Skocz do zawartości

Ile znacie języków obcych?


safetyNOTguaranteed
 Udostępnij

języki obce, ile znacie?  

96 użytkowników zagłosowało

  1. 1. języki obce, ile znacie?

    • 0
      8
    • 1
      24
    • 2
      38
    • więcej, ile?
      30


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Ale co to znaczy znam? Inne jest rozumienie ze słuchu, inne czytanie, jeszcze inny stopień komunikacji własnej... Jeśli ktoś tu kwituje, że "zna" angielski albo "znam biegle", to najczęściej operuje prostym językiem w mowie, ale zaraz okazuje się, że nie jest w stanie obejrzeć samodzielnie żadnego filmu. Jestem o tym przekonany :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dużo podróżuję, w młodości sporo też mieszkałem za granicą. Dodatkowo szybko się uczę, dlatego łatwo mi przychodzi uczenie się języków. ;)

 

Biegle (mogę swobodnie mówić i pisać):

- angielski (brytyjski i amerykański); najlepiej opanowany przeze mnie język. Mówię w nim lepiej, niż w ojczystym polskim (niestety jak widać, tutaj mówię dość potocznie :roll:). Opanowałem język biznesu, techniczny i w znacznym stopniu prawniczy. Potrafię rozróżnić różne akcenty i odmiany tego języka z prawie całego świata.

- niemiecki; drugi najbardziej opanowany przeze mnie język (polski umieściłbym dopiero na 3 miejscu), w młodości oglądałem dużo kanałów niemieckich, więc dość szybko go opanowałem

- holenderski (niderlandzki i flamandzki); jak się zna dobrze niemiecki, to nietrudno się nauczyć języków holenderskich, które są podobne; poza tym podróżowałem do Holandii nie raz

- francuski; miałem i mam znajomych, którzy biegle mówili tym językiem, sporo mnie nauczyli, a później sam rozwinąłem naukę; dzisiaj mógłbym bez problemów napisać książkę w tym języku ;)

 

Średnio (dopiero się uczę, choć znam podstawy gramatyki i inne zasady):

- japoński; jest to moje hobby, kultura i język tego kraju; liczę, że wciągu 3 lat opanuję japoński w stopniu biegłym; na razie znam podstawy pisania (gramatykę, znaki itp.) oraz potrafię powiedzieć sporo zdań i słów; z pisaniem jest gorzej - listu jeszcze nie napiszę; ale bez problemu dogadywałem się z Japończykami (byłem nie raz w Tokio i innych regionach Kraju Kwitnącej Wiśni), w sklepie, na ulicy czy współpasażerami

- hiszpański; po japońskim, jest to drugi język którego obecnie intensywnie się uczę; jestem mniej więcej w połowie drogi do biegłego opanowania, pomagają mi znajomi pisząc do mnie listy (e-mail); jeszcze góra 2 lata i będzie dobrze

- szwedzki, duński, norweski; kiedyś mieszkałem w Skandynawii, dlatego opanowałem te języki w stopniu średnim; potrafię się dogadać z ludźmi, nawet czytać, ale pisać już słabiej; obecnie nie rozwijam ich nauki, bo mam inne priorytety (japoński, hiszpański i hiński); wrócę do nich jak opanuje biegle te priorytety ;)

 

Słabo (nie znam jeszcze wszystkich zasad, części dopiero zaczynam się uczyć):

- chiński (mandaryński); uczę się go, jestem na początku drogi, mniej więcej w 1/3; jeszcze nie opanowałem wszystkich podstaw i zasad oraz znaków; byłem w chinach i pewnie nie raz jeszcze będę miał kontakt; potrzebuję w tym kierunku rozwinąć swój biznes, dlatego będę się uczył; może za 5-6 lat go opanuję na tyle, abym mógł mówić i pisać

- rosyjski; moja rodzicielka zna ten język, trochę mnie uczyła ale niespecjalnie się przykładałem; wrócę do tego na późniejszym etapie życia

- czeski; znam ludzi z tego kraju i miałem kontakty, dlatego trochę znam podstawy itp.

- łacina; miałem w szkole, dlatego znam podstawy; znam głównie z literatury, o mówieniu nie ma mowy :)

 

Jest jeszcze drobnica słowiańska, ale o tym szkoda pisać, bo jest gorzej niż słabo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...