Skocz do zawartości

Nasze matki, nasi ojcowie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nasze matki, nasi ojcowie (oryg. ''Unsere Mutter, unsere Vater'') - jest to niemiecki 3-odcinkowy serial historyczny zrealizowany przez ZDF który opowiadał historię pięciu przyjaciół którzy zostają rozdzieleni w czasie wybuchu wojny z ZSRR w 1941 roku. Serial wywołał u nas kontrowersje ze względu na to że pokazano partyzantów Armii Krajowej (AK) jako antysemitów którzy nienawidzili Żydów. Jeśli chodzi o serial to według mnie został dobrze zrobiony i świetnie pokazany jednak pokazanie polskich partyzantów z AK wywołał u mnie wstręt i to że twórcy serialu postanowili pokazać partyzantów AK jako nienawidzących Żydów antysemitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy chcą zmienić na siłę historię i my im w tym pomagamy mówiąc że w II wojnie światowej byli naziści , faszyści ,to byli Niemcy. W filmie "Czas honoru" AK przedstawiona jest jako ta dobra strona a partyzantka komunistyczna jako "coś złego" i nikt jakoś przeciwko temu nie protestował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak autor tematu.. Dobry film i tyle pokazuje wojnę z innej strony.. Ja mam 55 lat i pamiętam ludzi którzy pamiętali II RP i Żydzi nie cieszyli się dobrym imieniem.. Niemcy niczego nie zmieniają ..Czas od odbrązawiac nasz wizerunek.. Wizerunek jaki przedstawia się żołnierzy AK w Polsce.. AK nie było znowu taka święta.. Bardzo dobrze się stało , ze telewizja publiczna zakupiła ten film..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twórcy tego serialu zastosowali sprytną taktykę, wybielić własny naród a zwalić winę na innych, serial jest słaby pod względem historycznym, kiepski pokazano realia, powtórzono kilka zakorzenionych w historiografii mitów, np. o tym, że marsz na Moskwę w 1941 r. powstrzymali nie Rosjanie, ale wysoki mróz i ciężka zima, po drugie to mit, że to Żydzi zadali tzw. cios w plecy w czasie 1 Wojny Światowej. Wiadomo Armia Krajowa nie była monolitem, w jej szeregach również znaleźli sie zwykli bandyci i szabrownicy którzy chcieli wykorzystać niedolę innych w tym Żydów, jednak było to zjawisko marginesowe, w serialu to za bardzo przejaskrawiono, to już prędzej Narodowych Sił Zbrojnych mogli się czepić bo one miały więcej na sumieniu. Dlaczego nie pokazano w pełni drugiej strony czyli Niemców, przedstawiono głownie żołnierzy Wermachtu i nielicznych żołnierzy SS, dlaczego nie pokazano np. oddziałów Einsatzgruppen które mordowały zarówno Polaków jak i Żydów, podobnie Gestapo i SD, Niemcy maja naprawdę się za co wstydzić, widocznie jeszcze nie dokonano rozliczenia z Trzecia Rzeszą i Niemcy nie mogą pogodzić się, że to nie oni wygrali wojnę.

Mimo wszystko uważam, że TVP tego serialu pokazać nie powinno, jest dużo innych ciekawszych seriali czy filmów które o 100 lepiej pokazują czasy II Wojny Światowej, teraz już cały świat dowie się, że AK była bandą zwykłych morderców i antysemitów, a nie największą organizacją podziemna w dziejach II Wojny Światowej, bo serial został sprzedany m.in do USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andi12 ile masz lat? Bo z Twoich mądrych wypowiedzi na temat jak to naprawdę wyglądało podczas I i II wojny światowej wynika że przynajmniej setkę. Jeśli tak to dobrze się trzymasz i gratuluję że mimo sędziwego wieku jesteś na bieżąco z techniką sat i z internetem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sonik może andi jest w wieku w który o wojnie wie się tylko z tv i książek, ale żyją jeszcze ludzie którzy pamiętają jak było naprawdę i to że niemcy na siłę wybielają swoją historię to widać gołym okiem. tak sam jest u nas bo i AL i AK dopuszczała się czynów niegodnych, u nas na Roztoczu do tej pory tłumaczy się skrót AK na a kura, a,kaczka dawaj matka bo my mamy pistolety, a tym bardziej wybielanie historii NSZ bo pewnie nie wiesz, że ci partyzanci współpracowali z wermachtem i razem z nim uciekali przed armią czerwoną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dużo innych ciekawszych seriali
tvp powinna zakupić i pokazać np. film " Kompania braci" Nie pokazanie tego filmu przez tvp jedynie wzmogło zaciekawienie dlaczego nie zakupiono tego seriali.. Zapewne zakupiły by ten film inne stacje.. Swego czasu taki jeden prezes tvp zabronił pokazywać Szarika i jego kumpli. czy Klosa .Zakaz do niczego dobrego nie prowadzi..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie z nastrojami trudno dyskutować, ale fakty:

1. film niemiecki (widać tam nie ma ciążenia by s..ać w gniazdo np. Pokłosie)

2. wcale nie dokumentalny, więc z pewna mozliwoscią fabularyzowania i upraszczania. oparty na domniemanej historii realnych osób. Moja mama wspomina, że wracajac ze szkoły zostala z kolezankami poczęstowana kanapką z marmolada przez odpoczywajacych wermachtowców. Skad małe dziecko miało wiedzieć jakie cierpienia sprowadza ci mili młodzi ludzie. Ale jakby taki prawdziwy obrazek pokazać w filmie , no to chyba byłoby przgiecie. To, że coś , gdzieś jednostkowo sie zdarzyo nie uprawnia by uogólniać.

3. konsultował niemiecki historyk - Żyd z pochodzenia , więc nie dziwmy sie pewnym subiektywizmem

4. film upraszcza percepcję kilkakrotnie przypominajac, ze to WOJNA wyzwala w ludziach bestie- nie ma NIESTETY odniesienia, ze Niemcy Hitlera sobie wybrali i bez sprzeciwu szli na jego sznurku (a więc jednak nie wojna tylko WYBÓR0

5. film raczej powinien być pokazany na kanale Kultura lub Historia z licznymi dyskusjami wyjasniajacymi. Powatpiewam w tzw. madrość narodu (wychowanego na serialowym mydle), że film potrafimy włascie ocenic. My wszystko do bólu bierzemy na serio i we wszystko wierzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że o Smoleńsku nie będzie się dyskutowało przez następne 60-70 lat. Tylko czekać aż ktoś zacznie wypominać czasy zaborów :) Żyjemy w czasach gdzie trzeba patrzeć w przyszłość. To w PRL-u, ruscy i nasze władze wymagały by dużo mówiono o II WŚ i o złych Niemcach. Ta propaganda miała na celu wskazanie wroga tak by Polacy nie jednoczyli się przeciwko ZSRR i władzy ludowej tylko przeciwko kapitalistycznym Niemcom. Bo ci Niemcy z NRD nie zabijali Polaków ani Żydów :)

Powiedzcie mi jak zmieniła się moja sytuacja po emisji tego serialu, którego nota bene nie oglądałem i nie mam zamiaru oglądać :) Nagle moja sytuacja materialna się pogorszyła? Żydzi nie będą chcieli ze mną rozmawiać? A może Niemcy albo inne nacje? W następnej wersji Androida i Windows nie będzie języka polskiego? Eutelsat podniesie opłaty za transpondery wykorzystywane przez polskie platformy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dużo innych ciekawszych seriali
tvp powinna zakupić i pokazać np. film " Kompania braci" Nie pokazanie tego filmu przez tvp jedynie wzmogło zaciekawienie dlaczego nie zakupiono tego seriali.. Zapewne zakupiły by ten film inne stacje.. Swego czasu taki jeden prezes tvp zabronił pokazywać Szarika i jego kumpli. czy Klosa .Zakaz do niczego dobrego nie prowadzi..

 

Zgadzam sie oglądałem film i czytałem książkę, książka mimo wszystko jest ciekawsza.

 

@sonik79 a Ty ile masz lat, żeby wystawiać tak głupie i idiotyczne tezy bo chyba nie więcej niż 10, są przecież źródła, żyjący uczestnicy tych wydarzeń od których mozna czerpać wiedzę, oprócz tego muzea, archiwa innego tego typu instytucje, nie z samej telewizji i internetu człowiek żyje. Czytanie na prawdę nie boli ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak zmieniła się moja sytuacja po emisji tego serialu, którego nota bene nie oglądałem i nie mam zamiaru oglądać :) Nagle moja sytuacja materialna się pogorszyła? Żydzi nie będą chcieli ze mną rozmawiać? A może Niemcy albo inne nacje? W następnej wersji Androida i Windows nie będzie języka polskiego? Eutelsat podniesie opłaty za transpondery wykorzystywane przez polskie platformy?

Twoja sytuacja na pewno się nie zmieniła , ale jeżeli takie filmy będą emitowane które fałszują naszą historię to twoi wnukowie, prawnukowie będą znać tylko zafałszowane fakty z czasów II wojny światowej . Niemcy niedługo będą chcieli nam i całemu światu wmówić że to oni nieśli wolność w raz z ZSRR na ziemiach polskich i to oni wyzwalali obozy zagłady. Gdyby tak zafałszowana historia dotyczyła Żydów to oni w przeciwieństwie do nas Polaków tej sprawy by nie bagatelizowali i ZDF by zmusili do zaprzestanie emisji tego filmu i przeprosin. Liczyłem na odezwę naszego prezydenta w tej sprawie ,ponieważ pochodzi on z rodziny zasłużonego członka dla AK a tu cisza .... Jeżeli My obecnie żyjący nie będziemy bronić dobrego imienia walczących z niemieckim okupantem to kto to za nas zrobi?

 

Szkoda że w tym filmie nie poruszono tematu " Projektu Borghild" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarzuty polaków dotyczące sposobu ukazania Armii Krajowej w serialu za słuszne, przyznają też, że znajomość historii Polski w społeczeństwie niemieckim jest znikoma.

To niech nie biorą się za takie produkcje. Jak już to wiedzę mogą zaczerpnąć u polskich Historyków, polaków i IPN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście we wszystkim jesteśmy prawi. We wszystkim jesteśmy najlepsi, a tak ogólnie to jako naród jesteśmy nieomylni i święci. Czemu odmawiamy innym narodom innego spojrzenia na historię, nawet wtedy gdy ta historia dotyczy nas i jest dla nas bolesna. Święte oburzenia jak oceniają nasz antysemityzm. Porozmawiajcie sobie z ludźmi starszymi, więcej niż połowa z nich używa określeń żydki to żydki tamto. I są to określenia najłagodniejsze. Doprawdy warto ocenę postaw moralnych zacząć od siebie. Więcej pokory i samokrytyki. W miejscu tym przypomnę co się dzieje z tzw " Katastrofą Smoleńską" Obyczaje upadły u nas na pysk jak to ktoś powiedział. I tak dla porządku nie mam już naście latek i trochę w życiu przeszedłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja sytuacja na pewno się nie zmieniła , ale jeżeli takie filmy będą emitowane które fałszują naszą historię to twoi wnukowie, prawnukowie będą znać tylko zafałszowane fakty z czasów II wojny światowej.

Myślę że moich wnuków czy prawnuków II WŚ będzie interesowała tyle co nas teraz Powstanie Listopadowe czy wojny napoleońskie. :) Wnukowie i prawnukowie to jakieś 50 lat plus czyli okolice 2060 roku. Powiedz mi jak wtedy będzie wyglądał podział polityczny świata, Europy? Kim będą ówcześni Niemcy, Polacy, Rosjanie? Teraz w Niemczech sporą grupę stanowią Turcy. Polaków też jest trochę. Do Polski przyjeżdżają Wietnamczycy i inni Azjaci. Wracają Polacy z Kazachstanu. Granice znikają, nacje się mieszają. Jeśli ożenię się z Wietnamką a powiedzmy mój sąsiad wyjedzie do Niemiec i tam ożeni się z Niemką tureckiego pochodzenia to mój wnuk powinien mieć do wnuka mojego sąsiada pretensje o II WŚ? Może mój wnuk powinien żądać jakiegoś zadośćuczynienia od niego? Na tym właśnie polega problem jedynych "prawdziwych" polskich patriotów. Myślą po staremu i o przeszłości. Nie pojmują globalizacji i zmian świata. Nadal świętujemy "nasze" zwycięstwo pod Grunwaldem chociaż III RP ma niewiele wspólnego z ówczesną Polską tak jak Krzyżacy mają niewiele lub nic wspólnego z RFN-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście we wszystkim jesteśmy prawi. We wszystkim jesteśmy najlepsi, a tak ogólnie to jako naród jesteśmy nieomylni i święci. Czemu odmawiamy innym narodom innego spojrzenia na historię, nawet wtedy gdy ta historia dotyczy nas i jest dla nas bolesna. Święte oburzenia jak oceniają nasz antysemityzm. Porozmawiajcie sobie z ludźmi starszymi, więcej niż połowa z nich używa określeń żydki to żydki tamto. I są to określenia najłagodniejsze. Doprawdy warto ocenę postaw moralnych zacząć od siebie. Więcej pokory i samokrytyki. W miejscu tym przypomnę co się dzieje z tzw " Katastrofą Smoleńską" Obyczaje upadły u nas na pysk jak to ktoś powiedział. I tak dla porządku nie mam już naście latek i trochę w życiu przeszedłem.
Nie wiem jaki naród reprezentujesz ale ciekawe tezy stawiasz o nim o swoich rodakach, na szczęście Polacy mają inne podejście do swojej historii niż ten naród który opisujesz. .

 

Powiedz mi jak wtedy będzie wyglądał podział polityczny świata, Europy? Kim będą ówcześni Niemcy, Polacy, Rosjanie? Teraz w Niemczech sporą grupę stanowią Turcy. Polaków też jest trochę. Do Polski przyjeżdżają Wietnamczycy i inni Azjaci. Wracają Polacy z Kazachstanu. Granice znikają, nacje się mieszają. (...) Nie pojmują globalizacji i zmian świata. Nadal świętujemy "nasze" zwycięstwo pod Grunwaldem chociaż III RP ma niewiele wspólnego z ówczesną Polską tak jak Krzyżacy mają niewiele lub nic wspólnego z RFN-em.

Nikt nie może przewidzieć jak będzie Europa wyglądać za 50 lat tak jak nikt w XX wieku nie mógł nawet myśleć że polska będzie miała sojusz wojskowy z Niemcami i będzie z nimi w Unii. Nie możemy też przewidzieć czy dalej narody świata będą "się mieszać" czy też może zaistnieć inny wariant , czyli mogą w niektórych krajach dojść do władzy grupy które będą się sprzeciwiać temu i walczyć o czystość rasową. Co takiego złego jest w świętowaniu Bitwy pod Grunwaldem ? Radzę poczytać trochę książek i dopiero potem wypowiadać się na temat co ma wspólnego Polska Jagiellonów z III RP i Krzyżacy z RFN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co wspólnego mają wojska które zwyciężyły pod Grunwaldem z III RP i co Krzyżacy mają wspólnego z RFN-em? Chętnie posłucham. Bo na mój gust to zakon krzyżacki ma więcej wspólnego z dzisiejszym Watykanem niż z RFN-em :) Ciekawe czy Litwini tez świętują Grunwald? Mieszkańcy Szczecina mogą się cieszyć ze zwycięstwa Polaków czy nie? Wtedy te ziemie nie należały do Jagiellonów czyli jakby nie patrzeć to chyba szczecinianie przegrali tamtą bitwę :D

 

Jak będzie wyglądała Europa za 50 lat? Kierunek może być tylko jeden, zjednoczenie. Pojedyncze państewka nie dadzą sobie rady z potęgami typu USA, Chiny czy Indie. Do tego dochodzi jeszcze Ameryka Południowa która ma duży potencjał. Europa tylko jako jedność może coś znaczyć na świecie i w światowej gospodarce. Gdyby tak nie było to Niemcy, Francja i WLK. Brytania już dawno by zabrały zabawki z piaskownicy i same się bawiły. :) Czystość rasowa? Teraz? Jak sobie to wyobrażasz np. w Danii gdzie jest pełno islamistów. Szwecja, Norwegia raje socjalne dla nierobów. Zjeżdża się tam cały świat. Czarnych jest tam pewnie więcej niż w Polsce. Wlk. Brytania to wymieszanie mieszkańców całej Europy z Hindusami i Pakistańczykami. We Francji jest pełno emigrantów z północnej Afryki. Jak miałoby wyglądać to czyszczenie rasy? Wysiedlanie, obozy koncentracyjne, zabijanie? Kto kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech nie biorą się za takie produkcje. Jak już to wiedzę mogą zaczerpnąć u polskich Historyków, polaków i IPN.

Tu się zgadzam w 100%.

Jednym słowem tragedia. Nie wiem skąd Niemcy czerpali inspirację do tego filmu, ale to chyba nic popartego źródłem historycznym nie było........ Wstyd ZDF :/
Niemcy chcą przerobić i zakłamać historie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...