Skocz do zawartości
  • 0

Brak odbioru polaryzacji H i wahające się napięcie LNB


amfi12
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Od pewnego czasu nie działają mi kanały w polaryzacji H (w NC+ np. TVP1 HD, Kuchnia+ HD, TVP1 SD).

Próby regulacji anteny nie dały efektu - zdaję sobie sprawę, że wykonane amatorsko mogły nie być dokładne.

 

Wyczytałem, że przyczyną może być problem z zasilaniem LNB przez dekoder. Z informacji jakie znalazłem, dla V powinno być 13-14V, dla H 17-18V.

 

Pytanie jest następujące:

Wykonałem pomiar zwykłym multimetrem ustawionym na zakres DC 20V na wejściu antenowym dekodera. Wyniki:

- dla kanału z polaryzacją V: napięcie 13,3V, chwilami spadające do około 4V (sporadycznie i na krótko)

- dla kanału z polaryzacją H: napięcie wahające się pomiędzy wartościami ~4V, 13V, 15V, 18V (to co zaobserwowałem) - zmiany są częste, co 0,5 sekundy lub częściej

 

Czy to wahanie napięć to jest normalny objaw, czy problem z dekoderem?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Gość activa42

Od pewnego czasu nie działają mi kanały w polaryzacji H (w NC+ np. TVP1 HD, Kuchnia+ HD, TVP1 SD).

Wykonaj test dla:

polaryzacja V - dolne pasmo - tj < 11500MHz

polaryzacja H - dolne pasmo - tj < 11500 MHZ

polaryzacja V - górne pasmo - tj > 12000MHz

polaryzacja H - górne pasmo - tj > 12000 MHZ

 

Miernikiem mierz napięcie jedynie dla pracy dla dolnego pasma. Tj przy braku sygnału 22kHz.

Oczywiście możesz (a nawet powienieś) obciążyć dla prądu stałego zasilanie konwertera na gnieździe antenowym.

 

Objaw sugeruje uszkodzenie w tunerze sterowanego stabilizatora napięcia zasilającego konwerter. Jednocześnie taki stabilizator wstrzykuje sygnał 22kHz, ToneBurst oraz DiSEqC.

Tunera często nie maja (celowo bo nie wierzę że jedna dioda to poważna rozbudowa) zabezpieczeń nie tyle przed zwarcie a pojawieniem się napięcia z zewnątrz na gnieździe antenowym.

Uszkodzenie tego stabilizatora objawia się odbiorem zazwyczaj jedynie polaryzacji V i tylko dolnego pasma.

 

Czy to wahanie napięć to jest normalny objaw, czy problem z dekoderem?

Aby to wyeliminować to mierz tylko przy odbiorze z dolnej części pasma. Po przełączeniu na kanał odczekaj chwilę aż przestaną być słane komendy do osprzętu antenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrób to, co najłatwiejsze. I będące w tym układzie najbardziej racjonalne, bo to najczęstsza, aczkolwiek nie jedyna- przyczyna. Czyli zakup dwóch wtyczek F i kilkunastu metrów kabla. Łączymy na kilkanaście minut tym kablem (z nowymi "efkami" na końcach) konwerter z dekoderem, choćby nawet przez okno i kwiatki na balkonie sąsiada z góry. I sprawdzamy transpondery. @activa42 opisuje jak najbardziej słuszne z punktu elektroniki kwestie, ale po co mierzyć coś, o i tak jest do d.....Czyli brak odbioru sygnałów H. Wykluczymy konwerter? Jeśli jest w jakimś super niedostępnym miejscu- cenna rzecz. Kłopoty z pomiarami, bo tani miernik i sztuczne obciążenie trzeba dobrać... Później trzeba będzie wyniki tych pomiarów jakoś zinterpretować i COŚ z tą interpretacją zrobić. Czyli wymieniać. Zatem- zacznij od kabla i wtyków, w ciemno. Jeśli się nic nie zmieni-wędrujemy z dekoderem do szwagra, sąsiada, kolegi, dziewczyny kolegi itp, itd ;).Ale wtedy diagnoza może spowodować sporo większy wydatek. Jaki to model dekodera, pytanie dość istotne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedzi!

Parę dni temu wymieniłem dekoder w punkcie NC+ - niestety problem nadal jest ten sam, czyli nie była to wina dekodera. Poprzednio był to Sagemcom DSI87, obecnie jest Sagemcom DSI83.

 

Mieszkam na wsi i nie mam w pobliżu nikogo znajomego z NC+, więc nie mam niestety jak sprawdzić mojego konwertera w innej antenie.

Spróbuję jeszcze zrobić sobie 'przejściówkę', na której będę mógł pomierzyć napięcie i prąd pobierany przez konwerter. F-ki chyba nawet mam jakieś zapasowe, tylko kabel musiałbym sobie kupić - tą metodę też wypróbuję. Tylko czasu ostatnio brak...

Dam znać jak postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie potrzebujesz znajomego z nc+, wystarczy sprawna instalacja antenowa i antena skierowana na Hot Birda (oprócz nc+ może to być: Cyfrowy Polsat, Orange, TnK). Niepotrzebnie wymieniłeś dekoder, wystarczyło stary sprawdzić w punkcie nc+ i już miałbyś potwierdzenie źródła problemu. Masz do wymiany konwerter. Obecny jest uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość activa42

- To że tuner na innej instalacji nie pracuje prawidłowo może oznaczać typową bolączkę współczesnej elektroniki - padnięte kondesatory elektrolityczne - dlatego elektronika tunera do przeglądu przez fachowca. )Dlatego pomiar to pomiar - umiejętnie wykonany - bo tam gdzie sprawdzasz instalacja antenowa może być niechlujna)

- Konwerter kosztuje przysłowiowe grosze. Większy wg problem to dostęp do anteny. Można tak sprawić nowy konwerter że nie będzie śladu użycia a wtedy zwrócisz go do sklepu (Twoje prawo jako konsumenta - a i można się dogadać)

- Kabel, stan złącz - jak żyła środkowa w kabli za cienka to nie będzie dobrego styku. Cienka środkowa żyła może spowodować zbyt znaczny spadek napięcia a wtedy konwerter nieprawidłowo wykrywa żądanie wybranie polaryzacji. Spotyka się "miedź" w przewodach, która przyciąga magnes - szczególnie w tanich przewodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukam pomocy i podpowiedzi. Tuner Manta HD8000 podłączony do gniazda antenowego. Do gniazda idzie kabel od Diseqc 5/2 Wavefrontier. Po krótkim czasie od włączenia wycina mi polaryzację H a i zacięcia robią się na V choć można powiedzieć, że działa. W momencie BRAKU SYGNAŁU dla polaryzacji H podłączam na krótko HF8900 i sygnał jest na tym tunerze. Po chwili przełączam na HD8000 i tu sygnał również się pojawia. Ale po jakimś czasie znów znika. Podłączyłem HD8000 do drugiego gniazda i czekam a w jego miejsce podłączyłem kolejny HD8000 i też czekam. Już ponad godzinę chodzą oba tunery po zamianie i żaden nie ma problemów. Szukam przyczyny: uszkodzenie tunera, gniazdo antenowe "wycina" polaryzację, diseqc 5/2 kilkuletni -walnięty a może jeden z konwerterów (używam quada). W momencie BRAKU SYGNAŁU podłączyłem zamiast diseqc 5/2 zwykły sumator naziemnej i TV SAT a na tunerze pasek od siły sygnału ani drgnął. Najciekawsze, że to tego gniazda był zawsze podłączony tuner od Polsatu HD6000 i tu nie było żadnych problemów. Widzi ktoś słaby punkt? Może być tak, że akurat ten konkretny dekoder akurat nie współgra z danym elementem instalacji?

Edytowane przez markar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba sam muszę sobie odpowiedzieć. Podejrzane były: dekoder, kabel koncentryczny od dekodera do gniazda, gniazdo, przełącznik diseqc 5/2, konwerter. Okazało się, że winowajcą jest kabel.  Nie wiem czemu ale gdy odkręciłem go (F-kę) od głowicy tunera i przyłożyłem tak "na krótko" -tylko przewód w głowicy ale F-ka nie stykała się z głowicą to odbierało. Wymieniłem kabel i wszystko gra. Ten niby uszkodzony kabel dałem w inne miejsce i też wszystko chodzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Podepnę się pod temat ponieważ też mam problem z brakiem polayzacji H.

Dekoder to Opticum x7.

Wyeliminowałem konwerter kabel i wtyczki F.

Co konkretnie padło w dekoderze i jest do wymiany (może jakieś zdjęcia poglądowe ?), czy naprawa jest opłacalna i możliwa do wykonania w domu ?

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...