Skocz do zawartości

Odbiór MPEG-4 AVC, Sprzęt ,Kodowanie,


Rekomendowane odpowiedzi

W obliczu braku jednoznacznych opini na temat czy moduł :

Moduł Viaccess CI MPEG-4 z procesorem NP4 Może posłużyć do transkodowania sygnału z mpeg4/ na mpeg2 . I czy ten moduł działa w odbiornikach telewizyjnych z tunerem DVB-T mpeg2 i wejściem na moduł CAM. Zamówiłem taki modułek w pewnej znanej firmie w Gdyni Przed chwilą zamontowałem go w slocie CAM SONY BRAVIA V2500 i rozpocząłem testy. Informuję że moduł po włożeniu do telewizora został poprawnie wykryty i od razu zadziałał. Testuję przekaz z nadajnika w Górze k/Sremu na kanale 39 Kanałów TVP1, TVP2, TVP3 w MPEG4 . Muszę powiedzieć że telewizor przełącza kanały pomiędzy przekazami mpeg2 dość szybko, natomiast z mpeg 2 na mpeg4 trwa to ok 4 sekund potem pomiędzy mpeg4 a mpeg 4 idzie już szybciej (widać transkodowanie trochę trwa). Poza tym przy włączaniu kanału nadawanego w mpeg 4 obraz przez ułamek sek troche szatkuje i pojawiają się stopklatki ale po 5 sek odbioru .stabilizuje się . Nie wiem jak mam sie ustosunkowac do jakości przekazu ponieważ nie wiem czy to co Emitel nadaje to szczyt technologii mpeg4.(obraz nie jest tak kontrastowy jak w przypadku mpeg2.).W każdym razie obraz jest o wiele gorszy od przekazu TVN,POLSATU I TV4 w mpeg2.( może to wina żródła) ..

PODSUMOWANIE: Sam moduł wydaje się spełniać swoje zadanie.Mimo że bardzo sie grzeje . Moje pierwsze kontakty z mpeg 4 nie są jednak zachęcające Może to kwestia testów emitela i potem będzie lepiej? A może to wina transcodowania?(zawsze można ten moduł użyć w odbiorniku sat do odkodowania "brzydkich programów"w viaacess. Nie wiem . Teraz moja ocena samej jakości przekazu w mpeg 4 to najwyżej 3. No nic będe dalej obserwował co kombinują inżynierowie z Śremu. Jeśli będzie coś ciekawego do powiedzenia napiszę o tym na forum

 

specjalne pozdrowienia dla T.STONE i dla ARSENALA za kompetentne wypowiedzi i uznanie za dużą wiedzę w materii tv

pozdrawiam

RAPIOTR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm viperx sądziłem że ten moduł ma właśnie w sobie sprzętowy dekoder mpeg4 avc. Może się mylę .Prawdopodobnie T.STONE jeśli zechce to opisze nam działanie tego modułu. Muszę jednak zaryzykować stwierdzenie że ten moduł prawdopodobnie nie ma jednak az tak wielkiego wplywu na obraz jak to opisujesz. i że to jednak słaba jakość żródła ma wpływ na obraz. Tym bardziej że trochę dziś kombinowali i raz było lepiej a raz gorzej. Naszczęście telewizorek ma opcje automatycznego dostosowania sie do parametru sygnału i nie trzeba za każdym razem przestawiać parametrów.. Prośba do ludzi ,którzy odbierają te przekazy w W mpeg4 aby zechcieli sie również podzielić z nami swoimi spostrzeżeniami o jakości . Obawiam się jednak że kiedyś zweryfikujesz jednak swoją opinię o wyższej kompresji.

 

Poczekajmy na informacje od innych testerów którzy to oglądają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to moja ocena MPEG4 na podstawie kanalow N:

 

Mowiac krotko: totalna kicha. Moim zdaniem miedzy bajki mozna wlozyc teorie ze MPEG4 przy 2 razy mniejszym BITRATE daje taka sama jakosc jak MPEG2.

 

Nie ma ANI JEDNEGO kanalu w MPEG4, ktory dorownuje jakoscia przecietnym kanalom MPEG2 (szczegolnie jesli chodzi o ostrosc).

 

Oczywiscie ciezko powiedziec co jest temu winne:

-czy sam proces enkodowania

-czy enkodery

-czy sam algorytm

 

Tak czy inaczej jestem bardzo zawiedziony.

Acha, podobno max bitrate dla kanalkow SD w MPEG4 do 3Mbits! wiec tak nie poprawimy jakosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W N większośc kanałów w MPEG-4 jest odbierana w MPEG-2 (z oryginalnego dosyłu nadawcy), dekodowana do SDI i ponownie kodowana do MPEG-4. Jedynymi kanałami w N, nadawanymi w MPEG-4, w których nie zachodzi zjawisko "kaskadowania" algorytmów kompresji są:

- MGM HD

- nSport HD

- Wojna i Pokój (ale tu oryginalny content jest z wiadomych powodów na tyle kiepski, że trudno o testy porównawcze).

 

W niedługim czasie zgodnie z zapowiedziami N pojawią się nowe kanały produkowane w przez N i wtedy dopiero będziemy mogli porównać rzeczywistą jakość PIERWSZEJ kompresji w MPEG-4.

 

Tu uwaga: nikt nigdy nie mówił, że MPEG-4 jest 2x wydajniejszą kompresją od MPEG-2. Dla sygnału SD ten współczynnik (zbadany organoleptycznie) wynosi 1,6x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie kaskadowanie algorytmow pogarsza jakosc czy to w koderach nadawcy czy w module Neotion. Dekodowanie MPEG4 i kodowanie MPEG2 albo na odwrot zawsze "wytnie" wiele szczegolow obrazu wiec nie mozna mowic wowczas o wysokiej jakosci. Stad na swiecie popularna jest emisja MPEG2 bo wiele produkcji , dosylu idzie w MPEG2 i nie ma koniecznosci transkodowania. Z tym wspolczynnikiem 1.6 tez bylbym ostrozny, dla sportu bedzie on wiele slabszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Don_Mag potwierdzam . Jak to określiłeś włożyłem moduł Moduł Viaccess CI MPEG-4 z procesorem NP4 do SONY BRAVIA KDL-32V2500 wsio działa ok .Cosik tam pokręcili dzisiaj i już nawet obraz wskakuje bez stop klatki. kto wie może to jest jakieś rozwiązanie. Przecież i tak nie ma na rynku w Polsce innych rozwiązań dzięki którym mógłbym sobie pooglądąc co kombinują .Myślę że jestem jednym z niewielu którzy w ogóle to na bierząco oglądają . Jeśli ktoś ma jakieś informacje odnośnie dedykowanych tunerków to proszę o informacje. Osobiście mam już serdecznie dosyć 4 pilotów i na pewno nie będę sobie jeszcze jednego tunera fundował żeby latać po niego by zmienić kanał tv naziemnej. a tak wystarczy pilot od telewizora.

Dzięki T.STONE za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rapiotr,

Jeżeli cię wkurza używanie 4 pilotów, to polecam zakup tego co wisi u mnie na ścianie (i nie potraktuj tego jako złośliwość):

http://loewe.pl/tv,loewe_individual,ind ... se_46.html

To jest telewizor, który ma w sobie między innymi tuner DVB-T MPEG2/MPEG4. Plus dwa sloty CI na moduły Cyfry+ i Polsatu. I masz wszystko na 1 pilocie. Oczywiście oprócz enki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście T.STONE maszyna straszliwa szkoda że nie wiedziałem wcześniej i jej istnieniu .Może napiszesz ile ta maszynka kosztuje ? Wiesz pisząc o tych pilotach ,miałem na myśli jeszcze piloty od amplitunera i mini dysku,nagrywarki HD. . Tłok w rękach się robi Za dużo tych sterowników.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta firma nie produkuje telewizorów a jedynie je składa często na podzespołach Sony. A ceny zawsze za za duże w stosunku do np. 2 czy 3 urządzeń oddzielnych. Ogólnie to jest firma dla lubiących bajerki a nie dla tych co szukają jakości czy idelanego obrazu.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię nic powiedzieć na czym chodzi ten LOEWE .Nigdy nie miałem nic tej firmy.Pamiętam tylko z dzieciństwa jak kupowałem gazety młodego technika ,radioelektronik i audio video ..Ze redaktorzy przedstawiali tą firmę jako elitarną produkująca sprzęt wysokiej jakośći i bardzo drogi a przez to mało popularną. Obejrzałem tą stronkę którą podesłał .T.STONE. I uwazam że to niezły sprzęt. .Napewno w wolnej chwili .przejdę sie do BROWARU w Poznaniu obejrzeć na żywo ten telewizor. Dla mnie ograniczenie ilości pilotów jest sprawą kluczową . A tyle urządzeń w jednym naprawdę robi wrażenie. Na pewno nie sa to tanie sprzety. I tylko te kurze nozki troche nie pasuja. No coz o gustach sie nie dyskutuje. Dla mnie sprzet godny jest uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde transkodowanie oznacza UTRATE jakosci. Nie dziw sie ze wodzisz obraz gorszej jakosci. Porownywac moznaby gdybs mial dekoder MPEG4 AVC a tego nie masz więc nie możesz ocenić jakości MPEG4.

Niestety na podstawie przekazów testowych TVP w MPEG4 nie można wydawać ostatecznych opinii czyja jest wina w złej jakości. Można tylko spekulować. Jako takie porównanie można by mieć gdyby POT był w Śremie w MPEG4. No i wtedy oglądać i porównywać na telewizorze DVB-T i dekoderze MPEG4.

Wątpię czy różnice w jakości na tych dwóch sprzętach podczas normalnych już przekazów multipleksów będą zauważalne. Na razie jednak to tylko testy a testują zapewne wiele rzeczy.

Długie przełączanie między kanałami to raczej rzecz nieunikniona, choć może inżynierowie z Neotion wydadzą nowy, lepszy soft. To dopiero początek tych modułów. Następne generacje zapewne będą lepsze pod wieloma względami.

RAPIOTR. Kup sobie uniwersalny pilot firmy Logitech z serii Harmony i zapomnisz o całej eskadrze pilotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za dobre rady jeśli chodzi o piloty.Przyjrze sie tym rozwiązaniom. Arsenal masz rację co do porównania przekazów w obu kompresjach. Oglądając przekazy POTU. odniosłem wrażenie że to co nadają to jest regularna transmisja .Jakość jak żyleta bez zastrzeżeń..lepiej niz z satelity (nie wiem jak oni to robią ).

Testy w mpeg 4 tak jak pisałem wyglądają smutniej jeśli chodzi o kontrast i przestrzeń barw. poza tym trochę mi szatkuje poniewaz mam kanal 39 stłumiony bardzo na zwrotnicach ,a oni zmniejszyli moc. BER NA POZIOMIE 4,, 10-3 także szatkowanie jest uzasadnione Jak tylko znowu będę mógł chodzić (po wypadku) to wejdę na dach i zainstaluje antene na k21-39 prosto kablem do tv i wtedy będę mógł wydać werdykt .Jak przy tych samych mocach zachowują się przekazy w mpeg 2 i 4 . Poza tym nie wierzę emitelowi że moc = 50 kW w tej chwili . To musi być rzeczywiscie dużo miej. Wydaje mi się także po konsultacji z kilkoma kolegami na południe i wsch. od nadajnika w Sremie że oni nie nadają sygnału dook.lnie. Prawdopodobnie sygnał jest nadawany nie ze szczytu czyli 280 metrów, tylko jeśli dobrze kojarze z takich 4 anten kierunkowych które wisza gdzieś na 2/3 wysokości i skierowane są na Poznań. Jeżdżąc na ryby pewnego razu zauważyłem ten systemik (jest ładny dipole są schowane w białych puszkowych osłonach. Jak na rasowej wieży w Niemczech. Zysk tych anten jest pewnie niewielki. Coś czytałem że nie mają jeszcze kombinera wcz. żeby walnąc sygnał na wspólną antenę UHF na szczycie. Także pewnie zasięg docelowy uzyskają gdzieś na jesieni. Albo wog.le jeśli na testach się zakończy. Jeśli ktos odbiera jeszcze te przekazy to warto by zrobić taką sondę gdzie i jak to widać w tej chwili..Bo na informacje o zasięgu z emitela raczej nie ma co liczyć.

 

Jesli macie jakieś informacje z emitela to proszę podzielcie się z wszystkimi na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za dobre rady jeśli chodzi o piloty.Przyjrze sie tym rozwiązaniom. Arsenal masz rację co do porównania przekazów w obu kompresjach. Oglądając przekazy POTU. odniosłem wrażenie że to co nadają to jest regularna transmisja .Jakość jak żyleta bez zastrzeżeń..lepiej niz z satelity (nie wiem jak oni to robią ).

.

 

Złudzenie:-) Sygnał TVN, Polsatu i TV4 w Śremie, to ten sam sygnał co z satelity. Tam idzie bez rekompresji,czyli serwisy satelitarne są wkładane wprost w DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emisja POT (MPEG-2) nie ma jeszcze pełnego 50kW ERP, ant. jest kierunkowa. Docelowo pójdzie na główny system po dostawie sumatora. Emisja Emitela (prg. TVP w MPEG-4) idzie na tą samą antenę co POT ale z wielokrotnie mniejszą mocą nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Obstawiam że ww. tuner pojawi się w Polsce gdzieś na przełomie czerwca/lipca.

Ma ktoś może znajomego w Niemczech, który ułatwiłby zakup tamtejszych tunerów? W Polsce można dostać tunery najtańsze, najprostsze. PVR-ów prawie nie można dostać a w niemieckich sklepach jest do wyboru do koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...