Skocz do zawartości

Anteny kierunkowe na DVB-T


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie.

Mieszkam w Wieruszowie, woj. lodzkie i

mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe (ATX-91, k. 21-60 i antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora). Obecnie skierowane sa na nadajniki (pierwsza) Wroclaw/Gora Sleza, (druga) Czestochowa/Wreczyca Mala. Z pierwszej odbieram: TVP Info, TV Polsat a z drugiej: TVP1 i TVP2. Sa one polaczne zwrotnica antenowa ZWA-OP11+ (k. 26,52 / k. 42,59) i dalej do wzmacniacza antenowego szerokopasmowego AWS-102 (2xFM/BIII/UHF) k. 21-60/21-60 i do gniazdka antenowego.

Czy te dwie anteny telewizyjne - kierunkowe nadaja sie do odbioru Naziemnej telewizji cyfrowej?

 

Jakub Klatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ządnej różnicy między anteną do tv alanogowej i dvb-t. Skoro poprawnie odbierasz programy analogowe z pewnością odbierzesz też dvb-t. Tak samo jest ze wzmacniaczami, wszyscy ci allegrowicze którzy reklamją swoje "płytki antenowe do dvb-t" do zwykli oszuści którzy żerują na niewiedzy ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych anten telewizyjnych, tj. anteny telewizyjnej - kierunkowej (ATX-91)to odbior TVP Info i TV Polsat jest dobry, choc sniezacy, z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora odbior TVP (TVP1 i TVP2) jest idealny.

To jesli mam taki odbior ze z anteny (ATX-91) z kierunku (z przekaznika - Wroclaw/Gora Sleza) TVP Info i TV Polsat snieza a wieczorem to TV Polsat jest idealny, to o odbior sygnalu naziemnej telewizyji cyfrowej z tej anteny (ATX-91) i z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora moge byc spokojny i obie te anteny mi odbiora naziemna telewizje cyfrowa?

W tych dwoch antenach mam zamontowane plytki wzmacniacza na kanaly 21-60.

Czy bede musial je wymienic, czy mozna je bedzie zostawic?

 

Czy to prawda ze sygnal naziemnej telewizyji cyfrowej do mojego miasta (Wieruszow, woj. lodzkie) ma przychodzic z przekaznika Czestochowa/Wreczyca Mala?

Jesli by tak bylo, to dobrze by sie zlozylo, bo mam antene skierowana na ten przekaznik i nie musialbym przestawiac anteny na ten kierunek.

 

JK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja antena da sobie radę, nie musisz nic dokupywać i modyfikować, poczekaj do nowego roku aż uruchomią DVb-T na 99% obecny zestaw będzie działał. Na przykładzie Suchej Góry mogę ci powiedzieć ze DVB-T z mocą 20 kW niesie się tak samo jak 100 kW w analogu (bynajmniej tak inni mówią). Na forum krąży TEORETYCZNY wykaz częstotliwosci, wiec możesz sobie poszukać skad będziesz miał najmocniejszy sygnał viewtopic.php?f=9&t=13&start=90&st=0&sk=t&sd=a#p167943

Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.

MUX 3 planowany jest jeszcze w tzw. okresie przejściowym, a więc przed 2012 rokiem. Po tym okresie prawdopodobnie zostanie i tak wszystko przetasowane, a do tego dojdą nowe muxy na częstotliwościach analogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?

2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

 

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.

3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?

4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

 

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

 

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

 

KJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?

2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

 

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.

3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?

4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

 

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

 

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

 

KJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?

2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?

4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

KJ.

 

Ad 1. Na 100% to nic nie wiadomo.

Ad 2. Jeśli jesteś zadowolony z obecnej jakości odbioru i oferty, nie musisz nic kupować. Nie szalej. DVB-T to nie jest aż taki cud! :)

Ad 3. Nie sądzę, byś musiał cokolwiek demontować. Zwrotnice, wzmacniacze mogą pozostać jak jest.

Ad 4. j/w

Ad 5. Jak w (1). Nie są też pewne w 100% lokalizacje i moce nadajników (w całej Polsce, nie tylko u Ciebie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Mam taką antenę:

antena-kierunkowa-do-cyfrowej-telewizji-naziemnej-dvb-t-cabletech-model-ant0558.jpg

Problem w tym że te dwie odnogi zamontowałem w przeciwną stronę czyli od strony anteny mam mam poprzeczne szczebelki a od zewnętrznej trzon przymocowany do anteny - będzie to skutkowało utratą sygnału bądź zakłóceniami czy nie ma to większego znaczenia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy prawidłowy montaż tych elementów (poprawka) sprawia jakąś szczególną trudność?

Najlepiej byłoby po prostu poprawić...

Wymiary anteny Yagi-Uda są obliczone dla optymalnego odbioru,każda zmiana powoduje pogorszenie parametrów sygnału wyjściowego.

W zależności od tego,jakie są naturalne warunki pracy anteny w danym,określonym miejscu-efekty błędnego montażu mogą być znaczące

lub decydujące dla jakości odbioru,lub w danych warunkach niezauważalne.

Elementy zamontowane odwrotnie,to reflektory.Po pierwsze,zasłaniają sygnały z tyłu anteny.Ten efekt nie został tak bardzo zakłócony.

Co ważniejsze-reflektory odbijają część sygnał użytecznego,kierując go do dipola (to ten element z puszką zawierający symetryzator lub wzmacniacz).

Odwrócenie ich powoduje,że odbity sygnał nie trafia na swoje miejsce.Opisuję wszystko w maksymalnym uproszczeniu.Teorię opracowywali przez lata

dwaj japońscy uczeni-prof.Shintaro Uda i jego asystent Hidetsugu Yagi (i zrobili to dobrze).

Rozumiem,że łatwiej napisać post niż poprawić błąd.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to inaczej powiedzieć. Nic w przyrodzie nie ginie, także zwiększenie zysku anteny może się odbyć tylko poprzez ograniczenie tego zysku z innej strony. Przy takim zamontowaniu reflektorów wiązka w pionie z pewnością będzie dużo szersza, co będzie miało negatywny wpływ na zysk takiej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nadajnik w Berlinie 120 KW, odbiór w Szczecinie, dach wysokość ok.25m , teren raczej przyjazny, nic w pobliżu nie przesłania...myślałem o ATX-91 , ze wzmacniaczem , LNA-177 ??, ale znalazłem i inne anteny....nie wiem co o nich sądzić...np. Maximum UHF 200,

albo sterowana pilotem (nie wiem skąd ten pilot reaguje, chyba nie z z mieszkania na dach ??, ale taki byłby OK)

http://bntrade.pl/pl/p/ANTENA-DVB-T-ZEW ... M-45dB/812

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, właśnie otrzymałem zamówioną w HOLLEX-e w Krakowie tą antenę....chociaż przeglądając oferty innych producentów natknąłem się na identyczną na www.anteny.pl ale pod inną nazwą - ATX-92 (ale chwalą się dużo wyższym zyskiem...do 50 dB ???) ....ciekawe, czy ktoś się dopatrzy różnic. Po rozpakowaniu antena ATX-107 nie zrobiła na mnie zbyt dobrego wrażenia....cóż, 107 elementów do składania to kilka godzin roboty, tym bardziej, że schemat ogólnikowy, niezbyt czytelny a precyzja wykonania niektórych elementów pozostawia wiele do życzenia. A dipol zbierający z puszką to już porażka....Zobaczymy co też będzie można na niej odbierać po zainstalowaniu...

Dam znać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena kierunkowa ATX-107 zainstalowana.....ustawiona na kierunek Berlin, Alexanderplatz (...tak mniej więcej....przy pomocy słońca i kompasu...) . Nie wiem jaki konkretnie ma ona kąt "patrzenia", czy i jaka może być odchyłka w ustawieniu...Niestety, żadna rewelacja....programów z Berlina na razie nie"łapie". Programy z polskich mutiplexów z nadajnika w Kołowie (odległość ok. 14 km) odbiera bez problemu z każdego kierunku. Poza tym "wpadają" programy z nadajnika Helpterberg ( ok.70 km) ale z z jednego kanału 22 bez problemu a z 23 z zakłóceniami. Jest to różnica ustawienia kierunków ok 40 stopni.

Dla porównania z anteny siatkowej ASP-8 ze wzmacniaczem ustawionej na Helpterberg wszystkie powyższe programy OK, mimo że od kierunku Kołowo jest ok. 145 stopni różnicy...odbieram bez zarzutu...Nie wiem, czy ktoś mógłby w tej sytuacji coś doradzić aby poprawić odbiór z kierunku Berlin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co kolega kfm877 na powyższe ???

Czekam na jakąś poradę....jeszcze dla przypomnienia...Kołowo 126 st, Berlin 231, Helpterberg 273 st, moja lokalizacja 53 st N 26'44" , 14E 33'16,3"

 

No i na kierunku berlińskim 2 wieżowce w odległości ok.200 m , z tym, że kier.273 st tak mniej więcej w luce między nimi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak….wiem, ale mi chodzi o odbiór DVB-T. Mam jeszcze taką ciekawostkę/zagadkę do ostatniego postu….otóż na tym kierunku „łapię” bez większych problemów programy z MUX-ZDF nadawane na częstotliwości 570 MHz, a więc będzie to kanał 33 o mocy 50 MHz z nadajnika na Alexanderplatz w Berlinie….czy to nie dziwne ? nadajnik z Kołowa nadaje na k.34 i mocy 100 MHz….i nie przeszkadza ? a co w takim razie z innymi MUX-ami z Berlina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DVB-T tak się zdarza, że jedno gra, a drugie nie i nikt nie wie dlaczego. Sam to przerabiałem na nadajnikach polskich i czeskich. Co można z tym zrobić? Kupić jak najlepszą antenę i mieć pewność, że zrobiło się wszystko co można było zrobić. Lepszej anteny chyba już nie kupisz, więc trzeba się po prostu pogodzić z tym, że w Twoim miejscu da się złapać tylko tyle ile już się dało złapać. Można jeszcze ewentualnie spróbować pokręcić tą anteną w różne strony, ale raczej nie spodziewałbym się wielkich rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wzmacniacz... LNA-169 (taki poleca producent do tej anteny), no i na końcu kabla przed dekoderem zasilacz.

Polskie MUX-y z Kołowa (3x po 100 kW, k.34, 41 i 48) znajdują się na azymucie 126 st i mimo tego „wpadają” do tej anteny bez zakłóceń…

Niemieckie k.22 i 23 z Helpterbergu …azymut 273 st też dadzą się oglądać…

A niby jest to antena kierunkowa ….. i to o zysku 20 dB

Kanały 25, 27, 33, 44 i 47 już udawało mi się „złapać” wcześniej na antenie szerokopasmowej , siatkowej ze wzmacniaczem (ASP-8)….ale to chyba było przy dobrej propagacji/tropo …..

Mogę , wsadzić z powrotem symetryzator i na kabel dać wzmacniacz (…ten TLA-200 na kabel…),

Mam tylko mały problem z ustaleniem lokalizacji i azymutu...na różnych stronach mam odmienne wyniki..nie wiem na której najdokładniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...