Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w odbiorze telewizji naziemnej


Nowaczek
 Udostępnij

Pytanie

Witam serdecznie.

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, to chciałem się przywitać ze wszystkimi.

Mam nadzieję, że wybrałem dobre miejsce do zadania tego pytania. Jeśli nie, to proszę o przeniesienie.

Jestem kompletnym laikiem w tym temacie, więc potrzebuję Waszej pomocy w odbiorze telewizji naziemnej. Mam już dosyć ruszania starą tandetną anteną pokojową, aby złapać sygnał, przy każdej zmianie kanału. Na zewnątrz budynku są 4 przewody, które mają być do anteny i każdy z nich idzie do jednego pokoju w domu. Co potrzebuję kupić, aby odbierać telewizję naziemną w telewizorach w każdym pokoju? Jaką antenę, gniazdka, rozdzielacze, wzmacniacze i co tam jeszcze jest potrzebne?

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Rozumiem, że chcesz odbierać telewizję w 4 pokojach. Wówczas przydałaby się porządna antena, np. ATX 91 lub ATX 92. Do tego przedwzmacniacz antenowy (typu LNA), zasilacz, splitter o czterech wyjściach, najlepiej umożliwiający zasilanie przedwzmacniacza poprzez jedno z wyjść, przewód koncentryczny, wtyki F no i gniazda antenowy (jest ich szeroki wybór), chyba, że przewód chcesz doprowadzić w inny sposób, np. poprzez przejściówki okienne. Wybór przedwzmacniacza zależy głównie od Twojej odległości od nadajnika. Gdy wybierzesz zbyt mocny może się okazać, że odbiór będzie gorszy, niż w przypadku zastosowania przedwzmacniacza o mniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przewody na zewnątrz budynku są 4, a na razie są 2 telewizory, ale wydaje mi się, że lepiej zrobić teraz wszystko porządnie niż później mieć problemy w przypadku kupna kolejnego odbiornika. Chyba, że się mylę.

Wielkie dzięki za pomoc, a czy byłaby możliwość wypisania jakiegoś konkretnego polecanego zestawu? Może nawet jakieś gotowe linki jeśli komuś by się chciało? :)

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co sprawdziłem do nadajnika masz około 4 km, więc bliziutko. Wobec tego powinna wystarczyć antena z symetryzatorem. Wówczas niepotrzebny będzie zasilacz i oczywiście przedwzmacniacz, jednak gdybyś chciał odbierać TV na 4 odbiornikach wówczas nie wiem czy wariant z symetryzatorem nie okaże się zbyt słaby, ale przy takiej odległości do nadajnika nie powinien. Znam podobny przypadek, gdzie symetryzator wystarczył na 3 telewizory. Gdyby okazało się inaczej zawsze można go wymienić na przedwzmacniacz i dokupić zasilacz. :smile: W obecnej sytuacji proponowałbym:

 

- antenę ATX 55

atx51.jpg?ps_session=u97d8c159attd8qpuu1ecfo036

 

-symetryzator 75 Ohm, np. taki

5172.jpg

 

-splitter o 4 wyjściach (myśląc przyszłościowo, gdybyś chciał w przyszłości wykorzystać dodatkowe odbiorniki) oraz przepuszczający zasilanie do anteny (w przypadku wymiany symetryzatora na wzmacniacz)

51RydeukD3L._SY450_.jpg

 

-przewód koncentryczny, wtyki F, wtyczki do telewizorów i ewentualnie gniazda antenowe. Linków do serwisów aukcyjnych i sklepów nie podaję - regulamin. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko ładnie tylko on ma do nadajnika rzut beretem :] Optymalna antena to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm lub jeśli będzie za słaba to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm i broń Boże żadnych wzmacniaczy do tego rozgałęźnik http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_czterodrozny_r-4_signal_R60104.htm i oczywiście dobry przewód np. taki http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_triset-113_pe_zelowany_klasa_a_75_om_1m__E1017_1.htm i pytanie czy nie będzie potrzebował tłumika :? Ale to okaże się w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wbrew pozorom temat jest wciąż aktualny. Stan na dzisiaj:

MX4Y7d9l.jpg

Planuję zakupić antenę i rozgałęźnik z postu użytkownika maly1982. Chciałbym zamówić wszystko naraz, więc mam kilka pytań:

1. Czy antenę można jakoś bezpośrednio zamontować na ścianie, czy muszę dokupić jakiś hak?

2. W którym miejscu należy umieścić rozgałęźnik? Trzeba dokupić jakąś puszkę, w której będzie on schowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena musi być na uchwycie (fajce). Ta ściana wychodzi centralnie na nadajnik, czy masz go po drugiej stronie, bo to też jest ważne? Jeśli masz centralnie na tej ścianie to wystarczy krótka kierunkowa, jeśli po przeciwnej stronie to lepiej tam przenieść miejsce mocowania anteny, albo łapać z odbicia, ale to już nie kierunkową a np. Telmor Digit (talerzyk).

Jeśli masz dostęp do strychu to cofnij te 4 kable na strych i doprowadz tam jeden przewód z anteny. Nie będziesz musiał kupywać żadnych puszek itp. Te rozdzielacze typu Signal w połączeniu z kiepskim złączami zemszczą się w przyszłości jeśli dostanie się do nich wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antenę lepiej na haku, a najlepiej na jakimś maszcie i wysoko ,a co do rozgałęźnika to racze go montować w środku ,albo w szczelnej plastykowej obudowie jeśli musi być na zewnątrz. Jeśli antena ,którą Ci poleciłem okaże się za słaba to można spróbować z ATX 55 ,bo najlepszym wzmacniaczem jest antena.Wzmacniacz w Twojej okolicy to praktycznie samobójstwo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widać nadajnik z balkonu. Nastąpiła nagła zmiana sytuacji. Po bliższych oględzinach okazało się, że przewodów jest 5, a nie 4. Niestety nie wychodzą one ze strychu. Myślę, aby przedłużyć każdy z przewodów o około 5m i przeciągnąć je pod dachem na strych, a tam podłączyć wszystko do rozgałęźnika. Jak najlepiej je przedłużyć? Bezpośrednio każdy przewód z osobna, czy może jakaś puszka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Planuję wszystko zamówić, więc chcę się jeszcze upewnić.

1. Antena telewizyjna DIPOL 16/21-60 DVB-T - jakiej wielkości uchwyt antenowy muszę do niej kupić?

2. Nie znalazłem rozgałęźnika z pięcioma wyjściami, czy sześć wyjść to jakiś problem?

3. Myślę o koszulkach termokurczliwych na tych beczkach.

4. Zauważyłem napis "Ready for LTE", czy mógłbym jakoś wykorzystać tę antenę do odbioru internetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Im więcej wyjść w rozdzielaczu tym większe jego tłumienie i strata sygnału. Zastanów się ile tak naprawdę potrzebujesz gniazd. Beczki dobrze zaizoluj taśma samowulkanizujaca lub koszulką. Antena "ready lte" oznacza, że ma filtr LTE, nie nadaje się do internetu tylko właśnie ma go "wycinać" żeby nie było zakłóceń w odbiorze dvbt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...