Skocz do zawartości

Odbiór SR poniżej 1000 Msymb/s na kartach DVB (TBS/Prof)


rysiuhelix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkowników i znawców Kart DVB .

Jaka karta odbiera transpondery z SR <1000 , czyli SR= 330 , 477, 555 , 700 , 717 , 823 i 837 ?

Może ktoś , kto na karcie DVB odbiera takie transpondery może zgrać strem . Jest to potrzebne programistom

do wniesienia poprawek w tunerach satelitarnych .

Za pomoc i rady z góry

Dzięki

rysiuhelix

 

Piszcie na forum oraz na PW .

 

Wykaz takich transponderów :

 

1. Eutelsat W48 - 48E - 11670 H 823 5/6 DVB-S2 8PSK DATA

2. ASTRA 3A/3B - 23,5E - 12660 V 477 1/2 DVB-S

12661 V 555 3/4 DVB-S

3. Eutelsat W6 - 21,6E 10952 H 833 3/4 DVB-S

4. Eutelsat W2M - 16E 12680 H 330 1/2 DVB-S

12661 H 335 1/2 DVB-S

5. Eutelsat W3A - 7E 12594 H 837 1/2 DVB-S DATA

6. AtlanticBird 2 - 8W 12748 H 717 1/2 DVB-S

7. Hispasat 1C/1D - 30W 11503 V 700 3/4 DVB-S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

TBS 6925 V2 w walce z niskimi SR (tu 8°W):

8wsr716.jpg

 

TBS 6925 V2 ma nowe sterowniki 1.0.1.9 - znacznie przyśpieszają pracę karty.

 

Warto odnotować, że sterowniki TBS6925 V2 są napisane tak, że SR poniżej 1000 Msymb/s działają na dowolnym programie, jeśli tylko przepuszcza takie zapytania. Zejście z SR poniżej 1000 Msymb/s jest też możliwe na TBS6925 V1 i kartach od Prof (na pewno na 7301, na 7500 nie sprawdzałem - możliwe że trzeba działać na sterownikach zmodyfikowanych przez Crazycat'a), ale mi udało się tylko na zmodyfikowanym module BDA2 od Crazycat'a, bo sterowniki dla obydwu wycinają zapytania o SR poniżej 1000 Msymb/s (przy 7500 na sterownikach Crazycat'a możliwe że jest inaczej i działa na wszystkim; ogólnie temat wymaga dalszych badań).

 

Dodatkowe info: AltDVB nie przepuszcza SR poniżej 500 Msymb/s - żeby je wpisać trzeba wyedytować stosowny plik .ini z transponderami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te od ProgDVB są tylko do ProgDVB. Moduły są niekompatybilne między aplikacjami, ponieważ każdy program ma w zasadzie swój własny "format". Nie jest tak dobrze jak z wtyczkami, gdzie ukształtował się MDAPI, czyli można powiedzieć taki "standard" wtyczek dla programów dla kart DVB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na tych programach, które mają moduły "omijające" sterowniki. Do AltDVB jest osobny moduł dev_bda2driver (autor: Crazycat :D ), do innych nie da rady.

 

Na AltDVB jeszcze w maju na 7301 udało mi się odebrać SR 477 z 23,5°E z BDA2 od Crazycat'a, wydaje mi się, że wrzucałem ten zrzut (zrzut jest z 12 maja, po coś go robiłem - albo był na forum albo wrzuciłem go do drukowanego SK :P ):

7301sr477n.th.jpg

 

Niestety AltDVB na 23,5°E średnio się sprawdza, bo druga paczka z SR 555 leci w AAC - AltDVB AAC nie rozpoznaje, więc stacje wyszuka, ale posłuchać nie da rady, a przynajmniej ja nie odkryłem jak zmusić AltDVB do przepuszczenia fonii AAC, nawet jak PID Audio dopiszę ręcznie i wybiorę kodek, który obsługuje także AAC - i tak jest cisza.

 

Na razie chyba najlepsze efekty z niskimi SR miałem na TBS6925 V1 (nie ma tej wersji karty w sprzedaży, zresztą nie jest ukończona, dopiero V2 jest gotowa do codziennego użytku). Na TBS6925 V1 dopadłem nawet stacje z 16°E z SR=330 (też chyba wstawiałem zrzut na forum, gdzieś to musi być w temacie o egzotycznych kartach DVB). Na Prof wydaje mi się jednak, że też powinno się udać. Kwestia prób i precyzyjnej regulacji częstotliwości, bo transmisje z tak niskim SR zajmują pasmo poniżej 1 MHz. W efekcie przestawienie częstotliwości o 1 MHz góra/dół może mieć kolosalne znaczenie dla odbioru (mając na uwadze także przesunięcie samego LNB).

 

Dopisywanie stacji z SR poniżej 500 Msymb/s do AltDVB tylko przez plik ini.

 

Przydatny link: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/po ... 7&trail=15 - wypowiada się tam user @RYS - eksperymentuje na 7500, czasami przemyka tu na forum i na satclub.pl ;)

 

EDIT: Zrzuty z TBS6925 V1 pokazujące odbiór holenderskich stacji z SR 330 poszły w drukowanym SK 6/2011 - wspomniałem tam o module BDA2 dla AltDVB w wersji 0.2.0.79, teraz aktualna wersja to 0.2.1.714 (z dziś).

 

EDIT2: Mimo skrajnego śmietnika na moim dysku odkopałem ten zrzut, który poszedł do SAT Kuriera 6/2011 z SR=330:

sr330.th.jpg

 

Dziękować należy Crazycat'owi, ponieważ dzięki niemu TBS6925 V1 mimo nie dokończonych sterowników karta pracuje i odbiera wszystko co powinna, a Profy mogą zjechać poniżej 1000 Msymb/s (nie spodziewałbym się poprawek sterowników w tym kierunku). I to wszystko nastąpiło w kilka miesięcy, bo jeszcze w marcu na tym forum pisałem, że na żadnej karcie DVB nie udało mi się odebrać takich transmisji. Profy w ogóle robiły mega przekręt, bo przy próbie wybrania transpondera z SR poniżej 1000 Msymb/s pokazywały sygnał z poprzedniej częstotliwości i w efekcie można było odnieść fałszywe wrażenie, że to działa, choć wtedy jeszcze nie działało. Przełomowe były maj i czerwiec :D

 

Jeszcze jakby tego było mało - Crazycat odkrył też, że na chipach STV0903BAC (Profy mają starsze BAB, ale chyba można spróbować), czyli nie tych profesjonalnych, ale tańszych "standardowych" śmigają paczki wielostrumieniowe (włoskie z 12,5W i 31,5E, ukraińska Zeonbud z 31,5E) - działa to m.in. na kartach Omicom S2 PCI (dostępne w przystępnych cenach w Rosji, zbliżone do Prof, tylko nowszy demodulator, co ma pewne zalety i wady).

 

EDIT3: Jeszcze jeden zrzut z archiwum X Mr. Orbity - zanim paczka Mediaset z 13°E przeszła do nietypowej modulacji i stała się kompletnie nieodbieralna, to też na TBS6925 V1 działała:

mediaset.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie forum satkuriera ze szczególnym uwzględnieniem działu Karty DVB - PC oraz satklub to moja codzienna "prasówka" obowiązkowa.

A taki numer jak ostatni SK gdzie tyle się pisze o kartach DVB - miód.

Na razie kombinuję z Astrą 2D ale potem mam zamiar bawić się blindem choć zakres skromny bo 68.5 E-ok 7W może ciut dalej.

 

Proszę jeszcze o namiary na "czystego" ALT-a,Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem małych kombinacji i kwestię SR poniżej 1000 Msymb/s wydzieliłem do osobnego wątku, żeby się to nam nie zagubiło.

 

User Derrick wrzucił tu: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/po ... stcount=27 wykaz holenderskich stacji z niskim SR, w wolnej chwili zatrudniłem Prof7301 z AltDVB i modułem BDA2 od Crazycat'a i odebrałem wszystko. Poniżej co udaje się wyczytać ze strumienia:

 

Eutelsat Sesat 1 (16,0°E)
tp. B3 (11,066 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: (noname) SID 53BB
PID A: 101 (dut)
PID PCR: 101
SID: 21435
PID PMT: 1015
Kodowanie: brak

tp. B3 (11,069 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: Radio 538 TNZ
PID A: 101 (dut)
PID PCR: 101
SID: 21930
PID PMT: 1015
Provider: Broadcast Partners
Kodowanie: brak

tp. B3 (11,070 GHz, pol. H, SR: 796, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK)

ID: Radio 1 - BP
PID A: 101 (dut)
PID PCR: 101
SID: 1000
PID PMT: 1015
Provider: BP
Kodowanie: brak

ID: Radio 2 - BP
PID A: 201 (dut)
PID PCR: 201
SID: 2000
PID PMT: 200
Provider: BP
Kodowanie: brak

ID: Radio 3 - BP
PID A: 301 (dut)
PID PCR: 301
SID: 3000
PID PMT: 300
Provider: BP
Kodowanie: brak

ID: Radio 4 - BP
PID A: 401 (dut)
PID PCR: 401
SID: 4000
PID PMT: 400
Provider: BP
Kodowanie: brak

tp. B3 (11,071 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: (noname) SID 44DD
PID A: 64 (dut)
PID PCR: 64
SID: 17629
PID PMT: 1015
Kodowanie: brak

tp. B3 (11,072 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: 100%NL !
PID A: 64
PID PCR: 8191
SID: 170
PID PMT: 1015
Provider: CASTOR BROADCAST
Kodowanie: brak

tp. B3 (11,073 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S2/QPSK)

ID: ARROW JAZZ !
PID A: 64
PID PCR: 8191
SID: 170
PID PMT: 1015
Provider: CASTOR BROADCAST
Kodowanie: brak

tp. F5 (12,678 GHz, pol. H, SR: 330, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: (noname) SID 03E8
PID A: 64 (dut)
PID PCR: 64
SID: 1000
PID PMT: 1015
Kodowanie: brak

tp. F5 (12,679 GHz, pol. H, SR: 333, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK)

ID: JOE FM main
PID A: 64
PID PCR: 8191
SID: 17627
PID PMT: 1015
Provider: BNT Uplink
Kodowanie: brak

 

Oznacza to tyle, że Prof 7301 nie ma żadnych problemów, żeby zejść tak nisko z SR. Uwaga techniczna: w AltDVB czasami trzeba skanować częstotliwość po 2-3 razy, bo dane lecą tak wolno, że nie wyłapuje wszystkiego zanim skończy się czas.

 

EDIT: zrzut

mrorbitaprof7301sr333.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Konradzie

Troszkę Pan się przejechał po moim ego, pisząc, ze tu przemykam... Tudzież wygenerowałem nowe hasło, skopiowałem z poczty, zalogowałem sie i jestem.. Przepraszam za chwilę nieobecności na Szacownym Forum, ale lekko wzrok mi szwankuje i jak mi się zdarzyło pomylić w haśle kilka razy, a forum kazało mi wpisywać jakąś niewyobrażalną kombinację liter za karę, to przepraszam, ale mi się odechciewało...

Swego czasu, bodajże w okolicach Swiąt Wielkiej Nocy pisaliśmy o odbiorze niskich sr z kartami prof. O ile pamiętam ja wtedy nazwałem to "haczykiem" bo wtedy taka mozliwość istniała już przy użyciu płatnej wersji Progdvb, z czego ochoczo korzystałem. O temacie zapomniałem tu na polskich forach, ale Pan mi raczył przypomnieć.... Obecnie mozna odebrać każdy sr na kartach Prof, ale trzeba być do tego przygotowanym "mocno" programowo. Jest juz póżno, odsyłam jak na razie do "tiego amierikańskiego forum", gdzie zawarłem dzisiaj skrótową konkluzję co do odbioru niskich sr i obiecuję skomentować cały temat szerzej tutaj w najbliższym czasie. Wydaje mi się, że mam juz na tyle dużo doświadczeń w w/w temacie, ze będę mógł sie wypowiedzieć autorytatywnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ponieważ odpowiednio wcześnie nie wydzieliliśmy dyskusji do osobnego wątku - posty na ten temat rozpierzchły się nam po różnych miejscach na forum i ciężko zebrać to, co już napisaliśmy w kwestii niskich SR, mam nadzieję, że ten jeden wspólny temat pozwoli nam lepiej zebrać wiedzę ;)

 

Dziękuję, że zajrzałeś ;) Z tego co widzę korzystasz na co dzień z Prof 7500, z którym nie mam styczności i masz też porównanie z Prof 7301. Podpowiedzi dla pozostałych użytkowników (i dla mnie też ;) ) z pewnością bardzo się przydadzą, zapraszam w wolnej chwili ;) Dla osób zaznajomionych z j. angielskim także polecam wspomniane forum, link pojawił się wcześniej, tam już @RYS przedstawił sporo ciekawych wyjaśnień i efekty kilku eksperymentów (np.: pominięcie dodatkowych switchów i połączenie bezpośrednie może bardzo pomóc, ja łączyłem się zawsze bezpośrednio, więc nie uwzględniałem nawet możliwości istnienia tego problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak zmusić SmartDVB do odbioru SR poniżej 1000. Jest piękny opis jak to zrobić na AltDVB ale jakie triki zastosować aby to uruchomić w Smarcie?

Próbuje dobrać się do kałów z 23,5 E przy pomocy Profa 7301 ale jak wiadomo Alt nie obsługuje kodowania tam zastosowanego (wyszukuje kanały jako DATA, itd.), a jak to zrobić w SmartDVB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, czy się uda, ale można spróbować zmienić urządzenie z Florian BDA na Blindscan i tam wskazać Prof7301, a następnie spróbować się wstroić. Problem z Prof7301 wynika z faktu iż blokada do SR 1000 ksymb/s jest na samych sterownikach. Przez to niższe wartości mają szansę zadziałać tylko jeśli istnieje moduł omijający sterowniki, napisany przez crazycat'a. Dla AltDVB jest to BDA2, są też dla ProgDVB i DVB Dream no i ten Blindscan w SmartDVB, opierający się na StreamReaderEx-BDA. Inne aplikacje nie dadzą rady. Na TBS6925/5925 takiego problemu nie ma, sterowniki puszczają zapytania o niższe SR. Jeśliby nie zaskoczyło, to w katalogu głównym jest StreamReader.dll - po instalacji SmartDVB ta biblioteka nie jest zbyt aktualna - można spróbować ją zaktualizować najnowszą wersją z wątku: viewtopic.php?f=22&t=25761

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cytując to z poradnika o AltDVB:

"2) Stacje z 12,661V z 23,5°E wyszukują się nie jako radio, tylko dane - niestety AltDVB nie doczekał się obsługi AAC i nie rozumie co do niego leci. SmartDVB i ProgDVB znajdują te stacje poprawnie."

miałeś na myśli TBS 6925 a z Profem to można powalczyć tylko na Alcie jeżeli radio nie "leci w AAC"?

 

Dodam, że zawsze wybieram CrazyCat BlindScan Device w SmartDVB. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to ma być tak:

 

Prof: niskie SR mogą zadziałać na AltDVB z modułem BDA2 oraz przypuszczalnie DVBDream z modułem crazycat'a, ProgDVB z modułem crazycat'a lub SmartDVB z modułem blindscan. To jest niezbędne, żeby w ogóle cokolwiek wyszukać z SR poniżej 1000 ksymb/s. Niestety w przypadku AltDVB stacje AAC będą zapisane jako dane (a kanały TV z dźwiękiem AAC - jako bez fonii). Kluczowy jest wybór poprawnego modułu/urządzenia, bez tego nawet na aplikacjach, które być może mogą zaskoczyć - na pewno się nie uda, bo sterowniki Prof-a nie pozwolą się wstroić i wskoczy sygnał z poprzedniej częstotliwości (oraz wyszukają się złe kanały).

 

TBS6925/5925: niskie SR powinny się wyszukiwać na każdym programie, bez specjalnych modułów (o ile sam program nie ma jakiegoś błędu). Ograniczenie AltDVB pozostaje cały czas w mocy - AAC nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę w takim razie jeszcze pogrzebać. Wczoraj wyszukałem jedną paczkę kanałów na Alcie i zmieniłem na radio ale nie wpisałem PID-u audio, może tutaj robię błąd i jest cisza?

No nie, mam te kanały z SR 555 ale to jest AAC. A jakiego kodeka używasz do takiej fonii w ProgDVB? I jak taki kodek dodać do filtrów w tym programie?

A chciałem najpierw wyszukać sobie kanały a potem sprawdzić czy może Omicom mi się wstroi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...