Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie laika o sprzet do odbioru sat


morpheouss
 Udostępnij

Pytanie

Czesc wszystkim!

 

 

Jestem tutaj nowy i w dodatku raczkuje dopiero w swieci TV, wiec prosze o wyrozumialosc.

Chcialem zainstalowac u siebie tv satelitarna (na razie FTA, a w przyszlosci jakis pakiet).

 

TV zamierzam ogladac na komputerze i chcialbym moc odbierac Hotbird 13E oraz Astre 19E.

W tym celu zamierzam kupic czasze o srednicy min 80cm oraz 2 konwertery quaddro do zeza. Tutaj wlasnie rodzi sie pytanie czy da sie to tak madrze spiac w calosc, gdyz chcialbym na wejsciu (do multiswitcha?) podlaczyc 8 przewodow koncentrycznych (4 pasma z konwertera quaddro x 2 konwertery), a na wyjsciu otrzymac zsumowany sygnal i jednym kablem koncentrycznym podlaczyc do dekodera. Zastanawiam sie, czy dekoder bedzie w stanie odroznic hotbirda od astry i w pelni poprawnie odbierac tv z obu satelit? Ponadto chcialbym tez zamontowac u siebie antene do tv naziemnej. I tutaj rodzi sie kolejne pytanie - czy jest mozliwosc zsumowania sygnalow tv sat i naziemnej, aby dalej poszly 1 kablem do odbiornika, przy ktorym bylby rozdzielacz pozwalajacy na podlaczenie 2 dekoderow (sat i ntc)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ogólnie multiswitch na dwie satelity (lub więcej) ma w sobie przełącznik DiSEqC, przy dwóch satelitach musisz mieć model 9/x, czyli 9 wejść i dowolna ilość wyjść. Tam wpinasz 8 przewodów - po 4 z konwerterów Quattro, zwracając uwagę na oznaczenia wyjść w konwerterach i wejść w multiswitchu, bo nie można sobie tego podpinać dowolnie, tylko określone pasmo i polaryzacja z wyjścia Quattro ma wejść do tak samo opisanego wejścia na multiswitchu. Pozostanie jedno wejście w multiswitchu, ono jest właśnie do anteny naziemnej i połączy to z satelitą. Efekt końcowy będzie taki, że na każdym wyjściu z multiswitcha będą dostępne niezależnie Hot Bird/Astra oraz TV naziemna.

 

Teraz skąd tuner lub karta DVB w komputerze będą wiedzieć jak wybrać satelitę? Otóż ustawiamy to w menu lub oprogramowaniu karty DVB, wskazując określony port DiSEqC. Jeśli Hot Bird-a podłączysz w multiswitchu do czterech pierwszych wejść, to będzie to DiSEqC port A lub 1, a Astra będzie mieć B/2.

 

Aby odzyskać osobno satelitę i TV naziemną, trzeba przewód rozdzielić na końcu, albo poprzez gniazdo abonenckie albo stosownym rozdzielaczem (czyli nie można zrobić tak, że mamy jeden kabel ze wszystkim i od razu ten kabel wpinamy do tunera i mamy na nim i satelitarną i naziemną).

 

Oglądanie satelity na komputerze wymaga albo karty DVB (osobna do satelity, osobna do naziemnej, modeli combo jest bardzo mało i są zwykle leciwe) albo zwykłego tunera i karty przechwytującej do komputera, która wrzuci obraz i dźwięk np. po cinch (w SD).

 

EDIT: Nie dopisałem najważniejszego - otóż czy na pewno potrzebujesz multiswitch? W sensie iż najmniejsze multiswitche mają 4 wyjścia, czyli miałbyś 4 przewody z sygnałem, np. do 4 tunerów - potrzebujesz tyle? Jeśli nie, to może konwerter Monoblock zamiast Quttro - to już jest gotowy konwerter z Hot Bird-em i Astrą (lub czymkolwiek o określonym rozstawie kątowym) i wybraną ilością wyjść - 1, 2 lub 4. Do tego żeby dołączyć naziemną można spiąć ją przewodem na zwrotnicy TV/SAT (albo po prostu puścić całkiem osobno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przede wszystkim dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.

 

Wydaje mi sie ze potrzebuje multiswitch, poniewaz zamierzam wykonac instalacje w domku jednorodzinnym, gdzie przewiduje min. 3 odbiorniki wraz z PVR. Ponadto sam takze lubie poogladac tv na kompie. Wyszlo mi wiec ze optymalne byloby 7-8 wyjsc z takiego multiswitcha. Zastanawia mnie jeszcze 1 rzecz. Mianowicie, sygnal DVB-T moglbym rozdzielic zwyklym splitterem, co pewnie byloby tanszym rozwiazaniem i do kazdego odbiornika doprowadzic komplet przewodow. Czy istnieja zatem multiswitche na 2 satelity i jednoczesnie bez wsparcia dla tv naziemnej?

 

Rozwazam jeszcze 2 mozliwosc: Zakupienie wiekszej ilosci kart DVB-S2 i DVB-T2 do komputera i postawienie serwera. Reszta urzadzen dostawalaby sygnal po skretce.

Ostatnio trafilem na fajny program tvheadend, ktory wyglada, ze umozliwia zaplanowanie nagran na samym serwerze. Bardzo ciekawa opcja.

 

Ostatecznie chcialbym jeszcze prosic o pomoc w wyborze sprzetu. Potrzebuje dobrej jakosci czasze bez elementow plastikowych (min 80cm, moze byc wieksza i z mozliwoscia zamontowania zeza), 2 konwertery quaddro, multiswitch (pewnie 9/8?) no i jakis przewod koncentryczny. Licze, ze polecicie cos sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli 8 wyjść, to będzie multiswitch 9/8 i wybór multiswitcha prawidłowy ;) Multiswitche bez naziemnej - nie spotkałem się, zawsze możesz po prostu nie podłączyć, zależy jak Ci wygodniej, naziemną można podzielić jak piszesz, ale wtedy do każdego miejsca, gdzie będzie iść - będzie osobny od satelity przewód, a można to załatwić w jednym i tylko rozdzielić na końcu na gniazdku abonenckim.

 

Możliwość 2 - nie wykluczam, że jest to wykonalne, ale nie podpowiem, nie mam większego doświadczenia w takich instalacjach.

 

Co do doboru sprzętu - antena z najmniejszą możliwą ilością plastików to chyba Triax, np. TD88, zez do niej na bazie Flexi Blocka (oryginalny uchwyt Triaxa). Konwertery - z bardo dobrych - Inverto Black lub Televes (pomarańczowe), ale jeśli chciałbyś tu oszczędzić, to myślę że Golden Media GM-204 (dawne Golden Interstary) też Cię nie zawiodą, nie są wyścigowe, ale działają OK. Multiswitche - Triax TMS 9x8p lub jeśli taniej - WeveFrontier 9/8 EIA. Przewód - Triset 113 lub Televes T-100 Cu, na zewnątrz można dawać żelowany - czarny. Generalnie na wszystkim można przyoszczędzić, ale zasada jest taka, że producent robiąc coś też na czymś przyoszczędził - nie oznacza to, że coś będzie działać gorzej ale może mieć mniejszą tolerancję na sytuacje wyjątkowe, np. łatwiej wywalić się przy wyładowaniach atmosferycznych (zawsze można na kable wkręcić zabezpieczenia przeciwprzepięciowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam wszystkich to mój pierwszy post i żeby nie robić tłoku podepne się pod temat.

 

Pytanie mam w zasadzie podobne , a nie wszystko co poczytałem na forum rozumiem.

 

Mam telewizor z kablówką i starą antene po sąsiedzie za oknem.

W to miejsce chce założyć antene żeby odbierać astre angielską i hotbird/eurobird + cyfrowa naziemna.

Chodzi głownie o kanały fta.

 

Pytania.

1. Który dekoder combo do 300-400zł z opcją na karte ?

2. Jaka antena 80 czy 90ka ?

3. Zez czy monoblock ?

4.Kabel

5. Wtyczki/ końcówki samozaciskowe/ zwykłe ( nie mam spec narzędzi do kabli ).

 

Z montażem powinienem sobie poradzić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1.Ja mam Synaps TSHD 2875 Combo, świetnie działa naziemna + Satelita w jakości HD, dodatkowo można oglądać filmy z dysku jak podłączysz pod USB, tak samo można nagrywać(dwa wejścia SAT można w tym samym czasie coś nagrywać, a co innego oglądać), nie ma żadnych u[beep]liwych zabezpieczeń antypirackich, całkiem przyjazne użytkownikowi oprogramowanie, małe wymiary samego tunera.

Jest to tani tuner, dość ważna wada to powoli przełącza kanały, trochę to bywa irytująca, jednak za tą cenę można mu to wybaczyć (wiele droższych często niestety ma podobnie), druga wada to jak go gdzieś nisko postawisz, to trzeba celować do niego pilotem.

2. Bierz antenę 90tkę (dobrze jakby była chociaż ocynkowana, aby nie zardzewiała), jeśli masz gdzie powiesić, stare anteny mimo dużych rozmiarów mogą mieć słabą ogniskową, technologia też z czasem się trochę zmienia, więc czasem lepsza nowa o 10cm mniejsza niż stara.

3.Pozostaje ci tylko Zez, monoblock nie nadaje się na hotbird/eurobird za duży rozstaw.

4. Na tym nie żałuj, to musi być dobry kabel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...