Skocz do zawartości
  • 0

Nowa instalacja w domu - pomoc


browarro
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Mam w domu 4 pokoje i chciałbym by w każdym pokoju była możliwość podłączenia tuneru i oglądania telewizji satelitarnej i naziemnej. Jestem w tej tematyce zupełnie zielony i narazie udało mi sie ustalić, czytając to forum, że możnaby to zrobić w nstp sposób :

Antene SAT z konwerterem Quatro podpiąć do multiswitcha (4 wyjścia), do tego samego multiswitcha podpiąć antene naziemną, od multiswitcha pociągnąć poszczególne kable do poszczególnych gniazdek a do gniazdek podłączyć TV lub tuner.

Mam pytanie czy powyższy sposób jest prawidłowy, czy istnieje jakiś alternatywny sposób ( może tańszy ) oraz jaki sprzęt byście polecali żeby to wszystko działało dobrze i nie było zbyt drogie ( a więc jaka antena naziemna, jaka SAT, jaki konwerter, multiswitch, kabel i tuner ? )

Z góry wielkie dzięki za odp

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Według mnie najtańszy sposób to zastosowanie konwertera quad z wejściem anteny naziemnej (bez użycia multiswitcha), do niego podłączasz kabel z anteny naziemnej, a do 4 wyjść kable do odpowiednich pokoi, w ten sposób na każdym wyjściu masz zsumowany sygnał z naziemnej i sat, rozsumowywuje się go na gniazdku.

 

Proponuję

1. Konwerter INVERTO Quad IDLP40QDTER

2. Anteny ATX-91 + Triax TD-80 lub TD-100

3. Kabel Triset 113

4. Gniazdka SAT+TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dzięki za szybką odpowiedź - mam jeszcze pytanie jaki tuner byś polecił ( bo na tym też sie wogóle nie znam ) , aha i jeszcze pytanie z zupełnie innej beczki - czy dałbym rade podłączyć antene SAT samodzielnie czy lepiej w tym celu skorzystać z fachowca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napisz do ilu ma być ten tuner, czy ma być tylko do kanałów niekodowanych (FTA), czy też może do jakiejś platformy?

Co do anteny to powinieneś sobie poradzić, na antenach TRIAX masz podziałkę kątową, ustawiasz na niej kąt elewacji dla swojej miejscowości, później już tylko szukasz Hotbirda patrząc na ustawienia anteny w tunerze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Thanx

 

Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie i spróbuje je w miare klarownie przedstawić:

Mam nowy dom w którym nie mam pociągniętego kabla tylko zostawiony peszel z drutem żeby sobie pociągnąć kabel jak będę się wprowadzał. W związku z tym że ciężko u mnie z kasą nie dam rady kupić teraz anteny satelitarnej z osprzętem, tylko za jakiś czas. Jednak chciałbym przygotować sobie instalacje czyli pociągnąć poszczególne kable z gniazdek sat/rtv i wyprowadzić na strych już 4 kable ( które w przyszłości podłączyłbym do konwertera Quad ). Moje pytanie brzmi czy narazie te cztery kable moge podłączyć do np. rozgałęźnika, tak żeby z tych czterech kabli zrobił sie jeden i ten jeden podłączyć do anteny naziemnej tak żebym mógł narazie oglądać tv naziemną w każdym pokoju - czy coś takiego będzie działać i ewentualnie jaki rozgałeźnik ( czy coś w tym stylu ) byłby dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hmm, to nie dobrze bo ja posiadam antene szerokopasmową ze wzmacniaczem i zasilaczem - jest jakaś możliwość jej podłączenia żeby działała a jeśli nie ma to czy antena bez wzmacniacza ( nie wiem cz ATX91 o której była mowa jest bez wzmacniacza ?) będzie odbierać tak samo dobrze jak ta którą mam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

do nadajnika jest troche ponad 20 km, działka na której położony jest dom stoi na wzniesieniu jednym z wielu w okolicy ( taki nierówny teren ) ale zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie antenie, tak jak mówiłem na działce jest już zamontowana antena siatkowa z wzmacniaczem i zasilaczem na maszcie przy pakamerze i odbiera bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy tak małej odległości od nadajnika który nadaje z mocami 10,200,300 KW przy antenie bez wzmacniacza powinien być idealny obraz, a ze wzmacniaczem z kolei gorszy. Przy antenie ATX-91 lub Polaris ze symetryzatorem (bez wzmacniacza) powinien być idealny sygnał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawie to samo, ten separator to jest tak jakby sama wtyczka od tego zasilacza. W separatorze jest wejście Jack do którego musisz podłączyć jeszcze zasilacz.

Separator służy do tego, aby puścić zasilanie w instalacji tylko w jedną stronę - w stronę anteny (i wzmacniacza w niej zainstalowanego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK, podsumowując jeśli bym chciał korzystać z tej anteny to na kablu między anteną a rozgałęziaczem musze zamontować separator zasilania, a do separatora musze podłączyć zasilacz ( jak rozumiem zasilacz uniwersalny czy może jakiś specjalny ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasilacz taki sam jak do tej pory (12V, 100mA). W sumie możesz użyć tego zasilacza (z wtyczką) co masz teraz (to co podałeś w linku). Musiał byś tylko użyć przejściówek takiej oraz takiej ponieważ (jak się domyślam) ten rozgałęźnik ma wejścia/wyjścia na złącza "F".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Postanowiłem kupić tą antenę naziemną ATX91 ale tutaj pojawiła sie pewna wątpliwość bo z tego co widze to antena ma zakres kanałów od 21 do 60, natomiast ja odbieram na antenie siatkowej tv1 na kanale poniżej 21 i na tym kanale odbiera idealnie ( na kanale powyżej 21 tez mi łapie tv1 ale obraz jest gorszy ) i w związku z tym sie zastanawiam czy antena ATX91 bedzie mi dobrze odbierała tv1 ?? ( nie wiem czy ktoś jest w stanie to stwierdzić czy pozostaje tylko kupno i sprawdzenie samemu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ATX będzie odbierał ale kiepsko, nie jest przystosowany do tego pasma. W sumie antena siatkowa tez nie jest przystosowana do niższego pasma, ale szerokopasmowy wzmacniacz robi z niej antenę uniwersalną ;)

Do pełni szczęścia potrzebna by byłą antena na to pasmo VHF, np. taka oraz połączyć te dwie anteny za pomocą zwrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A nie da sie stwierdzić ( przypuszczalnie ) czy ATX91 bedzie odbierał lepiej tv1 na tym drugim kanale ( tym z zakresu 21-60 ) niż odbiera antena siatkowa ( bo jeśli bedzie odbierał lepiej to może być zadawalający obraz )

I jeszcze drugie pytanie czy jeśli antena siatkowa odbiera dobrze tv1 dlatego że ma wzmacniacz to czy nie można wmontować wzmacniacz do ATX91 zamiast kupować osobną antene i zwrotnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężko powiedzieć czy będzie dobrze odbierać te drugie TVP1. To zależy od kilku czynników: mocy nadajnika, odległości, ukształtowania terenu, i tak dalej. Najlepiej eksperymentalnie sprawdzić ;)

Oczywiście można wsadzić wzmacniacz do ATX, ale czy to ma sens? Jak ktoś wcześniej pisał, może do tej anteny nie potrzeba wzmacniacza, może będzie bardzo dobry odbiór (czyli bez sensu dodatkowo to wzmacniać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W końcu kupiłem ATX 91 z symetryzatorem, podłączyłem, poruszałem i tv1 i tv3 odbiera bardzo dobrze natomiast cała reszta programów śnieży ( mniej lub bardziej ). Doszedłem więc do wniosku że jednak musze zaopatrzyć sie w wzmacniacz zamiast symetryzatora i postanowiłem sie zapytać jaki wzmacniacz bylby godny polecenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. Potrzebuję rozdzielić sygnał na 2 pokoje.

Czy przyda się przełącznik diseq, który obecnie posiadam, czy lepiej pociągnąć drugi kabel od TWIN'a ?

W zestawie mam: talerz110, diseq, 1xkonwerter twin, 1xkonwerter quad, mnóstwo kabla. Co się przyda... talerz raczej nowy kupię, bo stary pordzewiał :?

 

Pytanie 2.

Zanim kupię/aktywuję drugi tuner (do salonu), jest możliwość przeciągnięcia przy pomocy kabla sat.+diseq, sygnału (tego oglądanego)

na drugi TV? ? Nie bardzo chcę kupować kilkunastometrowe mega-drogie kable scart i ciągnąć je gdzieś po schodach, ścianach, etc.. :evil:

Tuner to SamsungDSB-H370G, a TV - LCD (wszystkie możliwe wejścia). Naziemnej nie mam ani nie zamierzam mieć.

 

Z góry dzięki za porady :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...