Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kanałami UHD 4K


mirko1801
 Udostępnij

Pytanie

Mam TV Samsung U55F9000 (UHD 4K) i mam problem z odbiorem testowych kanałów nadawanych z Astry i Hot Birda w UHD 4K. TV znalazł te kanały , ale odbiera tylko dźwięk , bez obrazu. Telewizor jest podpięty bezpośrednio do anteny satelitarnej , sygnał 100 % . Co może być nie tak ?.

Czy ktoś z czytających ma podobny telewizor i odbiera te kanały .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Problem jest ogólnie znany dla osób posiadajacych TV z ULTRA HD na wbudowanych tunerach SAT.

Osobiscie lece na LG 49UB850V i jest tak samo tylko dzwiek gdyż brak jest aktywnego dla naszego kraju kodeca H.265/HEVC stąd tylko dzwięk natomiast inny model ze stajni Samsunga już radzi sobie z tym gdyż ma w sofcie aktywny ten H.265/HEVC,musisz ''atakować'' serwis odpowiedzialny za support by dodali kodec w nowym sofcie wtedy bedzie obraz.

 

Sam osobiscie uświadamiam Serwis LG by wzioł się do roboty i był update softu pod tym kątem gdyż obecnie tylko dzwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Konkretnie model Samsung UE48HU7500L już posiada kodec H.265/HEVC jak jest przekazane w artykule na satkurier.pl także trzeba na własną ręke serwis poganiać pod kątem kodeca H.265/HEVC gdyż nie spieszno im z dodaniem,co niezmienia faktu skoro to TV ULTRA HD ma być z automatu softy pododawane kodeci H.265/HEVC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dobrze kolega myśli,umnie na moim LG zmiana na France pomogła z tym że kodec H.265/HEVC jest aktywny z drobnymi zrwywaniami obrazu,można posprawdzać wiecej krajów,proponuje koledze z Samsung U55F9000 zrobić ten zabieg np na DE,FR,GB myśle może być tam aktywny ten kodec H.265/HEVC

Tak , ale w moim TV Samsung nie ma tych krajów ( są Litwa , Estonia , Słowacja i inne ) i nie wiem jak to uaktywnić . TV Samsung Ue55F9000 UHD 4K jest ponoć najwyższy w klasie TV Samsung , a brak tego kodeka dyskwalifikuje ten telewizor jako produkt do odbioru programów.

Edit.

Dzwoniłem przed chwilą do firmy Samsung Polska i uzyskałem informację , że kodek H 265 w tych telewizorach nie jest zainstalowany i nie będzie aktualizacji dla tego kodeku. Brak tego kodeku czyni ten telewizor bezwartościowym produktem , nie obsłuży on tych kanałów dla których został stworzony. Tv Samsung z serii F mają tylko zainstalowany kodek H264.

A tak jest napisane w opisie tego tv:

,, Telewizory Samsung UHD to jedyne TV z One Connect w pełni przygotowującym TV na rozwój technologii UHD. Dzięki temu już teraz można cieszyć się obrazem UHD, a do tego mieć pewność, że także w przyszłości będzie on zachwycał najwyższą jakością, zgodną z najnowszymi rozwiązaniami.

Telewizory Samsung są w pełni przystosowane do rozwoju technologii UHD, ponieważ kluczowe elementy, takie jak CPU/GPU/Memory oraz podłączenia HDMI 2.0/Codec/Tunery można zmienić poprzez wymianę One Connect, bez potrzeby ingerowania w sprzęt lub jego wymiany. ,,

Jestem rozczarowany tym telewizorem i nie polecam go nikomu , chyba że ktoś chce wywalić 10000 zł. w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak wywnioskowałem z opisu tv, który przytoczyłeś potrzebna jest zmiana jakiegoś elementu czyli "upgrade" (bez wymiany całego telewizora) aby odbiór programów w H.265/HEVC był możliwy. Postawiłbym sprawę jasno, że czuję się po prostu oszukany, gdyż telewizor miał odbierać UHD a nie odbiera. Dodatkowo jeśli rzeczywiste funkcje tv nie zgadzają się z tymi podanymi w instrukcji (które oczywiście nie są podane w niej jako opcjonalne) można to chyba podciągnąć pod stwierdzenie "towar niezgodny z umową" i żądać usunięcia problemu.

 

W ogóle serwis/sprzedawca zaproponował jakieś rozwiązanie tego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dostałem taką odpowiedź z firmy Samsung .pl

 

,,Szanowny Panie ...........

 

Telewizor UE55F9000 jest przygotowany do obsługi standardu UHD.

Oznacza to, że posiada on matrycę w tym standardzie, oraz w najbliższym czasie

zostanie do niego udostępniona przystawka w spierająca w pełni tą technologię.

 

W obecnej formie TV F9000 wyłącznie konwertuje sygnał HD do UHD.

Nie posiada HDMI 2,0, oraz obsługi kodeków.

 

Niemniej jednak w najbliższym czasie zostanie udostępniona na rynek przystawka SEK2500.

Ona da możliwość obsługi podanego kodeku, HDMI 2.0.

Proszę więc oczekiwać na pojawienie się w sprzedaży podanego elementu.

 

Mam nadzieję, że przekazane informacje będą dla Pana przydatne.

Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, uprzejmie proszę o kontakt pod numerem telefonu

801 172 678*, pon.-pt. 8-20, sob. 8-17, skorzystania z czatu na żywo, formularza kontaktowego: e-mail lub bezpośrednią odpowiedź na ten e-mail.

 

Zachęcam również do odwiedzenia naszej witryny internetowej samsung.pl, gdzie znajdzie Pan najnowsze informacje o produktach Samsung oraz wsparcie techniczne. ,,

 

W nazwie telewizora pisze jak byk ,, 55" F9000 Smart 3D 4K UHD LED ,, nazwa ze strony Samsung.pl. Czyli telewizor nie wypełnia całkowicie tego co ma w nazwie. Piszą , że telewizor wyłącznie konwertuje sygnał HD do UHD więc nie jest kompatybilny z nazwą . To wygląda tak np. kupiłem samochód , ale okazało się , że nie ma zamontowanych kół i jest opcja - jak dokupię koła i zamontuję na własny koszt to wtedy pojadę. Kodek H.265/HEVC jest niezbędny do odbioru kanałów UHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak w sklepie był i jest wystawiony jako TV 4K.

Na stronie firmowej jest pod taką nazwą: http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... F9000SLXXH

W sklepach również jest nazwa telewizora : http://www.afgcomputers.pl/product_info ... s_id=93133

Recenzja i testy : http://www.3dmaniak.pl/51630/samsung-ue ... -wrazenia/

Opis tego Samsunga : http://www.hifichoice.pl/samsung-ue55f9000-test,159,4

Ale najciekawsze jest to , że większość TV sprzedawanych jako TV 4K UHD nie mają zainstalowanego kodeka H.265/HEVC i to nie tylko TV ze stajni Samsunga , ale Panasonic również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fakt faktem kanały poprzez SAT jako 4K to tylko obecnie dema co niezmienia sytułacji płacąc nie małe $ każdy ma prawo wymagać płacąc by ta technolgia posiadała już zaimplementowany kodec H.265/HEVC do softu lecz ja znamy życie poszczególne stajnie z tej branży dopiero po interwencjach samych klientów przy silnym oporze zaczną dodawać H.265/HEVC a i z tym niekoniecznie bedzie aż tak od razu z górki.

 

W moim LG 49UB850V dopiero po zmianie kraju na FR kodec HEVC jest aktywny i całość choć to tylko dema nie powiem robi wrażenie plus dzwięk HE-ACC.

Dalej teraz małymi krokami bedą poszczególne transmisje 4K przy okazji ważnych wydażeń wcześniejsza kanonizacja Jana Pawła II był niekodowany przekaz tego na potrzeby 4K skrót obecnie można zobaczyć na demo Hot Bird 4k1 fajna sprawa.

 

Kończąc też mam swoimi kanałami informacje że LG jest w trakcie tworzenia softu dla PL pod kątem dodania tego HEVC czyli oni coś robią,czy Samsung też wyjdzie na przeciw oraz Panasonic każdy musi uderzać na ich infolinie i tzw nagabywanie bo bez tego nie prędko coś ktokolwiek wprowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pragnę tylko zauważyć, że UHD, czy 4K nie oznacza automatycznie obsługi HEVC. Jeśli nie ma HEVC w specyfikacji, to nie ma. UHD może być też nadawane w MPEG-4 (jeden z testów na Hispasacie jest tak obecnie transmitowany), HEVC nie jest do tego niezbędny (ale należy się spodziewać, że jako wydajniejszy - będzie stosowany). Przed zakupem zawsze należy sprawdzać co się kupuje i czytać specyfikację, zwłaszcza że modele UHD z 2013 po prostu HEVC nie miały, bo trwała standaryzacja HEVC (13 kwietnia 2013 został zatwierdzony jako standard ITU-T, dopiero po tym zaczęły się powoli pojawiać oficjalne testy na satelitach, póki co w skromnej ilości).

 

UHD było, zanim na poważnie ruszyły testy HEVC, transmitowane na jeszcze dwa inne sposoby w MPEG-4 (jako jeden kanał lub 4 serwisy HD składane w jeden UHD). Starsze produkty mogą wspierać jedną z tych metod i choć nie mieć HEVC, obsługiwać UHD. Dlatego właśnie trzeba uważać co się kupuje i czytać specyfikację. Starsze modele są tańsze, więc łatwo się nadziać.

 

Co więcej - już pisałem to w innym miejscu, ale powtórzę i tu - HEVC to nadal żywy organizm. 13 kwietnia 2013 standaryzowano wersję pierwszą, ale trwają prace nad wersją drugą, której standaryzacja jest przewidziana jeszcze na ten rok (ale na razie tego nie dokonano). Co to oznacza? Że jeśli w niedalekiej przyszłości pojawią się jakieś testy wykorzystujące drugą wersję HEVC (może lepiej nazywać to drugą częścią, bo to rozszerzenie pierwszej wersji HEVC), to mimo że kupi się TV obecnie wspierający HEVC - te nowe testy wykorzystujące choćby profil Main 12 - z dużym prawdopodobieństwem nie będą na obecnie sprzedawanych TV działać.

 

Dlatego z zakupem TV z UHD i HEVC tak naprawdę najlepiej poczekać na rozwój wypadków, a jeśli już kupować, to zwracać uwagę nie na napisy 4K, czy UHD, tylko na obecność HEVC w specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko ok. zgoda , ale kupując telewizor nigdzie nie znajdzie się specyfikacji w jakie kodeki jest wyposażony telewizor. Nawet teraz znajdź mi w jakimś sklepie pełną specyfikację danego telewizora, nawet ma stronach producenta nie ma takiej informacji. I tu jest pies pogrzebany , ale nawet gdyby była dostępna taka specyfikacja - to czy przeciętny Kowalski wie jakie mają być zainstalowane kodeki , aby TV nie był tylko z nazwy, ale w pełni funkcjonującym telewizorem 4K UHD ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W opisach TV LG na ich stronach są informacje o obecności HEVC (aczkolwiek dochodzi konieczność zmiany kraju na Francję, bo nie dla wszystkich rynków HEVC jest odpalony w sofcie oraz trzeba też uważać na to, czy wsparcie HEVC obejmuje 60 fps, bo to też nie jest oczywiste).

 

Przeciętny Kowalski nie ma łatwo, zresztą - ba - nawet my teraz do testów Ultra HD na wystawie SAT Krak mieliśmy problem z potwierdzeniem działania HEVC przed załatwianiem TV, gdyż opisy w sieci zawsze mają jakieś opóźnienie, a sytuacja z testami HEVC na satelicie zmienia się jak w kalejdoskopie (testy z Astry i Hot Bird-a są nadawane w HEVC Level Main 10 z głębią kolorów 10 bit zamiast 8 bit, 8 bit jest na Hispasacie, nie wiem od kiedy na 19,2°E i 13°E jest 10 bit co generowało ryzyko, że może zdarzyć się, że test opierał się jeszcze o przekaz z głębią kolorów 8 bit i mimo obecności HEVC aktualnie realizowane emisje by nie działały).

 

To jest tylko kolejny argument, żeby z zakupem TV UHD 4k się nie śpieszyć (przynajmniej jeśli nie jest się w temacie).

 

Nie winą producentów TV jest, że w temacie UHD żonglowano różnymi metodami emisji, producenci goniąc za trendami zaczęli robić produkty na to, co było w danej chwili. I nadal to robią - podkreślam, że w kwestii HEVC nadal zachodzą zmiany i TV obecnie wspierające HEVC - wspierają go w pełni, ale w stanie na rok 2014. Gdy przyjdzie druga wersja HEVC - sprawa może się skomplikować. Choć i nie koniecznie ktoś tak musi nadawać, bo czy przyda się komukolwiek głębia kolorów 12 bit? Na demówki pewnie tak, ale jeśli pojawią się normalne kanały, to nie będzie już to wyglądać tak pięknie - tak samo jak było przy wprowadzaniu HD, gdy demówki były dopieszczone i nadawane z wysoką przepływnością, a teraz mamy szarą rzeczywistość z HD kompresowanym do granic rozsądku :/ Może też będzie się dało aktualizować możliwości kodeka poprzez nowe wersje oprogramowania? Ale gwarancji na to żadnej nie ma, bo trudno było przewidzieć wymagania sprzętowe, wprowadzając na rynek TV, gdy jeszcze nie ma specyfikacji kolejnej wersji HEVC...

 

Porady dla osób będących na etapie zakupu mam dwie:

1) Można próbować szukać pomocy na forach w sieci i podpytywać się przed zakupem posiadaczy danych modeli.

2) Dodatkowy pomysł przed zakupem, to iść do sklepu z pamięcią typu pendrive (najlepiej FAT 32, bo są TV nie czytające partycji NTFS) z nagranymi strumieniami HEVC. Jeśli te strumienie się odtworzą w media playerze, to i na żywo polecą. Takie strumienie mogę wystawić, tylko nie mam ich gdzie załadować, bo sporo zajmują...

 

Ale nadal dla osób całkiem spoza branży, które nie zainteresują się kwestią zakupu przed, to wiele to nie pomoże. Ostatnia deska ratunku to sprzedawca, ale tu trafiają się uczciwsi oraz..., to już loteria... A wiadomo, że modele 2013 kuszą ceną, więc dla osoby całkiem spoza tematu wyda się to atrakcyjny wybór... Ba, niekiedy nawet klient zareaguje odwrotnie niż powinien, jeśli sprzedawca doradzi mu jednak model z 2014, bo jako że jest on droższy, to może pojawić się myśl, że sprzedawca chce naciągnąć na droższy TV...

 

Na pewno jednak nie można mieć żalu o brak HEVC, jeśli kupiło się TV UHD 4K w 2013, gdy HEVC jeszcze nie było lub dopiero stawiało pierwsze kroki... Nierealne jest, aby od razu w dzień wydania specyfikacji automatycznie wszyscy producenci mieli TV gotowe do HEVC, mieli je gotowe do tego, co było wtedy... Kwestia TV UHD bez HEVC zakupionych teraz to już sprawa dyskusyjna - z pewnością macie rację, że trudno, aby wiedzieć wszystko o wszystkim, a mętne informacje od producentów tego nie ułatwiają, ale zawsze warto też podjąć wysiłki, aby ustalić jak jest przed zakupem, a z ryzykownych produktów przy braku pewności co do działania - najlepiej się wycofać.

 

Ja się nie znam np. na spawarkach i chcąc taką kupić pewnie byłbym łatwym łupem dla naciągaczy, ale też z pewnością najpierw ruszyłbym na poszukiwania informacji o tym, co chcę kupić. W telefonach też nie siedziałem, ale będąc na etapie zakupu poświęciłem ogrom czasu, by się douczyć ;) I kupiłem moim zdaniem bardzo dobry model z którego jestem wysoce zadowolony ;)

 

Jeśli producent ani sprzedawca nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić, że wszystkie aktualnie nadawane testy UHD działają, to rezygnując z zakupu zmusicie ich do dowiedzenia się tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wystarczy szukać i czytać, to się znajdzie.

@mirko1801 wszedłem na stronę firmową Samsunga, którą podałeś, kliknąłem na Instrukcja i voila, jest tabelka z kodekami.

Od razu widać, że nie ma tam słowa o H265. I w ogóle materiały UHD Samsung chce, żeby przepakowywać do jakiegoś *.s4ud.

 

Telewizor to nie komputer, że można dodać kodek aktualizacją. Potrzebny jest sprzętowy dekoder. Jak telewizor był projektowany, gdy HEVC istaniał tylko na papierze, to nie da się tego przeskoczyć.

 

Przecież parę lat temu z MPEG4 była taka sama sytuacja.

Jakoś nikt nie pisał wtedy, że telewizory są Full HD tylko z nazwy, bo nie mają jakiegoś tam kodeka.

Tylko popsioczyło się chwilę, że ma się tylko MPEG2 i kupowało się odpowiednią przystawkę.

 

A przeciętny Kowalski, to kupuje tylko dla naklejki UHD, bo widzi poprawę obrazu nawet jak kanał jest SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dla jasności, kodek, to oprogramowanie a nie sprzęt

Rozmijasz się z rzeczywistością. W przypadku znacznej większości embedded urządzeń kodek jest integralną częścią specjalizowanego hardware'u.

Tunery SAT maja sprzętowe kodeki zaszyte w specjalizowanych chipsetach. RaspberryPi ma sprzętowe kodeki zaszyte w procesorze- część dostępna zawsze , niektóre dopiero po zakupie licencji. Rejestratory video monitoringu mają wląsne sprzętowe kodeki.... Itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...