Skocz do zawartości
  • 0

Płaska antena (flat)


lukaszg
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

przeprowadziłem się ostatnio do Szwajcarii - telewizja satelitarna jest tutaj mało powszechna a widok talerza na balkonie jest czymś niezwykle rzadkim. Dostałem pozwolenie jedynie na zainstalowanie takiej płaskiej anteny.

Dodatkowo mam obrotnicę tej samej firmy. Zależy mi na odbiorze 13, 19.2 oraz 28.2.

Z Hotbirda wszystkie kanały odbieram bez problemów oprócz TV Disco z 11642 H.

Jeśli chodzi o 28.2/28.5 to przez całą dobę mam BBC One, Two, Three, Four. Natomiast jest kilka transponderów z których często nie mogę odebrać niczego - musi być naprawdę dobra pogoda, wpływ ma też pora dnia.

Według mapek zasięgu z lyngsat transpondery które odbieram bez problemów i te które odbieram źle mają ten sam zasięg i ten sam FEC (np. Vintage TV 12523 H mogę odebrać bardzo rzadko a Bliss 11307 V działa zawsze).

Najciekawszą rzeczą jest jednak to TV Disco z HB - o ile w pozostałych kanałach widzę różnice w zależności od pory dnia i pogody to ten działa całkowicie losowo.

 

Co może być przyczyną? Słabsze transpondery? Wiem, że antena płaska jest taka sobie więc jeśli ten model tak ma to trudno.

Przy instalacji według instrukcji nie powinno być żadnego kąta skręcenia konwertera ( w tym przypadku całej anteny) bo obrotnica musi dostosować się do wielu anten - czy to też może być powodem słabszego odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej więc prawo czasem jest tutaj trochę inne.

Antenę offsetową można zamontować pod warunkiem, że nie będzie widoczna z zewnątrz (będzie stała na balkonie a nie przykręcona do barierki) - wolę mieć płaską antenę która nie odbiera kilku programów niż balkon nie nadający się do użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Transpondery wymieniane przez Ciebie są na satelicie EuroBird 1, znajduje się ona nie dokładnie na tej samej pozycji satelitarnej, różnica jest wprawdzie śladowa (tylko 0,3°), ale może przy tak małej, nietypowej czaszy to robi różnicę, odjedź lekko na wschód i zobacz, czy coś się nie poprawi. Wiązka jest identyczna, ale różnice między mocami sygnałów są widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
płaska antena na obrotnicy - dobrze zrozumiałem? Pokaż zdjęcia, proszę! :D

 

Mam model obrotnicy specjalnie dla tej płaskiej anteny:

to jest ten model, są tam nawet zdjęcia - wygląda podobnie :).

 

Obrotnica zanim wyhamuje pojedzie odrobinę dalej - skoryguj lekko ustawienia swojej lokalizacji z dekoderze (ustawienia USALS).

 

Co znaczy skoryguj? Instalowałem według instrukcji. Jak odbierałem EB w Krakowie (na zwykłej czaszy) to było podobnie - Vintage TV był słabszy. Zastanawia mnie to TV Disco

- też jest na słabszym transponderze z HB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Się uparłeś... Ustaw dokładnie antenę, podkreślam, dokładnie. U mnie TV disco jest na 100% więc wątpię żeby było ze słabszego transpondera (diseqc i 4 konwertery na zezie przy 80cm czaszy - centralny na 13E). Mapa pokrycia wskazuje że w Szwajcarii wiązka sat z 13E ma full pokrycie, niemalże centrum wiązki, więc ustawiaj antenę co ćwierć milimetra i próbuj na razie bez żadnych przelotek i przełączników. Ta antenka będzie baaaaardzo wrażliwa na ruch.

 

Przy okazji zapytam, ustawia się na tej antenie skręt (skew)? Bo patrząc na obrotnicę to zapewne tak... Jeżeli używałeś kalkulatora do obliczenia kątów to weź pod uwagę że korygować antenę tak czy siak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystkie inne transpondery mają stabilny sygnał siła 90%, jakość 75%, transponder od TV Disco skacze - zarówno siła jak i jakość, więc wydaje mi sie że to nie wina instalacji (bo tłumienie byłoby o stałą wartość) ale może być jakiś problem z anteną.

 

Co do skrętu konwertera - skręca się całą antenę i jest to o tyle problematyczne że przy założonej antenie mam kiepski dostęp do śrubek więc w zasadzie pozostaje ściągnięcie jej ustawienie i ponowne założenie. Według instrukcji kąt skrętu ustawia się na 0, jeśli używam obrotnicy. Sama obrotnica zmienia też trochę kąt (im dalej od pozycji południowej tym większy kąt. Początkowo ustawiłem skret taki jak dla HB, potem zmniejszyłem do 0 i nie miało to dużego wpływu na sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

11,642 GHz, pol. H po przeliczeniu na częstotliwość pośrednią to 1892 MHz, co jest w okolicy częstotliwości pracy telefonów bezprzewodowych DECT. Jeśli z takich korzystasz - mogą zakłócać sygnał. Jeśli masz - wyłącz bazę, słuchawki i sprawdź sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziwna trochę sytuacja, ale rozumie że podpinałeś wszystko zgodnie z naszymi zaleceniami (omijałeś diseqc i przelotkę przez okno). Możliwe że z anteną jest coś nie tak, a sygnał dziwnie skacze. Szkoda że nie możesz ruszać na bieżąco anteną tylko musisz ściągać bo to zdecydowanie utrudnia precyzję ustawienia. No i zakładam że wiesz jak obrotnicę ustawić i celowałeś w któregoś satelitę na 13E bądź 16E żeby poprawnie ustawić orbitę, a nie czekałeś na godzinę 12 jak to niektórzy robią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie omijałem przelotki - zostawiłem sobie to na koniec.

Obrotnicę ustawiałem nie na 13E tylko na Eurobirda 9E - zgodnie z zaleceniem żeby ustawiać na satelitę najbardziej na południe a tutejsze współrzędne to 8.32E :).

Mr. Orbita: mam telefon DECT - nawet dość blisko kabla. Ciekawa rzecz - w życiu bym nie wpadł na sprawdzenie tego - popatrzę później.

 

I wczesniej śmialiście się wszyscy z obrotnicy + anteny flat - dlaczego? :) Akurat ta jest typowo wyprodukowana dla mojej anteny. No i takie anteny płaskie są w Szwajcarii dość popularne - naprawdę ludzie mają hopla na punkcie czaszy które "psują krajobraz" a że wszędzie jest kablówka i to jeszcze można wybrac dowolnego operatora to chyba rdzennym mieszkańcom zbytnio to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Źle popatrzyłem na mapę, faktycznie 9E jest ok. Tylko skoro jesteś na 8.32E i tam ustawiłeś centrum orbity to teraz przesuń ciut w prawo :) Tam Ci wypadnie centrum orbity i będzie poprawny skew anteny :) Śmialiśmy się z obrotnicy bo myśleliśmy że to normalna duża obrotnica dla czasz i ja osobiście nie wyobrażałem sobie takiego układu :D Zamiast zostawiać sobie ominięcie złączki okiennej na koniec to od tego zacznij, zamiast bez sensu machać anteną i poprawiać wszystko. Będzie Cię to kosztowało 3 minuty, a nie 20 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No ale jak ustawiałem na 9E to mi dekoder przesunął troszkę obrotnicą więc chyba nie powinienem niczego poprawiać? :)

Złączki okiennej i tak nie wyeliminuję bo wiercenie w oknie/ścianie odpada.

 

Wyłączenie DECTa nie pomogło. Wszystkie kanały z HB mają stały sygnał a transponder 11642H strasznie skacze jeśli chodzi o jakość i siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złączki okiennej i tak nie wyeliminuję bo wiercenie w oknie/ścianie odpada.

Budujesz napięcie... tylko to sprawdź i tyle :P Nie mówię żebyś od razu okno dziurawił :D Jeżeli wszystko jest ok ustawione, ściągałeś antenę i zakładałeś ją do barierki/gdziekolwiek a nie obrotnicy i ustawiałeś precyzyjnie jak tylko się dało, omijałeś wszelkiej maści złączki i przełączniki i dalej lipa to wypada już tylko wymienić antenę do sprawdzenia. Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

DECT: wyłączyłeś wszystkie słuchawki i bazę? Musi zostać zgaszone wszystko, nie tylko to, co jest najbliżej. Upewniam się, bo opis zakłóceń z 11,642H wskazuje mocno na tą możliwość. U mnie (też mam takie telefony w redakcji) sygnał nawet przy antenie-kolosie 2m potrafi spadać w zakresie 0-100% i to nie musi nikt dzwonić - tylko sama obecność telefonów to powoduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupilem plaska antene selfsat H21 D2-mam super sygnal-okolo 80 procent.Astra bez problemu odbiera i Hot Bird tez,ale jest jedno ale....w pokoju przed oknem ze szyba okna postawilem antene na stojaku i mam sygnal na Astre(okno ma 2 szyby)a Hot Bird niestety nie odbiera sygnalu-probowalem wszystkiego i nic nie zdzialalem.jak otworze okno to mam sygnal na Hot Bird.Moze to ma jakies znaczenie ze mieszam 50 km od Hamburga,a moze Astra jest blizej a HB dalej i jest slabszy?nie mam pojecia.kto udzieli mi na ten temat informacji?dzieki z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...