Skocz do zawartości
  • 0

Problem z odbiorem radia Klassik Radio z Astry


cyngiel
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Od dłuższego czasu mam problem z odbiorem radia Klassik Radio.

Astra 1h, 19,2 . E- Transponder 103, 12.4605 GHz Polarisation: Horizontal, Symbolrate 27,5 msymb/s, fec: 3/4 Pid A 336

Nie wiem dlaczego, wszystkie inne radia z tej pozycji satelitarnej odbieram bardzo dobrze, natomiast jedynie z tego transpondera mam zakłócenia w odbiorze. :(

Zakłócenia objawiają się ciągłymi krótkimi przerwami w emisji radia.

Wszystkie stacje radiowe z tego transpondera odbieram z takimi samymi przerwami.

Ponadto również programy telewizyjne z tego transpondera odbieram również z zakłóceniami. Obraz co chwilę "zacina się".

Nie jest to wina mocy sygnału, ponieważ sygnał mam na tym transponderze dobry, jest mocniejszy od innych transponderów, gdzie takich zakłóceń nie mam.

Pisałem do tej stacji e-mail, lecz odpisali, że mogę mieć zakłócenia spowodowane słabym sygnałem a z ich strony emisja jest prawidłowa.

Niestety sygnał mam silny, a zakłócenia tylko na tym jednym transponderze z Astry.

Co dziwne, sprawdzałem również odbiór na innym odbiorniku i również na nim występowały te zakłócenia jedynie na tym jednym transponderze.

Zakłócenia te nie raz pojawiają się od razu po włączeniu odbiornika, to znowu kiedy indziej dopiero po pewnym czasie, tak jakby odbiornik nie radził sobie po jakimś czasie z przetwarzaniem danych.

Niestety nie mogę sprawdzić jak inni odbierają ten transponder, ponieważ wszyscy moi znajomi maja odbiór wyłącznie z Hot Birda.

Tak więc prośba do was forumowiczów, jak możecie to sprawdźcie u siebie odbiór z tego transpondera a dokładniej stacji Klassik Radio i napiszcie czy u was wszystko jest OK.

Nie wiem już co może być przyczyną, że tylko ten jeden transponder odbieram z zakłóceniami.

Może wyjątkowo na nim jest jakaś nie typowa emisja, z którą starsze odbiorniki SD sobie nie radzą?

Mój tuner to Ferguson AF 3100CK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Gość activa42
Zakłócenia objawiają się ciągłymi krótkimi przerwami w emisji radia.

Wszystkie stacje radiowe z tego transpondera odbieram z takimi samymi przerwami. ....

Mój tuner to Ferguson AF 3100CK.

 

Efekt znany (w sumie sprzed wielu lat). Wygląda na to że tuner nie radzi sobie z jakimś formatem danych audio. Kiedyś częściej to występowało w wielu tunerach na niektórych kanałach. Problem nie leży w zakłóceniach, sile sygnału ale w formacie audio (bitrate, kodek), czasem jest winny problem z synchronizacją na podstawie danych PCR.

 

Spróbuj może jak jest możliwość indywidualnie ustawiać PID'y pobawić się PID'e PCR dla tego kanału: albo wybierz PID video jakiegoś kanału TV z tego tp albo PID audio albo w ostateczności podaj 8191 (inaczej brak danych - sporadycznie niektóre tunery traktują wartość 0 jako brak przypisania strumienia danych w multipleksie). Jeśli tylko jest problem na styku dekodera MPEG z PCR to może uda się "naprawić". Gdy kłopot jest w tymże sprzętowy kodek MEPG'a nie obsługuje tego formatu danych to niestety jeśli nie ma patcha na firmware usuwającego problem to pozostaje zmiana sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@activa42, może tak być, ale wyłącznie z dźwiękiem, a jak sam @cyngiel pisze, ma też problem z obrazem.

Witam

Od dłuższego czasu mam problem z odbiorem radia Klassik Radio.

Astra 1h, 19,2 . E- Transponder 103, 12.4605 GHz Polarisation: Horizontal, Symbolrate 27,5 msymb/s, fec: 3/4 Pid A 336

Nie wiem dlaczego, wszystkie inne radia z tej pozycji satelitarnej odbieram bardzo dobrze, natomiast jedynie z tego transpondera mam zakłócenia w odbiorze. :(

Rozumiem, że wcześniej odbiór był poprawny ?

 

Zakłócenia objawiają się ciągłymi krótkimi przerwami w emisji radia.

Wszystkie stacje radiowe z tego transpondera odbieram z takimi samymi przerwami.

Ponadto również programy telewizyjne z tego transpondera odbieram również z zakłóceniami. Obraz co chwilę "zacina się".

Problem z całym transponderem :|

 

Co dziwne, sprawdzałem również odbiór na innym odbiorniku i również na nim występowały te zakłócenia jedynie na tym jednym transponderze.

Zakłócenia te nie raz pojawiają się od razu po włączeniu odbiornika, to znowu kiedy indziej dopiero po pewnym czasie, tak jakby odbiornik nie radził sobie po jakimś czasie z przetwarzaniem danych.

Skoro sprawdzałeś na dwóch różnych tunerach i jest to samo to głowica odpada, może jakieś zakłócenia z zewnątrz? wątpliwe, ale różnie bywa. Proponuje podmienić konwerter, może pomoże :) U mnie odbiór prawidłowy, ale fakt, zupełnie inny tuner, inna instalacja :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki koledzy za odpowiedzi.

Hmm...trochę mnie dziwi, że akurat z tego jednego transpondera, może być emisja z takimi parametrami (TV i radio), że tuner sobie nie radzi. Fakt, że sprawdzałem odbiór na innym tunerze, również już mającym kilka lat.

Czyli jest chyba taka możliwość, że po prostu starszy sprzęt sobie nie radzi.

Ciekawa jest wówczas sprawa, jaki parametr tak wpływa na ten upośledzony odbiór i w ogóle, dlaczego akurat emisja z tego jednego transpondera z całej Astry jest prowadzona z takim parametrem.

Wcześniej odbiór był prawidłowy, więc albo coś zmienili faktycznie w nadawaniu, albo sam już nie wiem, co ma na to wpływ.

Ręczne zmiany pidów niestety nic nie dają. Jedynie w trybie radio pojawia się obraz stacji, lecz zakłócenie występuje tak na ścieżce audio czyli radiowej, ale również video, czyli treść obrazu TV ma także usterki, więc raczej cały przesyłany strumień, tuner źle z tego transpondera odbiera.

Nie posiadam telefonów DECT a co do ruterów to i owszem mam w domu silny sygnał przynajmniej z dwóch na których mam zasięg "dobry". Niestety nie są moje, więc nie mam na to wpływu.

Dziwi mnie też, że są momenty, iż potrafi być odbiór bez zakłóceń kilkanaście minut, żeby następnie zacząć przerywać bez wyraźnej przyczyny.

Tunera nie będę wymieniał, bo używam go wyłącznie do odbioru stacji radiowych.

Wszystkie inne oprócz tych z tego transpondera odbierają dobrze.

Akurat ta, na której mi zależy (nocne pasmo Dj-owskie Lounge) sprawia niestety problemy.

No nic, chociaż wiem, że to z pewnością wina po stronie mojego tunera, skoro wam odbiera dobrze.

Tak to jest, setka stacji, których nie słucham gra dobrze, a akurat ta na której mi zależy-nie. :cry:

Złośliwość rzeczy martwych....

Softu nie mam jak wymienić, bo laptop, który posiadam nie ma gniazda PCMI ani COM a z przejściówkami po USB to czytałem, że różnie bywa.

Poza tym w opisie zmian, są jedynie nie istotne, dotyczące zmiany wyświetlania niektórych funkcji menu. Nic o jakiś innych poprawkach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Posiadam dwa tunery SD, jeden Opticum, a drugi jeszcze starszy :] Odbiór w/w tp prawidłowy :roll: Fakt faktem, że inne niż Twoje :? Jeśli masz możliwość to spróbuj podmienić konwerter na próbę, może akurat :) Najlepszym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie na innej instalacji, lub pożyczyć od sąsiada dekoder do sprawdzenia u Ciebie problemu :P Oczywiście zdaję sobie sprawę, że może być z tym problem :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawa nie jest do końca w ogóle jasna.

Dzisiaj zauważyłem, że z tego transpondera, mam nieaktualny wpis programu Dr Dish, który był nadawany na tym transponderze a teraz jest emisja na nim sklepu QVC.

Co ciekawe, po nowym przeszukiwaniu całej ASTRY wpis Dr Dish nadal jest z emisją tego programu a ten program jest równocześnie nadawany pod swoją nazwą na innym miejscu tym wlaściwym z tego transpondera.

Tak więc usunąłem cały transponder z tunera i wprowadziłem go na nowo.

Teraz już oczywiście są tylko programy, które maja właściwe miejsce na tym transponderze.

Co ciekawe, Klassik Radio jak też cały transponder się uspokoił..

Nie wiem już co w ogóle jest z tym transponderem.

Teraz po ponownym jego wprowadzeniu ....zachowuje się normalnie. Nie ma"czkawki". Wizja jest dobra- Klassik Radio gra dobrze ( ale jednak przerywało mi na jakieś 10 minut i potem znowu dobrze) Ale nie jestem pewien już niczego.

Co więcej dzisiaj zauważyłem podobne zakłócenia z HOT BIRDA. Podobne do tych jeszcze z przed kilku tygodni na Klassik Radio i całego transpondera z Astry.

Na HOT BIRDZIE czyli z drugiego konwertera [zez] (więc konwertery odpadają) takie same zakłócenia jakie miałem z tego transpondera z ASTRY.

Te zakłócenia na dzień dzisiejszy mam z transpondera 11604 H

27500

Cały transponder ma takie" czkawki" jak miał ten z Astry.

TV RUS to właśnie kanał, który zachowuje się tak obecnie jak ten z Astry. Są po prostu "czkawki".

Sprawdźcie go i napiszcie czy wam dobrze odbiera.

Tak w ogóle to zauważyłem, że również mam na liście radiowej program TV Jasmin HD nadawany w wersji HD DVB-S - HOT BIRD 11585 V to chyba programy HD nadawane w starszym systemie a właśnie ich fonia też tak samo ma "czkawkę".

Czyli po prostu tunery sobie nie radzą?

Napiszcie jak możecie coś na temat tego TV RUS. Jak odbieracie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
... 11604 H

27500

Cały transponder ma takie" czkawki" jak miał ten z Astry.

TV RUS to właśnie kanał, który zachowuje się tak obecnie jak ten z Astry. Są po prostu "czkawki".

Sprawdźcie go i napiszcie czy wam dobrze odbiera.

Tak w ogóle to zauważyłem, że również mam na liście radiowej program TV Jasmin HD nadawany w wersji HD DVB-S - HOT BIRD 11585 V to chyba programy HD nadawane w starszym systemie a właśnie ich fonia też tak samo ma "czkawkę".

Czyli po prostu tunery sobie nie radzą?

Napiszcie jak możecie coś na temat tego TV RUS. Jak odbieracie?

 

Jeśli chodzi o kanał TVRUS to żadnych problemów, odbiór prawidłowy, natomiast jeśli chodzi o kanał JASMIN TV HD to u mnie na dekoderze SD jest ten sam problem z przerywajacym dźwiękiem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź.

 

Skoro TV RUS jest nadawana poprawnie, to wszystko wskazuje na to, że jakaś generacja starszych tunerów i możliwe, że konwerterów (chociaż moje dwa różnią się tak marką jak i okresem użytkowania)- po prostu sobie nie radzą z poprawnym odbiorem jakichś specyficznych strumieni.

Tak więc nic mi nie pozostaje tylko wziąć to za taki fakt.

Konwertera nie mogę sprawdzić, gdyż w ogóle dojście do mojej anteny mam bardzo utrudnione.

Dzięki jeszcze raz za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro TV RUS jest nadawana poprawnie, to wszystko wskazuje na to, że jakaś generacja starszych tunerów i możliwe, że konwerterów (chociaż moje dwa różnią się tak marką jak i okresem użytkowania)- po prostu sobie nie radzą z poprawnym odbiorem jakichś specyficznych strumieni.

To nie konwerter. To problem tunera. Czasem problem chipsetu (dekodera MPEG) a najczęściej niechlujnego oprogramowania tunera. Starość / nowość niema tu nic do tego. Choć ostanie tunery mają pisane firmware praktycznie na kolanie - modyfikacja demo aplikacji przygotowanej przez producenta chipsetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...