Skocz do zawartości
  • 0

Czasza 120cm - HB (siła/jakość sygnału) + pytanie o zez


piotro
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Mam kilka pytań do was odnośnie mojej nowo zainstalowanej czaszy 120cm która to przejęła role starej zardzewiałej 90tki. Przejdę zatem do sedna. Pierwsza kwestia dotyczy siły oraz jakości sygnału uzyskanej na tej antence a jest ona następująca:

 

Dekoder Polsat HD3000 (nie ma znaczenia na jakim kanale pozostawiony jest dekoder):

 

9mdzv5B.jpg

 

ADB 5800S n-ki:

 

CANAL+ HD

fPYhurE.jpg

 

CANAL+ Film HD

Gvw6bUI.jpg

 

TVN24 SD (na większości SD mam taki odczyt)

ZYLZ1NC.jpg

 

Czy to jest maks co można na tej czaszy wyciągnąć? Do regulacji anteny podchodziłem dwa razy i mając tuner n-ki za miernik nie udało mi się uzyskać lepszych wyników. Niestety poza domowymi dekoderami nie posiadam żadnego profesjonalnego sprzętu pomiarowego.

 

Druga kwestia to zez który zamierzam na niej zamontować. Interesują mnie pozycje: 7E, 19E oraz 28E. Na 90tce 7E i 28E nieco rwały sygnał był słaby. Czy na obecnej antenie mogę się spodziewać poprawy?

 

Prezentuję się ona następująco:

xlgwGE7.png

 

Ostatnia kwesta dotyczy dylematu jakich uchwytów użyć do zbudowania owego zeza (który się lepiej nada w tym przypadku):

 

Opcja numer jeden

Pj5GFoG.jpg

 

Opcja numer dwa

JvH9Zip.jpg

 

Jeśli ktoś ma jakieś inne propozycje chętnie wysłucham.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wskazaniami miernika z tunera raczej nie należy się zbytnio przejmować — liczy się przede wszystkim to czy coś gra czy nie gra. Ewentualnie możesz jeszcze powyginać antenę w kierunkach góra–dół i lewo–prawo obserwując przy tym na ekranie jak się zmienia sygnał. Jeśli w jakimś położeniu pojawi się lepszy, to można próbować poprawić ustawienie anteny. A rzeczywisty test jej ustawienia przyjdzie wtedy kiedy pojawi się jakiś intensywniejszy deszcz — wtedy oczywiście powinno być lepiej niż na standardowej 90-tce.

Odnośnie zeza to ten pierwszy uchwyt wydaje się chyba wygodniejszy w użyciu, choć może być problem zamocowaniem okrągłej obejmy na czworokątnym wysięgniku. Z kolei ten drugi, o ile dobrze pamiętam, ma otwory mocujące konwertery wywiercone na typowego zeza 6° dla anteny 80 cm, więc trzeba by wiercić nowe. Tak czy inaczej w obu przypadkach raczej konieczne będą pewne kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie! Zainstalowałem wcześniej wspomnianego zeza. Wygląda to następująco:

 

0d3TgrX.jpg

 

O ile z ustawianiem 19,2E oraz 7E nie miałem większych problemów to 28,2 było mi strasznie ciężko wyregulować a końcowy rezultat to bardzo kiepski sygnał z tej pozycji. Na tak dużej czaszy to chyba zbyt odległy satelita od pozycji centralnej? Czy może pokombinować jeszcze z ustawieniem? Ewentualnie jeśli ktoś może polecić jakieś inne ciekawe pozycje na które warto zezować w takim układzie jak powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jaki masz sygnał na Super Tenis HD?

I jeszcze jedno ,konwertery powinny być ustawione równolegle do konwertera centralnego ,jak i również pod tym samym kątem.Konwerter centralny na 99% jest dobrze ustawiony.Skręt konwertera centralnego powinien być trochę większy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sygnał transpondera z kanałem Supertennis HD (wg. dekodera n):

 

kOKjd6T.jpg

 

Dodam jeszcze, że po podłączeniu całego zestawu przez przełącznik Diseqc zamiast bezpośrednio do HB jak było przed zamontowaniem zeza siła sygnału na HB spadła o kila % przy czym jakość pozostała bez zmian. To chyba normalne Diseqc pewnie trochę ten sygnał tłumi?

 

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem kolego to konwertery przymocowane dodatkowo mają "patrzeć" prosto na czaszę tak jak centralny a nie pod kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patrząc się na sygnał czy widzisz BER? BER zawsze powienien być = 0. Jeśli jest cokolwiek to nieprawidłoe ustawienia anteny/konwertera chociaż znajomek na dekoderze Nki miał to samo to się okazało że lipna głowica i zmienił Nboxa

na inny i spokój.

 

Druga sprawa albo miernik albo aplikacja do smartphona bez tego to nawet nie ma co tracic czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aplikacja na smartfona? Mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat?

 

Patrzę też na BER. Na wszystkich kanałach SD wynosi on u mnie 0. Jedynie na HD zawsze jest powyżej 0 pomimo jakości sygnału 100%. Mam dwa nboxy i na obydwu jest to samo. Gdzieś słyszałem, że ten sprzęt już tak po prostu ma.

 

/Edit

 

Zdecydowałem się zmienić 28.2 na 23.5. Pozycję 28.2 ustawię sobie na oddzielnej antenie centralnie.

 

Doregulowałem pozostałe konwertery, HB chyba lepiej się już nie da:

 

7YBmXfk.jpg

 

Natomiast 23.5 wygląda następująco mimo, że BER grubo ponad 0 kanały nie krzaczą:

 

kGZ5kfo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wskaźniki tunerów nie sa nigdy prawdziwe :smile: .Zawsze idzie przekłamanie i to spore :D . Najlepiej zaopatrzyć w profesjonalny miernik (około 1500 zł trzeba liczyć) albo realniej kupić na znanym portalu aukcyjnym mozna kupic wskaźnik (około 30 zł.) ,który ułatwia w ustawieniu anteny (oczywiście tylko pomaga :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolejne pytanie do was Panowie. Czy w takim układzie uda mi się wcisnąć jeszcze dwa LNB na zaznaczone pozycje? Jeśli tak to jakich LNB użyć i największa zagadka dla mnie w jaki sposób je przymocować?

 

Z góry dzięki za wszelkie rady.

 

DTKzj0S.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zastosuję się do pierwszej porady i zaopatrzę się w konwerter z wąskim promiennikiem. Chcę wyciągnąć maks z tej 120 a miejsca chyba jest dość by te dwie pozycje dorzucić :)

Tylko czy złapię 9 i 10E na jednym LNB?

 

druga czasza z kolei idzie na Badr 4 centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie! Zainstalowałem wcześniej wspomnianego zeza. Wygląda to następująco:

 

0d3TgrX.jpg

 

O ile z ustawianiem 19,2E oraz 7E nie miałem większych problemów to 28,2 było mi strasznie ciężko wyregulować a końcowy rezultat to bardzo kiepski sygnał z tej pozycji. Na tak dużej czaszy to chyba zbyt odległy satelita od pozycji centralnej? Czy może pokombinować jeszcze z ustawieniem? Ewentualnie jeśli ktoś może polecić jakieś inne ciekawe pozycje na które warto zezować w takim układzie jak powyżej.

7E, 23.5E i wcześniej 28.2 źle ustawione promienniki na antenie 120 cm. Posiadam taki zestaw i także sie męczyłem ale logika podpowiada, że antena jest jak lustro. Odpowiedź nasuwa się sama. Promienniki nie ku krawędzi a do środka anteny w stronę lustrzanego odbicia sygnału z satelity.

A tu link jak to zrobić jak najlepiej: https://onetransistor.blogspot.com/2015/06/make-multifeed-lnb-holder-for-dish.html . Powodzenia w zezowaniu z osfetów.

Edytowane przez librus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam podobny układ konwerterów - antena stalowa Corab 900 , jak pod linkami : http://portal.[beep]/faq/zez_5_6.htm , http://www.ksw-funcard.civ.pl/sat/zez_1.htm . Antena ustawiona na : 1 ) Hot Bird - 13 st. East  , z jednej strony : 2 ) Astra 1 - 19,2 st. East ,  3  ) Astra 2 - 28,2 st. East , z drugiej strony : 4)  Eutelsat 7A/B  -  7 st. East / Astra 4 A /SES 5 - 4.9 st. East , 5 ) Thor / Intelsat 10-02 - 0,8 st.  West  lub np: Amos  3/7 - 4 st. West / Eutelsat 5 W... A - 5 st. West .  Konwertery : 2 , 3 , 4 ,5 spięte są  przełącznikiem : Diseqc 4/1 . Od anteny wychodzą dwa kable jeden od przełącznika , drugi od konwertera : 1 . Można zrobić to na jednej listwie - uchwyt zez na 4 LNB do anten .

Edytowane przez Red.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...