Skocz do zawartości
  • 0

Problem z Diseq :(


dmp
 Udostępnij

Pytanie

Mam następujący problem:

Postanowiłem zrobić sobie zeza HB+Astra. Zaopatrzyłem się w odpowiedni sprzęt, min. w DISEqC 2x1. Po ustawieniu całej instalacji wszystko działało. Jednak po 2 dniach zanikł sygnał z Astry. Być może było to spowodowane przez przestawienie anteny przez wiatr. Ustawiłem więc wszystko od nowa. Połączyłem każdy konwerter bezpośrednio (działało) a później przez DISEqC i już nie było sygnału z żadnego satelity. Mam ferdka i siła sygnału wacha się między 3 a 4 % jakość natomiast wynosi 0%.

Obawiam się że mogłem spalić ten przełącznik. Nie znam się za bardzo na instalacjach dlatego chciał bym wiedzieć co sprzyja spaleniu tego przełącznika i czy jest możliwość jego ewentualnej naprawy.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1) Podłącz Hot Bird-a bezpośrednio bez przełącznika i sprawdź, czy nie ruszyłem anteną i jej nie rozregulowałeś.

 

2) Podłącz bezpośrednio konwerter zezujący. W ustawieniach tunera na chwilę Astrę oznacz jako LNB 1 (a Hot Bird-a jako LNB 2 - później zamieni się spowrotem). Wybierz kanał z Astry i ustaw konwerter zezujący ponownie.

 

3) Wróć z ustawieniami w tunerze jak było poprzednio. Następnie podepnij przełącznik. Jeśli nie będzie sygnału oznacza, że faktycznie zdechł.

 

Przyczyn może być kilka - przebicie na odbiorniku (mało prawdopodobne; można to sprawdzić dotykając wtyk "F" - jak nie kopnie to jest OK. Może też zdechnąć jeśli wszystko podłącza się przy włączonych sprzętach (powinno się przy rozłączaniu/podłączaniu wyłączać tuner). Mógł to być także po prostu wadliwy egzemplarz, lub tuner nie chce z nim poprawnie współpracować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety gdyby to było aż tak proste to sam bym na to wpadł. Próbowałem zmieniać porty. Dodam że na początku instalacja działa. Więc z portami wszystko jest OK.

 

Ale dzięki za zainteresowanie.

 

 

@Mr. Orbita

Próbowałem podłączać każdy konwerter niezależnie i każdy z nich działa i daje dobry sygnał (80-90%) Dopiero po połączeniu nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość PawelU1981

Jak masz mozliwosc sprawdz u sasiada przelacznik. Mozliwe, ze nie wspolpracuje z Twoim tunerem. Jak mialem DF 9000 to nie chcial z nim wspolpracowac przelacznik 4x1 Comsat, natomiast 2x1 tej samej firmy bez problemu dzialal :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś mi się jednak zdaje że go spaliłem. Dziwi mnie jednak to że na początku zanikł sygnał z Astry. najpierw tylko z niektórych transponderów (np tego od Trwam). Był wtedy silny wiatr ale na innych transponderach sygnał był w granicach 30-40%.

Myślę że tuner współpracuje dobrze bo z początku działało.

 

Czy jest jakaś możliwość naprawy tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość PawelU1981

Osobiscie nie wiem czy ktos naprawia takie przelaczniki, jednak ich cena nie jest wysoka i mnie osobiscie nie chcialoby sie bawic w naprawy. Bardziej oplacalny wedlug mnie bylby zakup nowego przelacznika :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To w takim razie jeszcze jedno pytanie na koniec. Czy można sprawdzić przełącznik jest sprawny w inny sposób niż 'u sąsiada" Jak już mówiłem po podłączeniu siła sygnału waha się między 3-4%. Gdy próbowałem łączyć wszytko jak tuner był "pod prądem" to się podczas przykręcania kabla od tunera odbiornik się wyłączał. Drugi raz tak nie próbowałem bo nie chcę do tego spalić Fredka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość PawelU1981

Ja swoj sprawdzalem podlaczajac pod port A satelite Hot Bird. A nastepnie po sprawdzeniu portu A robilem to samo na porcie B. I jak bedzie dzialal na pojedynczym satelicie to powinno hulac. Niestety nie wiem, czy to sprawdza sie w kazdej sytuacji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dziwi mnie jednak to że na początku zanikł sygnał z Astry.

(...)

Czy jest jakaś możliwość naprawy tego sprzętu.

DISEqC jest tak skonstruowany, że gdy się zepsuje to nadal przepuszcza sygnał przez wyjście domyślne, czyli prze LNB 1 (lub A, zależy jak to jest oznaczone). Dla testu możesz podpiąć konwerter na Astrę do LNB1, powinien pojawić się sygnał.

Tak jak już Tobie odpowiedziano tego nie da się zreperować, pozostaje zakup nowego. Może od razu powiem, że powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie ma tłumienie (jakie straty), im mniej decybeli tym lepiej, będziesz miał silniejszy sygnał.

Dostałeś także odpowiedź, że tuner podczas podłączania sprzętu powinien być wyłączony, ja dodam, że powinien być całkowicie odłączony od zasilania. Gdy jest w STANDBY to na głowicy może być napięcie, które coś może uwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na to też wpadłem. Niestety bez rezultatu. No cóż spróbuję go zanieść do sklepu. Pewnie powiedzą że spalony.

 

Trudno.... dałem ciała. :(

 

Dzięki za pomoc !!!!!

 

_______

@pitter więc nawet uszkodzony diseqc powinien wysyłać sygnał przez LNB1??? Bo nie bardzo rozumiem.

 

 

U mnie nie ma sygnału ani na LNB1 ani na LNB2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to u mnie nie ma sygnału w ogóle. Myślałem że to może wina kabli i podłączyłem przełącznik zaraz za tunkiem. Na żadnym porcie jednak nie było sygnału.

 

Czy jeżeli by się tak spalił odszczętnie to były by tego jakieś objawy ... np widoczne ???

 

I jeszcze takie małe pytanko. Czy ustawienia anteny w moim przypadku powinno być Diseqc 1.2 czy wyłączone. (i tak i tak nie działa).

I czy można spalić ten przełącznik ustawiając coś w menu tunera.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@PawelU1981 i czy wtedy był sygnał na jednym porcie czy nie. Ten mój jest cały metalowy i raczej nie ma szans żeby się do niego dostać.

 

Ciekawe dlaczego on by się tak kompletnie posypał???? Nic mu takiego nie zrobiłem co by go spaliło tak ostatecznie.

 

Możecie mi jeszcze powiedzieć jak powinno być ostawione:

Ustawienia anteny - diseqc2.1 czy wył

przełącznik 0,12V - Wł/wył

zasil. konwertera - ???

 

 

I jeszcze ponowię pytanie czy można spalić go przestawiając coś w menu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No cóż, przełącznik to urządzenia jak każde inne, może czasami paść. Wątpię aby przyczyną były jakieś zmiany w menu, albo z powodu spięcia, albo... kiepskiego wykonania czy po prostu przypadku.

 

Ustawienia anteny - diseqc2.1 czy wył

oznacza to, czy ma być wykorzystywany przełącznik czy nie, powinieneś wybrać tą pierwszą opcję

 

przełącznik 0,12V - Wł/wył

nie ma to związku z DISEqC, to służy to włączenia zasilania to przełączania przełączników napięciowych, może być wyłączone

 

zasil. konwertera - ???

ustaw na TAK, wtedy zostanie podane napięcie na głowicę i konwerter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość PawelU1981
@PawelU1981 i czy wtedy był sygnał na jednym porcie czy nie. Ten mój jest cały metalowy i raczej nie ma szans żeby się do niego dostać.

 

Ciekawe dlaczego on by się tak kompletnie posypał???? Nic mu takiego nie zrobiłem co by go spaliło tak ostatecznie.

 

Możecie mi jeszcze powiedzieć jak powinno być ostawione:

Ustawienia anteny - diseqc2.1 czy wył

przełącznik 0,12V - Wł/wył

zasil. konwertera - ???

 

 

I jeszcze ponowię pytanie czy można spalić go przestawiając coś w menu ??

 

Nie bylo sygnalu na zadnym porcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przemyślałem wszystko jeszcze raz i wygląda na to że diseq się spalił. Początkowo nie było sygnału na jednym porcie, później na obydwu. Ciekawe dlaczego i czy jak kupię nowy sytuacja się nie powtórzy.

 

_______

 

I o dziwo udało mi się wymienić. Pani w sklepie nie bardzo wiedziała o co chodzi. Dała z półki nowego diseqa i po kłopocie .. oczywiście jak nie spalę drugiego.

 

Ciekawe czy to nie wina mojego tunera ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, Mam problem, założyłem sobie zeza na astre 19,2 i mój echostar 616 nie widzi sygnału z tego satelity, tylko przy ustawieniu przełącznika w menu tunera na 13v/18v widzi niektóre TP z astry 11*** przeważnie V, natonamiast w trybie diseq1..4 nie ma wogole sygnału z astry.

Diseq i konwerter ok bo sprawdzałem na innym tunerze.

Help :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a jaki masz diseq bo ja mam przełącznik DiSEqC 2/1 AB-SAT GD-21D

i ten sam tuner co i Ty i do standardowej anteny CP przykręciłem 2gi konwenter i wszystko ładnie śmiga.

W menu ustawiłem na Diseqc podałem LNB 2, wybrałem Astre1 i port i prrzeskanowałem dla FTA.

 

Fakt faktem nie znalazł Superstacji, niemieckich muzycznych i tvp ale poczytałem forum i recznie doszukałem i wszystko smiga!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odbiorniki CP są wybredne jeśli chodzi o współpracę z przełącznikami - nie zawsze chcą działać. Sprawdź jeszcze okablowanie (zwłaszcza poprawność montażu efek na końcach), jeśli kabel uda się wykluczyć to nie pozostaje nic innego jak wymiana przełącznika na inny model...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

 

Powiem krótko, Bezpośrednio HB i Astra na zezie śmiga, Podłanczam przez DiSEqC nie mam HB, Astra śmiga, Zamieniam na DiSEqC wejścia HB z Astrą. Astra znowu jest HB znowu nie mam. Tak jak by DiSEqC nie lubił HB i blokował.Poziom sygnału z HB mam 85%. Dziwne to.

Możliwe, że Hotbird ma słaby sygnał (trochę tnie 4Fun.TV) i DiSEqC mi za bardzo tłumi?

Ja mam dwa inne LNB, Jutro je zamienię, może ten co teraz pracuje dla astry jest lepszy...

 

Jakieś propozycje?

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...