Skocz do zawartości

Dziwne przypadki telewizji naziemnej


Tomo21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Miałem taki dziwny przypadek, otóż całkiem niedawno (ok. 3 miechy temu) u babci (pozdro dla niej) jeszcze na analogu, na wielkim kineskopowym Daewoo na Polsacie, TV4 i TVP2 miałem przebicia z innych kanałów, widać było jakby ducha kanału np, oglądam Ojca Mateusza a nagle widze jakby delikatnie, delikatniuśko nałożony przeźroczysty i niewyraźny obraz TVP1, poznałem po logo i napisie "stereo" pod logiem kanału, aktualnie Klan leciał :-D Takie rzeczy powtarzały się aż do zmiany na DVB-T. Dla mnie to było coś... dziwnego :crazy: . Komuś coś takiego się pokazało?

PS.: To był przekaz naziemny daleko od kablówek itp (20 km do Sochaczewa) ale mieliśmy dużo w gospodarstwie telewizorów (ok . 7 na chodzie i 15 u wujka elektryka) i takie rzeczy pokazywały się przeważnie po 7 wieczorem a siora miała też sporego Grundiga w pokoju obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy Polsatowski dekoder był u wuja w sąsiednim domu. To była chyba jednak wina telewizora :-) Coś te moje wypowiedzi na tym forum są jakieś dziwne :-) A tak wogóle, to na Mazurach są spore (o wiele mniejsze niż na śląsku) pokłady węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous
A kiedyś kiedyś złapałem na starej Diorze stacje radiowe z Rosji, Niemiec, Czech a nawet jakieś Cing Ciong tzn. chyba audycja po chińsku bo raczej nie odbiorę 10km od Sochaczewa radia z CHRL.

1991 rok, na pustym wtedy jeszcze paśmie CCIR przez kilkanaście godzin odbierało się multum brytyjskich stacji i stereo czysto bez szumów. Żadnego wolnego kawałka na skali. Odbiór Czechów na OIRT w środkowej Polsce za głębokiej komuny w burzową pogodę nie był niczym szczególnym.

Około 1996 roku - jeszcze nie było tłoku na UKFie. Latem przy zlbiżającym się froncie atmosferycznym - odbiór w Pabianicach w tzw. "studni" bloczek otoczony innymi wysokimi blokami - odbiór RFM Koszalin. Stacje z Wrocławia, o rejonu Sudet to była norma każdego dnia, tak samo Radio PiK. Radio Merkury w Łodzi na 91.9 to na każdym radiu wewnątrz mieszkań.

Dawniej początek lat 80-tych - OIRT - własnoręcznie zrobione radio z fabryczną głowicą diorowską od radii samochodowych wykorzystująca japoński FET typu 2SK41E na wejściu plus BF214 i TBA120 jako tor p.cz. - i świetny odbiór na północy Łodzi nadajnika katowickiego na metrowym kawałku drutu. Kilka lat poźniej - radio lampowe, i b. dobry odbiór w Pabianicach stacji z Krakowa na kawałku drutu.

W początkach telewizji wielu pasjonatów zajmowało się DX-em - stacji TV a wymagało to odbiorników wielostandardowych i takimi często były konstrukcje amatorskie (wtedy lampowe....).

 

Na początku lat 90-tych była wieloletnia świetna propagacja w pasmie CB w kierunku Włoch. Nieco wcześniej kolega ze studiów nawiązał przypadkowo łączność z Łodzi z osobą w Belgii korzystającą z "ręcznego" mobilnego radiotelefonu CB. Chwalił się też potwierdzonymi łącznościami CB z Marokiem, Algierią oraz bliskim wschodem np. Libanem (kart QSL jak u krótkofalowców).

Nic zaskakującego.

 

Aha czasem do toru p.cz. przenikały sygnały stacji krótkofalowych. Zresztą nie dziwnego zbliżenie palucha do wejścia toru p.cz. odbiornika UKF wyższej klasy skutkowało odbiorem wielu stacji z okolic pasma 31m. Jeśli Twoje radio miało słabe tłumienie sygnałów p.cz. w głowicy to mogłeś przypadkowo odbierać stacje AM krótkofalowe. Stąd te chińskie stacje.

 

Niektóre zjawiska propagacyjne mogą też skutkować zjawiskami objawiającymi się zmianą częstotliwości po drodze od nadajnika do odbiornika.

 

A tak sie zastanawiam, czy można odebrać coś w DVB-T przy dobrym Tropo?

Owszem. ale obecnie ciężko będzie - niska aktywność słoneczna (przyczyniła się do śniegusa-dyngusa) i nawet na krótkich czy średnich cichawo jest. A im większy tłok lokalny w eterze tym trudniej o DX....

 

Ale w sumie DX to fajna zabawa jest. Zacytuję coś ciekawego:

 

Oto kolejna bardzo ciekawa konstrukcja - faktycznie to REGEN XXI wieku.

Posłuchajcie jak on pracuje! Nie wymaga ciągłej korekcji reakcji mimo iż szeroko (3x) pokrywa pasmo. Radio jest na jednej lampie(!) a pracuje jak rasowa superheterodyna

Autor (vladn) mieszka i pracuje w USA ale pisze na stronach:

CQHAM.RU - http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... 2&page=147

i tu - http://theradioboard.com/rb/viewtopic.php?t=4658

Czapki z głów jak proste układowo radio potrafi swietnie się sprawować. Aby poznać konstrukcję polecam zajrzeć najpierw na wątek na theradioboard bowiem na rosyjskim forum temat szybko i dynamicznie się rozwija i trzeba się przedzierać przez setki postów.

 

Na pasmach amatoeskich fajnie słychać jak na brzmienie audio wpływa niedokładność dostrojenia dla emisji SSB (coś jak efekt pitch...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam jak w 2009 r. Po burzy na analogu odebrałem TV4. Obraz był zaśnieżony i nieciekawy i po pół godziny zanikł całkowicie. Próbowałem potem ustawić antenę, ale się nie udało.

Pamietam jeszcze wcześniej odbieralem TVP Wrocław, TVP Warszawa (mieszkam na terenie Wielkopolski), Polsat 2 International, TVN Lingua i wiele czeskich. Kiedy zacząłem je ustawiać na liście To po kilku minutach poznikały.

Czasem zdarzalo sie też, że po wyszukaniu kanałów, wyskoczył Polsat, ale z dźwiękiem radia RMF.

Ten urok analogu... to byly piękne czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

pamiętam jak w 2006 roku gdy miałam 13 lat to w samochodzie u mojego taty odbierałam podczas es-ów francuskie, włoskie, brytyjskie, tureckie i greckie stacje radiowe. jak spędzałam u babci na wsi też w tym roku, co mówiłam, to odbierałam w telewizorze podczas es-ów na kanale 2 svt1 i raiuno oraz podczas tropo białoruskie ze słonima, grodna, swisłoczy i gieranion, ukraińskie eratv, 1+1, ntn, litewski tv3 oraz rosyjski rossija1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Mieszkam w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie). 4 lata temu siedziałem w samochodzie i przełączałem sobie po stacjach. Nagle natrafiłem (gdzieś tak na 92 MHZ) na włoskie (?) radio. Niestety, dźwięk z każdą sekundą zanikał, ale gdy przełączyło się na inną częstotliwość i powróciło na tamtą, to znów działało :D . Może to przez to, że samochód był przy murze, a na tym murze szły linie energetyczne. :roll: Pozdrawiam.

PS. Wiem, że to nie jest o telewizji naziemnej :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Czas ponownie otworzyć temat.

W 2001 jak mieszkałem kiedyś na granicy z Słowacją (Śląskie oraz przez rok) to mi tylko odbierało TVP1,TVP2 (mocno) oraz Polsat (średnio) z Skrzycznego i bardzo słabo TVP Kraków z Kosztów ,a z Słowacji STV1 (obecnie Jednotka,jakość 70%) i STV2 (obecnie Dvojka,jakość 20-35%) Podczas burzy udało mi się wyłapać w mocnej jakość TVP Kraków i STV1,2 podobnie mocnej jakości oraz Markize w 80% jakości.Trwało to 3,5 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ponownie otworzyć temat.

W 2001 jak mieszkałem kiedyś na granicy z Słowacją (Śląskie oraz przez rok) to mi tylko odbierało TVP1,TVP2 (mocno) oraz Polsat (średnio) z Skrzycznego i bardzo słabo TVP Kraków z Kosztów ,a z Słowacji STV1 (obecnie Jednotka,jakość 70%) i STV2 (obecnie Dvojka,jakość 20-35%) Podczas burzy udało mi się wyłapać w mocnej jakość TVP Kraków i STV1,2 podobnie mocnej jakości oraz Markize w 80% jakości.Trwało to 3,5 godziny

Ja miałem kilka lat później coś podobnego tyle że ze stacjami czeskimi CT1, CT2 oraz iPrima jak również TVP2 i TVP Katowice z Kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...