Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W przedszkolach i szkołach to ledwo lody kręcą, może w prywatnych będzie ich stać kupić radio DAB i podnieś od razu cenę. Nie wiem czy nawet przedszkolanki oraz nauczycielki słyszały coś o radiu DAB jak i zapytani na chodniku przechodnie. Trochę na wyrost i bez przygotowania sprzętowego wprowadzono program dla dzieci, słuchają chyba tylko ptaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w okolicach Biłgoraja(Lubelskie) mam szanse odebrac sygnał DAB z Lublina lub Rzeszowa?

Według mapy ze strony Polskiego Radia mam marne szanse, lecz sprawdzałem na innej mapce i z tej wynika że jakiś zasięg jest u mnie.

Więc jestem w kropce, chciałbym wypróbowac to cyfrowe radio lecz nie mam pojecia czy jest sens kupowac odbiornik i jak takie mapki mają się do rzeczywistości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg fmscan.org sygnał z Lublina ma 49 dBµV. Sprawdzałem też profil terenu w dvbtmap.eu .Myślę ,że na parepecie przy oknie od północnej lub zachodniej strony Dual z wysuwaną antenką teleskopową powinien dać radę.

Z lubelskich Piasków do Biłgoraju jest podobna odległość do odległość ze szczecińskiego Kołowa do Płotów. DAB+ z Piasków nadaje z mocą 6,5 kW a DAB+ z Kołowa w kierunku Płotów nadaje z mocą 7 kW,a do Płotów dolatuje DAB+ z Kołowa.Jak siedziałem w aucie z tyłu, z Dualem z wysuniętą antenką w środku to jeszcze między Płotami a Gryficami miałem w miarę nieczkający sygnał w czasie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup odbiornika DAB+ nie jest drogi, oczywiście chodzi o zwykły podstawowy odbiornik.

No właśnie - proszę o lekcję z cyfrowego radia. Ponoć jest różnica między odbiornikiem DAB, a DAB+ (takie info mam z wczoraj ze sklepu RTV. Co do ceny, to radioodbiornik (najtańszy) na DAB+ kosztuje powyżej 125,00. Są też odbiorniki (np. Manta) za 30,00-60,00 zł, ale to są odbiorniki DAB (bez "+") i na nich (według informacji sprzedawcy) nie odbiorę sygnału radia cyfrowego nadawanego (w moim przypadku z Suchej Góry k/Krosna) w DAB+.

 

Proszę o wyjaśnienie jak to jest naprawdę. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał @Mr. Music chodziło mi bez wyświetlaczy kolorowych do przekazywania zdjęć itp.

Odbiornik z DAB w Polsce odebrał by przekaz i pokazał zawartość na nim przekazywaną lecz nie miałbyś na nim dźwięku, działa to na tej samej zasadzie co odbiorniki z MPEG2 do DVB-T.

Odbiornik z DAB+ jedynie zapewni odbiór w Polsce, ja mam lekko przerobiony DENVER DAB 43C PLUS, w hipermarkecie Real widziałem go za 149,11 zł. Ja za swój zapłaciłem we wrześniu 2013 roku 56 złotych wraz z przesyłką, ale to na znanym portalu aukcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Norwegii są 22 multipleksy radiowe, ogólnie wszystkie lokalne które w większości odwzorowują stacje w FM, więc nie ma się co dziwić że wcześniej wyłączą. W Polsce jest jeden MUX R3, który w 2020 osiągnie pokrycie prawie całego kraju, więc na razie bym nie prognozował kiedy komercyjni nadawcy uruchomią swoje emisje w DAB+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam temat pojawił się także na Reddit-cie. Powodem wyłączenia radia analogowego w Norwegii jest zmowa nadawców prywatnych z publicznym, polegająca na zmuszeniu słuchaczy do kupna odbiorników cyfrowych, bowiem ci nadawcy wydali już zbyt dużo środków na budowę sieci i oczekują, że ta inwestycja się im zwróci. Komentujący obawiają się, że nastąpi efekt odwrotny od zamierzonego, czyli rynek radiowy skurczy się na wskutek odpływu słuchaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wszystko kwestia ceny radioodbiornika, nawet w takiej bogatej Norwegii, czy Szwajcarii. Moim zdaniem te radyjka DAB+ sa ostro przewartosciowane. Osobiscie posiadam dwa takie odbiorniki. Jeden Technisat a drugi Pure. Te radyjka nie posiadaja zadnych specjalnych funkcji. Jest poprostu autoscan, ktory wyszukuje stacje DAB+ i zapisuje, wiecej nic. Nie wiem, co takie drogie jest w tych radiach? Owszem sa np Revo, ktore maja ekranik ale reszta? W Szwajcarii chca zrezygnowac z UKFu w 2020. Mysle, ze to dobra data.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...