Skocz do zawartości

Polsat Box - transmisja EPG (strona techniczna)


paskud
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety - CP w DVB nadal nie puszcza 7 dni zgodnie z DVB, ale puszcza 7 dni dla swoich dekoderów. Nie analizowałem tego, ale podejrzewam, że to co puszczają jest zgodne z DVB, tylko na innym PID niż 18, na którym normalnie są tablice EIT

A czy przypadkiem Cyfrowy Polsat nie operuje na OpenTV? Przynajmniej kiedyś w to się bawili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe, nie wgryzałem się. Zrobiłem teraz mały eksperyment - dekodery Polsatu od jakiegoś czasu pobierają komplet danych EPG zaraz po resecie fabrycznym. Wpiąłem prosty Satfinder pomiędzy - to pozwoliło stwierdzić pasmo/polaryzację. Wynikło z tego, że EPG jest ciągnięte z tp. w paśmie górnym i polaryzacji poziomej, a Cyfrowy Polsat ma tylko jeden taki - 12,284 GHz, pol. H. Idąc dalej - cały proces jest dość szybki - ok. 50s, co każe podejrzewać, że szybkość transmisji danych musi być szacunkowo między 1-2 Mbit/s, albo dane lecą jakoś kompresowane. Analiza transpondera nie bardzo wykazuje na dane emitowane z dużą prędkością, ale na PID 665, 667 i 668 lecą dość podejrzane dane, które powinny dać w sumie przesył na poziomie ok. 1,2 Mbit/s. Są nieczytelne, więc to co tam leci jest niezgodne z DVB, ale na PID 665 można wyłuskać:

 

pol Magazyn
pol Film
pol Reportaż
pol Rozrywka
pol Serial
pol Teatr
pol Sport
pol pięciobój nowoczesny
pol animacja
pol astronomia
pol badminton
pol bilard/snooker
pol biografia
pol boks
pol biegi narciarskie
pol bowls/pentaque/boccia
pol bowling/kręgle
pol baseball/softball
pol biatlon
pol curling
pol dokument
pol dramat
pol sporty drużynowe inne
pol zawody drwali
pol dla dzieci
pol edukacyjny
pol ekonomia
pol erotyka
pol sporty ekstremalne
pol futbol amerykański/austral./gaelicki
pol fantasy/SF
pol Formuła 1
pol gimnastyka
pol golf
pol historia
pol hokej
pol horror
pol informacje
pol INNE
pol judo
pol jeździectwo/wyścigi konne
pol kajakarstwo/wioślarstwo
pol karate
pol kulinaria
pol kultura i sztuka
pol kombinacja norweska
pol kolarstwo
pol komedia
pol koszykówka/korfbal/netball
pol krykiet
pol tematyka kryminalna
pol kulturystyka
pol lacrosse
pol lekkoatletyka
pol łyżwiarstwo figurowe
pol lifestyle
pol łyżwiarstwo szybkie/short track
pol łucznictwo
pol medycyna
pol melodramat
pol militaria
pol mistrzostwa/olimpiada
pol dla młodzieży
pol sporty motorowe inne
pol muzyka
pol narciarstwo alpejskie
pol nauka
pol narciarstwo dowolne
pol narciarstwo klasyczne
pol narciarstwo na rolkach
pol obyczajowy
pol podnoszenie ciężarów
pol poker
pol sporty plażowe
pol pływanie
pol piłka nozna/futsal
pol paintball
pol podróże
pol polo
pol porady
pol piłka ręczna
pol przyroda
pol przygoda
pol piłka siatkowa
pol publicystyka
pol piłka wodna
pol religia
pol rugby
pol rajdy
pol rzutki
pol saneczkarstwo/bobsleje
pol snowboard
pol szachoboks
pol skibob
pol sport elektroniczny
pol sensacja
pol sporty siłowe
pol sport motorowodny
pol skoki narciarskie
pol siatkonoga
pol sport niepełnosprawnych
pol socjologia
pol społeczeństwo
pol sportowy
pol strzelectwo
pol skoki do wody
pol szachy/brydż/skat
pol szermierka
pol taniec
pol technika
pol teleturniej
pol tenis/squash
pol thrillerr
pol telenowela
pol triatlon
pol tenis stołowy
pol sporty walki
pol wyścigi motocyklowe
pol sporty wodne inne
pol wyścigi samochodowe
pol zapasy
pol zdrowie
pol żeglarstwo/windsurfing
pol sporty zimowe inne
pol sporty zręcznościowe
pol żużel

 

Jednak na PID 668 widzę przewijający się nagłówek JPG, a po co do EPG miałby lecieć jakiś obrazek? Może udałoby się tego JPG wydłubać, muszę nad tym podumać chwilę... Może to po prostu jakiś soft do tunera ;) Tego tam też nie brakuje, ale gdzieś to EPG być musi...

 

Na 12,188 GHz, pol. V leci dodatkowe EPG poza PID 18 także na PID 2748 (zgodne z DVB), ale przesył z taką samą prędkością (ok. 500 kbit/s) i wydaje się, że ilość danych też identyczna (do 24h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że tego długiego EPG z tp. CP nie mam na Muzo.tv, Disco Polo Music, 13 Ulicy, TVP Rozrywce, Stopklatce, TV Republice, TTV, TVN Meteo Active, Fokus TV,TLC HD, ID HD, Romance HD, Lifetime HD, H2 HD, Comedy Central HD. Na tych kanałach albo mam 24-godzinne EPG od CP lub EPG od nc+. Opisuję sytuację na dekoderze dedykowanym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza transpondera nie bardzo wykazuje na dane emitowane z dużą prędkością, ale na PID 665, 667 i 668 lecą dość podejrzane dane, które powinny dać w sumie przesył na poziomie ok. 1,2 Mbit/s. Są nieczytelne, więc to co tam leci jest niezgodne z DVB

Możliwe, że dane EPG podzielono na trzy paczki celem szybszego pobrania.

 

Jednak na PID 668 widzę przewijający się nagłówek JPG, a po co do EPG miałby lecieć jakiś obrazek? Może udałoby się tego JPG wydłubać, muszę nad tym podumać chwilę

Czy mógłbyś jakoś podrzucić mi tę próbkę? Chętnie pobawię się tym. Najlepiej rejestracja kilkuminotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę o niczym przesądzać, ale wygląda mi to na planszę jakiejś aplikacji. Możliwe, że są to testy usługi, która będzie wdrożona. Czy wiesz, od jak dawna nadawana jest ta grafika? Nieczytelne EPG na siedem dni, dziwny strumień z grafiką... Wygląda mi to na jakąś platformę multimedialną. Może ktoś ze starym Sagemem mógłby nam pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem od jak dawna jest ta transmisja, ale podejrzewam, że od dawna - nie analizowałem nigdy specjalnie tematu EPG Cyfrowego Polsatu, więc nie szukałem jakichś transmisji danych po transponderach ;) Zresztą nikt się też nie pytał ;)

 

Po drobnej analizie - PID 668 wysyła... tylko obrazki, JPG lecą jeden po drugim.

 

Format jest mniej-więcej taki - pakiet ma 4232 bajty (oprócz ostatniego) i na niego składa się:

- 13 bajtów nagłówka

- 4080 bajtów danych (ostatni - do końca pliku)

- 4 bajty czegoś

- 135 bajtów puste FF

 

Wyciągając te kawałki po 4080 (ostatni jest krótszy - do rozmiaru pliku, co oznacza, że początek pliku JPG jest też zawsze początkiem pakietu, nie znajduje się gdzieś w środku) można wydłubać grafikę, kolejne 3 przykładowe:

2mxj08y.jpg

fc626x.jpg

25fjf5k.jpg

 

Nagram kawałek 668, ale chyba 665 jest bardziej interesujący, Cross EPG ma parser OpenTV EPG, więc wystarczyłoby dorobić skrypt wskazując na 665, tylko nie wiem, czy jakiś .dict nie byłby tam potrzebny, może skopiować angielskiego Sky, a jeśli cokolwiek zagra - próbować poprawiać... Problem w tym, że nie da rady podać tam SID, bo te PID-y 665/667/668 nie są do żadnego SID podpięte, nie są dołączone do jakiegoś serwisu, a latają luzem.

Próbowałem ugryźć temat tym: http://sourceforge.net/projects/epgcollector/ ale nie pozwala na ręczne ustawienie PID-ów dla OpenTV EPG.

 

EDIT: Na jednym z obrazków wyciągniętych wyżej jest Dave Grohl. Poszperałem po dekoderze i ta sama grafika pojawia się w aplikacji HBO GO. Films & Stars też tam jest, co oznacza że choć aplikacja potrzebuje dostępu do sieci, to część danych leci dla niej z satelity. Także PID 668 odpada, a poszukiwania EPG trzeba kontynuować ;)

 

EDIT2: Reasumując - wiemy że:

- ogólnie w standardzie DVB EPG z PID 18 jest nadawane w Cyfrowym Polsacie ze wszystkich transponderów na okres ok. 24h

- mimo tego dekodery dedykowane ściągają skądś pełne 7 dni dla większości kanałów

- po resecie fabrycznym dekoder po ściągnięciu listy pobiera EPG, zajmuje mu to ok. 50 sekund, w tym czasie jest wstrojony w transponder w paśmie górnym i polaryzacji poziomej. Cyfrowy Polsat ma tylko jeden taki transponder - tp. 79 - 12,284 GHz, pol. H.

- ilość danych oraz szybkość z jaką się pobierają wskazuje, że albo dane są kompresowane, albo lecą z większą prędkością (szacunkowo 1-2 Mbit/s)

 

Zrobiłem analizę obłożenia tp. 79 i widzę kilka PID-ów, które są do bliższego zbadania:

- 368 (0x0170), 369 (0x0171), 793 (0x0319), 8166 (0x1FE6) - niby synchronizacja (PCR) dla serwisu EDCPH, ale pomiędzy pakiety wepchnięte są jakieś nadmiarowe nieczytelne dane. Wszystkie PID-y po ok. 144 kbit/s, nie przypominają OpenTV EPG ze Sky

- 425 (0x01A9) - podejrzane dane ok. 300 kbit/s, podpięte do kanału o nazwie CP_download_D4 (może jakiś soft, ale nie wiadomo)

- 665 (0x0299) - podejrzane dane ok. 800 kbit/s, nie są podpięte do żadnego kanału na transponderze, w środku większość nieczytelna, ale widać jakieś kategorie (kilka postów wyżej wkleiłem)

- 667 (0x029B) - podejrzane dane, ale dość niska przepływność, ok. 50 kbit/s, nieczytelne

- 3916 (0x0F4C) - podejrzane dane, ale dość niska przepływność, ok. 35 kbit/s, nieczytelne (niskie prawdopodobieństwo, bo jest też np. na tp. 74)

- myślę też, że warto bliżej przyjrzeć się jeszcze danym z PID 18 (0x0012), bo może jest tam coś więcej, ale prawdopodobieństwo jest małe - przy takiej prędkości dane podane w takiej formie nie pobrałyby się w 50 sekund.

 

Resztę odrzuciłem, poza TV (wideo, audio), stacjami radiowymi oraz ECM/EMM widzę na tp. z rzeczy nietypowych:

- 208 (0x00D0) - puste pakiety, ale raczej nie związane z CP, takie same są np. na 10,892 GHz, pol. H na transponderze nc+, podejrzewam coś dla Orange

- 213 (0x00D5) - wygląda na dane EPG, ale nie dla CP (jak wyżej - te same dane są na tp. nc+), podejrzewam EPG dla dekoderów satelitarnych Orange, wszystko pisane dużymi literami

- 668 (0x029C) - to odrzucamy z uwagi na to, co napisałem wyżej - to strumień z grafikami dla HBO GO

- 700 (0x02BC) - soft Samsung DSB-H370G (kanał SAMSUNG370)

- 3567 (0x0DEF) - Strefa Abonenta (przekaz szyfrowany w Nagrze)

- 3919 (0x0F4F) - komunikaty (Drogi Kliencie, xx.xx.xxxx r. kończy się…)

- 7904 (0x1EE0) - soft Sagem ESI-88 (kanał Sagem_Software)

 

EDIT3:

Paczka do zabawy ze zgranymi wszystkimi podejrzanymi PID-ami (oraz EDCPH jako kanał, bo może PID-y w nim się uzupełniają, tworząc całość oraz do zabawy PID 668 - ten sam fragment zapisany dwa razy - raz w pakietach po 188 bajtów, a drugi plik bez nagłówków pakietów - po 184 bajty - łatwiej wyłuskać obrazki)

http://www59.zippyshare.com/v/tJdwApb1/file.html

Jeśli ktoś chciałby się pobawić na odbiorniku linuksowym i kombinowanie nie jest mu obce, to Cross EPG jak wspomniałem wspiera OpenTV EPG - można go próbować "karmić" PID-ami wskazanymi jako niejasne i patrzeć, czy coś się stanie ;) Skrypt trzeba stworzyć na bazie np. włoskiego Sky z tego miejsca: https://github.com/E2OpenPlugins/e2open ... /providers

 

Dane tam:

nid zawsze 113

tsid zawsze 7900

sid - poniżej wykaz

channels_pids - zwykle 1, dla EDCPH - 3

titles_pids - podajemy pid

summaries_pid - nie wiem co tu dać, trzeba kombinować :P

 

Dla PID: 368, 369, 8166 SID = 10551

Dla PID 793 SID = 22

Dla PID 425 SID = 10592

Dla PID 665, 667, 3916 - nie ma SID :/

 

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły lub coś wie z jakichś tajnych źródeł i chce się podzielić ku chwale otwartości, to zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...