Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@asiafan - co rozumiesz przez "zasilanie tylko na bateria"? Jeżeli chodzi ci o wbudowany akumulator (a'la telefon komórkowy) to jest to jednak wada. Co do baterii AA/AAA - chyba lepsze rozwiązanie niż akumulator a'la telefon, sugerowane przez m.in. aplikację RSO w poradniku o wyposażeniu na wypadek klęski żywiołowej (alternatywą dla baterii AA/AAA wg poradnika jest dynamo).

 

Jeżeli chodzi o takie radio, to mogę polecić Sony XDR-S40DBP (sam mam, choć obecnie brak odbioru DAB+ w moim rejonie - najwcześniej na styczeń). Obecnie najszerzej dostępne radio na rynku (w Euro AGD czy MediaMarkcie najczęściej jedyne dostępne radio z DAB+, cena poniżej 300 zł (nawet w stacjonarnych sieciach RTV-AGD). Na dodatek jest przydatne na wypadek klęski żywiołowej (zasilanie bateriami/akumulatorkami AA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat pierwszy model zasilanie tylko na baterie to odpada bo wiadomo regularnie ładowanie natomiast odnowiona wersja to niemal 300zł za samo radio to za dużo

 

 

coś innego?

Ja posiadam ten pierwszy i on ma również zasilanie z sieci poprzez zasilacz 6V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tymczasem mam pewne pytanie a mianowicie czy odbiorniki niemieckiej firmy "Dual" należą do tych porządniejszych jeżeli chodzi o stacje nadające w DAB+ oraz FM? Przyznam się że kupiłem sprzęt tej firmy (model P-100) i stąd też jestem ciekaw waszej opinii na temat odbiorników tej firmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia o "Dualach" jest bardzo pozytywna.Mają bardzo czułe głowice dzięki czemu nawet słabsze stacje FM,które na innych odbiornikach nachodzą się na siebie to Dual doskonale daje sobie z nimi radę.A jeśli chodzi o DAB to słyszałem na nim odbiór tylko w Niemczech i również jest bez zarzutu no i co najważniejsze odbiorniki tej firmy można kupić w naprawdę przystępnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan - co rozumiesz przez "zasilanie tylko na bateria"? Jeżeli chodzi ci o wbudowany akumulator (a'la telefon komórkowy) to jest to jednak wada. Co do baterii AA/AAA - chyba lepsze rozwiązanie niż akumulator a'la telefon, sugerowane przez m.in. aplikację RSO w poradniku o wyposażeniu na wypadek klęski żywiołowej (alternatywą dla baterii AA/AAA wg poradnika jest dynamo).

 

Jeżeli chodzi o takie radio, to mogę polecić Sony XDR-S40DBP (sam mam, choć obecnie brak odbioru DAB+ w moim rejonie - najwcześniej na styczeń). Obecnie najszerzej dostępne radio na rynku (w Euro AGD czy MediaMarkcie najczęściej jedyne dostępne radio z DAB+, cena poniżej 300 zł (nawet w stacjonarnych sieciach RTV-AGD). Na dodatek jest przydatne na wypadek klęski żywiołowej (zasilanie bateriami/akumulatorkami AA).

 

 

Ja w EuroAGD i MM widziałem tylko 2 radia z DAB+ ale jedno było różowe drugie zielone i bez wyśtwietlacza albo był on zasłonięty

 

Radio o którym mówie to nie dla siebie tylko dla osoby starszej np takie cos

 

http://allegro.pl/radio-dab-bush-stereo ... 24418.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie czy ktoś z Nysy i okolic odbiera Radio DAB z nadajnika elektrowni w Opolu oraz z nadajnika na Górze Św Anny. Nadajniki uruchomiono chyba dla mniejszości niemieckiej i pochodzenia śląskiego jak widać z map zasięgu. Pozostała część regionu Opolszczyzny jest prawdopodobnie po za zasięgiem i będzie musiała poczekać z odbiorem do 2020 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia o "Dualach" jest bardzo pozytywna.Mają bardzo czułe głowice dzięki czemu nawet słabsze stacje FM,które na innych odbiornikach nachodzą się na siebie to Dual doskonale daje sobie z nimi radę.A jeśli chodzi o DAB to słyszałem na nim odbiór tylko w Niemczech i również jest bez zarzutu no i co najważniejsze odbiorniki tej firmy można kupić w naprawdę przystępnych cenach.

 

Na oficjalnym forum emitela można znaleźć filmik porównujący radioodbiorniki Sony i Dual pod względem czułości - jest ona bardzo podobna.

Więc Duale są podobne pod tym względem do radioodbiorników Sony - choć ja mam Sony (w moim wypadku kwestia przyzwyczajenia - miałem pozytywne odczucia z radioodbiornikami tej firmy).

 

Ja w EuroAGD i MM widziałem tylko 2 radia z DAB+ ale jedno było różowe drugie zielone i bez wyśtwietlacza albo był on zasłonięty

 

Radio o którym mówie to nie dla siebie tylko dla osoby starszej np takie cos

 

http://allegro.pl/radio-dab-bush-stereo ... 24418.html

 

Za 89 PLN? Nie dołuj mnie - to pewnie słaby radioodbiornik (np. firma nic mi nie mówi). Nawet strona Polskiego Radia podaje, że najlepiej wydać na ten cel co najmniej 150 zł - od tej ceny można znaleźć jakiś lepszy odbiornik. Dodatkowe utrudnienie - baterie C są mimo wszystko słabiej dostępne niż baterie AA lub AAA (te ostanie [czyli AA lub AAA] możesz znaleźć nawet w byle sklepie; w wypadku baterii C musisz się już trochę namęczyć, tu już potrzebny nieco lepszy sklep). Nawet sugerując się zdjęciami, to jednak zaproponowany przeze mnie Sony jest lepszy niż ten jako odbiornik dla osoby starszej (Sony ma większe przyciski [choć jako odbiornik jest mniejszy], przy pierwszym uruchomieniu próbuje wyszukiwać stacji DAB/DAB+, obsługuje wspomniane wcześniej baterie AA; jedyną korzyścią zaproponowanego przez ciebie radia to chyba tylko pamięć do 20 stacji [sony ma 10] i alarm [sony tego nie ma, ma za to timer wyłączenia oraz wspomniana cena [choć, moim zdaniem, trochę za niska]) - wbrew pozorom obsługa nie jest taka trudna, wystarczy przeczytać raz czy dwa instrukcję (w wersji mapka, jest też po polsku).

P.S. "Najczęściej" nie oznacza "jedyny" - w Gdańsku w Media Markcie czy Saturnie jest ostatnio dostępny, z innymi radiami z DAB+ jest bardzo różnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej zamontować stacjonarną antenę, zakupić stacjonarny tuner DAB podłączyć do wzmacniacza i słuchać trójki z przyzwoitą jakością. Słuchanie muzyki na takich przenośnych grajdołkach to profanacja dźwięku, po co DAB+ wystarczy analogowy FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia o "Dualach" jest bardzo pozytywna.Mają bardzo czułe głowice dzięki czemu nawet słabsze stacje FM,które na innych odbiornikach nachodzą się na siebie to Dual doskonale daje sobie z nimi radę.A jeśli chodzi o DAB to słyszałem na nim odbiór tylko w Niemczech i również jest bez zarzutu no i co najważniejsze odbiorniki tej firmy można kupić w naprawdę przystępnych cenach.

Dzięki za opinie. Ja mam model Dual P-100 i bardzo sobie go chwalę pomimo że trochę musiałem nad nim poślęczeć. Jedynymi wadami sprzętu jest dosyć średni odbiór (ale nie najgorszy) oraz pamięć tylko 10 stacji w FM ale pomimo tego wszystko wygląda jak najbardziej w porządku.

W kwestii DAB+ to chyba w przypadku Krakowa będzie próba uzyskania zasięgu porównywalnego z FM albo i lepszego (do poziomu TVP1 z analogu) tak by nawet najdalsze rejony (np: Bochni) które obsługuje nadajnik na Chorągwicy (będący gospodarzem DAB+ miały dostęp do radiofonii cyfrowej. Ofertę tworzyć będzie 9 stacji (lub 10 jak ruszy stacja dziecięca) wliczając w to lokalny projekt Radia Kraków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup Tuner Onkyo DAB+ T- 4030.

 

• DAB/DAB+ pamięć 40 stacji

• 40 FM pamięć 40 stacji

• VLSC™ (Vector Linear Shaping Cirsuitry)

• Wyjście cyfrowe (optyczne i koaksjalne)

• Wyjście analogowe

• Stacje FM dostępne na wyjściu cyfrowym

• Przetwornik cyfrowo-analogowy Wolfson® (WM8718)

• RDS z PS/RT/PTY

• Nazywanie zaprogramowanych stacji (8 znaków)

• Strojenie automatyczne/manualne

• Tryb FM mono –dla słabych sygnałów

• Antyrezonansowa obudowa o wysokiej sztywności - chroni przez zakłóceniami mechanicznymi

• Ściemniacz wyświetlacza

• Funkcja Standby

• Aluminiowy panel frontowy

• Kondenstaor o audiofilskiej jakości

• Współpraca z systemem RI (sterowanie z pilota)

• Bezbateryjna pamięć

• Pilot zdalnego sterowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane parametry Tunera Onkyo DAB+ T-4030

 

DAB Tuning Range Band III: 174.928 MHz–239.200 MHz

DAB Sensitivity -100 dBm

DAB Signal to Noise Ratio 100 dB

DAB Total Harmonic Distortion 0.01 %

DAB Stereo Separation (1 kHz) 90 dB

DAB Frequency Response +0.5/-0.5dB (20Hz~20kHz)

Waga 4,9 kg

 

Dala zainteresowanych.

Tuner oferuje Salon Planeta Dźwięku

Warszawa

ul Tarczyńska 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry tunera Onkyo T- 4030 DAB+ wspaniałe. Wszystko zależy z jaką jakością będzie przekaz, przy wybitnie kierunkowej antenie może odbiorę sygnał z nadajnika na górze Św. Anny. Na tunerze na USB odbierałem wieczorami program w DAB+ z nadajnika Kosztowy obok Katowic, około 140 km w linii prostej z Nysy.

 

Parametry dla FM. Tuner Onkyo T- 4030

 

 

SPECIFICATIONS

Tuning Frequency Range

FM 87.5 MHz–108 MHz

DAB+/DAB 174.928 kHz–239.200 kHz

THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise)

FM Stereo 1.0% (1 kHz)

FM Mono 0.2% (1 kHz)

Frequency Response 20 Hz−15 kHz/+1.5 dB, -4.0 dB (FM)

Stereo Separation 40 dB (1 kHz) (FM)

Signal-to-Noise Ration

FM Stereo 60 dB (IHF-A)

FM Mono 74 dB (IHF-A)

Power Supply AC 230 V~, 50 Hz

Power Consumption 8 W

Standby Power Consumption 0.2 W

Dimensions (W x H x D) 435 x 101.5 x 307 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie Radio rozstrzygnęło przetarg na nadawanie swoich programów w systemie DAB+ w:Koszalinie,Olsztynie,Zielonej Górze,Białymstoku,Lublinie oraz Rzeszowie.We wszystkich tych miastach za ofertę najkorzystniejszą uznano ofertę Emitela (tylko Emitel złożył oferty).W Zielonej Górze,Olsztynie i Koszalinie emisja powinna rozpocząć się już 1 stycznia razem z Gdańskiem,Krakowem,Kielcami i Poznaniem na które przetarg rozstrzygnięto już w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy test tunera Onkyo DAB+ T- 4030 wypadł obiecująco, szczególnie nadawana muzyka w PR- 2 robi wrażenie. Nie przesadzę jak napiszę, że czuć salę koncertową.

Przy średniej klasy wzmacniaczu i kolumnach słuchanie radia staje się przyjemnością, mogę śmiało napisać, że część moich oryginalnych płyt CD jest stosunkowo kiepsko nagrana. Teoretycznie jestem po za zasięgiem odbioru, praktycznie odbieram sygnał z Opola, lub z nadajnika na górze św Anny, w sumie 8 programów. Wyświetlają się Katowice i Wrocław jednak bez dźwięku. Nie mam pojęcia po co jest taki program jak External? Anteny mam zamontowane na dachu wieżowca na wysokości 37 m. Nysa położona jest w dolinie, jest zimno na dokładne ustawianie anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...