Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy PR prowadzi jakieś testy dodatków do radia typu tekst, grafiki, bo chyba to też można przesyłać itp.?

 

Z tekstu póki co nie zauważyłem niczego więcej co było w RDSie. A grafiki jakieś się pojawiają, np. obrazki do piosenek, życzenia świąteczne, logo stacji, reklama DAB itp. — poniżej kilka przykładów.

 

dab1.jpg

 

dab2.jpg

 

dab3.jpg

 

dab4.JPG

 

dab5.jpg

 

dab6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to mniej więcej taki będzie zasięg DAB+ z podkrakowskiej Chorągwicy: http://mapy.tvradio.cba.pl/Radio/DAB+/K ... 86_2_.html

Mi taki wygląd mapy zasięgu nawet się podoba mimo że po mojej stronie występują pewne wytłumienia - mam nadzieje że jednak nie okażą one się szkodliwe i będę mógł korzystać bez przeszkód z radia cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według tej samej strony http://mapy.tvradio.cba.pl/Radio/DAB+/Gdansk-Chwaszczyno/RM737CAB67C86_1_.html (tylko zamiast Chorągwicy - Chwaszczyno), to nawet Elbląg powinien mieć jakiś taki odbiór (większość obszaru miasta w żółtym kolorze). Miałem wziąć swoje radio Sony XDR-S40DBP do Elbląga do domu na święta (a jest w Sopocie w akademiku; wolne mam do 6 stycznia włącznie), ale zasięg w Elblągu potestuję sobie najwcześniej w lutym. Tak zostanie mi na razie odbiór w Sopocie (a tu już nie powinno być większych problemów, bo na mapce jest kolor zielony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w sieci pojawiła się audycja o DAB+ pochodząca z Tyflopodcastu czyli technologicznego serwisu radiowego dla niewidomych. Audycja ta jest już do pobrania i posłuchania: http://www.tyflopodcast.net/technologia-dab-plus/

Polecam serdecznie i życzę miłego odbioru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji na temat trzeciego programu Radia Wrocław:

 

Już 1 stycznia rusza Radio Wrocław Kultura – pierwsza w Polsce stacja radiowa, której program będzie w całości poświęcony kulturze. Emisja będzie się odbywać w technologii cyfrowej, a stacji będzie można słuchać m.in. na platformach cyfrowych, w Internecie lub na radioodbiornikach, przystosowanych do odbioru w technologii DAB +.

 

Codziennie na antenie Radia Wrocław Kultura będzie można usłyszeć aktualności związane z przygotowaniami do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a w studio będą gościć członkowie Rady Kuratorów ESK 2016 czy osoby bezpośrednio pracujące przy projekcie ESK 2016 we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

 

Redaktor naczelny nowej stacji radiowej został Grzegorz Chojnowski, na co dzień dziennikarz Polskiego Radia Wrocław. Swoje audycje będą prowadzić także m.in. Jacek Antczak, Magda Piekarska, Łukasz Śmigiel, Anna Bujko, którzy będą odpowiadać za pasma tematyczne (m.in. literatura, film, sztuki wizualne, teatr i muzyka), nadawane codziennie w godzinach 15:00-20:00.

 

Radio Wrocław Kultura będzie nadawane przez całą dobę ze specjalne do tego przystosowanego studia, jednego z najnowocześniejszych w Polsce.

 

 

A Radia RAM (program drugi Radia Wrocław) jak w DAB+ nie ma, tak i nadal go nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odbiór jest doskonały, działa na byle antenie :) sprawdzone zarówno na Dual Dab 4, jak i na odbiorniku SDR.

 

inJQoMi.jpg

 

 

Do odbioru użyłem programu SDR-J, aczkolwiek jego twórca najwidoczniej ma trudności w programowaniu. Jeżeli ktoś również ma problem z odsłuchem programu z polskimi znakami w nazwie, to musi umieścić tą linijkę:

if (strncmp(reinterpret_cast(listofServices[i].serviceLabel.label), s, 15) != 0) continue;

zastępując inny kod pomiędzy (tam gdzie dałem kropki, kod w pliku /src/backend/fib-processor.cpp)

	   if (!listofServices [i]. serviceLabel. hasName)
      continue;
(...)
   fprintf (stderr, "we found for %s serviceId %d\n", s, 
                      listofServices [i]. serviceId);

I skompilować całość na nowo. Ewentualnie użyć innego narzędzia, ale na linuksach wymagało by to użycia maszyny wirtualnej z windows-em.

 

Przepustowości układają się następująco:

128 - PR2

112 - PR1, PR3, PR4

104 - Radio Kraków

96 - Radio Rytm

64 - PR24, Radio Poland (program dla zagranicy, dawna nazwa "External", chyba, że to lokalnie coś zmienili)

 

Jeżeli chodzi o jakość, to plusem jest brak szumów i zniekształceń w formie odbić od przeszkód. Minusem jest niska przepustowość, której efekty czasem są słyszalne, choć dla mowy, czy dla niektórych utworów to może wystarczyć.

 

Najgorzej jest z Radiem Kraków które brzmi jak z rekompresji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że do DAB+ chcą dać swój 3 kanał radiowy, a nie dają już istniejącego Radia RAM (program miejski Radia Wrocław).

Szkoda, że Radio Wrocław się tak "rozmienia na drobne". Wydawało mi się, że DAB powinien zawierać obecnie istniejącą ofertę Polskiego Radia dostępną na UKF. A dodawanie nowej rozgłośni, która będzie mieć promilowy zasięg liczony co najwyżej w setkach słuchaczy jeśli nie dziesiątkach, to jest wydawanie publicznych pieniędzy na zbyt kosztowny eksperyment. Moim zdaniem w DAB we Wrocławiu powinien być program miejski i regionalny (jako odzwierciedlenie oferty FM), a reszta "pomysłów" w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radia Wrocław Kultura zostało uruchomione w związku j z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a tymczasowego pozwolenia jak i częstotliwości na pasmo FM tak szybko by nie dostali, więc uruchomili w DAB+, obstawiam że za rok stacja zniknie i w jej miejsce zostanie włączone Radio RAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radia Wrocław Kultura zostało uruchomione w związku j z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a tymczasowego pozwolenia jak i częstotliwości na pasmo FM tak szybko by nie dostali, więc uruchomili w DAB+, obstawiam że za rok stacja zniknie i w jej miejsce zostanie włączone Radio RAM.

Stacja zniknie pewnie dopiero gdzieś w 2017 więc i tak do tej pory mimo wszystko powinni uruchomić Radio RAM.

W Krakowie od 31 stycznia (konkretniej od godziny 21:05) dziewiątą stacją będzie Off Radio Kraków które to już reklamuje się na Facebooku. Off Radio Kraków będzie stacją z tematami off-owymi i muzyką alternatywną.

Ja tymczasem zastanawiam się co to za nieaktywny przekaz "Audio UEP1" z bitrate 32kbps który wraz z stacjami radiowymi zameldował się na moim odbiorniku Dual DAB P-100 - ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja zniknie pewnie dopiero gdzieś w 2017 więc i tak do tej pory mimo wszystko powinni uruchomić Radio RAM.

W Krakowie od 31 stycznia (konkretniej od godziny 21:05) dziewiątą stacją będzie Off Radio Kraków które to już reklamuje się na Facebooku. Off Radio Kraków będzie stacją z tematami off-owymi i muzyką alternatywną.

Ja tymczasem zastanawiam się co to za nieaktywny przekaz "Audio UEP1" z bitrate 32kbps który wraz z stacjami radiowymi zameldował się na moim odbiorniku Dual DAB P-

100 - ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje.

Może to jest przekaz który pod koniec miesiąca będzie Off Radio Kraków. Ja próbuje cały czas ustawić antenę żeby odebrać własnie MUX z Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 45 % przy kompresji 128 kbps.

Orientuje się ktoś z jaką mocą puszczone są nadajniki w Kielcach na Targowej ( 11C / 220,352 MHz ) oraz w Krakowie - Chorągwicy ( 12D / 229,072 MHz ) ?

 

Czysto teoretycznie 45% dla jednego programu PR-2, przy 112 kbps dla pozostałych programów, to ledwo ponad 30% jakości studyjnej, dużo jeszcze zależy co otrzymujemy z nadajników. Minęły czasy profesjonalnego przekazu muzyki z magnetofonów studyjnych, gramofonów, czy nawet w latach 90 tych i na początku XXI wieku z MD. Prawdopodobnie praktykuje się nawet przez red muzycznych odtwarzanie muzyki z laptopów, usłyszymy nawet trzaski nagranej płyty winylowej. Z przymrużeniem oka, ale takiej muzyki słuchać można w samochodach, dla których opracowano technologię DAB. Niestety słuchanie muzyki w warunkach domowych gdzie dysponujemy dobrej jakości sprzętem odtwarzającym jest to degradacja muzyki. Słuchana muzyka jest wyjałowiona, brak jej życia i oddechu, nawet kilka zagranicznych stacji internetowych 320 kbps wypada słuchowo lepiej od DAB+,(porównanie DAB+ do jakości płyty CD jest czystą komercją. Czasy dobrej jakości muzyki z radia, skończył się wraz wprowadzeniem cyfryzacji i to w najgorszym oszczędnym wydaniu. Dotyczy to również fachowości młodej generacji redaktorów muzycznych odpowiadającej za jakość nagrań, niestety profesjonalna starsza generacja odeszła, lub podziękowano im za pracę w Polskim Radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radia Wrocław Kultura zostało uruchomione w związku j z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a tymczasowego pozwolenia jak i częstotliwości na pasmo FM tak szybko by nie dostali, więc uruchomili w DAB+, obstawiam że za rok stacja zniknie i w jej miejsce zostanie włączone Radio RAM.

Wystarczyłaby aplikacja w Apple i Androidzie do słuchania tej stacji przez internet. Radio RAM jest starsze, ma większą publiczność i na pewno w DAB miałaby się "lepiej" niż stacja, która właściwie poza "pojemnym" hasłem "kultura" nie potrafi się jeszcze określić - nie wiadomo co to radio chce nadawać, bo trochę trudno śledzić gusta muzyczne poszczególnych prowadzących.

 

A swoją drogą, czy Polskie Radio nie może być w DAB bardziej elastyczne? Skoro projekty "senior" i "krasnal" zawieszono na bliżej nieznaną przyszłość, to może warto oddać przynajmniej jedno dodatkowe miejsce w MUX na stacje lokalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...