Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z całym szacunkiem dla admina w treści technicznej, ale ja wspomniałem w drugiej części mojego postu o radiu internetowym 320 kb/s. Jestem zwolennikiem radia DAB, jednak może być one tylko zbliżeniem do jakości płyty CD. Wpływ na to mają prawa autorskie, również z jakiego źródła nadawca przekazuje sygnał w eter, dotyczy treści muzycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariusz09 - fajnie, tylko jak widać są tam 3 stacje i koniec pojemności (PR musi upchać przy najniższej linii oporu przynajmniej pięć, czy główne 1/2/3/4 + region), a po drugie - zwróć uwagę na użyty kodek. To MP2. Mając na uwadze, że: MP2

 

Inna para kaloszy jest taka, że jeśli to faktycznie ten słynny Rave FM, na co wskazują nazwy, to oni od lat zaginają niektórych nadawców w analogu na FM, więc w DAB-ie będą pewnie zaginać jeszcze bardziej :mrgreen: Po prostu panowie mają rozmach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze metody kompresji gorzej odwzorowują dźwięk przy wysokich przepustowościach, natomiast wykazują znaczną poprawę dla programów o niskich przepustowościach. Tak więc takie PR24 przy 64kbps i HE-AAC będzie brzmiało znacznie lepiej od MP2, ale PR2 przy 256kbps będzie miało odwrotny trend. To jest właśnie powód, dla którego Polskie Radio dla głównych programów korzysta z kompresji AAC, a nie HE-AAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo dzisiaj w samo południe uruchomiono kolejne trzy nadajniki DAB-owskie.Dwa z nich w aglomeracji Opolskiej a trzeci w Łódzkiej.Tymczasem szef centrum rozwoju radiofoni cyfrowej PR udzielił ekskluzywnego wywiadu dla PR 24 http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1247514,Rok-po-cyfryzacji z którego można się dowiedzieć wszystkiego i niczego.Nadal brak jakichkolwiek konkretów kiedy i czy w ogóle nadawanie rozpocznie się w tak ważnych miastach jak Gdańsk czy Kraków.Wbrem wcześniejszym informacjom nie wystartowało również Radio dla dzieci pomimo,że na stronie PR nadal widnieje data uruchomienia 1.10.2014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ma być lepsza? Dwa tygodnie temu byłem w delegacji w województwie dolnośląskim, zabrałem ze sobą moje radyjko z DAB+ , według mapy która jest dostępna na stronie Polskiego Radia, bez problemu powinienem odbierać multiplex z Wrocławia. Niestety nawet podłączając się pod antenę na pasmo VHF (która pamięta analogowej TVP 1 ze Ślęży na k12) nie udało się odebrać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu urealnili terminy uruchomienia kolejnych stacji i teraz wygląda to dużo bardziej wiarygodnie niż podawanie konkretnych dat.Najpierw powinni uruchomić kolejne nadajniki a dopiero potem myśleć o nowych stacjach aczkolwiek przygotowania do uruchomienia radia dla dzieci są na ukończeniu i start nastąpi najpóźniej pod koniec roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od niedawna mam w samochodzie radio cyfrowe (Kenwood DNX7250DAB) i moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Rzekoma słaba jakość dźwięku wynikająca z niskiego bitrate to chyba tylko teoretyczne wymysły tych, którzy tego w ogóle nie słyszeli. Jakość dźwięku polskiego DAB jest porównywalna z CD i na pewno lepsza od UKF. Co ciekawe nasi sąsiedzi nadają z jeszcze niższym bitrate (poniżej 100 kbps) i też brzmi to całkiem dobrze.

 

dabCRwave.jpg

 

dabMDRsputnik.jpg

 

dabPr3a.jpg

 

Odnośnie odbioru to konieczna jest antena ze wzmacniaczem. DAB działa podobnie jak DVB-T, tzn. tam gdzie widać nadajnik wszystko gra na samym drucie, a tam gdzie nadajnik zasłonięty potrzebny jest wzmacniacz. Samochodowa antena DAB to w sumie nic wielkiego — u mnie to kawałek drutu zatopiony w folii, która przyklejona jest do przedniej szyby (od wewnątrz); do tego podłączony jest niewielki rozmiarami wzmacniacz i prawie tego nie widać.

 

dabAntena2.jpg

 

W mieście wszystko gra bezproblemowo, bez żadnych zacięć. Poza miastem co najmniej zgodnie z mapami zasięgu, a często można złapać dużo więcej, np. Opole w okolicach Wałbrzycha czy Niemcy przed Jelenią Górą.

Z usług dodatkowych póki co w uszy rzuciło mi się tzw. "Radio Kierowców", które samo się włącza kiedy podawany jest jakiś komunikat o utrudnieniach w ruchu drogowym — w sumie dobra rzecz, ale żeby miała sens, to DAB musi działać w całym kraju. I pewnie kiedyś tak się stanie, bo przyszłość należy do radia cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z usług dodatkowych póki co w uszy rzuciło mi się tzw. "Radio Kierowców", które samo się włącza kiedy podawany jest jakiś komunikat o utrudnieniach w ruchu drogowym

 

Przecież to samo jest w radiu analogowym dzięki fladze TA w RDS, tylko nie wszystkie radia mają to domyślnie włączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przed chwilą ukończyłem przerabianie mojego odbiornika DAB+, w którym przerabiałem zasilanie oraz dodałem gniazdo antenowe. Obecnie podłączoną mam antenę logarytmiczną na pasmo K2-K69. Teraz mam odbiór 2 multipleksów Polskiego Radia, z Katowic w bloku 10A MHz (odbiór na skali 16/16) oraz Opola 11C 220.352 MHz (odbiór na skali 2/16).

Warto zaznaczyć, że sygnał z Opola mam z "odbicia" oraz antena jest ustawiona w polaryzacji poziomej, a nadajnik pracuje w polaryzacji pionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...