Skocz do zawartości
  • 0

Nagrywanie 50 kanałów


katorga
 Udostępnij

Pytanie

Zostałem postawiony przed problemem stworzenia systemu do nagrywanie dużej ilości kanałów satelitarnych z niemieckiej telewizji (dużej = instalacja w przyszłości ma obsłużyć ponad 50 kanałów oraz wiele stacji radiowych). Temat na pewno będzie dyskutowany z jakąś firmą, ale chciałbym się wstępnie rozeznać, zanim podejmę rozmowy i będę wdzięczny, za Waszą pomoc.

 

Mam kartę PCI do komputera z wbudowanymi 8 tunerami i 4 wejściami na kable (w środku jest wbudowany jakiś multiswitch) - link: http://www.digital-devices.eu/shop/de/m ... card?c=133. Wg. informacji na stronie, podłącza się do niej konwerter quad lub quattro. Zakładam, że taki zestaw (karta + konwerter quad + jakaś antena 120cm) jest w stanie nagrać 8 kanałów na raz (czy jak kanały są na tym samym paśmie to więcej?).

 

To, nad czym się zastanawiam, to jak skalować takie rozwiązanie:

1) Czy żeby mieć 2 takie karty (móc nagrywać więcej kanałów) to wystarczy konwerter octo + na 1 antenie 120cm?

2) Czy dla większej ilości muszę już kupować kolejne anteny, czy da się zainstalować więcej konwerterów skierowanych na jedną satelitę (czytałem o montażu zeza, ale to jest na różne satelity, a mi zależy tylko na Astrze)?

3) Czy potrzebuję multiswitcha przy większej ilości kart, czy raczej po prostu każdą kartę podłączam oddzielnie (4 karty = 16 wejść)? - Nie potrzebuję telewizji naziemnej.

 

Sorry jeśli pytam o jakieś oczywistości, ale siedzę już nad tym parę godzin i ciężko mi dojść do konkluzji.

 

PS. Jeśli znacie firmy z Poznania, które w tym doradzą i zamontują, to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czy ma być to instalacja gdzie jedna osoba będzie prowadziła archiwum nagrań z tych wszystkich kanałów czy ma być to na zasadzie rozprowadzenia sygnału do 50 lokali gdzie każdy sam będzie decydował co ogląda i nagrywa?

Co do pytania nr 1

W kwestii anteny wystarczy jedna( 120 cm zapewni Ci duży zasób sygnału na wypadek złych warunków atmosferycznych) oraz jeden konwerter quattro(nie quad!! poczytaj o różnicy) ustawiony na satelitę Astra na pozycji 19,2

Pytania nr 2 i 3

Do całości później zostaje tylko odpowiednie dobranie multiswitchy. Tu masz co nie co na ten temat http://www.dipol.com.pl/profesjonalne_instalacje_multiswitchowe_bib202.htm oraz odbiorników aby zapewnić niezależny odbiór. Najlepsza byłaby instalacja z wykorzystaniem multiswitchy kaskadowych. Co do karty którą pokazałeś to jeśli ma być to taka mini stacja czołowa do nagrywania to prostym rachunkiem 7x8=56 czyli potrzebujesz takich kart 7 i bardzo wydajnego komputera lub nawet lepiej było by te karty rozdzielić na kilka komputerów aby nie obciążać sprzętu dość mocno. Co do nagrywania to musisz sprawdzić czy program do obsługi karty pozwala na jednoczesne nagrywanie aż 8 kanałów. Jeśli nie to wiadomo ok 50 najprostszych odbiorników sat potrafiących nagrywać + do tego dyski twarde. Kwestia czy programy które chcesz nagrywać będą kodowane wówczas potrzebne są karty z wejściem na moduły CI/CI+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czym są te odpowiednie odbiorniki? Co do CI to sobie poradzę, tamta firma oferuje to jako karta rozszerzeń, a dopiero będę analizował, które kanały są kodowane.

 

Chodzi o nagrywanie z 1 lokalu. Raczej maksymalnie 4 karty w 1 komputerze i parę komputerów do całości. Czyli na początek wyglądałoby to mniej więcej tak:


  • * Złącza F kompresyjne (2,5zł) - końcówki
    * 75 Om TRISET-113 PE (250zł/100m) - przewód zewnętrzny
    * 75 Om TRISET-113 (160zł/100m) - przewód wewnętrzny
    * INVERTO QUATTRO BLACK ULTRA 4513 (100zł) - kowerter z 4 wyjściami
    * INVERTO IDLB-STCF 120 cm (299zł) - antena satelitarna
    * Multiswitch MV-532 Terra 5-wejściowy 32-wyjścia (1000zł)
    * 8 kart i 2 komputery

i dzięki temu byłbym w stanie obsłużyć 8 kart i 64 kanały? Wiesz może jak to wygląda z radiem - poświęcać 1 kartę na 8 kanałów radiowych wydaje się trochę słabą opcją.

 

PS. warto wymienić coś z listy na lepsze, czy jest to już raczej sprzęt na poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@mariusz9213 - trochę namieszałeś. Karty DVB wypuszczają strumień z całego transpondera, zapewne na jednym znajdzie się więcej niż jeden poszukiwany kanał. Żeby ustalić ilość kart @katorga musi znać listę kanałów oraz (bardzo ważne!) czy te kanały są szyfrowane, czy nie. Przy 7 kartach @katorga mógłby nagrywać 56, ale transponderów. Trudno powiedzieć, czy aż tyle będzie mu potrzebne. Ale np. jeśli tak by mu się trafiło, że z jednego transpondera potrzebowałby 8 kanałów, to marnowanie na to całej karty, gdy można nagrać od razu cały transponder i ew. później wyfiltrować kanały osobno - byłoby trochę marnotrawstwem.

 

@katorga

 

Karta, której chcesz użyć - zgodnie z opisem - jest w stanie w najlepszym przypadku odbierać (demodulacja) 8 transponderów, czyli gdyby to były tylko kanały niekodowane - być może nawet jedna taka karta byłaby w stanie załatwić zapis wszystkiego, zostawiając ew. temat wyfiltrowania poszczególnych kanałów z plików. Ale to teoria, bo w praktyce pewnie będziesz miał kanały porozkładane na różnych transponderach. Opis tej karty jest mizerny, jak rozumiem może pracować w trzech trybach - na zwykłych kablach antenowych, na standardowych wyjściach (pasma przełączane sygnałem 22 kHz, polaryzacja - napięciem), na przewodach z pojedynczym pasmem i polaryzacją lub Unicable. Nie posiada wbudowanego multiswitcha - ma 4 głowice i do każdej podpięty podwójny demodulator, co faktycznie daje 8, z pewnymi ograniczeniami.

 

Niezależnie od formy połączenia każda z czterech głowic musi wybrać polaryzację i pasmo (lub to narzucisz, jeśli dasz jak w Modus 2 na obrazku). Do każdej głowicy na karcie jest wpięty podwójny demodulator, co oznacza tyle, że wybierając np. transponder w paśmie dolnym i polaryzacji poziomej na jednym demodulatorze - tak też ustawi się głowica i automatycznie wymusi to odbiór drugiego transpondera z tej samej "ćwiartki" pasma. Czyli jest możliwość demodulacji 8 paczek, ale są "połączone" parami.

 

Z zakupami musisz wstrzymać się aż dostaniesz listę kanałów do nagrywania, bo bez tego to wróżenie z fusów. W kwestii stacji radiowych - akurat na satelicie w Niemczech większość stacji radiowych leci z jednego transpondera, więc za jednym zamachem nagrasz 62 stacje radiowe (tp. 93 na Astrze).

 

Musisz znać zestaw i układ kanałów, aby stwierdzić jak to podzielić. Jeśli kanały będą szyfrowane, to sytuacja może się skomplikować, nawet do postaci ekstremalnej, gdy z jednej karty uzyskasz nagrywanie tylko... dwóch kanałów szyfrowanych (dlatego, że do tej karty możesz podpiąć maksymalnie dwa gniazda CI, a moduły przeważnie dekodują ograniczoną liczbę PID-ów z transpondera).

 

Jeśli takiego zestawu nie jesteś w stanie uzyskać, bo instalację chcą dopiero rozwijać. To ogólna zasada jest taka, że jedna taka karta może nagrywać 8 transponderów. Muszą być one jednak parami ustawione w tych samych pasmach. Gdy masz cały transponder - w środku z pliku ze strumieniem można filtrować kanały, ale przy założeniu, że nie są szyfrowane. Gdy są - zależy w jakim systemie, czy są do tego moduły CAM, czy same karty itp. itd.

 

Do tego całość trzeba ogarnąć programowo, bo mogę Cię zapewnić, że jeśli jakiś soft z tą kartą jest dostarczany, to będzie raczej jakości podstawowej i zapewne nie pozwoli zrobić tego, co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mr.Orbita

Faktycznie nie wziąłem tego pod uwagę że karta czyta cały strumień transpondera.

@Katorga

Dowiedz się dokładnie o listę kanałów to postaramy Ci się coś dobrać. Pamiętaj o wzięciu pod uwagę ogromnej ilości miejsca na dyskach do archiwizacji wszystkich nagrań. Biorąc pod uwage że mogą być to kanały w HD potrzebna przestrzeń może być "kosmiczna" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wielkie za pomoc, trochę to zajęło, ale uzyskałem listę.

 

@Mr.Orbita

Dzięki za opis. Właśnie mnie zdziwiło to z transponderami, ponoć ktoś na tej karcie nagrywał 12 kanałów już podczas testów. Skompletowałem listę kanałów (jest ich 49) i właśnie szukam transponderów, na których one są. Czy dobrze rozumiem, że jak 2 kanały są w tym samym wierszu tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Astra to oznacza to ten sam transponder? Staram się znaleźć jakąś lepiej opisaną tabelę, ale jeszcze mi się to nie udało.

 

Jak tylko kupię antenę i okablowanie, to jestem w stanie zrobić te testy nawet praktycznie. Mam już 1 zestaw komputera z kartą. Aktualnie najważniejsza jest dla mnie instalacja przed komputerem, ponieważ resztę bez problemu sprawdzę. Pojawiają mi się jeszcze pytania:

  • 1) Czy antena, multiswitch (poza tym że może okazać się że potrzeba mniej wyjść) i okablowanie pozostają w takiej konfiguracji jak wcześniej, czy będę potrzebował rozbudować to jeszcze bardziej?
    2) Co do multiswitcha, to rozumiem że muszę go kupić już nawet do pierwszej karty?
    3) Czy sprzęt który wybrałem jest dobry? Zastanawiam się przede wszystkim nad anteną. Musi być pewne i odprona na wiatry, więc jestem skłonny zainwestować dużo więcej, o ile rzeczywiście ma to pomóc ze stabilnością sygnału. Dodam że teraz będzie ona na dachu 7 piętrowego budynku.

 

Co do oprogramowania, to aktualne radzi sobie całkiem nieźle, a w testach praktycznych sprawdzę je jeszcze i ewentualnie poszukam innego. Co do magazynu danych to poradzę sobie swoimi siłami, problem mam przede wszystkim z tematem anten satelitarnych i ich działania, bo zupełnie w tym nie siedzę.

 

W razie czego lista kanałów: https://www.dropbox.com/s/vyhagcwhbubttt8/lista%20kana%C5%82%C3%B3w.txt?dl=0, aczkolwiek jak potwierdzicie mi to źródło z transponderami to zrobię jakieś zestawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze uzupełniam listę, ponieważ części kanałów nie mogłem znaleźć, ale większość jest niekodowana i na razie (po sprawdzeniu większości kanałów) potrzeba tylko 13 transponderów, więc zakładam że w przyszłości przy wszystkich kanałach, będę potrzebował 3, maksymalnie 4 takie karty. W takim razie multiswitch może mieć 16 wyjść zamiast 32. Teraz muszę jeszcze potwierdzić listę kanałów z górą. Potwierdzę też ilość wyjść na multiswitchu, bo możliwe że zostaniemy przy 32 w razie gdybyśmy kiedyś zdecydowali się na więcej kart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...