadawca może zawyżać oznaczenia wiekowe, to moim zdaniem nie jest to przepisowe. Gdyby Rozporządzenie KRRiT w sprawie kwalifikowania audycji wymieniało jedynie same typy kategorii, to wtedy faktycznie nadawca miałby pełną dowolność w oznaczaniu audycji. Natomiast tak nie jest, wszystkie kategorie zostały dokładnie bardzo szczegółowo opisane, jest w akcie prawnym napisane co ma znajdować się negatywnego w audycji, a co nie, aby przydzielić daną kategorię. Zatem jeżeli nadawca nie przestrzega przy przydzielaniu kategorii tych wytycznych postępuje nieprzepisowo. Oczywiście tylko czysto teoretycznie, w praktyce KRRiT uważa to za na tyle łagodne naruszenie, że się tego nie czepia, podobnie jak nie czepia się niewłaściwego rogu ekranu (np. TTV, TVN Turbo), bo to w ich ocenie mało istotny szczegół. Musiałby jakiś nadawca naprawdę zaszaleć na całego w tym temacie, np. regularnie puszczać po 23:00 jakieś bajki dla przedszkolaków typu Teletubisie czy Świnka Pepa z czerwonym kluczykiem, wtedy może przyznaliby karę.

     

    @Pepek94, co Ci przeszkadza, że TVN oznacza programy tak, a nie inaczej? Nie masz większych zmartwień?

    Być może wynika to z empatii do młodszych widzów. Pepek94 co prawda sam już jest dorosły i może oglądać wszystko, jednak doskonale ma w pamięci czasy kiedy sam był jeszcze małym dzieckiem. Zrozumiałe jest to, że audycje, które zawierają pewne treści negatywne, jak przemoc, nawiązania seksualne, brzydkie słownictwo, używki mogą być oglądane jedynie przez starszych widzów, jednak pewną przesadą wydaje się zabraniania oglądania dzieciom programów, które są specjalnie robione z myślą o nich i związku z tym nie zawierają żadnych negatywnych treści zagrażających prawidłowemu rozwojowi. @Pawop także jesteś już dorosły, ale gdybyś miał powiedzmy 10 lat i nie mógłbyś obejrzeć jakieś filmu animowanego, który twórcy zrobili z myślą o całej rodzinie, także najmłodszych (np. Shrek), dlatego że nadawca oznaczył go bezmyślnie jako od lat 12, to podejrzewam, że byłbyś wtedy bardzo niezadowolony. Inna sprawa, że niekoniecznie te obawy muszą być w pełni uzasadnione – wielu rodziców widząc, że program jest tak naprawdę łagodny, bez negatywnych treści, może zignorować ten bezsensowny znak i pozwolić swojej pociesze go obejrzeć.

     

    Poza tym - nie sądzę aby widzów rozpraszało oznaczenie wiekowe. Są skupieni przeważnie na centrum ekranu, a nie na jego róg.

    Pragnę zauważyć, że dużo się zmieniło w sprawie tego problemu na przestrzeni lat. Mogę się zgodzić, że współczesne oznaczenia wiekowe, np. na kanałach TVP1 HD, TVP2 HD nie przeszkadzają zbyt wielu osobom. Wynika to z tego, że są graficznie bardzo dobrze zrobione – nie są za duże, są przezroczyste i mają wycięty środek, są blisko krawędzi ekranu. Jednak należy pamiętać, że w przeszłości było pod tym względem zdecydowanie gorzej – oznaczenia wiekowe na większości stacji były fatalne – bardzo wielkie i w ogóle nieprzezroczyste. Na TVP znaki były bardzo jaskrawe i w przy emisji 16:9 powiększano je z 4:3, co skutkowało tym, że były wręcz gigantyczne. Na kanałach Canal+ Cyfrowy przez pewien czas były umieszczane zamiast w rogu ekranu, to na środku, tzw. safe area, przez co czasami zdarzało się, że najeżdżały na twarze bohaterów. Fakt, że czoło lub oko bohatera mogło być przysłaniane przez jakiś [beep] nieestetyczny trójkąt, to raczej nie był błahy problem. W tych czasach dużo osób narzekało na oznaczenia wiekowe wyświetlane przez cały czas na ekranie. Wystarczy poszukać archiwalnych postów, to znajdzie się bardzo dużo negatywnych opinii na ten temat. Jak w 2011 roku wchodziły tzw. nowe oznaczenia wiekowe (reforma zmiany ich wyglądu), to pod większością artykułów medialnych na ten temat można znaleźć z kilkadziesiąt negatywnych komentarzy dotyczących tego problemu. Obecnie jak większość kanałów telewizyjnych poprawiła wygląd graficzny znaków, to logiczne, że teraz przeszkadza to nieporównywalnie mniejszej liczbie widzów niż kiedyś.

  13. Ukraina głupi pomysł stworzenia systemu oznaczeń wiekowych zaśmiecających ekran wzięła z Polski. Ich pierwszy system oznakowania zaczął obowiązywać 15 września 2003 roku i był wzorowany na naszym polskim Przyjazne media. Obowiązywały trzy znaki: zielone koło – dla wszystkich, żółty trójkąt – za zgodą rodziców, czerwony kwadrat – dla dorosłych. Różnica polegała na tym, że u nas figury były wycięciami w kolorowych kołach, a na Ukrainie były same kolorowe figury. Po za tym jak kiedyś w okolicach 2010 roku włączyłem z satelity Sirius 4,8°E (obecnie pod nazwą Astra 4A) jakiś ukraiński kanał, to niestety znak był wyświetlany przez cały czas audycji, a nie jak u nas w pierwszym systemie 3 minuty na początku i po reklamach, zaś w przypadku stacji nieprzerywającej programu reklamami co 20 minut. Obserwowałem kanał przez kilkadziesiąt minut i znak nie chciał zniknąć. Nie wiem czy na Ukrainie takie restrykcyjne zasady dotyczące czasu wyświetlania obowiązywały od początku. Jeśli chodzi o wygląd znaku to na tej stacji co w tym okresie oglądałem wyglądało to fatalnie – jaskrawy znak całkowicie nieprzezroczysty. Wyglądało to jakby ktoś to w Paintcie narysował i walnął na ekran i prawdopodobnie na serio tak to zostało zrobione. Później przestawiłem konwerter z 4,8°E na 19,2°E, więc nie śledziłem ukraińskich kanałów i nie wiem czy zostało to w przyszłości poprawione. Niedawno 6 maja 2016 zmieniono na Ukrainie system oznaczeń ze wcześniejszego ogólnego na dokładnie precyzujący wiek widza: 12+, 16+ i 18+. Audycje bez i z niewielką ilością treści negatywnych nie są znakowane, co za tym idzie nie ma takiej przesady jak u nas ze spamowaniem wszystkich audycji jak leci, więc pod tym względem jest trochę lepiej. Audycje z ostatniej kategorii 18+ mogą być emitowane tylko od 22:00 do 6:00.

  14. Koledzy proszę o pomoc!

    Nigdy nie miałem możliwości tego dekodera dłużej potestować, więc nie znam wszystkich jego możliwości. Czy istnieje w nim możliwość wyłączenia aktualizacji listy Smart HD

    Też miałem ten problem, że przez tę głupią opcję wykasowała mi się lista kanałów, której zrobienie zajęło mi kilka godzin. Na szczęście w softach od 1.1.9 pojawiła się możliwość wyłączenia tego ustrojstwa. Należy wybrać MenuUstawienia systemoweInneŚledzenie oferty Smart HD+ → Wyłącz. Aby uchronić się przed takimi przykrymi niespodziankami warto robić kopię zapasową listy kanałów na pendrive, należy wybrać MenuDysk USBZapisz kopię zapasową programuLista kanałówRozpocznij. Można również zapisywać listę na pamięć odbiornika poprzez MenuEdycja kanałówZapisz jako domyślneTak, ale niestety da się to zrobić tylko wtedy, kiedy lista nie przekracza 1000 kanałów, co jest dеbilne, bo twórcy oprogramowania powinni dać taką pamięć w odbiorniku, która umożliwiałaby zapamiętanie całej listy kanałów, ale jeśli już z powodu braku pamięci musi być takie ograniczenie, to w przypadku przekroczenia liczby kanałów powinna być możliwość wybrania opcji zapamiętania przynajmniej tych początkowych numerów, oczywiście wcześniej informując użytkownika poprzez okienko dialogowe, że tylko one zostaną zapamiętane, a nie tak jak jest teraz, że po przekroczeniu całkowicie nie da się zapisywać na pamięć odbiornika.

     

     

    Witam. Mam pewien problem z tym dekoderem i prosze o pomoc. Zauwazyłem, ze na liscie satelitow brak jest pozycji 16 E i 10 E. Probuje je dodac na liscie satelitow, ale bezskutecznie. Zauwazylem, ze brakuje przy nich gwiazdki. Jak to zrobic? Prosze o pomoc. Pozdrawiam.

    Faktycznie nie ma satelitów 10°E i 16°E. Kolejna rzecz, którą twórcy oprogramowania do tego odbiornika zwalili. Niestety nigdy nie dodawałem satelity, więc nie pomogę. Jest tam opcja ręcznego dodania satelity, gdzie można wpisać nazwę i pozycję w stopniach, ale nigdy nie próbowałem, więc nie wiem czy tak dodany satelita będzie działać.

     

     

    Czy ktoś wie jak mogę wyłączyć opcję każdorazowego pojawiania się menu głównego (niebieskiego) podczas uruchamiania odbiornika tak, aby po włączeniu nie pojawiało się menu, tylko konkretny kanał telewizyjny (ostatnio oglądany przed wyłączeniem STB lub jakikolwiek inny)?

    U mnie przy włączaniu odbiornika pojawia się przez kilka sekund niebieski ekran, po czym włącza się kanał telewizyjny 976. Na tej pozycji mam zakodowany kanał, do którego nie mam dostępu, więc wolałbym, aby był to jakiś inny numer. Większość odbiorników i telewizorów ma w ten sposób mądrze ten problem rozwiązany, że zapamiętuje ostatni oglądany kanał i on jest automatycznie wybierany przy ponownym uruchomieniu. Niestety, w tym odbiorniku brakuje tej podstawowej funkcji, którą posiadają nawet niektóre stare telewizory kineskopowe. Włącza się odgórnie zapamiętany kanał, problem w tym, że niestety nigdzie nie widzę możliwości jego wybrania. Po automatycznym wyszukiwaniu zapamiętała się taka jakaś dziwna odległa pozycja i przy każdym uruchomieniu irytuje. Czy wie ktoś czy można to gdzieś ustawić? Chciałbym zmienić domyślny kanał uruchamiany przy włączeniu odbiornika na jakiś z początku listy, np. TVP1, TVP Info, Tele 5, TVN, Stopklatka TV. Wydaje mi się, że twórcy oprogramowali zwalili sprawę i nie da się nigdzie tego ustawić, bo po prostu obskoczyłem szczegółowo wszystkie opcje w odbiorniku i nigdzie tego nie widzę. Zastanawia mnie również czy istnieje jakiś program umożliwiający edycję pliku listy kanałów na komputerze?

     

    Kiedyś znalazłem oficjalną stronę forum producenta tego odbiornika, gdzie użytkownicy pisali swoje sugestie dotyczącego oprogramowania i niektóre z nich były brane pod uwagę. Obecnie szukałem tej strony, ale nigdzie nie mogę jej znaleźć, nie wiem może została wykasowana. Jeśli ktoś zna adres niech podeśle.

  15. Wczoraj zauważyłem, że TVN wyemitował film Harry Potter i Kamień Filozoficzny z oznaczeniem wiekowym od lat 12, pomimo, że przez ponad 10 lat emisji tego filmu na tej stacji pozycja ta zawsze miała oznaczenie wiekowe od lat 7. Najprawdopodobniej podwyższenie oznaczenia wiekowego nie jest spowodowane tym, że dział emisji dopatrzył się jakiś treści negatywnych, których wcześniej nie zauważył, a które kwalifikowały by ten film na wyższy próg kategorii wiekowej, a jedynie chęcią ominięcia ograniczeń emisji reklam wynikającym z Porozumienia nadawców telewizyjnych w sprawie zasad rozpowszechniania reklam i wskazań sponsorskich dotyczących artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których obecność w nadmiernych ilościach w codziennej diecie jest niewskazana. Moim zdaniem te ograniczenia powinny dotyczyć tylko audycji, których głównym adresatem są dzieci, zaś nie powinny obejmować audycji dla wszystkich widzów, które ze względu na niską ilość treści negatywnych mogą być oglądane także przez dzieci. W takim wypadku mamy kolejny absurd medialny, już przed obowiązywaniem tego porozumienia dochodziło do wielu nieprawidłowości w klasyfikowaniu audycji, zaś ten dokument jeszcze bardziej powiększy problem.

  16. No proszę, w innych krajach niektóre stacje tak dbają o komfort widza, że nawet loga nie emitują. Moje marzenie, aby w przyszłości w Polsce nadawcy zaczęli coś takiego praktykować. Niestety, jak na razie jest tylko gorzej – ostatnio dobra stacja TTV zmieniła logo z półprzezroczystego białego na nieprzezroczyste jaskrawoniebieskie – wygląda to katastrofalnie i odechciewa się cokolwiek oglądać.

  17. Niestety, ale logo ekranowe TTV zostało pogorszone – jest teraz nieprzezroczyste niebieskie, a nie jak wcześniej półprzezroczyste białe. Najwyraźniej wzięli negatywny przykład z nowego kanału DVB-T Metro, które również ma kolorowe i nieprzezroczyste logo. Ta zmiana zmartwi widzów mający telewizory plazmowe oraz wszystkich którym zależy na komforcie oglądanego programu. Wkurzyłem się jak to zobaczyłem, gdyż lubiłem oglądać czasami niektóre audycje na tym kanale.

  18. Kanał telewizyjny nazywa się WP1 (ta kreska po prawej stronie logo to 1, taka nazwa widnieje też w ID). Planowałem napisać o tych kanałach w chwili ich wystartowania, ale napadał mi śnieg na antenę i zniknął mi obraz z tego muxa.

     

    Jeśli chodzi o WP1 to tutaj to kompletna katastrofa:

    WP1%20-%20wielkie%20oznaczenie%20wiekowe

    Logo ekranowe jest wzorowe, natomiast oznaczenia wiekowe to totalna masakra. Czegoś takiego to naprawdę się nie spodziewałem. Rozmiar jest bardzo duży, wręcz gigantyczny, przezroczystość znaku prawie zerowa. Przypomina mi się sytuacja z ITV z początku wprowadzenia nowych oznaczeń wiekowych w 2011 roku. Wirtualna Polska to jeden z największych polskich portali internetowych, więc oczekiwałem po nich prawdziwego profesjonalizmu, a tu taka amatorka. Z takim kolosem ciężko komfortowo cokolwiek oglądać na tym kanale, gdyż uwaga mimowolnie kierowana jest na ten znak. WP1 na mojej liście kanałów naziemnych z racji, że wcześniej była tam tylko plansza testowa z kolorowymi pasami znajduje się na ostatnim miejscu, ale jeżeli tak to ma wyglądać, to nie mam zamiaru na razie jej przesuwać wyżej. Mam nadzieję, że technicy zrobią coś z tym problemem.

     

    Jeśli chodzi o Metro to tutaj sytuacja jest odwrotna:

    Metro%20-%20oznaczenia%20wiekowe_zpsspik

    Oznaczenie wiekowe jest w miarę poprawnie zrobione – jest średniej wielkości, przezroczyste, wycięte w środku i blisko krawędzi ekranu. Są stacje, które mają je lepiej zrobione, jak np. kanały HD TVP czy Stopklatka TV od tego samego nadawcy, jednak nie jest źle. Powiedziałby, że na tle ogółu polskich stacji telewizyjnych jest OK. Niestety, odwrotnie jest z logiem ekranowym – jest ono standardowej wielkości, jednak jest kolorowe i w ogóle nie przezroczyste. W związku z tym oglądanie tego kanału do komfortowych nie zaliczymy. Dodatkowo użytkownicy niektórych modeli telewizorów mogą mieć problem z wypalaniem się pikseli przy dłuższym oglądaniu.

     

    Obydwa kanały – WP1 i Metro mają dostępną dodatkową oryginalną ścieżkę dźwiękową, jednak w praktyce nie jest ona nadawana (dublowana jest ścieżka dźwiękowa z lektorem). Jak na razie z tych nowych kanałów tylko Zoomowi TV należy się pochwała za nadawanie oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

  19. Niestety, ale mój powyższy post jest już nieaktualny – Zoom TV powiększył oznaczenia wiekowe:

    Zoom%20TV%20-%20wielkie%20oznaczenia%20w

    Przy okazji ten obrazek pokazuje, dlaczego lepiej umieszczać elementy grafiki ekranowej na dole ekranu zamiast górze. Taki zwyczaj mają kanały np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, u nas pod tym względem wykazano się mniejszym pomyślunkiem.

    Wygląda na to, że moja pochwała tej stacji była chyba zbyt wczesna. Pomimo, że jestem przeciwnikiem oznaczeń wiekowych wyświetlanych przez cały czas na ekranie, to muszę przyznać, że znaki takiej wielkości jak na pierwszym obrazku są w porządku, dało się komfortowo oglądać audycje, przeszkadzało to w bardzo minimalnym stopniu. Wielka szkoda, że to pogorszyli, byli wzorem do naśladowania dla innych, a aktualnie niestety to jest masakra jak na większości polskich kanałów. Nie wiem po co zmieniać coś co jest dobre na gorsze, ale jak już musieli koniecznie powiększyć, to mogliby chociaż jako rekompensatę dać większą przezroczystość – wtedy odcień koloru znaku zmieniałby się dynamicznie w zależności od tła na jakim jest wyświetlany i przez to nie raził tak w oczy.

     

    Jeśli chodzi o kolejny kanał, który niedawno wystartował w MUX VIII – Nowa TV, to tak jak przewidywałem stacja ma takie same dość duże i bardzo mało przezroczyste oznaczenia wiekowe jak 8TV i Eska TV:

    Nowa%20TV%20-%20oznaczenia%20wiekowe_zps

    Na minus zasługuje też ta czerwona kula wewnątrz logo, żeby chociaż dali porządną przezroczystość,to by nie było tak źle…

     

    Z kanałów ZPR lepsze oznaczenia wiekowe ma Fokus TV – są one takiej samej wielkości, jednak przezroczystość jest większa, przez ich odcień dynamicznie dostosowuje się do tła, na którym są wyświetlane, więc da się to jeszcze w miarę komfortowo oglądać.

     

    2 grudnia 2016 wystartują dwa kolejne kanały w MUX VIII – WP1 i Metro TV, jestem ciekawy jak one poradzą sobie z problemem oznaczeń wiekowych :?:

     

  20. Wyszukałem nowy kanał Zoom TV i przeżyłem bardzo miłą niespodziankę:

     

    QSAjsoX.png
     

    Patrząc na ten obrazek mam wrażenie, że to jeden z moich starych projektów graficznych, a nie rzeczywisty kanał telewizyjny. Oznaczenia wiekowe na kanale Zoom TV po prostu rewelacja! :D Ta stacja ma obecnie najmniejsze oznaczenia wiekowe wśród programów DVB-T. Należy jednak powiedzieć, że dają się one bez problemowo odczytać nawet z końca pokoju, więc w identyczny sposób pełnią swoją zamierzoną przez ustawodawcę funkcję, jak np. kolosy Polsatu. Po za tym są one umieszczone tak jak powinno się to robić, czyli blisko krawędzi ekranu. Wielkie brawa dla techników tego kanału! :brawo:  Naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyli. :) Gdyby porównać rozmiar oznaczenia wiekowego kanałów Polsatu z Zoomem TV, to można powiedzieć, że w pewnym sensie nadają oni nie jedno, a aż 4 oznaczenia wiekowe, bowiem jedno oznaczenie wiekowe Polsatu zawala tyle miejsca co cztery Zoomu TV.  Kanały Pulsu niestety nie wiele lepsze. Na dużą pochwałę zasługuje też dodatkowa oryginalna ścieżka dźwiękowa. Polsat i Puls także z tym ważnym aspektem technicznym mają problem. To absurdalne, że niewielka debiutująca stacja może być pod pewnymi względami lepsza od gigantycznych korporacji medialnych.  :roll:  Ciekawe jak z problemem oznaczeń wiekowych i oryginalnej ścieżki dźwiękowej poradzą sobie pozostali nowi gracze DVB-T. Metro ma tego samego właściciela co Stopklatka TV, która także ma jedne z najlepiej zrobionych oznaczeń wiekowych, a także oryginalną ścieżkę dźwiękową na prawie każdej audycji, więc można mieć nadzieję, że tutaj będzie podobnie, choć w żaden sposób nie można brać tego za pewnik. Nadawcą Nowa TV jest ZPR, więc tutaj niestety najprawdopodobniej podobnie jak w przypadku 8TV, Eska TV i Fokus TV oznaczenia wiekowe będą średniej wielkości oraz będzie brakowało oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Jeśli chodzi o WP1 to tutaj mamy największą zagadkę. Miejmy nadzieję, że technicy przy projektowaniu oznaczeń wiekowych dla tego nowego kanału zerkną na pozytywny przykład konkurenta Zoom TV i postanowią nie być od niego gorsi. ;)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...