Skocz do zawartości

Malowanie anteny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Jeśli naklejka jest odpowiednio cienka (o ile pamiętam do 0,4mm - tu mnie może ktoś poprawić jeśli pamięta tą wartość) to nic strasznego stać się nie powinno. U nas czasami klientom dorzucamy naklejki z logo Hollex lub SAT Kuriera ;) Ale to tylko na specjalne życzenie, bo straty sygnału zawsze jakieś będą, nawet jeśli znikome to jednak będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

 

Posiadam antene satelitarna i chciałbym ją pomalować farbą.

 

Dlatego zwracam sie do Was z zapytaniem... może ktoś wie...

 

Czy malowanie anteny farbą wodną ma negatywny wpływ na jej działanie?

 

Z góry dziekuje za udzielone odpowiedzi...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie odradzam własnoręczne malowanie zardzewiałej czaszy !!!

Na 100% spadnie nam po takim zabiegu jakość odbioru. Napracujemy się a antena i tak za rok będzie znów do niczego.

Antenę do rozmiaru 80 cm. nie malowałbym wcale tylko wyrzucił i kupił nową ale, że żyjemy w wolnym kraju, dlaczego nie. :mrgreen:

Jak się już uprzemy, że musimy jednak malować to powinna być przede wszystkim farba matowa najlepiej proszkowa albo nakładana przez fachowca pistoletem - poliestrowa albo poliamidowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ! Ja swoją antenę pomalowałem trzy razy pędzlem . Znaleziona wcześniej - nie była co prawda zardzewiała , ale pragnąłem ją odnowić . Antena jest stalowa i ma 80x85 chyba. Zadziwiające jest to że mam ładny odbiór zarówno programów SD jak też piękny Discovery Schow Case z CP. :smile: Malując ją nie miałem świadomości tego że w ten sposób się tego nie powinno robić . Mało tego - nieprawidłowo nałożyłem tą farbę i powstały zacieki , oraz widzialne nierówności na powierzchni anteny . Co ja się wtedy namordowałem żeby z pomocą miernika sygnału ustawić ją prawidłowo. Po chyba dwóch godzinach sukces!! :D Ustawiałem ją wtedy z dekoderem Echostar DSB 717. Czy chmury ,deszcz , czy śnieg - obraz ładny. Może to zasługa dekodera Samsung DSB H370G ? Może głupi ma zawsze szczęście !?? :smile: Przy następnym malowaniu jednak skorzystam już raczej z wiedzy użytkowników ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Witam Panowie,

Posiadam antenkę multifocus i też zastanawiam się nad jej pomalowaniem, szary kolor jest beznadziejny, niestety inne nie są dostępne. Antena jest nowa, posiada oryginalną warstwę farby. Zastanawiam się czy dodanie kolejnej warstwy nie wpłynie znacząco na zysk anteny, szczególnie na odbiór z bocznych konwerterów czili "zeza". Może ktoś coś w tym temacie doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary kolor jest beznadziejny

8424.jpg

Czemu! Kolor szary może się podobać. Zresztą, ja na antenę patrzę tylko wtedy, kiedy coś w niej nie styka.

Właściwie, to umiejętne pomalowanie jej wysokogatunkową farbą w sprayu nie powinno zaszkodzić.

 

W ciągu roku wymieniłem dwa razy na zupełnie nową antenę. Powód prozaiczny. Firmowa antena Cyfry+ HD, to szajs jakich mało. Talerz jest spoko ale ubranie jej w plastiki, to najgorsza rzecz, jaka może się zdarzyć antenie. Na początku niby było dobrze. Ale przyszła jesień.

I przy pierwszym lepszym wietrze cała antena tak podrygiwała, że zanik sygnału był wkurzający. Nawet gruby deszcz wywoływał w niej podobne dreszcze. Drgając motała sygnał. Maszt był i jest stabilny, że nie drgnie nawet przy huraganie. Jej zmiana ukróciła wszelkie dolegliwości. I mam święty spokój.

Naprawdę dziś koszt zakupu nowej anteny jest śmieszny w stosunku do sprayu jaki będziemy używać do niby odnowienia anteny. Koszt nowej dobrej anteny to 65 – 80 złotych, zaś opakowanie sprayu też ma swoją cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja napiszę kilka słów o malowaniu anten, bo jak czytam niektóre wypowiedzi to aż mnie ściska niewiedza użytkowników i speców od porad na temat malowania anten.

W swojej praktyce malowałem już anteny nieco większe , bo małe to się nie opłaca podejmować tematu , farbami chlorokauczukowymi ,ftalowymi i poliestrami do aluminium i ocynku. Zasada jest bardzo prosta w malowaniu i nie trzeba się wielce zastanawiać czy sygnał nam spadnie czy nie jeśli warstwa powłoki nie przekroczy nam (jednej dziesiątej długości mikrofali np. pasma KU czyli około 2mm). A jak dobrze wiemy to taka warstwa z praktycznego punktu widzenia jest nie możliwa do uzyskania na powłoce lakierniczej , no chyba ,że nałożymy podkład żywiczny (szpachlówkę) jak w samochodach. Przyjmiemy ,że przeciętna grubość anten to 0,6mm bo z takich blach anteny są tłoczone ze względu na koszty to grubość powłoki lakierniczej to jakieś 0,2mm MAX. Analogicznie ,czy antenę pomalujemy pędzlem ,wałkiem czy natryskiem nie musimy obawiać się żadnego spadku sygnału o jakieś tam procenty nawet jak nakleimy 100 naklejek które są wykonane z takiego samego PVC jak gruby dekielek od LNB na wlocie do falowodu i sygnał przechodzi bez najmniejszych strat .Jak byśmy się kierowali taką samą logiką co jak niektórzy użytkownicy ,to konwertery nie mogły by mieć zabezpieczeń z PVC przed dostawaniem się wody do wlotu falowodu. To pytam się jakim cudem naklejka Hollexu czy inna może nam osłabić sygnał skoro jest to zwykła folia na komponentach PVC? i nie ma najmniejszego wpływu na przenikliwość sygnału. Nadmienię ,że farby nie mają żadnego ujemnego wpływu na przenikanie i odbijanie sygnału satelitarnego od stalowego lustra. Nawet jak cała czasza jest pokryta rdzą to też nie ma co panikować że ucieknie nam kilka procent sygnału ,bo jak wyżej pisałem nie jest przekroczona dopuszczalna granica jaką wytworzy rdza na powierzchni lustra czyli nie jest przekroczona zależność jednej dziesiątej długości fali. Podsumowanie jest bardzo proste. To metal czy aluminium ma właściwości odbijające sygnał , a powłoki lakiernicze mają na celu ochronę przed korozją i na estetykę i nie mają żadnego ujemnego wpływu na jakość odbijanego sygnału nawet jak pomalujemy pędzlem i porobimy zacieki.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wiem, że ten temat to z wykopalisk ale muszę zapytać jakiej najlepiej użyć farby do malowania czasy sat. Szwagier malował ostatnio ze 3 lata temu i znowu wylazła rdza a wraz z nią pojawił się brak sygnału. Pytam bo jedni radzą użyć takiej farby inni innej. Czy lepiej od razu kupić nową antenę niż bawić się w renowację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Lepiej kupić nową i nie głowić się nad farbami. A tak przy okazji to prawidłowo malowanie czaszy to, dobrze oczyścić z rdzy,odtłuszczenie a potem malowanie farbą z kałczukiem. Sąsiad tak zrobił i ma 5 rok i nic rdza nie pokazuje się na środku co miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...