Skocz do zawartości
  • 0

Dwa dekodery i jeden kabel sat


spitfire
 Udostępnij

Pytanie

Witam serdecznie, mam pytanie ,a raczej kilka.Chodzi mi o to że posiadam dwa dekodery.Jeden cyfry + ,a drugi telewizji N.Posiadam niestety jeden kabel który to grzecznościowo mam poprowadzony do anteny sąsiada.Niestety muszę zatem przepinać kabel co niestety nie jest wygodne.Pytanie moje jest takie ,czy można zastosować jakiś rozgałęziacz i raz używać jednego dekodera ,a raz drugiego? bez przepinania kabla.Czy nie uszkodzę w ten sposób głowicy?Jak bym zastosował taki rozgałęziacz to czy sygnał strasznie spadnie?Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?Jaki rozgałęziacz zastosować o jakich parametrach ?Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dziękuję za odpowiedź.Myślałem o konwerterze typu quad,ale sąsiad i tak grzecznościowo dał sobie zrobić dziurę w ścianie ,a potem w oknie balkonowym.Tak więc nie chce już go prosić o kolejne dziury ,a kupno konwertera quad i 30 m kabla takiego triset 113 to kolejne wydatki.Myślałem więc o rozdzielaczu.Tylko nie wiem czy nie zepsuję to głowicy w jednym z dekoderów?Co może się jeszcze stać, jak przypadkowo uruchomione zostaną dwa dekodery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nic się nie stanie po porostu sygnał będzie albo na jednym dekoderze albo na drugim. Jeśli przypadkowo będą włączone dwa dekodery tez nic się nie stanie z głowicami (jedyne co to brak sygnału na dwóch dekoderach). Używałem dawniej do tv sat analogowej takie rozwiązanie. Rozdzielacz działa na zasadzie takiej jak przelotki w dekoderach.

 

a może masz w którymś dekoderze przelotke?? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W instrukcji Fergusona jest napisane, że jest taka możliwość ,ale lepiej nie uruchamiać dwóch dekoderów bo "prowadzi to do trwałych uszkodzeń". Boję się że przez przypadek mógłbym tak zrobić.To jak zamontuje kabel z Fergusona do recordera to oba będą miały uprawnienia przesyłane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma co się bać jak dekoder ma przelotkę (LNB OUT) to ma też zabezpieczenia w razie przepięć itp itd. Na dwóch dekoderach będzie cały czas połączenie z konwerterem a co z tym idzie z hot birdem więc uprawnienia wysyłane co jakiś czas tez będą odbierane w trybie włączonego dekodera jak i standby (aktualizacje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za pomoc.Zrobię jak radziłeś.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. :-)

 

Podłączyłem dwa dekodery przez przelotkę na Fergusonie i N recorder działa,ale nie wszystko jest ok.Mianowicie gdy chce po wyłączeniu recordera skorzystać z Fergusona muszę odpiąć kabel LBN OUT ,bo mam wtedy brak sygnału na Fergusonie.Jak odpinam kabel ,to wszystko wraca do normy.Nie rozumiem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oprogramowanie mam te same od początku,nic nie zmieniałem,nawet nie mam pojęcia jak się wgrywa?,jakim kablem itp.Jak odpinam kabel LBN OUT to wraca do normy,a tak działa tylko po przelotce.

 

Może zamontować ten rozdzielacz,tylko jakie powinien mieć parametry?Hmm...Nie rozdzieli uprawnień przez rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozdzielacz nie będzie się sprawdzał, ponieważ nbox na czuwaniu wykonuje różne operacje, m.in. pobiera VOD (nawet jeśli nie jest wykupiony), czy szuka softu. W efekcie nadal steruje konwerterem i jeśli podłączysz go razem z Fergusonem rozdzielaczem to w najlepszym przypadku nbox jeśli poda wyższe napięcie, to przełączy konwerter na polaryzację poziomą (i wybrane pasmo) i na Fergusonie nie będziesz mieć większości kanałów (a w najgorszym - coś się upali, bo obydwa urządzenia będą podawać napięcie na konwerter, lepiej tak nie łączyć).

 

Działanie przelotki w Fergusonie może być zależne od softu, ale może też być po prostu tak, że jak dostaje napięcie, to po prostu odcina swoją głowicę. Jeśli jest tak jak piszę w przypadku drugim, to bez osobnego przewodu nic nie zdziałasz, ciągle będzie to chodzić źle.

 

Dopisek w instrukcji Fergusona jest tam po historii z modelami 8800/8900, które działając na przelotce z nboxami mogły doprowadzać do problemów, z Arivami nic takiego nie odnotowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to niepotrzebnie zainwestowałem w drugą umowę i kolejny dekoder :(

Byłem pewien, że jak rozdzielę kabel anteny zbiorczej, to spokojnie oba dekodery będą na nim odpalały.

[beep] - moja niewiedza :(

A nie ma jakiś aktywnych rozdzielaczy (filtrów?), które posiadają dodatkowe sterowanie, żeby sygnał z dekoderów się nie nakładał na siebie i nie tworzył konfliktu?

 

Słuchajcie, myśląc na logikę laika - skoro konwerter może z talerza rozdzielić sygnał na dwa kable, to może jest jakieś urządzenie, które podobnie może rozdzielić sygnał z kabla anteny zbiorczej na dwa kolejne kable?

Myśląc inaczej - skoro umieścili jedną antenę zbiorczą na dachu bydunku z przeznaczeniem na ponad 30 mieszkań, to jak rozdzielili ten sygnał na tyle kabli?

Pomoże ktoś, kto zna się na rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instalacja zbiorcza to konwerter Quattro + Multiswitch. Ty jesteś końcowym odbiorcą, masz 1 kabel - możesz oglądać w jednym momencie kanały z jednej częstotliwości. Coś jak z nagrywaniem na dekoderze z jedną głowicą - nagrywasz jakiś kanał (np z częstotliwości 11508 MHz) i masz możliwość oglądania innych kanałów z tego samego transpondera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam,

czyli jak dobrze zrozumiałem z tego wątku nie mogę rozdzielić sygnału z kabla anteny zbiorczej na dwa dekodery, w taki sposób, aby w dwóch pokojach oglądać równocześnie obraz na dwóch telewizorach (z dwóch różnych dekoderów). Czy tak?

 

Nie da sie z powodu zastosowania przełączanej polaryzacji i wyboru części pasma Ku (całe pasmo Ku jest szersze o zakresu odbieranych częstotliwości przez głowice tunera - 900 - 2200MHz. Po prostu konwerter jest przełączany na jedną z czterych kombinacji.

Bez specjalnych konwerterów i odpowiedniego oprogramowania w tunerze pozostaje jedynie sygnał drugie konwertera 900 - 2200MHz przesunać czestoliwościami powyżej 2500MHz. Cos za cos pasmo sygnał przenosznych będzie siegać powyżej 4GHz. Tłumienie kabli będzie na tyle wysokie że długość kabla nie może być zbyt duża.

 

To co przedstawiłem jest owszem dośc drogie ale jedyna alternatywa jak ktoś podczas remontu nie myśli o tym żee może będzie chciał mieć dodatkowe kable pociagnięte. Na etapie remontu budowy to tylko koszt peszla i pozostawionego z nim mocnego sznurka. Peszel oczywiście sporej średnicy.

 

Tak samo myślący elektryk założy wiele puszek nawet zatynkowanych bo potem gdy chcemy przestawić meble nie trzeba albo przedłużacza albo kuć w ścianie dziury pod puszkę i gniazdo. Puszka pod tynkiem to kilka zeta. To takie proste i oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...