Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mała czasza ustawiona na 6.1E, albo twoja 80 ale odbiór na zezie. Inaczej się nie uda, w zasadzie na normalnych czaszach odbiór dwóch pozycji to tylko 28.2 i 28.5 oraz 9E i 10E. Na tym Triaxie co go masz 5E i 7E na jednym konwerterze nie pójdą wszystkie transpondery, ale najsilniejsze powinieneś łapać. Z doświadczenia wiem że na 80cm przy zezie z 19.2 działa 5E i 7E na jednym konwerterze poza kilkoma transponderami. Przy ustawieniu centralnym nie działa połowa transponderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaciekawiło mnie to bo pamiętam biedę na tej pozycji. I muszę przyznać że zaskoczyła mnie zawartość 5W. Dużo włoskich i francuskich kanałów się tam ostatnio pojawiło i to w HD. Bardzo wartościowa pozycja się zrobiła. Oczywiście odbiór z 4W+5W bez problemów na zwykłych czaszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Posiadam konwerter monoblok Diavolo ustawiony na hot bird + astre moze wie ktos czy istnieje możliwość dołączenia do niego dodatkowego konwertera na astre 23,5 i połączenie ich wspólnym przełącznikiem diseq. Czy czeka mnie kupno uchwytu osobnych konwerterów poniewaz monoblock ma juz własny diseq dlatego nie można go podłączyć do kolejnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj masz podłączenie, a jak to jest w praktyce - nie wiem -> Monoblock plus dodatkowy singiel

 

Może i tak być problem przy antenie 80cm z dołożeniem konwertera (singla) na 23,5E przy monblocku. Moim zdaniem to lepiej trzy oddzielne konwertery (bo trzeba będzie trochę "ścisnąć" do siebie te trzy konwertery) plus diseqc 4x1, przy takiej instalacji odbiór pozycji 23,5E jest prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jednym z polecanych konwerterów jest Inverto Black Ultra-konwerter w sam raz nadaje się na multifeeda ponieważ ma bardzo dobre parametry techniczne,posiada mały szum fazowy.Sam mam takie 2 konwertery i jestem z nich zadowolony-służą jako zez na Astre 23.5 i Thor 0,8.Konwerter nie należy do tanich ale opłaca się go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

 

chciałbym odbierać kanały z 9E - 4,8E - 0,8W - 5W na jednej antenie aluminiowej. Czy może ktoś poradzić jak to ustawić i jaki sprzęt dobrać (antena + uchwyty).

Myślałem o czymś takim

 

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... 50-brazowa

 

oraz multifeed:

 

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... ba-daa-850

 

ale nie wie czy to da radę w sumie tylko 14 stopni.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecę jeszcze takie mocowania nawet zamiast tego multifeed'a.

Pewne mocowanie, sztywne, możliwość regulacji odstępu, kątów. Bezropblemowo można zrobić z nich "łańcuszek" konwerterów.

Za ich pomocą kiedyś znajomemu antenę zezująca na 3 dodatkowe pozycje (19,2'E, 13,0'E, 4,8'E, 0,8'W).

 

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... -konwerter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
A czy ta antena wystarczy na te 14 stopni ?

Da radę - najwyżej warto zadbać o podparcie skrajneego uchwytu. Osoba bez dwóch lewych rąk sobie poradzi z wykonaniem czegoś takiego.

 

Czy na tych plastikach można złapać 4 stopnie różnicy : 9E i 5E oraz 1W i 5W ?

Tak, dadzą radę bowiem pasują nawet do małych anten.

Jednak rozejrzałbym się za konwerterami slim aby się zmieściły obok siebie.

 

Wydaje mi się że chyba nie da rady złapać na nim takiego rozstawu a u mnie aż 2 takie muszą być .....

 

Da radę przedłużysz taki pokazany zezik stosując krótki kawałek walca z dowolnego materiału o średnicy 40 mm.

Oczywiście im dalej na boki tym zysk energetyczne anteny niższy. al jak pisałem 20 stopnie w sumie od Astry do Thor'a (Hotbird - główna pozycja) działało zupełnie przyzwoicie.

 

Kiedyś Triax oferowała anteny multifocus (ma "złamaną" powierzchnię czaszy). Instalowałem taką - bułka z maslem.

Ja zaś namawiam do Wavefrontiera - toroidalnej anteny (oferowane pod różnymi markami). Antena jest stabilniejsze przez to że ma dwie powierzchnie odbijające sygnał a konwertery praktycznie pod główną czaszą. Mam toroida T90 - formalnie +5,0'W do 39,0'E (13 konwerterów i zamierzam dodać na zezie 14 -ta pozycję 45,0'E) ale można jeszcze do skrajnych konwerterów dokładać zezy. Czyli grubo powyżej 50 stopni jest w zasięgu takiej anteny. Ja swoja kupiłem w Niemczech. Nawet wg cenników wysyłki niemieckiego DHL i tak wyszło mnie taniej niż kupić ją w Polsce.

 

Jedna uwaga do toroida - w przypadku polaryzacji kołowych z powodu podwójnego odpicia zmienia się polaryzacja odbieranego sygnału. Ale to dotyczy w zasadzie pozycji 36,'0E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można też kupić ten multifeed krótszy i wtedy dać 9E na nim i 5E a dla 1W i 5W ten który polecasz i złapać za LNB centralny 5E.

Mam slimy takie:

 

http://www.dmtrade.pl/p1209,lnb-hqrf-40 ... -1-db.html

 

używam jednego na 23E i mieści sie ze standardowym LNB na 19,2E na takiej antenie http://www.dmtrade.pl/p274,antena-maxim ... focus.html

 

tylko że mam wąski zakres orbity ze względu na drzewa i szukam czegoś lekkiego - stąd antena z aluminium na dach do komina na te 4 brakujące mi pozycje sat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak są przeszkody przysłaniające orbitę to fakt trzeba kombinować.

 

Co do wyboru centralnego konwertera, rozważ najsłabsze transpondery oraz te na których najbardziej Tobie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To tylko przy skręcaniu nie napręż za mocno czaszy bo nawet mała zmiana jej geometrii spowoduje spadek zysku energetycznego anteny.

Chyba znasz zasadę w jakiej kolejności "dociąga" się śruby mocujące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Jakoś nie miałem nigdy takiej akcji że skręcając antenę ją zepsułem a nie znam tej zasady :)

 

Całkiem normalne podczas dociągania śrub czy montażu. Można niechcący dokonać odkształcenia geometrii czaszy.

Taki sam problem jak np. dokręcasz głowice do silnika, jak nie będziesz przestrzegał zasad kolejności i równomierności dokręcania śrub to niestety ale uszczelka będzie za cienka by zapewnić szczelność. Trudno mi znaleźć inną prostą analaogię

Można zrobić błąd przy montażu w postaci nierównomiernego naprężenia czaszy które spowoduje jej odkształcenie. I mniej precyzyjne ognisko tym mniejszy zysk anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...