Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od siebie dodam że testowałem radio w sklepie takie białe Star coś tam i powiem tak jako że stały tam inne radia mogły zakłócać. Odpaliłem skanowane i znalazło kilka kanałow i radio działało tak że jak sie do radia podeszło to cisza a jak odchodziło to grało.

Radio w standardzie Dab+. Inne poniszczone aż dziw że nikt tego nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio RAM jest starsze, ma większą publiczność i na pewno w DAB miałaby się "lepiej" niż stacja

 

I pewnie ma dużo słuchaczy na paśmie FM, a jak wszyscy wiedzą odbiorników z DAB+ jest jak na lekarstwo więc inwestycja stratna.

 

Bardziej "stratna",jeśli w ogóle to właściwe słowo w przypadku DAB+ na obecnym etapie wdrażania, jest emisja stacji całkowicie niszowej i to z zerową szansą na zwiększenie słuchalności. Na takie stacje jest internet (vide: portal Polskiego Radia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększona ilość reklam w publicznym radiu, także lokalnym staje się nie do zniesienia, w tym zwiększony ich poziom w dB, głupawe konkursy do południa w PR-I tak jak by nie było nic więcej do zaoferowania. Programy religijne nawet o tej samej porze rannej w PR-I, PR-III od dawna staje się faktem, nie jestem przekonany czy to jest misja dla radia publicznego. Jeszcze trochę a zostanie wprowadzona poranna ogólna modlitwa różańcowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy kiedy ruszą te Radio Eurek, Krasnal i Retro i ciekae kto to będzie słuchał.... Chyba wybrani seniorzy - po wynikach R.Bajka widac, że nawet w największych aglomeracjach nie ma tym zainteresowania...

Wyjątkiem jest R.Nostalgia, ale jeśli PR zrobi z Radia Retro pogadankę o archiwaliach zamiast głównie muzyki to będzie porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Radio Senior nadawało polską muzykę lat 50 i 60 oraz programy z zakresu poradnictwa typu działka, kwiaty, czy jak sobie radzić w dzisiejszych czasach "loginów", komputerów, kruczków prawnych i innych pułapek czyhających na (zazwyczaj) bardziej łatwowiernych starszych ludzi, to miałoby szansę na zaistnienie. Jednak obawiam się, że DAB+ jest tak niszowe, że nikt ze starszych ludzi próbujących dzisiaj utrzymać się z niewielkiej emerytury, nie będzie wydawać pieniędzy na nowy radioodbiornik z DAB+, kosztujący obecnie min. 70 zł. Wyłączenia stacji na FM też nie należy się szybko spodziewać, a oczekiwanie, że seniorzy będą wymieniać radioodbiorniki to "marzenie ściętej głowy". Grupa 65+ to także nie jest marzenie reklamodawców. A zatem Radio Senior raczej nie powstanie szybko, jeśli w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najwyraźniej ich pogląd i co za tym zyski chyba same przekonują, skoro żadna z tych 3 stacji dalej nie wystartowała, i co za tym idzie nie wiadomo czy w ogóle ruszą, skoro "Krasnal" miał ruszyć wg pierwotnych planów rok temu, i nie wiadomo co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę przypomnieć, że seniorzy w wieku 60-75 lat są wychowani na muzyce Jazz, Rock-N-Roll, Rock, Pop i nie warto ich pomijać. Na ogródkach działkowych pietruszka, marchewka, czy kapusta to margines w stosunku do rosnącej trawy i ustawionego rożna. Na przenośne radio DAB nawet biednego emeryta będzie stać, skończy się ciągłe ustawianie radia do nadajnika na falach Długich i UKF. Przypomnę również, że spora rzesza seniorów posiada samochody i będzie zainteresowana zakupem nowego radia. Radio DAB retransmituje stacje radiowe PR usytuowane na UKF, w najbliższej przyszłości ilość programów radiowych będzie się powiększać, więc będzie to zachętą do zakupu nowego radia. Nawet pomijam tu słuchaczy którzy już zakupili droższe tunery DAB z czystej ciekawości i będą oczekiwać na dobre programowo stacje radiowe. Podejrzewam, że decydenci zarządzający Polskim Radiem czytają nasze wpisy na forum, powinniśmy podpowiadać jakiej muzyki oczekujemy i o jakiej tematyce mają być dalsze stacje radiowe. Moim skromnym zdaniem nie należy więcej powielać stacji radiowych będących na UKF, a systematycznie zapełniać pasmo DAB zupełnie nowymi programami. W taki to sposób zwiększy się ilość słuchaczy, sprzedaż odbiorników DAB wzrośnie a ceny będą spadać. Na teraz potrzebny jest program muzyczny Pop, Rock z lat 70-80, to najlepszy twórczy okres dla wspomnianych gatunków muzycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ciężko określić "potrzeby muzyczne" tej grupy społecznej, ale ilekroć mam spotkania z seniorami, tyle razy słyszę, że w "radiu teraz niczego nie da się słuchać". Fakt, że lata 50 i 60 to za mały wycinek, ale generalnie seniorzy często powtarzają, że brak im "starych polskich piosenek-przebojów z tamtych lat". Co przez to rozumieją? Zapewne "sławy" z lat 50, 60, 70 i 80 ub. wieku (czyli lata ich młodości i później aktywności zawodowej). Nie do końca jestem też przekonany, że senior wymieni radioodbiornik. To oszczędna grupa społeczna - "jak coś działa to po co wymieniać na nowe". Obecne urządzenia odbierające FM także mają możliwość zaprogramowania częstotliwości kilkunastu stacji i wybierania przyciskiem kolejnych stacji (nawet zwykłe radiobudziki już mają takie opcje) - radio DAB do tego nie jest potrzebne, aby uwolnić się od poszukiwania właściwej częstotliwości. Ilu seniorów zaś wymieniłoby radio w swoich samochodach? Śmiem twierdzić, że niewielu. W ilu nowych modelach samochodów sprzedawanych obecnie radio ma możliwość odbioru DAB - tego nie wiem, ale nie zauważyłem też w folderach z salonów samochodowych wzmianki na temat radia z DAB w pojeździe, raczej z Bluetooth lub możliwości podłączenia iPhone'a/port USB. Jak dużą grupą są kupujący nowe samochody seniorzy? Nie mam dostępu do takich danych, ale nie sądzę, że jest ona duża. Nie zmienia to jednak jednej rzeczy - utworzenie jakiejkolwiek stacji z prawdziwego zdarzenia, to duże pieniądze. Polskie Radio do bogatych nie należy, oferta stacji nadającej głównie do grupy 65+ i tylko w DAB, reklamodawców raczej nie przyciągnie, zatem... los takiej stacji jest z góry przesądzony (na razie?).

PS.Działka czy ogród wbrew pozorom nie są tak mało popularne, choć mało radiowe te tematy, bardziej pasują do TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziemy w ten sposób biadolić to nic nie będzie się opłacać, PR powinno mieć misję społeczną, a nie maszynką do zarabiania kasy na reklamach. Mnie nie chodziło o typową stację radiową, a o gatunek muzyczny np Rock, Nostalgia itp w pakiecie muzycznym tak jak PR nadaje za pomocą internetu. Nie pisałem o dyskusji w radiu jak sadzić buraki, czy obcinać krzewy, muzyka z ewentualną reklamą pomiędzy utworami. Wiadomo, że Radio i TV nie ma pieniędzy, ponieważ przez 25 lat nie potrafiło ściągać należycie abonamentu. Prawdopodobnie była to specjalna gra polityczna o zniszczeniu publicznego Radia i Telewizji. Na wysokie pensje i odprawy milionowe dla byłych prezesów jakoś znajdują się zawsze pieniądze. Przypominam Koledze, że to właśnie starsza generacja słuchaczy utrzymuje Radio i TV, ponieważ młodzi nie płacą abonamentu, nawet nie są dobrze uświadomieni za co powinno się płacić. Generacja seniorów wychowana jest na dobrej muzyce i słuchania muzyki na z prawdziwego zdarzenia sprzęcie odtwarzającym. My nie słuchamy muzyki za pomocą budzików, czy laptopów i na innych wynalazkach. Dla młodych słuchaczy, to nawet gramofon Bambino z początku lat 60 tych z wbudowanym wzmacniaczem lampowym będzie obecnie audiofilskim sprzętem odtwarzającym. Zapytam krótko, po co było wprowadzać technologie radia DAB jeżeli brakuje pieniędzy na jego dalszy rozwój, analogowe radio na UKF powinno według Kolegi wystarczyć. Powielanie programów z UKF w paśmie DAB jest błędem hamującym rozwój, mam nadzieję, że przyjdzie czas na opamiętanie. Przypomnę, że radio DAB wymyślono właśnie do samochodów, aby przy dużych szybkościach nie było uciążliwych zaników dźwięku.

 

Pozdrawiam

P.S.

Lata 50 - 60-te to tysiące utworów zagranicznych i polskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja tymczasem chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakaś aplikacja DAB+ na smartfony z Androidem. Przyznam że te znalezione przeze mnie irytują mnie wymaganiem bluetooth z innego urządzenia którego niestety nie mam. Bardzo liczę na waszą pomoc w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko spotykane urządzenie, więc wątpię żeby w Polsce ktoś używał taki sprzęt do słuchania radia, które jest w eterze.

 

Dziś była u mnie ładna pogoda, więc postanowiłem ustawić dobrze antenę pod sygnał DAB+. Obecnie mam stały odbiór z nadajników w Katowicach (16/16), Opolu (2/16) oraz z Krakowa (5/16). Podsumowując, zawartość z Krakowa mnie bardzo zaskoczyła oczywiście na nie korzyść, gdyż stacje ogólne mają te same parametry co z innych nadajników.

Ale co do Radia Kraków i OFF Radio Kraków stacje te nie mają identyfikacji typu programu które obecnie jest nadawany ( ), w opcji nie ma nawet co komentować, gdyż wygląda jakby to jakaś amatorska stacja była.

Najlepsze zostawiłem na koniec, OFF Radio Kraków nadawane jest w STEREO z przepływnością 96 Kbps, ale co do Radia Kraków to niestety obecnie przepływność wynosi zaledwie 88 Kbps z emisją w STEREO :shock:. Ja osobiście nie mam tam jakiegoś "wypasionego" odbiornika, ale jak dalej pójdzie to DAB+ okaże się wielkim niewypałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to że w Polsce planowane są 3 muxy DAB+ i to ile stacji pomieści jeden mux zakładając że będzie bardzo dobra jakość audio to lepszym rozwiązaniem było by uruchomienie jednego muxa DVB-T2 dla stacji radiowych, jakość audio była by porządnej jakości i ilość stacji była by o wiele większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko spotykane urządzenie, więc wątpię żeby w Polsce ktoś używał taki sprzęt do słuchania radia, które jest w eterze.

 

Tuner internetowy jest sprzedawany w Polsce od kilku lat przez sieć sklepów Conrad.

Nie chodzi mi tylko o stacje dostępne w eterze FM/DAB+ ale o cały pakiet 100 programów Polskiego Radia w internecie. Wiadomo, że za pomocą komputera pakiet można odebrać od początku jego nadawania. Jakoś Polskie Radio nie kwapi się umieścić pakiet na znanych serwerach zagranicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...