Skocz do zawartości

Szymon9904

Użytkownik
  • Postów

    1098
  • Dołączył

Odpowiedzi opublikowane przez Szymon9904

  1. Jak dobrze widzę, to tłumienie w torze telewizji naziemnej dla tego multiswitcha wynosi 20 dB - to dość sporo i już Ci może brakować sygnału na odbiornikach. Norma w przypadku DVB-T2 wynosi od 46/48 dBuV na gniazdku (i MER 32 dB), ale jeszcze przy 40 dBuV może zadziałać - pod warunkiem, że parametry jakościowe (BER, MER) będą w porządku.
    Opcje są dwie - albo wzmocnić sygnał z anteny przed multiswitchem albo zmienić multiswitch ;)

    TVP3

    4 godziny temu, Kostka napisał(a):

    Czy któryś z oddziałów poza Warszawą nadaje już swoje programy lokalne w HD?

    Wiem, że Łódź i podobno Katowice.

    Wrocław ;)
    Obejrzałem Fakty o 16:30 - wszystkie materiały w HD.
    Informacje Lubuskie w TVP3 Gorzów jeszcze w SD, ale już Sport - dość sporo materiałów w HD.

  2. 1 godzinę temu, PowerTV napisał(a):

    MUX L4 dalej nadaje w DVB-T1, ale zmieniliśmy dziś w nocy jego parametry. Zasięg powinien być znacznie większy.

    A możecie podać, jakie są parametry nadawania po zmianie czy znowu będzie tajemniczo? ;)
    Prowadzenie wykazów emisji i dbanie o aktualność przy takich zdawkowych informacjach jest mocno utrudnione.

  3. Sieć na kanale 24 (TVP3 Wrocław) wstała przed 0:40, a k. 32 (TVP3 Gorzów) chwilę po 0:30 - przy czym odbieram chyba Ptasią lub Jemiołów.
    EDIT 1:18: Wichów już nadaje.


    Parametry nadawcze dla emisji na k. 24 i 32: 256-QAM, GI 19/256, FEC 2/3
     

  4. Jeżeli jest to najtańszy chiński zasilacz - z czarną dużą wtyczką antenową - to mógł się popsuć. Tam jest bardzo kiepska elektronika ;)
    Co jakiś czas jeżdżę do takich przypadków - i zawsze przy takich usterkach dioda zasilania się świeci, siła jest, za to MER tragiczny - utrudniający lub uniemożliwiający odbiór. W połowie przypadków okazuje się, że sygnał jest na tyle dobry i można przerobić instalację na pasywną, zgodną z normami. W drugiej połowie wymiana końcówek antenowych na kompresyjne i zasilacza np. na Mezon SDC5 rozwiązuje problem :)
    I właśnie to Mezona bym polecił, ewentualnie zasilacze Telmora.

    Inną sprawą jest to, że od paru dni trwa dłuższa konserwacja obiektu Kraków/Chorągwica - wymiana systemu antenowego, a emisja prowadzona jest z anten rezerwowych. Niemniej w Twoim przypadku odbiór powinien być raczej z Tarnowa lub Świętego Krzyża właśnie.
    W ostateczności usterka tunera - jeszcze łatwo to zweryfikujesz mając TV z tunerem MPEG-4; jeżeli MUX-3 działa w pełni prawidłowo, bez żadnych błędów w sygnale, to wtedy może być kwestia tunera.

  5. W lubuskim MUX-3 wyglądało to tak, że po godzinie 18 serwisy się wyszukiwały, jednak na każdym z nich był tylko czarny ekran. Obecnie plansze wróciły, są już nadawane w poprawnym formacie 16:9 - wcześniej plansze były przystosowane raczej do formatu obrazu 4:3 ;)

  6. Czy LCN dla kanału Power TV może zostać zmieniony? ;)
    Od startu kanału TVP Nauka (czyli od października), koliduje z przypisanym do niej LCNem - obie stacje mają LCN 20. Zazwyczaj wygląda to tak, że Power TV wyrzucany jest na dalsze pozycje list kanałów (w zależności od odbiornika, pozycja np. 800+ / 850+ czy 1000+).

  7. Karta z dekodera głównego (Evobox PVR) uległa stopniowemu uszkodzeniu. Bardzo trudno było ją włożyć do dekodera czy to głównego czy do multiroom w celu odblokowania - jak już się to udało, to wszystko działało bez problemu. Zgłosiłem na infolinii sprawę i chęć wymiany samej karty (to ze względu na listę ulubionych i nagrania, a sam dekoder działa bezproblemowo). Zapewniono mnie, że do dwóch tygodni zostanie dostarczona i nie poniosę żadnej opłaty z tego tytułu.

    Dwa tygodnie mijają jutro, a tymczasem dzisiaj ani nowej karty ani uprawnień. Jak się dowiedziałem, w systemie przełączono już na nową kartę, mimo braku dostarczenia nowej. Podano mi również numer listu przewozowego, z którego wynika, że karta nie została jeszcze wysłana.
    Konsultant z działu technicznego upierał się, że zostało zgłoszone "zagubienie" karty, mimo że z opisu jasno wynikało, iż karta jest, działa, tyle że jest uszkodzona. I oczywiście zachęcano do "wymiany całego sprzętu" w APSie.

    EDIT: dekoder multiroom również został zablokowany, prosi o nową kartę, której fizycznie nie ma.

  8. Generalnie po sierpniowych zmianach, sygnał zaczął docierać do Żar tam, gdzie dotychczas nie było to możliwe. Parametry sygnału nie są wybitne (to z uwagi na Jemiołów), ale jednak odbiera. Tylko jakość kanałów.. poza Stars.TV i Echo 24, generalnie ciężko to oglądać - pikseloza jak się patrzy. Może warto pomyśleć o optymalizacji multipleksu - przykładowo kosztem jednego kanału zwiększyć rozdzielczości obecnych emisji SD chociaż do 960x540? Już sporo lepiej by to się prezentowało, a takie coś stosowane jest na czeskich multipleksach ;)

  9. Używam i generalnie warto. Osobiście odradzam wynalazki typu "kółko" - ciężko o sensowny odbiór na czymś takim. Na początek możesz zacząć od anteny Dipol 1RZ/B - tania i skuteczna.
    W późniejszym czasie możesz pomyśleć także o tunerze radiowym, by zyskać lepszą czułość (jeszcze zwiększyć ilość odbieranych stacji) - np. coś jak Sony ST-S390. Wielu użytkowników tych tunerów wymienia w nich filtry fabryczne na węższe - aby zyskać lepszą selektywość na skali i między stacjami.

    Do tego oczywiście solidny przewód antenowy - np. Triset-113 PE (na zewnątrz) i Triset-113 (w środku).

    • Dzięki 1
  10. To może wyjaśnię. Sieć nadajników MUX-3 zaprojektowana jest pod standard DVB-T2/HEVC - tam można stosować SFN na sporo większy obszar. TVP jednak pozostała w starym standardzie, a sieć przeprojektowano - często pozwiększano jeszcze moce nadajników. W przypadku Szczecina - zwiększono moc nadajnika Kołowo ze 100 do 120 kW. 

    U mnie zmiany dokonano w I etapie (w moim najbliższym regionie jeden nadajnik zwiększył moc z 50 do 100 kW, a drugi - ze 100 do 120 kW). I zauważyłem, że przy praktycznie każdej instalacji antenowej jest pewien kłopot z MUX-3 - otóż za każdym razem MUX-3 osiąga najniższy parametr MER i SNR (stosunek sygnału do szumu) ze wszystkich multipleksów. W przypadku innych multipleksów (w DVB-T2/HEVC) - nawet w sieci SFN - ten problem nie występuje. Oczywiście w większości przypadków jest spory zapas na stabilny odbiór, jednak TVP jest tu sama sobie winna.
    Pozostaje czekać, aż MUX-3 też zmieni standard nadawania, wtedy powinno być sporo lepiej. Na ten moment - bywają problemy u niektórych tylko z MUX-3.

  11. Godzinę temu, irdeto napisał:

    Jeśli tym informacjom wierzyć , to będzie masakra jeśli faktycznie

    nie przeniosą Mux3 na ten system antenowy zawieszony na 313 metrach ☹️

    https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/przejscie-na-dvb-t2-etap-iii

    W Uwagach już nic nie pisze o zmianie 196 m -> 313 m

    tu jeszcze pisało:

    https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/wykaz-pozwolen-emisji-docelowych-dvb-t2-hevc-2022r

    Zrobienie takiej rozpiski nie trwa 5 minut i wiadomo, że przy takiej ilości danych coś mogło zostać pominięte. Dopisane ;)

    • Dzięki 1
  12. Dzisiaj z powodzeniem udało mi się złapać MUX-L1 w Żarach, 87 km od nadajnika. Swoje robi miejsce osłonięte od sygnału z Jemiołowa, a wyeksponowane na odbiór z południa. Parametry dość liche, bo sygnał działa przy SNR 18 dB i poziomie 32 dBuV. Jakość techniczna kiepska, zwłaszcza na 5 dublach.
    Ciekawostka - Power TV nadawany jest z logiem, przy którym jest dopisek HD. Rozdzielczość (720x576) i jakość obrazu mówi co innego ;)
    Jeszcze jedna uwaga techniczna - prośba o zmianę LCN kanału Junior Music. Na ten moment LCN to 28 - ten sam, co przy kanale "Sprawdzam TV" na MUX-3.

    • Lubię to 2
×
×
  • Dodaj nową pozycję...