Skocz do zawartości

Jakość przekazu HD w Polsat Box


neonbloow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście , że mają problemy.

Najlepsza plazma czy matryca nie da rady jak będzie kiepskie oprogramowanie telewizora.

Ogólnie nie da się ukryć że plazma odchodzi w zapomnienie raczej a ci którzy ją usilnie promują to raczej tak dla dowartościowania się. Już chyba nikt lub niewielu producentów inwestuje w jakikolwiek rozwój akurat tej technologii....

ps

HD ready to już raczej dinozaury a nie współczesny sprzęt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już się pogubiłem, bo nie wiem, czy chodzi o dobry obraz? Czy też o dobrą współpracę? To robi różnicę.

A dziś taki przykładowy, to który miałby to i to? Sam jestem ciekaw?

 

To, że akurat teraz nikt nie inwestuje w plazmy nie jest dobrym argumentem, bo nie wiadomo też ostatecznie, czy z czasem to się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego wątku a ten jest właściwy do problemu, który mam z CP. Abonentem i użytkownikiem jestem od 1 listopada 2014 r. Krótko ale od początku nie odpowiada mi jakość obrazu. Szczególnie to widać na kanałach informacyjnych, gdzie na dole ekranu znajdują się napisy. Na napisach pojawiają się cienkie poziome kreseczki jakby oderwane od reszty. Efekt jest taki, że nie da się tego czytać bo krawędzie wyglądają jak zębatka. Zacząłem się przyglądać reszcie obrazu i widzę że na ostrych konturach też występują schodki. Dodam, że obraz w HD zachowuje się podobnie a kolejną niedogodnością jest klatkowanie obrazu i zatrzymywanie dźwięku w kanałach HD takich jak np HBO. Jest to okropnie denerwujące ale sprawdziłem to na dwóch telewizorach jeden 800 Hz a drugi 600 Hz. Efekt jest identyczny na dekoderze głównym i multiroom.

Dzwoniłem do obsługi klienta kilkakrotnie, wymieniłem kable HDMI, sprawdzałem na dwóch zestawach antenowych ale mam 99% sygnału z jakością 80% i nic to nie daje. Za namową konsultanta udałem się do Polsatu na Łubinową w Warszawie, gdzie wymienili mi tuner multiroom na HD5500. I co? I nic! zero zmiany. Przy okazji wizyty na Łubinowej okazało się, że na ich wzorcowym tunerze z wzorcowym tv jest ten sam efekt więc to nie wina mojego tunera lecz chyba problemu z jakością sygnału. Powoli mam dosyć Polsatu bo jakość obrazu była lepsza w pakiecie Multimedia SD. Mam porównanie bo jeszcze nie wyłączli po rezygnacji. Moja Kobieta jeszcze mi kołków na głowie nie ciosa ale już jest wnerwiona bo ta zmiana nas troszkę kosztowała - cała nowa instalacja anteny w celu poprawienia sygnału była niepotrzebnym wydatkiem. Obraz jest przesolaryzowany i w HD czasem jest wyraźnie gorsza jakość niż w SD u innych. Porównałem z N-ką mojej matki i w tamtym sygnale nie ma takich efektów. Czuję że umoczyłem i bez żadnej reakcji oraz wsparcia serwisu będę musiał się z tym męczyć 29 miesięcy. Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ja od dawna jestem w CP, miałem różne dekodery i nigdy takiego problemu. Dodam że najwięcej czasu spędzam na oglądaniu kanałów info. Również u brata i znajomego nie zauważyłem nic podobnego.

Mi to wygląda na jakieś zakłócenia, jeśli masz podłączone pod TV jakieś inne urządzenia(pendrive, SCART pod kino domowe lub dekoder DVB-T albo konsola pod HDMI) odłącz wszystko i obserwuj czy jest zmiana.

Ja miałem kiedyś podobnie ale zakłócenia były na konsoli do gier, okazało się że tworzył je drugi kabel(SCART) podpięty do TV od kina domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ustawienia obrazu w tv, szczególnie ostrość, bo właśnie podbicie ostrości może dać taki efekt. A w ogóle z jakiej odległości oglądasz telewizor? Co do klatkowania to czy na pewno wszystkie przewody masz sprawne i dobrze podlaczone? Może tak jak napisal kolega wyżej jakies inne przedmioty powodują zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość podłączenia anteny dvb-t to podłącz i sprawdź jakość na kanałach tvp 1 i 2 hd - jest bardzo dobra.

Wyłącz wszystkie "ulepszacze" obrazu w swoim tv albo przynajmniej poprzestawiaj je na minimum.

Wtedy dostrój/ustaw sobie tv już wg własnego gustu.

Powinno być ok - jakość obrazu jest bdb.

Jest możliwość jeszcze taka że po prostu masz słaby tv który nie razi sobie ze skalowaniem obrazu... Ale raczej poprzednie sprawy powinny załatwić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile by nie mial, i tak na wejsciu dostaje 50 Hz z przeplotem. Te wszystkie 800 Hz i inne cudowne wartosci, to sztuczki uzyskiwane przez elektronike telewizora - ktora moze spisywac sie lepiej lub gorzej - i ondrasz bardzo dobrze proponuje wylaczenie "ulepszaczy" i sprawdzenie, co wtedy bedzie sie dzialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam problem opisywany przez @Jacko23.

Tak to wygląda:

2014_1124_1859_47.jpg

 

2014_1124_1900_44.jpg

 

2014_1124_1901_37.jpg

 

Najwyraźniej dekodery CP tak mają :/ Przez 1,5 roku zdążyłem się już jednak przyzwyczaić :)

 

Zaintrygował mnie twój post i postanowiłem sprawdzić u siebie dokładniej. Po podejściu do TV z odległości około 50cm. i mniejszej mam te same artefakty. To znaczy poziome kreski na ruchomych paskach informacyjnych. Na wszystkich kanałach info oprócz Polsat News HD. Z większej odległości jak 50cm. nie można tego zauważyć. Podobnie jest z ruchomym "logiem" TVN24 w lewym dolnym rogu. Od lat mam CP i dopiero teraz to zauważyłem prawie przyklejając nos do ekranu TV. W zwyczajnym i codziennym oglądaniu jest to nie do wyczajenia, sam teraz to dopiero zauważyłem. Ale potwierdzam że artefakty są. Tak jakby dekoder nie radził sobie z dynamicznym przetwarzaniem ruchomych grafik ekranowych.

@bogdan425 przyklej nos do TV i sprawdź jeszcze raz u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogdan425 przyklej nos do TV i sprawdź jeszcze raz u siebie.

Jestem normalnym człowiekiem. A kto ogląda telewizję z przyklejonym nosem do telewizora o przekątnej ekranu na przykład 42'!

Mimo to sprawdziłem. Taki efekt osiąga się również na nc+ oraz w Cyfrowym Polsacie. I co to ma udowadniać? Ludzką głupotę? Bo nie znajduję tu innych słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie oczywiście macie rację, dlatego we wcześniejszym poście sam napisałem że trzeba przykleić nos do TV by to dostrzec. By jednak być uczciwym zgłosiłem ten fakt. Mi to zupełnie nie przeszkadza bo zwyczajnie nie widzę tego oglądając TV z odległości jakichś 4 metrów na '32 calach. I okazuje się że to nie wina dekoderów CP, samego przekazu CP tylko tak po prostu jest wszędzie, również w nc+ co potwierdził powyżej bogdan425.

Problemu by nie było gdyby osoba zgłaszająca ten problem napisała że artefakty widać z bardzo bliskiej odległości, nierealnej podczas zwykłego korzystania z TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winę za to zjawisko ponosi fakt, że mimo technologii cyfrowej i HD kanały nadal są nadawane z przeplotem!

Wiele dekoderów nawet nie obsługuje 1080p tylko 1080i bo dzięki przeplotowi wystarczy tylko połowa RAMu na ramkę obrazu. Mówiąc inaczej 1920x1080i potrzebuje tyle pamięci co 720p czyli 4 MB na ramkę obrazu, a pełne 1080p już 8 MB.

Nasza europejska TV jest dodatkowo skopana przez 50 Hz prąd, który przełożył się na pracę TV w 50 Hz. W krajach z NTSC TV pracowały w 60 Hz, które to pozwalały na wierną konwersję filmów 24p na 60i. U nas film 24p jest przyspieszany do 25p, a potem konwertowany do 50i.

 

Mimo iż standard DVB przewidział przełączanie ilości FPS i rozdzielczości na żywo, to nikt tego w praktyce nie zaimplementował. Poprawnie nadawany kanał powinien płynnie przełączać SD z HD i ilość FPS. Chociażby emitując archiwalne materiały 4:3 kanał powinien to robić w 720x576i50 dla materiałów PAL i 720x480i60 dla materiałów NTSC. W przypadku materiałów HD powinien nadawać 1920x1080p24 lub p30 dla filmów, seriali i informacji, a na transmisje sportowe przełączać się do 720p60. Najlepszym wyjściem byłoby nadawanie 1920x1080p60, ale na to potrzeba najwięcej przepustowości.

 

Nadawanie właściwej ilości klatek jest o tyle ważne, że nasze TV mają specjalne układy, które sterują matrycami i w optymalny sposób wyświetlają poszczególne klatki. Jest kolosalna różnica w odbiorze filmu ze źródła 24p, a takim 50i czy nawet 60i przetworzonym jeszcze przez dekoder, a nie bezpośrednio przez TV.

 

Proponuję każdemu eksperyment. Nagrajcie dowolny program SD na dekoderze na USB, podłączcie potem nośnik bezpośrednio do TV i odtwórzcie w nim bezpośrednio. Jakość obrazu będzie zdecydowanie wyższa, szczególnie przy materiale w niskiej rozdzielczości i kiepskim bitrate, bo układy upscale'ujące w TV będą miały bezpośredni dostęp do strumienia MPEG i poradzą sobie znacznie lepiej niż z przetworzonym strumieniem z HDMI.

 

Ze względu na powyższe płatna telewizja nigdy nie będzie usługą premium. Jakość obrazu to zawsze kompromis ekonomiczny tj. upychanie kanałów na transponderach i technologiczny tj. konieczność nadawania dla starego i nowego sprzętu. O przerwach reklamowych czy oblepieniu ekranu logami i innymi znaczkami nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z ciekawości tez sprawdziłem, na własnym tunerze i nic takiego u mnie nie wystepuje w nc+

 

Na jakim kanale sprawdzałeś, HD czy SD? Bo w CP jest tylko TVN24 w SD.

Na SD tez tego nie mam.

"Proponuję każdemu eksperyment. Nagrajcie dowolny program SD na dekoderze na USB, podłączcie potem nośnik bezpośrednio do TV i odtwórzcie w nim bezpośrednio. Jakość obrazu będzie zdecydowanie wyższa, szczególnie przy materiale w niskiej rozdzielczości i kiepskim bitrate, bo układy upscale'ujące w TV będą miały bezpośredni dostęp do strumienia MPEG i poradzą sobie znacznie lepiej niż z przetworzonym strumieniem z HDMI".

Rzeczywiscie jest o wiele lepiej odtwarzany material, zrobiony twoim testem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...