SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Anteny kierunkowe na DVB-T

Anteny telewizji naziemnej, kable, wzmacniacze, rozdzielacze, pozostały osprzęt

Postprzez nboxer » 21 paź 2008, o 19:09

Mam takie pytanie.
Mieszkam w Wieruszowie, woj. lodzkie i
mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe (ATX-91, k. 21-60 i antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora). Obecnie skierowane sa na nadajniki (pierwsza) Wroclaw/Gora Sleza, (druga) Czestochowa/Wreczyca Mala. Z pierwszej odbieram: TVP Info, TV Polsat a z drugiej: TVP1 i TVP2. Sa one polaczne zwrotnica antenowa ZWA-OP11+ (k. 26,52 / k. 42,59) i dalej do wzmacniacza antenowego szerokopasmowego AWS-102 (2xFM/BIII/UHF) k. 21-60/21-60 i do gniazdka antenowego.
Czy te dwie anteny telewizyjne - kierunkowe nadaja sie do odbioru Naziemnej telewizji cyfrowej?

Jakub Klatka.
nboxer
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Postprzez Marek G » 21 paź 2008, o 22:24

Nie ma ządnej różnicy między anteną do tv alanogowej i dvb-t. Skoro poprawnie odbierasz programy analogowe z pewnością odbierzesz też dvb-t. Tak samo jest ze wzmacniaczami, wszyscy ci allegrowicze którzy reklamją swoje "płytki antenowe do dvb-t" do zwykli oszuści którzy żerują na niewiedzy ludzi.
Marek G
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Anteny kierunkowe na DVB-T (odp.)

Postprzez nboxer » 22 paź 2008, o 12:36

Z tych anten telewizyjnych, tj. anteny telewizyjnej - kierunkowej (ATX-91)to odbior TVP Info i TV Polsat jest dobry, choc sniezacy, z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora odbior TVP (TVP1 i TVP2) jest idealny.
To jesli mam taki odbior ze z anteny (ATX-91) z kierunku (z przekaznika - Wroclaw/Gora Sleza) TVP Info i TV Polsat snieza a wieczorem to TV Polsat jest idealny, to o odbior sygnalu naziemnej telewizyji cyfrowej z tej anteny (ATX-91) i z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora moge byc spokojny i obie te anteny mi odbiora naziemna telewizje cyfrowa?
W tych dwoch antenach mam zamontowane plytki wzmacniacza na kanaly 21-60.
Czy bede musial je wymienic, czy mozna je bedzie zostawic?

Czy to prawda ze sygnal naziemnej telewizyji cyfrowej do mojego miasta (Wieruszow, woj. lodzkie) ma przychodzic z przekaznika Czestochowa/Wreczyca Mala?
Jesli by tak bylo, to dobrze by sie zlozylo, bo mam antene skierowana na ten przekaznik i nie musialbym przestawiac anteny na ten kierunek.

JK.
nboxer
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Postprzez Marek G » 23 paź 2008, o 00:04

Twoja antena da sobie radę, nie musisz nic dokupywać i modyfikować, poczekaj do nowego roku aż uruchomią DVb-T na 99% obecny zestaw będzie działał. Na przykładzie Suchej Góry mogę ci powiedzieć ze DVB-T z mocą 20 kW niesie się tak samo jak 100 kW w analogu (bynajmniej tak inni mówią). Na forum krąży TEORETYCZNY wykaz częstotliwosci, wiec możesz sobie poszukać skad będziesz miał najmocniejszy sygnał viewtopic.php?f=9&t=13&start=90&st=0&sk=t&sd=a#p167943
Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.
Marek G
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Postprzez karol91 » 23 paź 2008, o 19:17

Marek G napisał(a):Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.

MUX 3 planowany jest jeszcze w tzw. okresie przejściowym, a więc przed 2012 rokiem. Po tym okresie prawdopodobnie zostanie i tak wszystko przetasowane, a do tego dojdą nowe muxy na częstotliwościach analogowych.
karol91
Na forum jestem 24/7
Na forum jestem 24/7

Postprzez nboxer » 30 paź 2008, o 13:43

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?
2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.
3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?
4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

KJ.
nboxer
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Postprzez nboxer » 30 paź 2008, o 13:47

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?
2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.
3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?
4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

KJ.
nboxer
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Postprzez Wojtula » 1 lis 2008, o 02:43

nboxer napisał(a):1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?
KJ.

Ad 1. Na 100% to nic nie wiadomo.
Ad 2. Jeśli jesteś zadowolony z obecnej jakości odbioru i oferty, nie musisz nic kupować. Nie szalej. DVB-T to nie jest aż taki cud! :)
Ad 3. Nie sądzę, byś musiał cokolwiek demontować. Zwrotnice, wzmacniacze mogą pozostać jak jest.
Ad 4. j/w
Ad 5. Jak w (1). Nie są też pewne w 100% lokalizacje i moce nadajników (w całej Polsce, nie tylko u Ciebie).
Wojtula
Czasami wpadam
Czasami wpadam

Postprzez exmartino » 19 mar 2014, o 13:34

Mam taką antenę:
Obrazek
Problem w tym że te dwie odnogi zamontowałem w przeciwną stronę czyli od strony anteny mam mam poprzeczne szczebelki a od zewnętrznej trzon przymocowany do anteny - będzie to skutkowało utratą sygnału bądź zakłóceniami czy nie ma to większego znaczenia??
pozdrawiam serdecznie

Obrazek
Wykaz bezpłatnych stacji TV w Polsce: http://www.FTA.ocom.pl
exmartino
Jestem tu stałym bywalcem ;)

Postprzez Ojciec Satelitnik » 19 mar 2014, o 18:23

Witam,
czy prawidłowy montaż tych elementów (poprawka) sprawia jakąś szczególną trudność?
Najlepiej byłoby po prostu poprawić...
Wymiary anteny Yagi-Uda są obliczone dla optymalnego odbioru,każda zmiana powoduje pogorszenie parametrów sygnału wyjściowego.
W zależności od tego,jakie są naturalne warunki pracy anteny w danym,określonym miejscu-efekty błędnego montażu mogą być znaczące
lub decydujące dla jakości odbioru,lub w danych warunkach niezauważalne.
Elementy zamontowane odwrotnie,to reflektory.Po pierwsze,zasłaniają sygnały z tyłu anteny.Ten efekt nie został tak bardzo zakłócony.
Co ważniejsze-reflektory odbijają część sygnał użytecznego,kierując go do dipola (to ten element z puszką zawierający symetryzator lub wzmacniacz).
Odwrócenie ich powoduje,że odbity sygnał nie trafia na swoje miejsce.Opisuję wszystko w maksymalnym uproszczeniu.Teorię opracowywali przez lata
dwaj japońscy uczeni-prof.Shintaro Uda i jego asystent Hidetsugu Yagi (i zrobili to dobrze).
Rozumiem,że łatwiej napisać post niż poprawić błąd.
Pzdr.
Ojciec Satelitnik

Postprzez Qrzysztof » 19 mar 2014, o 19:45

Jakby to inaczej powiedzieć. Nic w przyrodzie nie ginie, także zwiększenie zysku anteny może się odbyć tylko poprzez ograniczenie tego zysku z innej strony. Przy takim zamontowaniu reflektorów wiązka w pionie z pewnością będzie dużo szersza, co będzie miało negatywny wpływ na zysk takiej anteny.
Obrazek
Prof7500,100cm,Inv.BlackUltra oraz Pioneer1630,60cm,19.2E
FMDX.pl - łowcy duktów
Qrzysztof
Moderator
Moderator

Powrót do Anteny, wzmacniacze, pozostały osprzęt