Skocz do zawartości
  • 0

Przerywana biała linia na górze ekranu na kilku kanałach


MichGajwer
 Udostępnij

Pytanie

Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale o tym piszę... Otóż zastanawiam się, dlaczego na niektórych polskich kanałach nadawanych z satelity w lewej górnej części ekranu jest widoczna taka przerywana biała linia. Jest widoczna między innymi na TV4, Stopklatka TV, Kino Polska, Polonia 1. Być może jeszcze na jakichś kanałach jest, ale piszę tylko o tych, do których mam dostęp (korzystam z karty Smart HD+ w dekoderze Opticum). Co gorsze, po tym jak Tele 5 i Polonia 1 zmieniły transponder, linia pojawiła się też na Tele 5 (na starym transponderze jej nie było!!!). Na kilku kanałach zagranicznych też się z takim zjawiskiem spotkałem, ale nie chce mi się teraz sprawdzać tych kanałów, zostańmy przy tych polskich. Po co coś takiego jest i dlaczego tylko na tych kilku kanałach, a na większości kanałów jednak jej nie ma? Nie ukrywam, że ta okropna przerywana linia strasznie denerwuje podczas oglądania!!!

 

Dołączam zrzuty ekranowe, żeby pokazać, o co chodzi:

 

TV4: http://i.minus.com/i4Qv6fGHnPMRt.jpg

Tele5: http://i.minus.com/iQZLC3poADJLi.jpg

Stopklatka TV: http://i.minus.com/iYLzzIoUsglC.jpg

Kino Polska: http://i.minus.com/ibra1NFLHN2aIe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A propos białego paska. Dawno, dawno temu, w czasach analogu, pewnie gdzieś w latach 90-tych, być może na 3sat też pojawiał się taki pasek. Transmitowano tam jakieś dane które można było w jakiś sposób odebrać na komputerze Atari, Commodore czy Amiga. Nie wiem czy i u nas podczas trwania jakichś programów o komputerach nie było czegoś podobnego. Ktoś coś kojarzy? Jak ta technologia mogła się nazywać i jak to działalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W przekazie satelitarnym te ''straszydła'' są na stałe na następujących kanałach: TV 4, Tele 5, Polonia 1, AXN Alack, CBS Drama, Kino Polska, Stopklatka TV, Nickelodeon, Nick Jr. i VH 1. Sporadycznie występują w Polsacie HD (podczas Wydarzeń), Polsacie News HD i Polsacie News 2 oraz bardzo często w TV Trwam. Kiedyś napisałem do Viacomu, aby usunęli tę linię z VH 1, to odpisali mi, że oni poprawnie emitują sygnał, a to, że widzę jakieś artefakty (tak to określili) na ekranie, to już wina mojego telewizora. [beep]i jednym słowem. Czy nadawcy w/w stacji tv nie widzą tego paskudztwa podczas oglądania swoich ''wypasionych'' kanałów? Albo im to nie przeszkadza, albo mają na stałe ustawiony w tv overscan (co jest jednym wielkim nieporozumieniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale o tym piszę... Otóż zastanawiam się, dlaczego na niektórych polskich kanałach nadawanych z satelity w lewej górnej części ekranu jest widoczna taka przerywana biała linia.

 

Widzisz transmisję teletekstu. Nadawca programu emitującego SD dla emisji cyfrowej nadal ma załączony koder teletekstu (czyli ma nadal tor analogowy PAL przed konwersją na sygnał cyfrowy). W tym samym miejscu w sygnale TV tez umieszczano impulsy zakłócajace prace magnetowidów (ta b. stare były nieczułe bo nie miały ARW) - to jeden z patentów zabezpieczeń Macrovision. Ale to też miało sens jedynie w analogowej TV i nagrywaniu jedynie na magnetowid.

 

Dla przesyłu analogowego dekoder koloru oraz niekiedy same układy wygaszania w TV zakryją te linie. Niestety przy TV cyfrowedj nie przewidziano takiego absurdu i przesyłany jest cały obraz w pełnym overscanie względem analogowych standardów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Telegazeta w przekazie analogowym ma zupełnie inny charakter i przypomina szum. Można to zauważyć, kiedy odbiornik na wskutek uszkodzenia, bądź słabego sygnału traci synchronizację, albo kiedy obraz jest celowo zawężony lub przesunięty i pojawiają się ukryte linie obrazu (w niektórych monitorach z przed ery LCD/późnego VGA były umieszczone z tyłu potencjometry do regulacji obrazu). Przykład telegazety na obrazie https://i.imgur.com/Gppje7n.jpg.

 

@kunkore - tutaj dobrze odpowiedział. Jest to sygnał WSS, który miał znaczenie jeszcze w czasach analogu, natomiast obecnie realizuje się to w zupełnie inny sposób, o czym nadawcy zwykle zapominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...